Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

• Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Dawne lata, kiedy cytując klasyka ,,Nie było niczego'' stanęły jak żywe przed oczami ! Większość Tych modeli miałem w ręku i skleiłem. O kupieniu czegoś lepszego ,czy choćby farb mowy nie było ! Taśma

To jeszcze taka trochę inna ciekawostka wspomnieniowa. W drugiej połowie lat 1980-tych istniała możliwość zostania członkiem IPMS UK. Członkostwo było atrakcyjne, bo... zyskiwało się możliwość otrzymy

Posted Images

16 minut temu, kopernik napisał:

. Pikanterii tej wersji dodaje historia " Orłów nad Himalajami" podobno latali, walczyli ...

A wiesz coś o tym bliżej? 

Jest książka i film dokumentalny. W Pakistanie nasi lotnicy są bohaterami do dzisiaj ( nie tak jak w Anglii).

himalaje.jpg

Książki nie widziałem tzn. nie miałem w ręku, film widziałem ze dwa razy na TVP Historia - całkiem do rzeczy zrobiony ale jakoś nie przypominam sobie żeby coś tam było o walce. O szkoleniu tak.A że do dzisiaj w Pakistanie naszych wspominają to fakt.

14 godzin temu, hamp napisał:

Syzyfowa praca.Nie sądzę aby się to komuś udało.

Chyba tylko znanych firm, Nawet u nas były firmy z 1 modelem, jakieś  ,,garażowe " firemki produkujące np.vaku, przepaki....

Który rok wydania?

1985.

encyklopedia 1.jpg

encyklopedia 2.jpg

encyklopedia 3.jpg

Posted (edited)

Polacy - instruktorzy brali udział w "wojnie o Kaszmir" w 1948. Władysław Turowicz zorganizował "polska misję" szkoleniową na podmiankę angoli. W 1965 roku dostał najwyższe odznaczenia wojskowe od Prezydenta Pakistanu m.in. za "wkład" w walkę z Indiami. Tyle na szybko z danych w sieci.

Edited by thor_

Wszyscy instruktorzy jak uczy historia są nie tylko instruktorami. W filmie chyba pojawia się informacja, że latali ze zrzutami na linię frontu. Ale kto miał wykożystać w walce te 40 Typhonów i Tempestów ? Chyba wiecie ile potrzeba czasu na wyszkolenie pilota myśliwskiego. Ja uważam że ten cytat oddaje w pełni ową misję doradczo- szkoleniową :

"Polacy doprowadzili pakistańskie samoloty do stanu używalności. Rychło w czas - trwała właśnie hindusko-pakistańska Pierwsza Wojna o Kaszmir. Wobec braku wyszkolonych miejscowych pilotów wojskowych Polacy sami wsiedli do zreperowanych myśliwców i podjęli walkę z Hindusami zadając im ciężkie straty."

Zdjęcia na tle myśliwców to chyba nie szpan.

3 minuty temu, erkamo napisał:

CIMG7009.JPG

Mam i czuje się świetnie, chyba mój najlepszy aerek. Oczywiście made in choroszo!!!

4 minuty temu, erkamo napisał:

CIMG7009.JPG

O ! sowiecki aerograf. Też taki miałem, tylko nie miałem czym malować. W celach zapoznawczych używałem plakatówek ( takich z tubek) i tuszu kreślarskiego. Mój skład farbek w tym czasie wyglądał mniej więcej tak ... Problemem był też kompresor. Próbowałem z odkurzaczem, ale dmuchał ciepłym powietrzem. O zrobieniu z agregatu od lodówki nie miałem pojęcia. Z pomocą przyszedł kolega taty. Miał taki wielki kompresor ( chyba jeszcze poniemiecki )ale dało się z niego skorzystać i w soboty mogłem się pobawić.

farbki.JPG

Aerograf który można było w modelarni używać tylko raz w roku przy malowaniu numerów startowych na modelach akrobacyjnych i combat na uwięzi, które jechały na mistrzostwa Polski ? 

Trzy wymienne dysze, dodatkowa iglica, cos w rodzaju podstawki i extra zbiorniczek

w standadowym wyposazeniu nie da tego ani Iwata, ani H&S?.

to kwadratowe jak zapalniczka to zbiornik? na foto wygląda na spory, ale pomysł by spust zrobić z przodu dobry, a czyszczenie  tego kancioka  niezbyt wygodne?

Cześć!

No, tak zwany "Rusek" to prawdziwy klasyk... Ja mojego kupiłem w sklepie na Półwiejskiej w Poznaniu ("Semafor"!) za 120 000 złotych! (To pokazuje, który to musiał być rok). Można tu dodać, że za 50 000 już można było mieć ładny model samolotu w 1:72.

Ponieważ aerograf ten nie zamyka powietrza, to można było do niego użyć "lodówkowca" bez regulacji ciśnienia - bardzo to ułatwiało sprawę.

Dodam, że zbiorniczka na farbę użyłem może ze dwa razy - szybko się okazało, że nigdy nie maluję aż tak dużych powierzchni. A konkretnie bardziej praktyczna okazuje się procedura dolewania co pewien czas uprzednio rozcieńczonej farby z buteleczki po tabletkach. W razie dysza by się zatkała (zdarzało się to zaskakująco często) albo coś by się rozlało był o wiele mniejszy problem wtedy niż z podłączonym tym patafianem pełnym farby.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

9 godzin temu, pmroczko napisał:

Ja mojego kupiłem w sklepie na Półwiejskiej w Poznaniu ("Semafor"!) za 120 000 złotych!

Czyli - po denominacji - 12zł :mrgreen:

Też miałem ten radziecki aerograf, kupiony chyba dość tanio przez ojca na "bazarku" od ruskich. Próbowaliśmy wykorzystać napompowaną dętkę jako źródło powietrza ale ostatecznie nic z tego nie wyszło, a aerograf padł ofiarą moich eksperymentów. Parę lat później kupiłem plastikowego Azteka i kompresor-lodówkowiec w Martoli.

Posted (edited)

U schyłku PRL pojawiły się też kalkomanie, o zgrozo nawet te z niemieckimi krzyżami.

img034.jpg

img035.jpg

img036.jpg

img037.jpg

29 minut temu, Fixer napisał:

Też miałem ten radziecki aerograf, kupiony chyba dość tanio przez ojca na "bazarku" od ruskich. Próbowaliśmy wykorzystać napompowaną dętkę jako źródło powietrza ale ostatecznie nic z tego nie wyszło, a aerograf padł ofiarą moich eksperymentów. Parę lat później kupiłem plastikowego Azteka i kompresor-lodówkowiec w Martoli.

Dokładnie tego samego próbował mój ojciec, aby umożliwić moje próby z aerografem, kupionym w komisie. Rozwiązanie to nie było zbyt dobre, czy wygodne. Traf chciał, że w tym samym komisie stał na sprzedaż malutki, ruski kompresorek do pompowania kół. Terkotał jak diabli, potrzebował prostownika (też ruski, z komisu) ale działał. Mam go do dziś.

To były pikne czasy.

Edited by erkamo

jeden z mich pierwszych pomalowanych modeli jak 1 zts plastyk, malowany farbami olejnymi ( ftalowymi ?- długo wysychały ), wykonany bez szpachli przy pomocy pilnika do paznokci w 1978 lub 1979 roku

jak 1 plastyk.jpg

jak1.jpg

Ach, te kalki jak się ukazały i udało się je zdobyć, dawały nowe możliwości malowań i oznakowań.
Niestety, z jakością bywało tak sobie i potrafiły się rozlecieć w czasie moczenia w wodzie...

4 godziny temu, erkamo napisał:

img037.jpg

Godzinę temu, Marek62 napisał:

jeden z mich pierwszych pomalowanych modeli jak 1 zts plastyk, malowany farbami olejnymi ( ftalowymi ?- długo wysychały ), wykonany bez szpachli przy pomocy pilnika do paznokci w 1978 lub 1979 roku

jak1.jpg

Eee no, kalki się srebrzą, ?

45 minut temu, Grzes napisał:

Ach, te kalki jak się ukazały i udało się je zdobyć, dawały nowe możliwości malowań i oznakowań.
Niestety, z jakością bywało tak sobie i potrafiły się rozlecieć w czasie moczenia w wodzie...

Obsługiwały za to olbrzymi rynek modeli Novo, pochodzących z tzw. prywatnego importu-wymiany. Modele te w większości nie posiadały żadnych kalek.

Fakt, że jakość kalek była różna, ale to były początki.

• Like 1