Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Ja generalnie uważam, że książki są najmniej przydatnym żródłem do nauki, ponieważ są statyczne. 

Więcej się nauczysz oglądając filmiki, niż kartkując książkę. Dla początkującego modelarza zdecydowanie polecam płyty DVD JM Villalby RLM i USAF. To kopalnia technik, pokazanych w bardzo przystępny sposób i pokaz czystości pracy na poziomie stratosferycznym.

https://www.jmvillalba.com/product-category/dvds/
 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mbrnnr napisał:

Ja generalnie uważam, że książki są najmniej przydatnym żródłem do nauki, ponieważ są statyczne. 

Więcej się nauczysz oglądając filmiki, niż kartkując książkę. Dla początkującego modelarza zdecydowanie polecam płyty DVD JM Villalby RLM i USAF. To kopalnia technik, pokazanych w bardzo przystępny sposób i pokaz czystości pracy na poziomie stratosferycznym.

https://www.jmvillalba.com/product-category/dvds/
 

także polecam - świetnie nakręcone i pokazane instruktaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mbrnnr napisał:

Ładne zdjęcia są w nich. Przydatność przeciętna. 

Wspomniany zestaw Encyklopedii to chyba najbardziej dokładne i szczegółowe poradniki dotyczące modelarstwa lotniczego jakie są na rynku.
Mbrnnr jest bardzo dobrym modelarzem z dużą wiedzą i takimiż umiejętnościami, a więc te pozycje nie są skierowane do niego.
Encyklopedie to poradniki dla początkujących lub średniozaawansowanych modelarzy, którzy po prostu nie mają pewnej wiedzy dotyczącej technik i trików modelarskich, albo ją mają ale nie do końca potrafią je stosować w praktyce.
Naturalnie każdy sam musi zdecydować czy warto coś takiego kupować za ponad 500 zł (dla mnie to chora cena, no ale taki jest rynek...) i czy odniesie z tego jakieś korzyści.

Ja kupiłem te pozycje kilka lat temu i dla mnie były bezcenne. Owszem, znaczną część opisanych technik znałem z teorii, część potrafiłem stosować w praktyce, ale wiedza z książek bardzo mi usystematyzowała, uszczegółowiła i uporządkowała tę wiedzę, naturalnie dodając wiele rzeczy o których nie widziałem. Książki bardzo mądrze dzielą tematykę modelarstwa lotniczego na poszczególne części (techniki malarskie, weathering, montaż, malowanie uzbrojenia, malowanie kabiny i wiele innych) i są dobrymi samouczkami dla początkujących. Z mojej praktyki wiem też, że i bardziej doświadczeni modelarze z ciekawością do tych książek zaglądają, bo nie każdy wie wszystko.

Czy to warto kupić? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie, patrząc na nie przez pryzmat własnej wiedzy i doświadczenia. Najciekawsze są moim zdaniem pozycje dotyczące malowania i weatheringu, czyli dwa tomy i przynajmniej te pozycje warto kupić. Ale jeśli kogoś stać i chciałby swoją niewielką wiedzę znacznie poszerzyć, to polecam całość. Ale to już każdy indywidualnie musi zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dokładnie jest tak jak Solo napisał.

Posiadam 6 Tomów encyklopedii tylko że Pojazdy pancerne. Są tam ciekawie opisane różne techniki itp.

Zapewne z encyklopedii samolotów, też można czegoś się nauczyć. Może nie tak jak z filmów, ale uważam że warto posiadać różne pomoce naukowe, przydatne do budowy modelu.

Os dłuższego czasu myślę nad zakupem 6 tomów encyklopedii samolotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nity Archer czy HGW ? Zamierzam kupić , osobiście mam oko na HGW bo zostają tylko nity na modelu , bez filmu . Używał ktoś , jakieś pułapki mogą zaistnieć ? Nie będzie jakiś problemów z malowaniem , no wiecie - " jak to się je " ? Będę zadowolony ?

Druga sprawa , arkusze plastiku . Gdzie kupić i jakie są najmniejsze grubości ? Wiem , że nie w piekarni , chodzi mi o cenę , asortyment .

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archery to drukowana żywica, gruba. HGW to delikatne nity. 

Archer raczej do czołgów itp. HGW samoloty. 

Kupujesz na stronach producentów. HGW ma cześć oferty prosto na Allegro, ale wysyłka i tak z CZ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomóżcie znaleźć.
Potrzebuję pręcików z przeźroczystego plastiku (takiego by można go termicznie wyginać).
średnica ok. 1mm max 2mm
długość mniej więcej 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzes napisał:

Panowie, pomóżcie znaleźć.
Potrzebuję pręcików z przeźroczystego plastiku (takiego by można go termicznie wyginać).
średnica ok. 1mm max 2mm
długość mniej więcej 20mm

Może być plexi, są pręty 2mm, możliwe że znajdziesz i 1mm. Łatwo się je wygina we wrzątku.

https://allegro.pl/oferta/pret-z-plexi-pleksi-pmma-bezbarwny-2-mm-1-mb-6578059908

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No nie tak do końca. Antena pozioma to antena poręczowa a antena pionowa to antena prętowa. Na jakimś forum była dyskusja w temacie ale ogólnie chyba biegało o zakres fal i ich rodzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Witam.

Ktoś jakoś ostatnio pisał na Modelworku, że widział do kupienia w Castoramie chyba, takie żabki-krokodylki do trzymania części przy malowaniu. Takie z otworem, w który można włożyć np patyczek drewniany.

Potrzebuję takie sticki z klipsami, a nie za bardzo chciałbym tyle kasy wydawać. https://exito.sklep.pl/pl/p/MR.HOBBY-GT101-Mr.Almighty-Clip-Stick-Mini-36-szt/49444

Coś ktoś może podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.