Skocz do zawartości

KMS Bismarck 1/700 (1941 kamuflaż bałtycki) Revell (poprawiony)


Corncrake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na forum i chciałem się pochwalić moim pierwszym okrętem: Bismarckiem.

Robię modele od matury czyli prawie dokładnie dwa lata. Poza jedną lokomotywą którą leżała w szafie 10 lat czekając na złożenie oraz od której się zaczęło robiłem dotychczas tylko samoloty. Ten model wpadł w moje ręce przypadkiem: kumpel dostał go parę lat temu w prezencie a sam nie jest w temacie i nigdy by go nie zrobił, więc podarowal mi go abym miał co robić w czasie koronawirusowego kryzysu. 

Do malowania użyłem farbek vallejo model color i pendzli (jako że nie posiadam i nie planuje narazie posiadać areografu z uwagi ograniczone miejsce i środki - czytaj student ?). 

Wybrałem ikoniczny bałtycki kamuflaż według wzoru ze strony https://www.kbismarck.com/drawings.htmlbism40.gif

 

Wykonanie modelu zajęło mi łącznie ok 2,5 tygodnia 4 tygodnie. Po tym jak pierwszy raz wrzuciłem zdjęcia modelu na forum otrzymałem masę przydatnych rad jak mogę go poprawić. Teraz po 1,5 tygodnia mogę z dumą przedstawić poprawioną wersję Bismarcka. Z delikatniejszym i nieco dokładniejszym olinowaniem, mniejszą ilością flag i wyraźniejszymi efektami użytkowania:

20200510_133009-01.thumb.jpeg.652ba84da296663109d1fcebced37106.jpeg

20200510_132301-01.thumb.jpeg.d7d974a5670f2306ee0cf2df1f6ff119.jpeg

20200510_133158-01.thumb.jpeg.054d6884cc330a39a2fa2feefb9bfd32.jpeg

20200510_133837-01.thumb.jpeg.3308346c149459e48d530a4b0c6e1872.jpeg

20200510_135015-01.thumb.jpeg.3d2ee1d1244ab19d370b564a0ced9a76.jpeg

Jako że Revell nie daje swastyk w zestawie, musiałem wykonać własne. Na szczęście został zestaw kalkomani na inny typ malowania zawierający długi czarny pas. Po przekrojeniu wzdłuż miał idealna szerokość więc go wykorzystałem. Końcowy efekt jest moim zdaniem zadowalający:

    20200510_133326-01.thumb.jpeg.db22db4667c53d1a37a6f74d6d489910.jpeg    20200510_133306-01.thumb.jpeg.f1d1f175c4aa9c52b59ed01c312d7217.jpeg

Planuje teraz zrobić do kompletu Prinz Eugena w tej samej skali więc liczę na wasze opinie i uwagi. ?

 

Poniżej pozostawiam stare zdjęcia dla porównania. Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim którzy posłużyli mi radą! ?

20200429_205047-01.thumb.jpeg.a8ad90d66184d323c006c0769b5f8a0a.jpeg20200429_204613-04.thumb.jpeg.988372ade3dc5b47315a41c1b719e937.jpeg20200429_204653-01.thumb.jpeg.4a88706a38d3b1cf48500c5ba0da22c4.jpeg20200429_204557-01.thumb.jpeg.8201da6b05253d6e46557ddc74673149.jpegIMG-20200429-WA0003-01.thumb.jpeg.8c62abbd2ae2954ffae8aac1a45b4122.jpeg20200430_090620-01.thumb.jpeg.47a376f8ee871cac2680eeab67cef0e9.jpeg20200430_090839-01.thumb.jpeg.2b037ccce131de63b6db238c3e174c80.jpeg20200430_090610-01.thumb.jpeg.f6fe11b4786da69d969df3cfe36f638a.jpeg20200430_090513-01.thumb.jpeg.38e05a2f7716ad8959fc2c5ef89ec1bc.jpeg

Edytowane przez Corncrake
Wprowadziłem poprawki do modelu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Thalgonis napisał:

Podoba mi się, ale szkoda, że nie dałeś żadnego łosia... 

Znaczy na kadłubie nic nie ma to fakt, ale na nadbudówkach dałem panel linera na detale. Pokład też dostał: najpierw wash sepia akrylowy w trakcie malowania (żeby zrobić strukturę drewna) a potem jeszcze rozcieńczony panel liner. Tylko słabo widać w tym świetle. Jutro w świetle dziennym zrobię jeszcze zdjęcia i dodam.

Edytowane przez Corncrake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie pościągaj te nici z masztów ! !  

Jak nie masz innych możliwości polecam sprawdzony patent ""bezkosztowy" : szykujesz plastikowe ramki, te z których wycinasz części modelu. Taki kawałeczek ramki rozgrzewasz nad ogniem (polecam świeczke). Jak już zacznie "płynąć", wówczas energicznym ruchem rozciągasz oba końce w przeciwnych kierunkach i voilà... masz gotowe cieniutkie olinowanie :szczerbol:

Polecam też wymienić ten flagsztok na jakąś szpileczkę - w tej chwili to "cuś" na czym łopocze bandera grubsze jest niż lufy pokładowych 380-tek

Zmienisz te dwa drobiazgi a zobaczysz będzie +15 do wyglądu :mrgreen:

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, M.A.V. napisał:

Koniecznie pościągaj te nici z masztów ! !  

Jak nie masz innych możliwości polecam sprawdzony patent ""bezkosztowy" : szykujesz plastikowe ramki, te z których wycinasz części modelu. Taki kawałeczek ramki rozgrzewasz nad ogniem (polecam świeczke). Jak już zacznie "płynąć", wówczas energicznym ruchem rozciągasz oba końce w przeciwnych kierunkach i voilà... masz gotowe cieniutkie olinowanie :szczerbol:

Polecam też wymienić ten flagsztok na jakąś szpileczkę - w tej chwili to "cuś" na czym łopocze bandera grubsze jest niż lufy pokładowych 380-tek

Zmienisz te dwa drobiazgi a zobaczysz będzie +15 do wyglądu :mrgreen:

Nie mam niestety serca żeby teraz zmieniać te dwa detale ?, ale przy następnym modelu na pewno skorzystam z twoich cennych rad. Dziękuje! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, że jak następne modele zrobisz już z delikatniejszym olinowaniem, to sam zerwiesz te sznurki z Bismarcka, też to przerabiałem :D 

Elegancko, czyściutko poskładany, bardzo fajnie poradziłeś sobie z pasiastym kamuflażem. W paru miejscach widać na nadbudówce jednak brak szpachli, który chyba jeszcze podkreśliłeś panel linerem.

Przyczepię się jeszcze do bander, bo z nimi zaszalałeś. Powiesiłeś jedną banderę na rufie i jedną na maszcie, a do tego proporzec na flagsztoku dziobowym - takie połączenie nie występuje "w przyrodzie". Proporzec na dziobie wywiesza się tylko kiedy okręt jest w porcie, wtedy też bandera powinna być tylko na rufie. Do okrętu w porcie niespecjalnie pasuje też tyle flag kodu sygnałowego. Okręt w morzu nie korzysta z proporca, a banderę wywiesza co do zasady tylko na rufie, albo tylko na maszcie głównym. Skoro zawiesiłeś tyle flag sygnałowych to być może warto zostawić do nich banderę na maszcie, a zdjąć to co jest na flagsztokach. Zwłaszcza, że na maszcie głównym najlepiej wyszło Ci dorabianie swastyki - ta na banderze rufowej jest mocno za mała i pod złym kątem. 

Ogółem - bardzo solidna robota, gratuluję i oby tak dalej!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, filipsg napisał:

W paru miejscach widać na nadbudówce jednak brak szpachli, który chyba jeszcze podkreśliłeś panel linerem.

Taaa. W moim przypadku problem jest taki że mam tylko jakaś żałosną podróbkę szpachlówki która okazała się żywicą z którą praca to koszmar więc jej unikam a porządnej jeszcze nie kupiłem. Ale widzę że będzie trzeba w to zainwestować

20 minut temu, filipsg napisał:

Przyczepię się jeszcze do bander, bo z nimi zaszalałeś. Powiesiłeś jedną banderę na rufie i jedną na maszcie, a do tego proporzec na flagsztoku dziobowym - takie połączenie nie występuje "w przyrodzie". Proporzec na dziobie wywiesza się tylko kiedy okręt jest w porcie, wtedy też bandera powinna być tylko na rufie. Do okrętu w porcie niespecjalnie pasuje też tyle flag kodu sygnałowego. Okręt w morzu nie korzysta z proporca, a banderę wywiesza co do zasady tylko na rufie, albo tylko na maszcie głównym. Skoro zawiesiłeś tyle flag sygnałowych to być może warto zostawić do nich banderę na maszcie, a zdjąć to co jest na flagsztokach. Zwłaszcza, że na maszcie głównym najlepiej wyszło Ci dorabianie swastyki - ta na banderze rufowej jest mocno za mała i pod złym kątem

Wow nie miałem o tym pojęcia. Powiesiłem aż tyle bo tak było w instrukcji ? A po za tym lubię wykorzystywać możliwie wszystkie elementy. Od teraz będę miał to na uwadze, dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2020 o 02:01, M.A.V. napisał:

Koniecznie pościągaj te nici z masztów ! !  

 

10 godzin temu, filipsg napisał:

Uwierz mi, że jak następne modele zrobisz już z delikatniejszym olinowaniem, to sam zerwiesz te sznurki z Bismarcka, też to przerabiałem

 

9 godzin temu, dedrey napisał:

olinowanie(anteny i reszta) maszty  na   ---

Ok zrozumiałem. Sznurki bee. Jak będę robił zakupy do następnego projektu to zainwestuje w coś porządniejszego (nie mam najmniejszej ochoty bawić się w podgrzewanie plastikowych ramek a skoro chcę dalej robić statki to myślę że warto) i tu pytanie co polecacie? Jest i drugie pytanie pytanie: jak już będę miał odpowiedni zamiennik to jak mam delikatnie usunąć olinowanie nie uszkadzając modelu? Bo sznurki przykleiłem na klej cyjano-akrylowy i o ile pewnie w wielu miejscach wystarczy mocniej pociągnąć to mam wrażenie że w paru newralgicznych miejscach ciągnąc mocniej jedynie ułamię cały maszt. Ucięcie jak mniemam nie wchodzi w rachubę bo zostaną takie paskudne kikuciki. I ostanie pytanie: co z flagami sygnałowymi? Czy np. zostawić te 3 linki na których "powiewają" a resztę wymienić? Czy je jakoś ściągnąć i powiesić na nowo? Jak tak to jak? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Corncrake - nie ma co mnożyć wywodów, polecam zajrzeć tutaj:  https://modelwork.pl/topic/20950-olinowanie-1350-i-1700

 

Do usuwania CA (cyjanoakryl) to polecam Debonder  (kupisz wszędzie: w internecie, w marketach budowlanych) - zawsze warto mieć pod ręką. Tak samo jak szpachle :)

Choć on raczej służy do zmywania kleju CA gdy się ulało go za dużo albo wyciekł. Linki to powinny się delikatnie zerwać, albo jak mocno chwyciłeś klejem to odetnij i przeszlifuj miejsce łączenia.

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chłopak się dopiero uczy więc trzeba zobaczyć czy z następnymi modelami będzie progres. Generalnie to wyszło ok, są miejsca gdzie można by było zrobić coś lepiej. Biorąc pod uwagę skalę i malowanie pędzlem to pasy delikatnie przesunięte na nadbudówkach. Dzialaj dalej zakładaj warsztaty, pytaj i słucha rad. 

12 godzin temu, filipsg napisał:

Uwierz mi, że jak następne modele zrobisz już z delikatniejszym olinowaniem, to sam zerwiesz te sznurki z Bismarcka, też to przerabiałem

Tu kolega ma rację i każdy tu na forum ci powie to samo. Z każdym modelem nabierasz doświadczenia i robisz inaczej z reguły lepiej, czasami coś nie wyjdzie ale to plastik więc ubytek można wypełnić a nadmiar zeszlifowac. 

Co nastepne? 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
37 minut temu, kzugaj napisał:

Co nastepne? 

Chciałbym do eskorty dla Bismarcka zrobić KMS Pinz Eugen w tej samej skali także w bałtyckim kamuflażu, jako że teraz mam już komplet farbek. Nie wiem jeszcze tylko z jakiej firmy. Raczej nie Tamiya bo z tego co widzę na zdjęciach to kadłub jest ucięty na linii wody bez opcji na zrobienie pełnego. Więc jak byś mi mógł coś polecić to chętnie posłucham ?

A na olinowanie to patrzyłem na takie cuś: https://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/9301-plecionka-nihonto-fine-braid-15m-mikado.html#gal1/0/ albo te dedykowane AMMO MIG znalazłem w rozmiarach 0,01, 0,02 i 0,03 mm

Edytowane przez Corncrake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Corncrake napisał:

Chciałbym do eskorty dla Bismarcka zrobić KMS Pinz Eugen w tej samej skali także w bałtyckim kamuflażu, jako że teraz mam już komplet farbek. Nie wiem jeszcze tylko z jakiej firmy. Raczej nie Tamiya ......

kup Trumpka : https://www.scalemates.com/pl/kits/trumpeter-05766-prinz-eugen--102823#

to taka wersja "budżetowa" do 100zł i ma dolną część kadłuba osobno więc możesz sobie też zrobić waterline :

https://exito.sklep.pl/pl/p/TRUMPETER-05766-1700-German-cruiser-Prinz-Eugen-1942/4457

https://www.martola.com.pl/pl1387/produkty30834/german_cruiser_prinz_eugen_1942

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Godzinę temu, Corncrake napisał:

Pomysł był dobry ale obawiam się że plastik wraca na miejsce:

 20200510_102700.thumb.jpg.d1b374bbb38a48cd0e4d8d298241f1ca.jpg

Niczego chudszego nie znalazłem

Sugerowałbym drut 0,25-0,3 mm.

?

Edytowane przez Iron Duke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dobra na razie skończyłem wprowadzać poprawki.

Oczywiście wszyscy którzy mi mówili że cieńsze olinowanie będzie lepsze mieli racje ?

Zrobiłem zdjęcia poprawionego modelu i zaktualizowałem post.

Dzięki wszystkim za rady. Jesteście wielcy! ? ?

 

Puki co na Prinz Eugena będę musiał albo czekać miesiąc aż sprowadzą albo zdobyć za granicą więc w międzyczasie zamierzam złożyć takie oto maleństwo: 20200510_224548.thumb.jpg.44219871ca6775d143cd156201f698d7.jpg

Edytowane przez Corncrake
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

źródłem najlepszych drutów na wanty, maszty, flagsztoki i inne sztywne elementy omasztowania to struny do gitary elektrycznej. Trzeba mieć bardzo twardy obcinak ale warto - pracuje się z nimi bajecznie. 

Na olinowanie najlepsze są druty mosiężne lub ze stopu Tungsten (wolframowo-miedziany). Ważne aby kupić je proste - nie z rolki....

 

P.S.

model bardzo ładny ?, olinowanie do wymiany :) ?

Edytowane przez blacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
34 minuty temu, blacman napisał:

olinowanie do wymiany

Już wymienione dawno na specjalistyczne olinowanie 0,02mm. Spójrz na nowe zdjęcia, bo te na końcu posta to są te stare zostawione dla porównania ?

Edytowane przez Corncrake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Corncrake napisał:

Już wymienione dawno na specjalistyczne olinowanie 0,02mm. Spójrz na nowe zdjęcia, bo te na końcu posta to są te stare zostawione dla porównania ?

? ciiii, nie mów nikomu, że tak napisałem... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.