Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, merlin_70 napisał:

Kopernik, a ten sylwetkowy model ił-a 2 , który pokazujesz  to akurat nie jest  chyba ze SP tylko z właśnie z Małego Modelarza .  ( to był chyba dodatek  wraz z ił - 10 do pełnego modelu ił -a 2 z MM z  2 z 1983 roku )

To faktycznie bardziej realne, Skrzydlata jak sięgam pamięcią to raczej nie dodawała żadnych modeli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Slawek_26869 napisał:

To faktycznie bardziej realne, Skrzydlata jak sięgam pamięcią to raczej nie dodawała żadnych modeli

Nie upieram się, że ten Ił jest ze SP. Ale SP (sporadycznie) drukowała właśnie takie, sylwetkowe modele. Ten jest na 100% z SP.

karton z SP.jpg

1 m.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kopernik napisał:

Nie upieram się, że ten Ił jest ze SP. Ale SP (sporadycznie) drukowała właśnie takie, sylwetkowe modele. Ten jest na 100% z SP.

karton z SP.jpg

1 m.jpg

Może tak być i może to sięgać poza moją pamięć :hmmm:. Masz może namiar na rok publikacji tego prezentu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Slawek_26869 napisał:

To faktycznie bardziej realne, Skrzydlata jak sięgam pamięcią to raczej nie dodawała żadnych modeli

Około 1980 był sylwetkowy Spitfire Mk.I z 19 Sqn. W skali 1/72. Niedawno jeszcze go miałem. Skopiowałem, żeby sobie skleić i...gdzieś wetknąłem tak głęboko, że od paru lat nie mogę znaleźć. 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie mogło być zanim na serio wziołem się za klejenie i na poważnie zaczołem kupować dostępną w kraju literaturkę lotniczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Slawek_26869 napisał:

Może tak być i może to sięgać poza moją pamięć :hmmm:. Masz może namiar na rok publikacji tego prezentu?

Oczywiście. SP nr 52/53- 1972r. str 29.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kopernik napisał:

Oczywiście. SP nr 52/53- 1972r. str 29.

Dzięki, to na 1000% jest poza moją pamięcią, poważnie na modelarstwo "zachorowałem" ok. 1983-1984 roku (wcześniej kłopoty finansowe - za niskie kieszonkowe, na jakieś poważniejsze zakupy :cool:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich jednoarkuszowych kartonówek pamiętam i miałem Mustanga ( srebrny, chyba z późnym kodem 303-go), Jaka 1M (taka wtedy pokutowała nomenklatura, był ,koloru białego, czerwone końcówki płatów) i Mig-a 21. Kupowane w kiosku lub sklepie papierniczo-zabawkarskim, gdzieś w pierwszej połowie lat 80-tych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doleciały do mnie takie dwie sztuki:

DSCN3021.thumb.JPG.87ce205ddeeaaef7151692de79cd93c6.JPG

A w środku... Takie zachwycające, czerwone piękności:

DSCN3022.thumb.JPG.ce570eadb5a9b5e9446f72beec12a8f7.JPG

Edytowane przez Grzes
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWD-8 miałem w rękach już wcześniej, ale P.11 oglądam pierwszy raz i jestem zdziwiony jakością

DSCN3024.thumb.JPG.b6a3933b2095073d1b1cf2dc6b7bb116.JPG

DSCN3023.thumb.JPG.b641b362bf79ade6a24ff48b98bd930d.JPG

 

Ale najciekawsze jest to, że mogę powiedzieć, że ptaszki wróciły do gniazda.

Z mojego domu jest ze 300 metrów do miejsca gdzie powstały...

DSCN3029.thumb.JPG.6fbcfc5ad4e254dc95548fb4bc039978.JPG

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzes napisał:

Doleciały do mnie takie dwie sztuki

Rozważałem je, ale mam już tego za dużo...  mimo że ta czerwień kusiła :bleh: i fajnie że poszły w dobre grabie wink3

10 godzin temu, Grzes napisał:

P.11 oglądam pierwszy raz i jestem zdziwiony jakością

Sprawdź i pochwal się czy blaszanka jest w całości na płacie bo lubiła zanikać na "mewich" zgięciach :kwasny:

Czas wyciągnąć chyba kolejną jedenastkę i ulepić do kolekcji, a bardzo mi się podoba w tym pudełkowym malowaniu :chytry:

Tylko czy to malowanie było faktyczne? Bo nigdzie nie spotkałem w publikacjach :hmmm:

c057614d4622bb1528cb9bb5dac0.jpg.a4cb5650c9a3965291ef501c75cad955.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Artek82 napisał:

Sprawdź i pochwal się czy blaszanka jest w całości na płacie bo lubiła zanikać na "mewich" zgięciach 

Zanika, zanika, ale i tak jestem pod wrażeniem...

44 minuty temu, Artek82 napisał:

bardzo mi się podoba w tym pudełkowym malowaniu

Zauważ, że to samo malowanie jest na tym z mojego pudełka.

Może coś jest na rzeczy?

45 minut temu, Artek82 napisał:

Rozważałem je, ale mam już tego za dużo... 

A ja póki co się mieszczę w granicach szafowych to se pozwoliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Grzes napisał:

A ja póki co się mieszczę w granicach szafowych to se pozwoliłem.

Granice trójszaf już przekroczyłem ponad rok temu, ale jeszcze się mieszczę w pokoju piwnicznym :haha:

49 minut temu, Grzes napisał:

Zanika, zanika, ale i tak jestem pod wrażeniem...

Pod wrażeniem byłem jak trafiłem Mistercrafta w 2019 roku z kompletną blaszanką na górze i na dole :szok:Ale fakt że w tamtych latach taka blaszanka robiła wrażenie wink3

 

52 minuty temu, Grzes napisał:

to samo malowanie jest na tym z mojego pudełka

Ciekawostką było to że to było przejściowe pudełko. Pierwyj pakowali w nie jeszcze Potworka-11c z Ruchu ze starymi kalkami, a po jakimś czasie w tym pudełku pojawił sie już nowy P.11c z nowymi kalkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.