Skocz do zawartości

Kawasaki Ki-100 Goshikisen Arii 1/48


kapsel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Szanowni Koledzy :rozkaz:

Równocześnie z budową nocnego Bf 110 postanowiłem na blat wrzucić drugie pudełko. Jak w tytule, tematem przewodnim będzie głęboka modernizacja ki - 61 wymuszona brakami w dostawach silników, dzięki czemu powstała praktycznie nowa konstrukcja. Temat niszowy, więc pewnie zainteresowania dużego nie będzie, chociaż liczę na wsparcie pasjonatów lotnictwa Dalekiego Wschodu :wink:

 

Zestaw wiekowy ale po budowie i gorącym przyjęciu przez Was równie leciwego modelu Hayabusy postanowiłem wziąć się za tego przystojniaka :wink:

a2P5f6M.jpeg

 

Pudełko zdobi świetny i dynamiczny malunek historycznego starcia. Tradycyjnie pokażę co w  pudełku się mieści, gdyż wielce prawdopodobne że nie każdy zna ów zestaw.

Model nabyłem z drugiej ręki i nie wszystkie elementy były w ramkach. Niemniej wszystko jest.

Lh1HMnF.jpeg

 

Mimo tego, że model projektowany mniej więcej w połowie lat.70 to projektant postarał się o drobny detal w kabince. Jednak przyznam że nie ma to żadnego znaczenia. 

0eKq9fY.jpeg

 

Podłoga, fotel, czy tablica przyrządów wywołuje delikatny uśmiech na buzi :haha:

Szkiełko nie wygląda najgorzej i myślę że po odpowiedniej polerce i rozcięciu będzie całkiem ok.

ZTBIh3B.jpeg

 

Ponownie, jak w przypadku Hayabusy, faktura poszycia jest według mnie po prostu śliczna 

 

TEYwdBd.jpeg

 

SNxTohP.jpeg

 

Zbyt płytkie wnęki podwozia głównego to najbardziej rzucająca się w oczy niedogodność. Jednak na to akurat chyba nic nie poradzę.

Instrukcja w starym stylu 

4c2RE6E.jpeg

 

U8iDQRP.jpeg

 

Kalkomanie przeszły tygodniową kąpiel słoneczną będąc przyklejone do okna w pracy. Nie jest idealnie ale i tak o niebo lepiej niż było. Hinomaru i tak wymaluję od masek, ale z pozostałych oznaczeń chcę skorzystać. Mam nadzieję że bez większych niespodzianek. Poza tym, z tego co już udało mi się ustalić nie wszystkie malowania są poprawne.

Oi48rDz.jpeg

 

Kolejne z proponowanych schematów. Skłaniam się ku maszynie z góry, jednak decyzji nie podjąłem jeszcze.

ldZJcws.jpeg

 

Wczoraj dotarły żywice które wepchnę do kabinki. Odlewy są  naprawdę świetnej jakości. Także czekam już tylko na blaszkę dedykowaną Hasegawie i ochoczo zabieram się do roboty :pilot:

 

 

 

Do zobaczenia wkrótce 

Edytowane przez kapsel
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kapsel changed the title to Kawasaki ki-100 Goshikisen Arii 1/48

Świetnie, kolejny Japończyk.

Czy tylko dwa malowania są? Wśród kalkomanii widzę niebieskie szewrony. Zielone samoloty z niebieskimi aplikacjami i żółtymi lub czerwonymi godłami na ogonach są najpiękniejsze :)

Jeśli te dwa schematy wchodzą w grę, to przyklasnę wyborowi maszyny górnej.  Zasiadam w loży.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowań jest więcej oczywiście :wink:

Generalnie są zawarte schematy maszyn z trzech jednostek: 244, 59 i 5 Sentai. Samolot majora Kobayashi jako artbox, Ki-100 z ukośnym pasem na usterzeniu, to samoloty 59 Sentai. "Pierwiastek 39" należał do 5 Sentai. Jednostka walczyła na Ki-45 Toryu, ale pod koniec wojny, jedną z Chutai przezbrojono na Ki-100.  Większy arkusz daje godła w różnych barwach (różne Chutai danej Sentai), ale nie wszystkie są poprawne, czy udokumentowane fotograficznie. Na mniejszym akrusiku  jest godło 19 Sentai (ta strzałka z kółeczkiem, to "sklejone" 19). Prawdę mówiąc, nie słyszałem aby 19-ta dostała jakieś Ki-100, ale to trzeba będzie sprawdzić. Mogę się mylić.

Edytowane przez kapsel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, płatowiec ma już fabrycznie odtworzone siatki nitów . To właśnie głównie skłoniło mnie do budowy tego modelu. Te stare japońskie wypusty mają już ponitowaną całą powierzchnię. W szafie mam jeszcze Toryu i Sonię z Nichimo i tam także śliczna faktura. Jedynie detal bardzo ubogi i trzeba podziałać samemu bądź użyć jakiś aftermarketów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :D

Troszkę poczytałem, poprzeglądałem dostępne materiały i doszedłem do wniosku że malowanie jakie zrobię to właśnie Goshikisen z 59.Sentai z numerem burtowym 296 ( na drugim planie zdjęcia ).

MK32QZs.jpeg

 

Jednocześnie mam zagwozdkę odnośnie koloru wnętrza. Anglojęzyczne fora często przytaczają produkt Vallejo AV 71286 Olive Green  jako najbardziej odpowiadający dla tych maszyn. Może ktoś ma wiedzę jak to w rzeczywistości mogło być? 

AV 71286 IJA Olive Green

qtmCWyJ.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kapsel changed the title to Kawasaki Ki-100 Goshikisen Arii 1/48

Dziękuję za podpowiedzi. Uznałem że jako baza pod dalsze zabiegi, dobrym kolorem będzie amerykański Olive Drab C 304, chociaż ta mieszanka także by mi odpowiadała wink3 Ech... jest tyle nieściłości w przypadku Ki - 100 że ustalenie czegokolwiek jest praktycznie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny kolor :super: Przygotuje sobie tę mieszankę. Naprawdę ładnie wygląda i będzie idealny pod dalszą zabawę. Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawy temat, będę obserwował z baczną uwagą. Co do malowania - to co polecił Xmen jest wiarygodne, mogę też przesłać kilka zdjęć z tej książki:  https://www.largescaleplanes.com/reviews/review.php?rid=1786 . Jakaś wariacja  khaki jest jak najbardziej zasadna. Hasegawa proponuje Olive Drab FS 34087 dla swego wypustu, lub Dark Green. Osobiście bardziej mi ten Olive Drab podchodzi. Czejam na więcej Twych postów i może ta relacja zmotywuje mnie do zlepienia Ki-100 który czeka w kolejce (acz w wersji bez osłony kroplowej). 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki #tenzan za wsparcie :piwo: po cichu liczyłem na Twoją obecność. Co do koloru kokpitu i wnęk goleni  to mam wybór - Olive Drab właśnie, mieszanka Khaki i Red Brown. Czekam jeszcze aż przywędruje paczuszka z Ohryoku Nana Go Shoku z palety Real Colors od AK. Porównam te wszystkie kolory i będzie malowanie. 

Póki co usunąłem detale na burtach i wkleiłem żywice. 

WptJZ5D.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem mam ochotę i to ogromną, jednak będzie ono na zestawie od Hasegawy. Chciałem pierw wykonać pierwsze prezentowane przez Ciebie Kobayashi'iego jednak nie mam kalkomanii z oznaczeniami zestrzeleń. Póki co podoba mi się te z 5 sentai ( 296 ) ale oczywiście nie wykluczam zmiany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem :wink:

Dotarły zamówione bambetle. Doszedłem do wniosku że wnętrze kokpitu i wnęki pomaluję dedykiem proponowanym przez AK. Kadłub polecę Kawasaki Green. 

6TXsZiO.jpeg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że zastawiałem się czy ten kolor będzie odpowiedni i jesteś kolejną osobą która odradza ten odcień. Zostawię go na Toryu a użyję OD jak radzisz.

Edytowane przez kapsel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam totalnie zamęt w głowie co do malowania tego samolotu:pala:. Wyczytałem gdzieś ( któreś forum anglojęzyczne ), że zarówno wnętrze jak i płatowiec malowano tym samym kolorem.  Muszę w takim razie poszperać jeszcze by utwierdzić się w decyzji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.