Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, greatgonzo napisał:

Ale sklep zobowiązany jest sprzedać towar zgodnie z ceną umieszczoną przy nim na półce. Zatem, jeśli przy modelu jest nic, to... . 😆

Gonzo, w przepisach nie ma czegoś takiego jak "cena umieszczona na półce" - wystarczy że cena będzie uwidoczniona np. na stronie internetowej sklepu - wszystko oczywiście zależy od specyfiki sklepu, ale jak rozumiem rozmawiamy o sklepie tzw. specjalistycznym (czyt. z modelami), a nie o sklepie z cukrem czy pietruszką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, gajowy z wąsami napisał:

no nie MUSI - są też inne sposoby poinformowania klienta w jasny sposób o cenie towaru (etykieta / przywieszka z ceną to tylko jedna z metod). Wymóg taki (na równi z etykietą) spełnia cennik czy katalog udostępniony dla klienta (np. w postaci drukowanej lub w ... Internecie)

sorry , ale nie wprowadzaj ludzi w błąd , przepis o cenach w sklepach stacjonarnych jest jednoznaczny .

"Z dniem 25 lipca 2014 r. w miejsce ustawy o cenach z dnia 5 lipca 2001 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. poz. 915). Na mocy nowej ustawy „cena” to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę taryfową.
Cena ma być uwidoczniona w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, jednocześnie nie ma jednak obowiązku oznaczania ceną każdej usługi czy każdej sztuki oferowanego towaru. Ustawa przewiduje ponadto konieczność uwidocznienia przyczyny ewentualnej obniżki ceny. Zgodnie z art. 5 ustawy, w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny towaru lub usługi, konsument ma prawo kupić towar lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.
W razie nieprzestrzegania przepisów ustawy w zakresie uwidaczniania cen, ustawa przewiduje dla przedsiębiorców kary pieniężne w wysokości do 20 tys. złotych. W przypadku 3-krotnego zaniedbania w tym przedmiocie, w okresie 12 miesięcy licząc od dnia, w którym stwierdzono naruszenie tych obowiązków po raz pierwszy, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej może zastosować wobec przedsiębiorcy karę pieniężną do kwoty 40 tys. złotych."

 

Widziałeś kiedyś babcie sprawdzającą w sklepie cenę w internecie , na logikę .

 

Cena ma być pokazana , jak nie masz ceny na półce , bo jest wystawione np. kilka modeli jeden na drugim , to powinny być ometkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
12 minut temu, gajowy z wąsami napisał:

Gonzo, w przepisach nie ma czegoś takiego jak "cena umieszczona na półce" - wystarczy że cena będzie uwidoczniona np. na stronie internetowej sklepu - wszystko oczywiście zależy od specyfiki sklepu, ale jak rozumiem rozmawiamy o sklepie tzw. specjalistycznym (czyt. z modelami), a nie o sklepie z cukrem czy pietruszką...

bzdury piszesz , gdyby takie było prawo , to sklepy wielkopowierzchniowe , nie stosowałyby cenówek , bo ich wkładanie i wymienianie to około 5-10% czasu pracy pracownika.

 

20 lat pracy w handlu , teraz mandat dostajesz np. za to , że nie ma w cenówce ceny za np. kilogram , chociaż jest cena produktu 200ml. Ma być cena produktu i dodatkowo cena za kilogram . Smieszne to , bo w sklepie kosmetycznym , trzeba podać jaka jest cena szminki i dodatkowo jaka jest cena kilograma/ szminki

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By argument był kompletny, należałoby dorzucić informację o czasie pracy niezbędnym do informowania klientów o cenach, w przypadku braku tych cenówek w sklepach wielkopowierzchniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

A ja poproszę tylko raz, dyskusja o cenach do placu zabaw- zapraszam, tam można sobie wylewać żale, ten temat ma być o zupełnie czymś innym.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dzisiaj rano tak mnie naleciało.

Pamiętacie MiG-21 wersja chyba F lub PF, skala około 50 (kto wtedy bawił się w mierzenie?) i producent oczywiście CCCP Junnyj Tiechnik a może Krugozor.

Pamietam wystany w długiej kolejce w CSH na Marszałkowskiej we stolycy, rok około 1974-75.

Szary plastyk, natomiast stożek wlotowy i chyba rakiety czerwone.

Tworzywo typowo mydelniczkowe, dołączony klej oczywiście nie chciał tego kleić. Kalkomanie to oczywiście tylko gwiazdy.

Artboxa nie bardzo pamiętam chyba jakaś sylwetka Migopodobna na, a jakże czerwonym tle.

Może ktoś też pamięta, może ma jakieś zdjęcia albo sam model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jmx62 napisał:

Może ktoś też pamięta, może ma jakieś zdjęcia albo sam model?

 

Pamiętam dokładnie takiego, bo miał go kolega:

1354433-17841-52-1080.jpg.1541214def9e814d5bb063c2d7088c88.jpg

 

1354433-c-17841-20-pristine.thumb.jpg.22fcdd1252f09e135b0aa2b5d1493382.jpg

 

Tak piłowałem ojca że chcę go mieć, że poszedł do Harcerza. Przyniósł Jaka-18 bo Migi się sprzedały :cry: .

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, barszczo napisał:

1354433-17841-52-1080.jpg.1541214def9e814d5bb063c2d7088c88.jpg

 

MiG-21 z Aerofłotu.

Wyborne :szampan1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten mój był z jakiejś innwj edycji, pamietam że front pudelka był caly czerwony, coś podobnego jak pokazał Artek82.

Tylko caly czas męczą mnie te rakiety. Pamietam że były dwie i to czerwone (coś jak w naszym SR-53 z Ursusa) tak jak i stożek wlotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich modeli się nie skleja. Takie modele jak się (już) ma to się ma i chwali nimi. To tak jak ze znaczkami pocztowymi.

W podobnym typie miałem w tamtych latach MiG-15 z NRDówka, Jak-3 i Ił-2 z CCCP czy jak kto woli ZSRR. Skala też cos koło 48-50. Podobna cecha która je łączyła to ilość części - kilkanaście, mizerne i mierne kalkomanie no i najwazniejsze że dla kilkunastoletniego chłopca model taki przy dużym stopniu wyobraźni jednak przypominał tego Miga czy Jaka/ Iła. A wtedy to było dużo, nie kazdego było stać na wchodzące na polski rynek Matchboxy, Airfixy czy Revelle.

Edytowane przez jmx62
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

W podobnym typie miałem w tamtych latach MiG-15 z NRDówka, Jak-3 i Ił-2 z CCCP czy jak kto woli ZSRR.

Jaka-3 z Krugozoru całkiem niedawno widziałem na Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ogłoszenia na jednej z grup handlowych na facebooku znalazłem takie oto wydanie Iskry. Co to to to ?

 

 

 

iskra rombik.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

Przeglądając ogłoszenia na jednej z grup handlowych na facebooku znalazłem takie oto wydanie Iskry. Co to to to ?

 

 

 

iskra rombik.JPG

Jedno z wydań Iskry MasterCrafta.

Edycja: Znaczy teraz dopiero zauważyłem. Iskra jest MC, obrazek jest MC, ale firmuje Sinol. Pierwszy raz widzę taką markę. Scalemates pokazuje jeszcze jedno wydanie Iskry pod tą marką.

Edytowane przez Wymysl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak się model ukazał w tym pudełku (znaczy jako MasterCraft).

Wtedy dla mnie  coś niesamowitego.

Powinienem jeszcze gdzieś mieć ten rysunek z  oryginalnego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SINOL jak pamiętam to firma z Oleśnicy, pakowali Iskry, mam taką jednomiejscową (jak wygrzebię to dam fotkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.