Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.scalemates.com/kits/zts-plastyk-2725-hawker-hunter--266540

 

Czy hawker hunter z plastyka to ich własny wytwór?

I czy data namalowania boxartu 1992 odpowiada roku wydania pierwszej edycji tego modelu?

 

 

Pytam, bo uzupełniam powoli opisy zestawów plastyka na scalemates.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, hamp napisał:

Przeglądając stare szpargały znalazłem coś takiego, sam byłem zdziwiony że dawno  tego nie wywaliłem.

Pochodzi prawdopodobnie z czasopisma ,,Płomyk".

Pamiętam ten artykuł! Na bank lata siedemdziesiąte i czasopismo Płomyczek. Co ja się tego naszukałem, dzięki za wrzucenie!

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

https://www.scalemates.com/kits/zts-plastyk-2725-hawker-hunter--266540

 

Czy hawker hunter z plastyka to ich własny wytwór?

I czy data namalowania boxartu 1992 odpowiada roku wydania pierwszej edycji tego modelu?

 

 

Pytam, bo uzupełniam powoli opisy zestawów plastyka na scalemates.

ZTS Plastyk miał dwa Huntery w swojej ofercie. Pierwszym był przepak modelu FROGa/NOVO i to jest ten ze zdjęcia z inboxem a drugi to model opracowany całkowicie na nowo z roku jak podaje Scalemates 1999.  To dwa różne zestawy i zestaw opracowany przez Plastyka ma np wklęsłe linie podziałowe ale zastrzeżenia można mieć co do kształtu nosa kadłuba.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hawker Hunter z Plastyka już uporządkowany. Teraz pora na pozostałe. Zacząłem od dopisywania wariantów kalkomanii do innych modeli. 

 

https://www.scalemates.com/kits/zts-plastyk-2725-hawker-hunter--266540

 

 

 

 

 

 

Jeszcze jedno. 

Czy istniała firma Innex albo coś podobnego? Podczas wizyty w katowickim model hobby widziałem orp orzeł w 1/400 właśnie takiej firmy *o ile nie pokręciłem nazwy. Pudełko czarno żółte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kolekcjoner WP napisał:

Hawker Hunter z Plastyka już uporządkowany. Teraz pora na pozostałe. Zacząłem od dopisywania wariantów kalkomanii do innych modeli. 

 

https://www.scalemates.com/kits/zts-plastyk-2725-hawker-hunter--266540

 

 

 

 

 

 

Jeszcze jedno. 

Czy istniała firma Innex albo coś podobnego? Podczas wizyty w katowickim model hobby widziałem orp orzeł w 1/400 właśnie takiej firmy *o ile nie pokręciłem nazwy. Pudełko czarno żółte. 

Będąc w temacie modeli ZTS Plastyk wartałoby jeszcze wspomnieć o modelu samolotu Gloster Javelin, który opracowano jako zupełnie nowy model (wzorem jest zestaw FROG/NOVO ale nie oferowany przez Plastyka) z liniami wklęsłymi i inną całkowicie osłoną kabiny i głębokim lukiem podwozia przedniego. Modele podobne ale to dwa różne zestawy. Model był lub nadal jest jest oferowany przez Plastyka, Mister Craft i Mirage Hobby a także Chematic.

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, myszaty napisał:

Intex?

Nie wiem właśnie. A mogłem go kupić bo był za 15 zł, chociaż już jednego orp orzeł skleiłem. 

 

Mają ich 5 sztuk tj. Trzy orły i jakiś niemiecki x2.

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Będąc w temacie modeli ZTS Plastyk wartałoby jeszcze wspomnieć o modelu samolotu Gloster Javelin, który jak dobrze pamiętam również był najpierw oferowany jako przepak zestawu FROG/NOVO a potem na jego podstawie opracowano zupełnie nowy model z liniami wklęsłymi i inną całkowicie osłoną kabiny i głębokim lukiem podwozia przedniego. Modele podobne ale to dwa różne zestawy. Aktualnie Javelin jest oferowany przez Plastyka, Mister Craft i Mirage Hobby.

 

A to ciekawostka! 

 

Czy to mógłbyć 1994? Tak jest podpisana grafika na pudełku:

https://www.scalemates.com/kits/zts-plastyk-s008-gloster-javelin-fawmk7-fawmk9--147587

 

Chociaż w komentarzach pod galerią javelina z pierwszego wypystu ktoś napisał, że już tamten był poprawionym frogiem. 

A może ktoś ma Javelina z plastyka z pierwszej edycji i pokazałby wypraski?

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 17:57, Wymysl napisał:

Artykuł co prawda z 1991, ale treść sięga do epoki vintage. M.in. spis modeli kupionych przez Novo od Froga.

 

22.jpg

23.jpg

Doskonale pamiętam ten artykuł i teraz znalazłem w nim błąd. Modele samolotów produkcji amerykańskiej (poza Phantomem w wersji brytyjskiej) i Saabem J-37 Viggen nie były produkowane przez NOVO ponieważ NOVO nie odkupiło ich form. Formy były i są własnością firmy Hasegawa i do dziś takiego A-4E Skyhawk albo Saaba J-37 można kupić w pudełkach Hasegawa. Niektóre z nich jak BAC Lightning zostały przez Hasegawę lekko zmodyfikowane poprzez uzupełnienie kokpitu o kilka detali jak tablica przyrządów albo podłoga kokpitu i drążek sterowy. I tu ciekawostka FROG pod koniec swojej działalności skopiował formy do modeli samolotów McDD F-4K/M Phantom II, BAC Lightning oraz Hawker Harrier Gr1/Av-8A i one były produkowane przez NOVO i podległe jej zakłady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

A to ciekawostka! 

 

Czy to mógłbyć 1994? Tak jest podpisana grafika na pudełku:

https://www.scalemates.com/kits/zts-plastyk-s008-gloster-javelin-fawmk7-fawmk9--147587

 

Chociaż w komentarzach pod galerią javelina z pierwszego wypystu ktoś napisał, że już tamten był poprawionym frogiem. 

A może ktoś ma Javelina z plastyka z pierwszej edycji i pokazałby wypraski?

Tak jak napisałem ZTS Plastyk opracowując swój model jako punkt wyjścia wziął model FROGa chociaż jak sprawdziłem jeszcze raz na Scalemates to Plastyk nie oferował przepaku zestawu NOVO. Sorry jeśli wprowadziłem niechcący w błąd.

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

A ja w ramach wycieczek sentymentalnych dodaję kolejny katalog, pierwszy jaki mialem to Tamiya i Airfix 1980rok. Tamiya juz nabyłem jakiś czas temu, a obecnie trafiłem Airfixa

20211113_014605.thumb.jpg.e9a803f71e03cd33da28aa2f7e8f7d9a.jpg

😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Jeszcze jedno. 

Czy istniała firma Innex albo coś podobnego? Podczas wizyty w katowickim model hobby widziałem orp orzeł w 1/400 właśnie takiej firmy *o ile nie pokręciłem nazwy. Pudełko czarno żółte.

Firma Innex wypuscila kiedys Miga-21 w 72 

AAA_Mig-21.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BRAVO112 napisał:

"

Jeszcze jedno. 

Czy istniała firma Innex albo coś podobnego? Podczas wizyty w katowickim model hobby widziałem orp orzeł w 1/400 właśnie takiej firmy *o ile nie pokręciłem nazwy. Pudełko czarno żółte.

Firma Innex wypuscila kiedys Miga-21 w 72 

AAA_Mig-21.jpg

 

 

 

Dzięki, już znalazłem go włąśnie na scalemates https://www.scalemates.com/kits/innex-model-mig-21-pf--148050

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 23:42, Staryfajter1954 napisał:

Będąc w temacie modeli ZTS Plastyk wartałoby jeszcze wspomnieć o modelu samolotu Gloster Javelin, który opracowano jako zupełnie nowy model (wzorem jest zestaw FROG/NOVO ale nie oferowany przez Plastyka) z liniami wklęsłymi i inną całkowicie osłoną kabiny i głębokim lukiem podwozia przedniego. Modele podobne ale to dwa różne zestawy. Model był lub nadal jest jest oferowany przez Plastyka, Mister Craft i Mirage Hobby a także Chematic.

Nie pamiętam, czy Plastyk pakował oryginalnego MiG-19 i 21 KP, czy od razu wypuścił swoje modele na ich bazie? Niestety o ile wklęsłe linie by się broniły, to "zmodyfikowali" na niekorzyść również kształty (np. 21 w okolicach tylnego hamulca aerodynamicznego).

A tu ciekawa stronka o modelach Froga:

http://aviamodelism.ru/index.html#324P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakował, jako dzieciak składałem sporo ZTSów (w tym MiG-17/19/21) po iluś latach gdy znów miałem ich modele w rękach z zaskoczeniem stwierdziłem że zniknęły nitowania i wypukłe linie (które całkiem mi wtedy odpowiadały)

Pozdr!

ww

Edytowane przez wuwumaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BRAVO112 napisał:

a umnie sie mnoza.....

Ależ piękną kolekcję zebrałeś. Tylko pogratulować.

Ładniej by wyglądały jakbyś prezentował je boxartami do przodu, bo moim zdaniem pasażery z Plasticarta rysunki mają przepiękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.