Skocz do zawartości

Lotnicze rozmaitości Kwinty 1/48 + 1/72


HK1885

Rekomendowane odpowiedzi

Pięknie foczka wygląda . Zazdroszczę umiejętności malarskich, ja mam zawsze ogromny problem z wyważeniem "krycia" kolorów i albo wychodzi karykatura z kartonu, albo jednolita bryła. No i pyłki, wszędzie zawsze jakiś drobniutki syf mi się przyklei do powierzchni... 😪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś się pan narobił, zapowiada się ciekawy koniec :super:.

 

 

11 godzin temu, HK1885 napisał:

i... zaskoczenie: okazało się, że RC278 / RLM74 ma mocny czarnozielony odcień, który bardziej wpada w RLM70 Schwarzgrün

I tak ma być, farby MRP też to dobrze oddają. Zobacz na moim Gustawie zamalowane krzyże na górze skrzydeł, niewielka różnica między odcieniami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marek d napisał:

Z psikawki będziesz pan zadowolony jak ją oswoisz. Moja ulubiona od 15 lat.:cool:

 

Już jestem zadowolony, po nibyIwacie nie ma za bardzo co oswajać, może poza tym, że maluje się z mniejszej odległości i dużo precyzyjniej. Części są wymienne więc pozostaje kupić dyszę i iglicę od PS 270 i będzie chińczyk po face liftingu. :mrgreen:

 

 

6 godzin temu, Psar77 napisał:

Bardzo ciekawie to wygląda - rozumiem, że to jeszcze nie koniec kolorowania ? Jakie następne etapy działania ?

 

Dziękuję. :cool:

 

A kolejne etapy to:

RLM74/75/76 w linie podziału,

lekko rozjaśnione kolory bazowe, żeby rozmyć linie podziału barw i dopracować kopcie z wydechów,

Ciapki tu i ówdzie z ciemnoszarych i intermediate blue/RLM65 (?),

Rozjaśniony filtr z RLM74/75/76 i blendowanie do skutku;

A potem tradycyjnie błysk pod kalki, błysk do washa w linie, wash, mieszanka matu i półmatu, oleje i brzydzenie.

 

Inspiracja by @Roland_Sebastian aka Z aptekarską precyzją :cool:

 

 

6 godzin temu, jachud3 napisał:

Pięknie foczka wygląda . Zazdroszczę umiejętności malarskich, ja mam zawsze ogromny problem z wyważeniem "krycia" kolorów i albo wychodzi karykatura z kartonu, albo jednolita bryła.

 

To dopiero eksperymenty. :cool:

I tak doszedłem do wniosku, że ostatnia warstwa preszejdingu powinna być z rozjaśnionych i bardziej rozcieńczonych kolorów bazowych. jest ryzyko, że po kolejnych etapach efekt zacznie zanikać i będę musiał mocniej wejść z "brudnymi" olejami tapowanymi po całości. Jest ryzyko jest zabawa. :mrgreen:

 

6 godzin temu, jachud3 napisał:

No i pyłki, wszędzie zawsze jakiś drobniutki syf mi się przyklei do powierzchni...

 

Albo mam sterylnie we warstacie przy Okopowej albo mniej się przyglądam powierzchni po malowaniu. :mrgreen:

 

 

5 godzin temu, barszczo napisał:

I tak ma być, farby MRP też to dobrze oddają.

 

Poczytałem w internetach, na Britmodeller typ porównał farbki trzech różnych producentów, wyszło mu, że AK RC jest zbyt ciemny i zbyt zielony. Na Foce może to być efekt dość mocno rozcieńczonej farby RLM74 dlatego blendowanie ciemnoszarym Gunze H69 powinno dać dobry efekt. :cool:

 

Pasja eksperymentatora. :lol:

 

 

Jeszcze takie pytanie mi się pojawia - na zdjęciu "27" pierścień osłony silnika z przodu ma wyraźnie jaśniejszy (mniej zużyty [?]) kolor niż reszta samolotu. Gra świateł, RLM65 na wymienionej części od innego samolotu czy jakiś pas identyfikacyjny? 

 

Żadnych fotek ani wzmianek o takich elementach szybkiej identyfikacji na tureckich Fokach nie znalazłem nigdy, ale kto wie?..

Z drugiej strony składak (składaki [?]) na pewno istniał - mieszanka kamuflażu a la RAF, RLM74/75/76, RLM65/02/71 (też kiedyś popełnię, z Edwarda).

 

2010402360_Fw190_22.jpg.ea401cc84bd43314c4d36a45d467fc33.jpg

 

:cool:

 

Edytowane przez HK1885
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foczka będzie naprawdę piękna. Masz wielkie malarskie umiejętności przyglądając się fotografiom. Kibicuję :super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kapsel napisał:

Foczka będzie naprawdę piękna. Masz wielkie malarskie umiejętności przyglądając się fotografiom. Kibicuję

 

Dziękuję :cool:

 

To eksperymenty póki co, wciąż nie wiem jaki będzie finalny efekt, jeszcze nie ten poziom.

 

Godzinę temu, zaruk napisał:

Jak preszejding, tom się uspokoił. Bo myślałem, że to koniec malunków.

 

Początek końca? Nie, to koniec początku. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HK1885 napisał:

Miło mi, że kogoś zainspirowałem moimi maziajami. 😉

 

3 godziny temu, HK1885 napisał:

I tak doszedłem do wniosku, że ostatnia warstwa preszejdingu powinna być z rozjaśnionych i bardziej rozcieńczonych kolorów bazowych.

Zawsze można wtedy wrócić do wcześniejszego etapu. Zdarzało mi się już robić coś takiego, np. przy Avii walczyłem z malowaniem dość długo bo nie byłem do końca zadowolony z efektu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Roland_Sebastian napisał:

Miło mi, że kogoś zainspirowałem moimi maziajami. 😉

 

Interesujące, intrygujące, inspirujące. Masz lekkie pióro, dobrze się czyta Twojego bloga, shorty na Youtube to esencja. Pokazujesz konkrety z własnych doświadczeń. :cool:

 

2 godziny temu, Roland_Sebastian napisał:

Zawsze można wtedy wrócić do wcześniejszego etapu. Zdarzało mi się już robić coś takiego, np. przy Avii walczyłem z malowaniem dość długo bo nie byłem do końca zadowolony z efektu.

 

Pobawię się jeszcze filtrami z bazy zanim zacznę linie.

Na kolejny model mam pomysł na jaśniejszy podkład - Tamiya XF 19 (zamiast XF 24) i na to białe ciapki bardziej intensywnie, żeby robiły lepszy kontrast na szarej powierzchni. Zobaczę co z tego wyjdzie i jakie da efekty na kolejnych etapach.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia :D.  Myślę że sobie poradzisz bez problemu.  Ja mam zbyt słabe umiejętności i chcąc zrobić dokładnie tak samo, efekt w ogóle mi nie wyszedł. Może kiedyś się uda. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem...

Spitfajer wygłaskany. Trochę takiego dłubania bo za mocno pojechałem ze szlifowaniem i między wiatrochronem i kadłubem powstała szpara, przejście kadłub skrzydło, krawędź natarcia przy kadłubie. Surfacer, następnego dnia wymywanie szpachlówki LT, surfacer, kolejnego dnia wymywanie, potem znowu surfacer, później delikatnie papierem ściernym, CA na wyszlifowanego surfacera, wygładzanie na mokro po 30 sekundach, zanim CA stwardnieje na dobre. I tak przez parę dnia. W sumie pierdoły, ale opóźniają malowanie.

Teraz tu i ówdzie do odtworzenia linie, parę do dodania i w weekend widzimy się z gotową bazą. 

 

DSC_0525_2048.thumb.jpg.576de29ff5833fe71e86add2c38c09b7.jpg

 

 

 

W dniu 22.01.2023 o 12:35, Boch napisał:

Pìękny kunszt. Z przyjemnością czytam i oglądam. 

 

Z kunsztem przesadziłeś. Początkujący rzemieślnik.

 

:cool:

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 27.01.2023 o 12:39, HK1885 napisał:

i w weekend widzimy się z gotową bazą. 

 

Dobrze, że nie napisałem w który. :twisted:

 

Nie dość, że orka w pracy to świat nadal jest nieidealny.
Małe poprawki do zrobienia po pierwszej warstwie podkładu. Tym razem malowanie gęstą tamiją XF-19.

 

Mam urlop do końca tygodnia, wyłączam służbowy telefon i... :cool:

 

image.thumb.jpeg.9e25538e1b78148723f18e83b069d174.jpeg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urlop, służbowy telefon wyłączyłem. Więc czas na modelarstwo. :cool:

Na początek zająłem się Spitfajerem. Najpierw dostał biały marbling na podkładzie z tamijowskiej XF 19. W sumie nic specjalnego, kontrast był mniejszy niż na Foce (tam za podkład robiła tamija XF 24).

 

image.thumb.jpeg.42d89c12810b995f51261fc2065e799f.jpeg

 

image.thumb.jpeg.4930876252be499214960afb385c518a.jpeg

 

 

Postanowiłem trochę urozmaicić preshading i na spód położyłem najpierw Gunze H 314 (w ten sam sposób co biały). Kolor jest jasnobladobłękitny. Trochę zgasił marbling na spodzie.

 

image.thumb.jpeg.2af0778997fb509017782d7038eeb2d4.jpeg

 

Przyszedł czas na górę. Ponieważ kamuflaż będzie pustynny postanowiłem dodać tamijowskiego brązu XF 10, pół na pół z białym. I znowu zrobiłem marbling. :cool:

 

image.thumb.jpeg.a18ff5f34ec3149190e7c678844bbf97.jpeg

 

image.thumb.jpeg.8e3b2268decb8dbbf5a3473cf5e3e16c.jpeg

 

image.thumb.jpeg.15b43f13bb040866e826908ccfabc757.jpeg

 

image.thumb.jpeg.7b52768f3ec67bf5ff6e64aac2e0fb05.jpeg

 

Teraz model był gotowy, żeby zacząć zabawę z właściwymi kolorami. Na początek AK RC 290 RAF Sky, 1:1 z białym AK RC004. Ponieważ na miesznkę szarej tamiji i białego położyłem H 314 odcień zrobił się lekko niebieskawy, ale... przecież czeka mnie finałowe wykańczanie powierzchni. To tylko preszejding. :cool:

 

image.thumb.jpeg.2aac2111e87c4ec80bbb36ecc5160fa3.jpeg

 

 

Przy okazji zająłem się też różnymi duperelami, zbiornik podkadłubowy pomalowałem AK RC 289 RAF Medium Sea Grey.

 

image.thumb.jpeg.0fef95355f62c0ad42917cdc92d9ab00.jpeg

 

Góra dostała mieszankę AK RC 292 Middle Stone i AK RC 287 Dark Earth, mieszane pół na pół z białym AK RC.  Wmalowałem takim niby-marblingiem, kamuflaż robiłem od ręki luźno wzorując się na Spitfajerze TOMASZA GRONCZEWSKIEGO

 

image.thumb.jpeg.401fbdbbee1befe1d951a9ffd59c7a99.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b4abb744bcc4d012aaf20b0e324b340c.jpeg

 

image.thumb.jpeg.f1f24265c46541c237d89dccb03c1535.jpeg

 

 

To jest baza (preshading!), finałowe kolory dopiero będę kładł przechodząc stopniowo to coraz bardziej nasyconych kolorów.


Nie wytrzymałem i postawiłem go na kołach - wygląda jak Spitfajer. :cool:

 

image.thumb.jpeg.6f55e1a229534af14ae7a78b5f0d9936.jpeg

 

No i oczywiście tradycyjna fotka z beczkami (copyright by Kwinto). :mrgreen:

 

image.thumb.jpeg.1b3b454794ebadee2abf81ff812532eb.jpeg

 

 

Żeby uniknąć monotonii wykorzystałem pierwszy (drugi?) learning z tego sposobu malowania. Dużo lepszy efekt i dużo łatwiej budować kolor stopniowo ciemniejszy wychodząc od jasnej bazy. Zatem Foka, na której narysowałem kamuflaż z RLM 74 / 75 oryginalną (mocno rozcieńczoną wprawdzie) farbką, dostała biały marbling i będę robił powtórkę z rozrywki malując kamuflaż jeszcze raz, ale tym razem zacznę od zmieszania farb 1:1 z bielą. Potem stopniowo przechodząc do finałowych kolorów.

 

image.thumb.jpeg.e2191e74f2fad07215e817812ed00a46.jpeg

 

Tutaj też trochę porzeźbiłem przy kołach, kołpaku i łopatach śmigła.

 

image.thumb.jpeg.5df35aa4010de0d495f4a0daf58c52e6.jpeg

 

W sumie pięć dni. :cool:

 

Przyjaciele z boiska... Nierozłączni.

 

image.thumb.jpeg.8aa9e6488f0989dae5acf3efe59e4699.jpeg

 

:cool:

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marek d napisał:

.. i palec krótszy o parę cm.

 

Aż tak długich paluchów nie mam... :twisted:

 

 

8 godzin temu, Baas ArK napisał:

Robota zacna, ale przepaliłeś zdjęcia, mało co widać.

 

Nieznacznie, Tu i ówdzie. A widać wystarczająco dużo. :cool:

 

Co nie zmienia faktu, że będę musiał zanurkować w czeluść i wygrzebać namiot bezcieniowy.

 

 

7 godzin temu, Luljan napisał:

Obyś nie znikną jak on :)

 

Nie mam nadmiernie delikatnej psychy. :mrgreen:

 

7 godzin temu, Luljan napisał:

Że też chce Ci się dokładać roboty

 

Paradoksalnie roboty wcale nie jest dużo więcej.

Na Spitfajerze sam jej sobie dorobiłem... Ale to learning na przyszłość (Foka Proroka na tym zyska?).

 

Natomiast...

 

7 godzin temu, Luljan napisał:

zobaczymy na finale co z tego będzie widać. 

 

...sam jestem ciekawy. Jeśli okaże się, że niewiele to ekstra robota mija się z celem.

Lenistwo jest rękojmią zdrowia. I efektywności. :cool:

 

 

5 godzin temu, dante napisał:

Ciekawe podejscie

 

Mnie też ciekawi jaki będzie efekt na koniec. 

 

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.