Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Kojarzę "tego dziada" a nawet mam go w magazynku :chytry:

136607247_Po-2MIR.jpg.cadc26cf46e3c4f7d6b582e185784de2.jpg

Dobrze kojarzysz, to był wytwór Mińskiej firmy MIR; pierwsze wydanie z 1988, wznowione w 1990.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że oryginalnie to były wypraski Modelista z 1988 roku. Intech to pakował w latach 90-tych. Żal, ze nie kupiłem przynajmniej ze 3 - na pływakach, z komorami na rannych na skrzydłach i salonka Berlinga

 

Edytowane przez WujekAlice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby chociaż były dobre rysunki/plany to by można było pokusić się i samemu coś wystrugać. I jeszcze jakby gdzieś znaleźć jakie są różnice zewnętrzne pomiędzy Po-2 a CSS-13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy apel do autorów i wydawców monografii ! Poprosimy o monografię Po 2 ! . Tego "dziada" mam , chyba z 5 szt miał ( i ma) być dawcą części dla modyfikacji czeskiego ( też leży w magazynie z 5 szt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też kilka szt tego Jaka 7. 4 wersje, w tym i nasze. Nie skleiłem od razu, a teraz nie wiem czy warto brać się za to. Są nowe, lepsze zestawy. Ot kolejny raz zadziałało Prawo Murphiego.

Jak 7.jpg

jak 7 in.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, mi ciągle żal ... A pewnie skończą razem z księgozbiorem na śmietniku . Niestety, znacznie cenniejsze zbiory tak kończyły: " Na śmietnik wyrzucono książki po zmarłym Eugeniuszu Tyrajskim, powstańcu warszawskim. Rodzina nie zawiadomiła Związku Powstańców Warszawskich ani Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego o tym, że zamierza wyrzucić księgozbiór. Uratowali go przechodnie i sąsiedzi."

ks.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, raf napisał:

Signum temporis

Z tym się nie zgodzę. 
Chcę wierzyć, że aż tak nisko nie upadliśmy...

Wygląda to raczej tak - zmarł senior i zostawił mieszkanko w wawce.
Przyjechali więc spadkobiercy (z gatunku: bezmózgos bydlakos) i dawaj czyścić pomieszczenia, pod wynajem, na sprzedaż lub w poszukiwaniu schowanych majętności... 
I wcale bym się nie zdziwił jakby owi spadkobiercy mieli na swych samochodach naklejki z kotwicami i napisem 1944 PAMIĘTAMY...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie zaczyna sie troche off-topic, ale gdyby: to byl pan XYZ i przyjechala rodzina, i zrobila porzadki wyrzucajac NNN ksiazek i na zdjeciu pierwsza ksiazka to by bylo  np. W pustyni i puszczy - to czy byscie pomysleli tak samo?

ps. co nie zmienia faktu ze zamiast wyrzucac ksiazki, lepiej poprostu rozdac, oddac, tudziez sprzedac.

Pzdr.
Jaro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pepociufakers napisał:

Wiecie zaczyna sie troche off-topic, ale gdyby: to byl pan XYZ i przyjechala rodzina, i zrobila porzadki wyrzucajac NNN ksiazek i na zdjeciu pierwsza ksiazka to by bylo  np. W pustyni i puszczy - to czy byscie pomysleli tak samo?

Oczywiście, że tak!
Dla mnie najmniej istotną sprawą w tej informacji była ta, że był to księgozbiór byłego powstańca
 

12 godzin temu, pepociufakers napisał:

co nie zmienia faktu ze zamiast wyrzucac ksiazki, lepiej poprostu rozdac, oddac, tudziez sprzedac

Otóż to! Rozwiązanie jest banalnie proste!

Dobra starczy tego offtopa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie gazetki to raczej mało kto z nas będzie pamiętał?

Zaczęły wychodzić zaraz po wojnie, do kiedy ukazywały się - nie wiem?

Proszę zwrócić uwagę na okienko pierwsze z lewej na górze. Jakiś Jaczek z szachownicą pod silnikiem - rok 1947. I drugie okienko z lewej też Jaczek i szachownica pod kabiną(przykryta częściowo napisem) - rok 1948. Ciekawe!!!

Skrzydła i motor wszycho.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 6 z prywatnego importu z ZSRR. Model kupiłem od turystów z ZSRR pod Pałacem Kultury. Był 1990r  u nas już było po komunie, ale za wschodnią granicą wszystko było jeszcze po staremu. Obecnie model dostępny za dwie dychy od Mistercrafta. Nawet dali szachownice ! 

jak 6.jpg

jak 6 inb.jpg

jak 6maljpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2020 o 22:30, kopernik napisał:

No to mamy apel do autorów i wydawców monografii ! Poprosimy o monografię Po 2 ! . 

Okazuje się, ze aż tak strasznie to nie ma. Coś tam wygrzebałem z sieci. Nie jest to może szczyt marzeń ale zawsze może się przydać. Co nie zmienia faktu, że samolot zacny a porządnej monografii niet! No a znaleźć coś na temat mutanta Po-2 czyli CSS-13 i pochodnych to już hohoho!!!

Od razu pytanko w sprawie LOK-owskich  Planów Modelarskich. Wydania były dwa: nr 2 i 49. Czym się różniły? Jaka była ich zawartość?  Może ktoś ma to chociaż jakieś zgrubne fotki plisss!

Polikarpow Po-2 całość.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kopernik.

Wynika z tego, że różnice pomiędzy Po-2 a CSS-13 to m.in.:

-trymery na statecznikach poziomych;

-różne osłony amortyzatorów gumowych podwozia głównego;

-różne płozy ogonowe;

-różne wyposażenie tablicy przyrządów zarówno w przedniej jak i tylnej kabinie.

Czy coś może więcej? Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy, że gmerane było w zawieszeniu lotek i profilu głównym skrzydła, ale aż tak to mi się nie chce, za duża chyba ingerencja w oryginał?

To tyle co do Po-2.

A teraz coś na temat vacu.

Takie dwie vacuformy znalazłem na necie. Ten Jaczek z Marfixa to był dostępny we stolicy w "Pelcie" na Świętokrzyskiej, zresztą był tam bardzo szeroki zakres vacu. Mowa o przełomie lat 80/90.  Zastanawia mnie ten drugi z Formaplane, co on wart? i Czy w ogóle ktoś go widział na oczy?

A tak ogólnie vacuformy to temat dla desperatów i kamikaze. W dzisiejszych czasach oczywiście, bi kiedyś jak nie było co to były vacu. 

No skoro przy kamikaze to dla tych nawiedzonych trochę literaturki.

Cytując Standartenfurera Maxa Otto von Stirlitza/pułkownika Maksyma Maksymowicza Isajewa: "Temat do przemyślenia na później. Zameldować do centrali" ?

fsghsj.jpg

s-l1600.jpg

Ż.Kamikadze 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilotowana bomba Okha, to było to co po przeczytaniu kilku pozycji z zamieszczonych powyżej zawładnęło moją wyobraźnia ( w wieku nastu lat). Oczywiście, o istnieniu jakiegokolwiek modelu nie miałem pojęcia. U nas nawet kartonówka pojawiła się dopiero w 1992r. Swoją wizję, zbudowaną na podstawie kilku zdjęć zlepiłem z papieru ok 1984r. Dziś wiem, że dalekie to było od rzeczywistości. Takie to były czasy ... nie to co dziś. A w krajach wysoko rozwiniętych coś tam było do sklejenia.

okha 1.jpg

okha 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
W dniu 16.04.2020 o 11:26, Baas ArK napisał:

Odpowiedniego numeru zarządzenia nie podam Ci bo go niestety nie znam. Pytanie natomiast czym jest definicja dziecka (jako wieku)? Na starych Humbrolach kupowanych jeszcze w latach 90-tych jest ostrzeżenie, ze nie przeznaczone dla dzieci poniżej 8 roku życia. Więc chyba coś było na rzeczy.

Natomiast coby wrócić do głównego tematu. Coś co pojawiło się parę lat przed moim (i chyba nie tylko ? ) urodzeniem. Przed Państwem lata 60-te:

627732708_Obraz453.thumb.jpg.4abc0eb1c3557565e65bc6d7d9584498.jpg

Kurde, miałem te książki nawet bardzo niedawno temu. Nikt nie chciał ich odkupić więc ostatecznie wywaliłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Marfixa To były jeszcze dwa Orliki PZL-130 Orlik, PZL-130TP Turbo Orlik, powyższy Harrier GRMk.3, wspomniany wcześniej Yak-38 i nasza nieodżałowana I-22 Iryda.

A jeszcze była taka firma Marivox. Robili modele pod rynek szwedzki. Były to modele FFVS J-22, SAAB 105, SAAB 17, DH Vampire Mk.I, i w 1/48 Friedrichshafen FE 33. Wszystkie w barwach lotnictwa szwedzkiego. Ale to było na początku lat 90-tych więc teoretycznie nie łapią się na temat wątku.

I tradycyjnie na koniec troszkę literaturki ogólnolotniczej.

ma001.PZL-130 Orlik.jpg

ma002.Harrier GR Mk.3tf.jpg

ma003.PZL-130TP Orlik Turbo.jpg

ma004.PZL I-22 Iryda.jpg

ma005.Yak-38.jpg

klasssyk 4.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wspominania książkowego polecam dosyć zgrabnie napisane wspomnienia. Po przeczytaniu aż się chce popełnić jakiegoś pociaczka. Wcześniej pisałem apel o wydanie monografii Po-2 POLSKIEJ ! zawierającej rozdział o CSS 13. Mam taką monografię, wygląda jak tom I. Nie ma przynajmniej połowy wersji, a opisano naprawdę sporo. 

po 2 nocne.jpg

po 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.