Skocz do zawartości

Mi-24W Zvezda 1:72 '741


BOMI21

Rekomendowane odpowiedzi

A witam, trochę mnie tutaj nie było.

Przeglądałem sobie leniwie giełdę na Facebooku kiedy zobaczyłem że ktoś sprzedaje Mi-24W ze Zvezdy. W dodatku z pełnym zestawem dodatków i w fajnej cenie. I w moim mieście ? . Decyzja była szybka, wiadomość do sprzedającego, zapakowałem się w samochód i po pół godziny miałem już pudełko w ręku. To dobry start, miałem tylko model i dodatki, bez absolutnie żadnych narzędzi ani chemii modelarskiej, ale miałem model Mi-24 - a to własnie ten śmigłowiec był moim pierwszym modelem jakieś 15 lat temu. Co prawda wtedy była to wersja A z inną kabiną, ale to był wybór z dwóch wersji w pudełku i Mi-24 w tej wersji też kiedyś wleci. Być może pootwierany :D

Model to Mi-24W Zvezdy, wzbogacony o podstawowe elementy fototrawione oraz maski Eduarda a także toczone odbiorniki ciśnień oraz działko mastera. Kalkomanie techmodu od kolegi Puskal. Pomalowany farbami Gunze C. Standardowo dla mnie brak śladów eksploatacji, model przedstawia maszynę nową lub świeżo po remoncie.

Sam model jest najlepszą repliką Mi-24 na rynku, nie jest jednak idealny. Bardzo trudne jest złapanie geometrii kadłuba, praktycznie konieczne jest złożenie modelu na sucho, sklejenie go na taśmę po czym podklejanie poszycia oraz elementów wnętrza od wewnątrz klejem extra thin. Miejscami spasowanie jest dziwne, pylony nie pasują do kadłuba, konieczne jest lekkie zeszlifowanie ich po obwodzie, wtedy pasują idealnie. Podwozie jest koszmarem, a oszklenie pocięte na tak wiele nie ustalających się wspólnie elementów tak że wyzwaniem jest je skleić. Mi się to udało i pasuje idealnie. 

Model doczekał się drobnych przeróbek potrzebnych by przestawiał maszynę o n.b 741, to jest przygotowanie osłony za silnikiem od nowa, przeniesienie kilku anten, przerobienie wyrzutnika flar.

Model przeszedł bardzo ciekawą metamorfozę podczas sklejania, od relaksującej zabawki po godzinach którą sklejałem bez praktycznie żadnych narzędzi po całkiem satysfakcjonującą i dobrze prezentującą się miniaturę. Zdjęcia są laurką dla modelu, dlatego zdjęcia skupiają się na samym śmigłowcu i jego malowaniu, a nie detalach. Jednocześnie nie mają nic ukrywać :D

Zdjęcie referencyjne:

LAI_4_2016_mi24.jpg

Galeria właściwa:

ACtC-3ds72Z_oay6MPg7dOhyhCZqNNaC0ldqRRyX

ACtC-3dkcUB7sxH13H0ul3CbqoHOEpoJYkPG3e-W

ACtC-3eMAGqkbhcCg6rHpjOjsO6EW61FDJN8FUWg

ACtC-3djGD_eCJ2B2H0DArkKenF-IkA6ph7BxrcX

ACtC-3f3reJ18qTZ7-TJMwUmNBwxi-7HB1T4Ml9z

ACtC-3dOyYjtaRtygJb-BSIr4xEvZZfUWgmp5FVN

W bonusie parę fot z warsztatu:

ACtC-3fV2b8XqTzU62NTlOhdN2YtDxW0zgpgMmj8

ACtC-3fPs57gpkEARlOBz3nny3_G9IpkEBmoQY4R

ACtC-3c0PWpcFOlf5AML3y2DExh3XX-kUh75G6x_

ACtC-3d6BMInxxLvey9gMsSpEi1-vSbxCBPBQMWZ

ACtC-3er8U4ntR1jwgt1ZJjSSspAgMyIbVwtop50

ACtC-3eZmD0Cx4x1Qz90VM4zJjeITJtnKaWBMrzQ

Jestem ciekawy waszych opinii. Powrót się udał? ?

Edytowane przez BOMI21
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zawsze wielki PLUS za polskie barwy :super:
Popracowałbym jeszcze nad malowankiem, bo wygląda nieco jak na metalowym gotowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za Wasze opinie, cieszę się że model się podoba. Malowanie jest typowe dla moich modeli, jest czysto, starannie i bez brudzenia. Sprzęt o który ktoś dba :D.

Co do zdjęć

T_LEgjDl0TuGV1tm9uHH9V6W87vV2OgWgzVmPVWP

Są takie specjalnie, chciałem aby skupiały się na genialnej sylwetce tego sprzętu i jego malowaniu które naprawdę mi się podoba. Jednocześnie nie pokazując wszystkiego nie ukryłem przed wami nic wartego uwagi - to w istocie bardzo mały model, sklejony dla własnej satysfakcji i bez żadnych znaczących i wyrafinowanych technik i zabiegów. Nie ma w nim nic ciekawego poza to co widać na głównych zdjęciach :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2020 o 13:02, BOMI21 napisał:

Malowanie jest typowe dla moich modeli, jest czysto, starannie i bez brudzenia. Sprzęt o który ktoś dba :D.

Ostatnio sam jestem zwolennikiem, czystej formy, niejmniej, pamietaj ze nawet maszynę o którą się dba, coś gdzieś zawsze się pobrudzi, prysnie olej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2020 o 13:02, BOMI21 napisał:

Sprzęt o który ktoś dba :D

To nie u nas. Widziałem SW-4 i Sokoły uje....ne sadzą i olejem, ogólnie syf. Niektóre egzemplarze wyglądały jakby kosili trawę w jednostce i przypadkiem odnaleźli śmigłowiec.

Tymczasem prywatni właścicele często myją ręcznie swoje śmigłowce, bo to jest okazja do weryfikacji stanu kadłuba. Zresztą, sami umyjcie ręcznie swoje samochody, zobaczycie ile defektów (ognisk korozji) znajdziecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Aleksander z Zalasu napisał:

To nie u nas. Widziałem SW-4 i Sokoły uje....ne sadzą i olejem, ogólnie syf. Niektóre egzemplarze wyglądały jakby kosili trawę w jednostce i przypadkiem odnaleźli śmigłowiec.

Tymczasem prywatni właścicele często myją ręcznie swoje śmigłowce, bo to jest okazja do weryfikacji stanu kadłuba. Zresztą, sami umyjcie ręcznie swoje samochody, zobaczycie ile defektów (ognisk korozji) znajdziecie.

To jest bardzo ciekawa kwestia i zależy od okresu i źródła - ja słyszałem nie raz że maszyny były naprawdę czyste i zadbane. 

Natomiast czy istniej lepszy dowód na twierdzenie niż zdjęcie?

66390165_1574065472730126_80819055750985

65523441_1563837027086304_46613140477050

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że plamy tu i ówdzie są i np krawędzie natarcia łopat wirników i ich powierzchnie zawsze są porysowane. Chodzi nie tyle o "brudzenie" co ślady eksploatacji. 

Choćby nie wiem jak dbać o samolot czy śmigłowiec - śmigłowiec tym bardziej - to o ile nie trafi na wózku zaraz z linii produkcyjnej do muzeum to ZAWSZE będzie nosił ślady użytkowania. 

A te "najczystsze" egzemplarze na zdjęciach są z reguły krótko po okresowych przeglądach łączonych z malowaniem lub podmalowywaniem całości.  

 

Wszystko rozbija się o chęć pokazania albo "wzorcowego" modelu danego statku powietrznego - albo pokazania go jak wygląda w rzeczywistości w trakcie użytkowania. W zasadzie tyle. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2020 o 13:02, BOMI21 napisał:

Co do zdjęć... Są takie specjalnie, chciałem aby skupiały się na genialnej sylwetce tego sprzętu i jego malowaniu

No wyszły świetnie i nietuzinkowo.
Nie każda galeria musi pokazywać centymetr po centymetrze cały model do tego stopnia szczegółowo, że gdy się dojdzie do końca, ma się dość, a w międzyczasie przewija się tę dłużyznę...

17 godzin temu, BOMI21 napisał:

Natomiast czy istniej lepszy dowód na twierdzenie niż zdjęcie?

No właśnie i już pierwsze zdjęcie pokazuje, że śmigłowiec wcale nie był czysty... zacieki, plamy, okopcenia.
Na drugim zaś widać przybrudzenia i przebarwienia na osłonach pyłofiltrów.

Tylko nie zrozum mnie źle. Nie neguję Twego podejścia do robienia czystych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemny. Ewidentnie najpiękniejszy śmigłowiec bojowy według mnie. Posiadam ten zestaw i planuję te samo malowanie. Mógłbyś zdradzić jakich kolorów Gunze użyłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2020 o 11:42, thor_ napisał:

[...]

Wszystko rozbija się o chęć pokazania albo "wzorcowego" modelu danego statku powietrznego - albo pokazania go jak wygląda w rzeczywistości w trakcie użytkowania. W zasadzie tyle. ?

 

W dniu 25.05.2020 o 14:40, Grzes napisał:

[...]

Tylko nie zrozum mnie źle. Nie neguję Twego podejścia do robienia czystych modeli.

Ależ oczywiście, każdy ma swój styl i wizję. Ja lubię rzeczy czyste i nowe - stąd tak wyglądają moje modele. Staram się jednak dobierać modele tak aby mój styl działał z nimi dobrze.

 

22 minuty temu, kapsel napisał:

Bardzo przyjemny. Ewidentnie najpiękniejszy śmigłowiec bojowy według mnie. Posiadam ten zestaw i planuję te samo malowanie. Mógłbyś zdradzić jakich kolorów Gunze użyłeś? 

Dziękuję. Moim skromnym zdaniem kolory wyszły idealnie, przynajmniej w odniesieniu do zdjęcia referencyjnego, do którego dobierałem zdjęcia.

Jasnoniebieski C74  100%
Piaskowy C44/C308 50%/50%
Zielony C130/C66/C308  33%/33%/33%

Podkład to szary Surfacer 1500

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.