Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Różne rzeczy się czytało: stare numery "Morza", "Skrzydlatej Polski", "Modelarza", ale nigdy nie wpadł mi w ręcę "Żołnierz Polski" sprzed 1989. Tylko za dziecka u znalazłem zeszyt Wujka z powklejanymi sylwetkami okrętów z "ŻP". Postanowiłem nadrobić braki i zamówiłem parę numerów z antykwariatu. I szczerze powiem, że dla mnie to jest kicha. Liczyłem na dużo kolorowych zdjęć sprzętu i tego, co niedźwiedzie lubią najbardziej - znaki i numery taktyczne, rejestracje itd. Tymczasem tego jest jak na lekarstwo, a większość to albo jakiś wywiad z pułkownikiem z WAK-u, albo informacja o tym, że generał Baryła złożył gdzieś wieniec, albo stała rubryka hejtowania Bundeswehry. Szczerze mówiąc, jedyne co mnie zaskoczyło, to zdjęcie gołej baby na końcu każdego numeru.

20211205_171716.jpg

20211205_172514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Szupryt napisał:

nigdy nie wpadł mi w ręcę "Żołnierz Polski" sprzed 1989.

A ja z kolei głównie z nim poznawałem nasz sprzęt wojskowy.

Inne pisma sporadycznie.

43 minuty temu, Szupryt napisał:

Liczyłem na dużo kolorowych zdjęć sprzętu i tego, co niedźwiedzie lubią najbardziej - znaki i numery taktyczne, rejestracje itd.

Chyba słabo trafiłeś, bo ja pamiętam , ze miałem zdjęcia powklejane w zeszyty. Trochę tego było.

44 minuty temu, Szupryt napisał:

Szczerze mówiąc, jedyne co mnie zaskoczyło, to zdjęcie gołej baby na końcu każdego numeru.

No rubryka "Na spocznij" - obowiązkowa!

 

A w Klubie przyjaciół ŻP sam coś ogłaszałem, chyba jakichś Małych Modelarzy poszukiwałem.

Nie pamiętam czy udało się zdobyć to czego szukałem.

Na pewno udało mi się nawiązać kilka kontaktów do wymiany monet zagranicznych. I to naprawdę działało! :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzes napisał:

Chyba słabo trafiłeś, bo ja pamiętam , ze miałem zdjęcia powklejane w zeszyty. Trochę tego było.

Dlatego już zamówiłem więcej 😛

18 minut temu, Grzes napisał:

A w Klubie przyjaciół ŻP sam coś ogłaszałem, chyba jakichś Małych Modelarzy poszukiwałem.

Nie pamiętam czy udało się zdobyć to czego szukałem.

Tę rubrykę czytam ze szczególną uwagą; dużo mówi o tym, co wtedy miało wzięcie u hobbystów. Odnoszę wrażenie, że uniwersalną walutą wymienną, takim bitcoinem tamtych czasów były tomiki "Żółtego tygrysa".

16 minut temu, jmx62 napisał:

No i gdzie ta goła baba z ostatniej strony?

Za bardzo lubię to forum, żeby tu bana przez gołą babę dostać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ŻP" kupowałem regularnie, kioskarka mi odkładała. Do dzisiaj zostało mi trochę opisów okrętów PMW z rysunkami Marka Soroki. Głęboko w szafie gdzieś leży pudło z moim "rocznikiem flot" czyli stertą zeszytów z pozbieranymi z różnych publikacji danymi okrętów z II wojny i właśnie tego typu opisami z "ŻP" i podobnymi. Nawet sylwetki okrętów odrysowywałem na  kalkę techniczną ze zdjęć z publikacji pożyczonych z biblioteki.Prawdę mówiąc przestałem uzupełniać gdy kupiłem "Burzę nad Pacyfikiem" i okazało się że większość danych tam jest. A potem nastał internet i szybciej wygooglam niż znajdę w zeszycie z notatkami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abtb napisał:

Ja tam zaryzykuję :mrgreen:

 

images.jpg.93932a47f0c3327724a1cae3510e7d24.jpg

 

Jakby się urwały moje relacje to powód jest wiadomy :wink:

 

 

~

Iiiiiii tam😳

I to miałby być powód zbanowania Kolegi?

Przecież nieraz latem to bardziej roznegliżowane chodzą po ulicach i to niekoniecznie w miejscowościach nadmorskich i jakoś nie gorszy ta cała sytuacja nikogo.

A już takie dziadki po siedemdziesiąte to aż się ślinią, tylko że z powodu alzheimera nie bardzo pamiętają po co to robią😂😂😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jmx62 napisał:

Iiiiiii tam

Ot, taki warsztacik na sąsiednim forum:

 

kibd8Vxl.jpg.6d9c1a0f4ccc20195cd6bd1de990d66a.jpg

 

Ale jakby co, to ja TYLKO CYTUJĘ dla potrzeb dyskusji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że postem o "ŻP" niechcący sprowokowałem dyskusję o d...e Maryni :D

 

24 minuty temu, jmx62 napisał:

~

Iiiiiii tam😳

I to miałby być powód zbanowania Kolegi?

No właśnie w tych "ŻP", które ja mam, zdjęcia są z tzw. bufetem na wierzchu. Może to jakieś późniejsze wydania :D

 

Ale żeby nie było całkiem niemerytorycznie: dzisiaj powinna przyjść do mnie paczka z kolejnymi gazetami. Założyłbym tu w dyskusjach ogólnych osobny wątek i powrzucał zdjęcia w kolorze sprzętu, czołgów i samolotów z "ŻP". Sądzę, że może się przydać sklejaczom LWP. Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Szupryt napisał:

niechcący sprowokowałem dyskusję o d...e Maryni

Chyba to "zdrowsza" dyskusja niż   co poniektóre w innych działach - jeszcze trochę a ludziska "pójdą na noże" :haha:

  • Like 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Szupryt napisał:

Co Wy na to?

Dawaj! :super:

27 minut temu, Szupryt napisał:

No właśnie w tych "ŻP", które ja mam, zdjęcia są z tzw. bufetem na wierzchu.

Nie wierzę. Udowodnij :mrgreen:

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Grzes napisał:

Udowodnij

 Właśnie , Grzechu dobrze prawi

Pamiętaj Szupryt,  że  najwyżej dwa tygodnie, góra miesiąc bana,  a uznanie u kolegów bezcenne i długowieczne :mrgreen:

Edytowane przez abtb
  • Like 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jmx62 napisał:

Wpływ gołych cycków na modelarstwo plastykowe

Raczej zguby, a na pewno wpływający na wydłużenie terminu "oddania" modelu do galerii.

Parafrazując stary dowcip:

Co robisz jak żona ma zły humor

- wtedy kleję modele

Co robisz jak żona przychodzi do modelarni bez stanika?

- wtedy nie kleję modeli tylko zajmuję się czymś innym :yahoo:

Edytowane przez abtb
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jmx62 napisał:

To może osobny wątek założyć "Wpływ gołych cycków na modelarstwo plastykowe w czasach PRL-u"

Możnaby.

Najważniejsze aby było dużo materiałów poglądowych.

(Oczywiście wyłącznie w celach dyskusyjnych)

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, letalin napisał:

To się nigdy nie zdarza. Tylko w anegdotach

 

15 minut temu, abtb napisał:

A u mnie się zdarza. Jeszcze.

 

Przychodzi dziadek do lekarza i mówi:

-Panie doktorze, wszyscy moi koledzy mówią, że "to" robią i nie mają z "tym" żadnych problemów.

Czy może mi pan coś poradzić?

- Niech pan też się chwali... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzes napisał:

Najważniejsze aby było dużo materiałów poglądowych.

No chyba nie liczysz na takie materiały z mojej strony 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, abtb napisał:

Chyba to "zdrowsza" dyskusja niż   co poniektóre w innych działach - jeszcze trochę a ludziska "pójdą na noże" :haha:

Czy ja wiem czy  zdrowsza? Zaraz zacznie się jazda które lepsze: a'la "jajka sadzone" czy model "uszy jamnika".:diabel:

Edytowane przez Baas ArK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.