Skocz do zawartości

Dekalog malowania pędzlem.


Shaqi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z modelami i do tej pory z malowaniem skleiłem jeden czołg i mam pytanie:

Czy przy malowaniu pędzlem powinno się robić podkład przy czołgach w skali 1/72 i 1/35. Jeżeli jak to czym to zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 182
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z modelami i do tej pory z malowaniem skleiłem jeden czołg i mam pytanie:

Czy przy malowaniu pędzlem powinno się robić podkład przy czołgach w skali 1/72 i 1/35. Jeżeli jak to czym to zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc.

Zależy jakimi farbami chcesz malować. Olejne (revelle, humbrole) dają się nakładać na goły plastik. Podkład bardziej się przydaje przy malowaniu farbami akrylowymi (vallejo, pactra). Chociaż na upartego da się kłaść akryle bez podkładu ale po prostu łatwiej się nimi maluje po wcześniej przygotowanej powierzchni. Jak już chcesz kłaść podkład to zainwestuj taki w puszce bo średnio mi się widzi kładzenie podkładu pędzlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakimi farbami chcesz malować.

 

Będę malował Pectrą.

 

e: Gdy kupowałem farby, powiedziano mi w sklepie, że przy malowaniu pędzlem podkład jest zbędny.

 

A przy okazji mam pytanie:

Czy przy malowaniu pędzlem jest jakaś metoda na pre-shading i post-shading?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji mam pytanie:

Czy przy malowaniu pędzlem jest jakaś metoda na pre-shading i post-shading?

Nie za bardzo. Takie efekty uzyskuje się dzięki łagodnym przejściom między dwoma odcieniami i cienkiej prześwitującej warstwie farby a jest to możliwe praktycznie tylko z użyciem aerografu. Można co prawda użyć metody suchego pędzla ale nie daje to takich efektów jak po post-shadingu. Polecałbym ci pomyślenie nad zakupem jakiegoś taniego aerografu (np. chińska piwata ok 100 zł) i kompresora(lub zrobienie samemu z agregatu lodówkowego) zwłaszcza jeśli chciałbyś robić duże modele np. czołgi w 1:35 bo nie ma porównania w malowaniu tym narzędziem a pędzlem.

e: Gdy kupowałem farby, powiedziano mi w sklepie, że przy malowaniu pędzlem podkład jest zbędny.

Chyba rzeczywiście można sobie odpuścić podkład, jakimś wielkim "guru" modelarstwa nie jestem ale mam nadzieje ,że choć trochę pomogłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Chyba rzeczywiście można sobie odpuścić podkład

A jednak warto dać, jak nie masz aerografu, to podkład z puszki w sprayu, mniej nerwów Cię będzie kosztowało malowanie kolorem bazowym, zwłaszcza większych powierzchni, a przy Pactrze, która jest rzadka, to moim zdaniem musowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ja dostałem kilka farbek i chyba farbę podkładową : Aqua Color Basic firmy Revell. Przeszkadza to, że ona jest koloru białego?

Farbki mam Pactry akrylowe i jedną Humbrol Enamel.

Nie chcę kupić aerografu (nie na tym etapie zabawy) dlatego pytam czy na spokojnie mogę malować tym podkładem a później rozcieńczoną farbą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jednej rzeczy za diabła nie mogę zrozumieć. Maluję swój pierwszy model, Hawkera Hurricane MK1 od Airfixa, chociaż to akurat nieistotne. Pędzle i akryle Pactry. I: niektóre części, malowane dokładnie tą samą farbą (w sensie: tą samą "partią" rozcieńczania) są piękne i śliczne po pierwszej warstwie, a inne - po szóstej. Przykładowo, końcówki śmigieł złapały piękną żółć już za drugim razem, natomiast owiewka śmigła - chyba po dziesiątym...

 

Wszystkie drobne części odtłuszczam tak samo, to znaczy kilkugodzinną kąpielą w wodzie z ludwikiem.

 

 

Ach, i mam jeszcze jedno pytanie. Na razie ciągnę model RAF dark earth, potem będę robił kamuflaż RAF greenem - i tutaj pytanie, kłaść coś na bazowy kolor przed malowaniem kamuflażu? Czy tak po prostu, farba na farbę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne pytanie... Przepraszam za doubleposta.

 

Jako wrodzony geniusz uznałem, że nie będzie mi potrzebna do malowania taśma maskująca. Robię tego Hurricane'a w malowaniu z pudła, czyli: http://www.model-making.eu/zdjecia/4/0/7/2853_1-auto_downl.jpg (środkowe). No i tak. Zgodnie z zasadą "od najjaśniejszego" machnąłem pół brzucha na biało, wyszło ładnie. teraz maluję górę bazowym, czyli RAF dark earth i oczywiście tu i ówdzie za rzadka farbka, tu mi się umsknęło, tu ręka drgnęła i na pięknym białym spodzie mam brązowe zacieki w kilku miejscach. Co z tym zrobić? Papierem 2500 i poprawiać na biało jak skończę całe malowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ma ktoś doświadczenie z Pactrą RLM02? Bo mnie pokręci coś z tym... Inne farbki Pactry spokojnie mi się dają "obrabiać", a ta rlm to jest jakiś koszmar, rozcieńczona (nawet lekko) nie kryje w ogóle plastiku, nierozcieńczona zalewa detale i "skrapla się" na płaszczyznach... Gondole silnika w Messerschmicie już dwa razy myłem i malowałem od nowa i nie mogę wymyślić co z tym zrobić, bo dalej źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj.

Zabieram się właśnie do modelu Su-22 Plastyka i jestem na etapie wybierania się po farby - na 100% chcę, żeby były to farby humbrol.

 

1 rzecz - dawno temu jak malowałem humbrolami to rozcieńczałem je taką chamską terpentyną ze starej zardzewiałej puszki, natomiast teraz jak patrzę na sklepy w necie to są takie specjalne "rozcieńczalniki" humbrola. Warto to kupić zamiast terpentyny? Farba może zachowuje się od tego jakoś lepiej? Jaka to jest chemia i czy są w ogóle jakieś plusy tego rozcieńczalnika, czy tylko ładna buteleczka?

 

2 rzecz - nie malowałem emaliami od podstawówki, natomiast mam całkiem spore doświadczenia z akrylami (warhammer) i tam najlepiej jest podłożyć model białą farbą w sprayu - pędzlem już się nie da uzyskać równego pokrycia - żeby jasne pigmenty 'zadziałały'. Pod humbrole też dałbym taki spray, tylko - jaki i czy nie "zalepi" detali i czy emalia dobrze będzie się go trzymać? Ostatecznie model jest z bardzo jasnego plastiku więc może żółć kadmowa wyjdzie bbez podkładu?

 

3 - odtłuszczałem zawsze benzyną ekstrakcyjną, ale może polecacie coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć wszystkim,

To kolejny post z serii "wracam do modelarstwa po latach ale teraz chcę to zrobić porządnie".

 

Na pierwszy ogień poszedł Su-34 od italeri w skali 1:72. Jakkolwiek na ten moment nie skompletowałem jeszcze wszystkiego, żeby było idealnie, chcę go zrobić jak najlepiej jak mi się uda, zwłaszcza, że samolot mi się strasznie podoba. Tzn. z jednej strony traktuję go jako trening więc pewne uproszczenia są OK, ale z drugiej chciałbym, żeby nie było wstydu. Model wymaga trochę miłości skalpelem i szpachli, ale ja nie o tym.

 

Maluję pędzlem akrylowymi pactrami i valejo. Podkład w sprayu od tamiyi. Pytań mam w tej chwili pięc.

 

1. Kamuflaż samolotu składa się mniej więcej w równych proporcjach z zielonego/niebieskiego/szarego. Czy w tej sytuacji jest sens malować całość jednym kolorem i nanosić plamy pozostałymi dwoma, czy może lepiej pomalować jeden kolor, zamaskować, drugi, zamaskować i ostatni?

 

2. czy taśma maskująca od tamiyi sprawdzi się w maskowaniu nierównych linii kamuflażu czy potrzebuję czegoś innego? Czego?

 

3. Jak malować metalizerami? One zawsze potrzebują jakiegoś podkładu? Czy suchy pędzel z metalizera na czarnym macie będzie dobrze wyglądał na dyszy silników? (nie sprawdzę, bo po metalizer dopiero do sklepu pojadę;)

 

4. czy malując owiewkę używać podkładu? Bo czytałem że najpierw maluje się kolorem wnętrza, więc jeżeli użyję szarego podkładu to chyba bez sensu. Dodatkowo podkład mam w sprayu więc chyba bym się trochę bał, nawet po zamaskowaniu taśmą.

 

5. Kupiłem półmatowy lakier. Czy przed naniesieniem kalkomanii mam nim psiknąć, czy wystarczy jakoś inaczej nabłyszczyć, np. kawałkiem filcu? I dopiero z kalkomanią polakierować?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

A jak z nanoszeniem farb metalicznych? Na przykład jak nakładam Humbrol 53, to farba zbija się w kropelki i dość ciężko ją rozprowadzić zwłaszcza cienką warstwą.

Czy mogę pod metaliczną zastosować podkład z farby matowej? A może coś innego polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol to gęsta farba olejna, która daje grubszą warstwę niż farby akrylowe. Żeby uzyskać przy jej pomocy jako takie efekty z pędzla musisz:

 

1. Dobrze tę farbę rozmieszać i wstrząsnąć

2. Rozcieńczyć na przykład tym http://www.gunze.pl/go/_info/?user_id=T-106&lang=pl

3. Malować zadbanym dobrze czyszczonym pędzlem

 

Żeby uzyskać dobry metaliczny efekt musisz nanieść podkład z czarnego połysku.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

A jakie te farby revell są olejne czy akrylowe bo jeżeli olejne to ja używam benzyny ekstrakcyjnej, a jeżeli akrylowe to czystej wody ( niektórzy rozcieńczają spirytusem lub rozcieńczlnikiem do akryli, ale ja wolę niewielką ilość wody). Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie te farby revell są olejne czy akrylowe bo jeżeli olejne to ja używam benzyny ekstrakcyjnej, a jeżeli akrylowe to czystej wody ( niektórzy rozcieńczają spirytusem lub rozcieńczlnikiem do akryli, ale ja wolę niewielką ilość wody). Pozdrawiam M1A1(HA)

Benzyna ekstrakcyjna to tzw. frakcja lekka, zawiera dużo domieszek lekkich węglowodorów, dlatego nadaje się bardziej do mycia aero, czyszczenia pędzli itp. Do rozcieńczania farb bardziej nadaje się benzyna lakowa (czyli najcięższa frakcja benzyny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Panowie,

mam pytanie - jestem właśnie na etapie malowania modelu - kamuflaż postanowiłem zrobić maskolem, ale potem gdy go zdejmuję to jednocześnie zostają mniejsze lub większe przestrzenie niezamalowane między kolorem kamuflażu i kolorem bazowym. Macie na to jakiś sposób? Czy jedyne wyjście to pędzel np. 0 i bardzo staranne zamalowanie odkrytej powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.