Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Kamil K. napisał:

Czy ktoś z Was używał gotowych, ew. Robił siatki maskujące na modelach? Może ktoś polecić jakieś konkretne produkty lub ew. Tutoriale? 

 

Widziałem, że AFV Club i bodajże AK ma w ofercie produkty we wzorze, który potencjalnie by mnie interesował, ale nie wiem ile to warte. Ktoś coś? 

Są gotowce:

27336_rd.jpg

Camouflage Net-Desert Tan model do sklejania AFV Club -AC35019

Tutorial:

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Czy wie ktoś może w jaki sposób mocowano gąsienice jako dodatkowy pancerz na bokach przedniej płyty Tigera ? (Jak na zdjęciu)

Czy były one luzem położone/ przyspawane/ miały jakieś uchwyty ?

I czy była to jakaś częsta praktyka, czy raczej widzimisie załogi konkretnego kota ? (Robię późnego tygrysa z frontu wschodniego (Okolice Polski 1944) z dywizji Totenkopf (Numer no. 933)

 

f29157a1efd8b99558d9da05ef70364a.jpg.f76ac68ac00d8626d935ad5f6a6e31e8.jpg

Edytowane przez Rigiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2021 o 19:41, Kamil K. napisał:

Czy ktoś z Was używał gotowych, ew. Robił siatki maskujące na modelach? Może ktoś polecić jakieś konkretne produkty lub ew. Tutoriale? 

 

Widziałem, że AFV Club i bodajże AK ma w ofercie produkty we wzorze, który potencjalnie by mnie interesował, ale nie wiem ile to warte. Ktoś coś? 

 

Tutaj siatki z AK Interactive:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rigiel napisał:

Dzień dobry,

 

Czy wie ktoś może w jaki sposób mocowano gąsienice jako dodatkowy pancerz na bokach przedniej płyty Tigera ? (Jak na zdjęciu)

Czy były one luzem położone/ przyspawane/ miały jakieś uchwyty ?

I czy była to jakaś częsta praktyka, czy raczej widzimisie załogi konkretnego kota ? (Robię późnego tygrysa z frontu wschodniego (Okolice Polski 1944) z dywizji Totenkopf (Numer no. 933)

 

f29157a1efd8b99558d9da05ef70364a.jpg.f76ac68ac00d8626d935ad5f6a6e31e8.jpg

 

Witam!

 

Z researchu, który zrobiłem na własny użytek wynika, że Tigery 3 DPanc SS nie miały tego rodzaju modyfikacji polowych (przynajmniej w Polsce; lipiec-grudzień 1944). Jedyne dodatkowe ogniwa były mocowane na wieży (w uchwytach - standardowo). Trzeba zwrócić uwagę, czy z boku wieży w okolicy przegubu lufy był położony drobny Zimmerit czy gruby (standardowo jak to na wieży). Np. 912 miał w tym miejscu gruby Zimmerit, a 913 miał drobniejszy Zimmerit przy przegubie.  933  znam tylko rysunek z zeszytu Wyd. Militaria. W Tigers in Combat albo Tigers of the Death's Head zdjęcia 933 nie ma. Ale one wyglądały mniej więcej tak samo, jeśli nie brać pod uwagę ubytków Zimmeritu unikalnych dla każdego pojazdu. 

 

Oczywiście jest jeszcze te tajemniczych 5 czołgów, które na początku sierpnia wyładowano na dworcu Warszawa-Praga, a potem przejechały mostem Poniatowskiego na Mokotów. Jeden z tych czołgów nasi podobno zdobyli i używali bojowo, a drugi zniszczyli. Pozostałe po wielu dniach dołączyły do dywizji. Nie wiadomo do końca jak te czołgi wyglądały. Jest raptem jedno zdjęcie z okolic Alei Jerozolimskich. Niektórzy twierdzą, że widzą tam mid-a z Feifelami. Ja tam tego nie widzę. Jest jeszcze tajemnicze zdjęcie Tigera przypisywane 3 DPanc SS bez oznaczeń i z nietypowymi uchwytami na burtach (jedna Pantera wyciągnięta w Polsce z bagna też miała takie). Być może były to próbne uchwyty do Schurzenów.

 

Akurat ten pojazd z dodatkowymi uchwytami (?) jako jedyny z przypisywanych 3 DPanc SS miał dodatkowe ogniwa gąsienic z przodu kadłuba.

 

 

Tiger.jpg

file059.jpg

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to 7TP z IBG. Czy ktoś ma pojęcie jakie kolory z tamki zastosować 😉 Lub jakie miksy wejdą.

Głównie chodzi o wnętrze  (polish Sand).  Ale brąz i zieleń też.  Kolory od D-L - nie zajmujemy się.

Mam dużo tamki i gunze. Nie ma kolorów gunze w sklepach więc nie dokupie. Zostaje  mi pomieszać.

Co sądzicie?

obraz.thumb.png.ad8152c3efad31181b2f047258691343.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robiłem 7TP, to użyłem następujących kolorów:

 

1) XF-60 Dark Yellow;

2) XF-5 Flat Green;

3) Brąz jako XF-64 Red Brown + 1/3 lub 1/4 czerni.

 

Tamiya nie produkuje takiego ciemnego brązu jak ten polski.

 

XF-60 jest często zalecany jako Dunkelgelb, natomiast mi on pasuje tylko do Dunkelgelbu z 1943 r. Bardziej właśnie wg mnie odpowiada odcieniowi polskiego koloru bazowego z lat 30-tych. Firma Mirage kiedyś zalecała XF-57 Buff jako polski żółty. Ale  sądzę, że on bardziej się nadaje na Dunkelgelb z końca wojny.

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr_X - podał dobre kolory, można coś dobrać na oko,  pamiętaj, ze model ściemnieje po wheateringu. Zastosuj jaśniejsze kolory podstawowe. 

Jest gotowy zestaw HATAKI- po co kombinować:

13493_2-Przechwytywanie2.JPG

13493_1-Przechwytywanie1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie metalizerów. Mam w nowym projekcie do pomalowania coś na kolor czysto stalowy (nie gun metal). Jaki metalizer polecacie jakiej firmy? A może ktoś ma fajny patent na wykonywanie stalowych detali?

Zastanawiam się nad metalizerem steel od AK z serii xtreme metal? Czy to dobre metalizery są?

Edytowane przez patrykd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, patrykd napisał:

Mam pytanie odnośnie metalizerów. Mam w nowym projekcie do pomalowania coś na kolor czysto stalowy (nie gun metal). Jaki metalizer polecacie jakiej firmy? A może ktoś ma fajny patent na wykonywanie stalowych detali?

Zastanawiam się nad metalizerem steel od AK z serii xtreme metal? Czy to dobre metalizery są?

https://www.mojehobby.pl/catalog/Alclad.html

ALC-112 Steel - Image 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam zdjęć T-55AD z charakterystycznym "garbem" z tyłu wierzy. Czy ktoś słyszał, widział, może wie, że uchował się gdzieś jakiś "rodzynek"?

image.thumb.jpeg.9a0f4f81ac8996c890355fec550dcb49.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie rodzynek tylko wersja dowódcza z dodatkową radiostacją w tym garbie. Tu zdjęcie czeskiej wersji ale garb(wykusz )taki sam pozdrawiam OLO.

9685696278_a903684fe9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2021 o 16:37, robertmodelarz napisał:

Mr_X - podał dobre kolory, można coś dobrać na oko,  pamiętaj, ze model ściemnieje po wheateringu. Zastosuj jaśniejsze kolory podstawowe. 

Jest gotowy zestaw HATAKI- po co kombinować:

13493_2-Przechwytywanie2.JPG

13493_1-Przechwytywanie1.JPG

Hej, jasne. Ale nie maluję HATAKĄ, przynajmniej na tą chwilę. Za to mam wszystkie podane z Tamki.  Nie sztuka kupować w nieskończoność. Po prostu - nawet jak masz nieograniczone zasoby $$$ to miejsca braknie 😉

XF-5 chyba się pochwaliłem... ale chyba jego zamiennik w Gunze to H340. Może być?

PS. Buffa tez mam;

Pzdr. G.

@Mr_X - dzięki za wsparcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

@Mr_X - dzięki za wsparcie!

Nie ma sprawy. Na zdjęciu z TKS-ami baza bardziej wygląda na Buff niż XF-60. Natomiast to w dużej mierze zależy od oświetlenia bo np. na samochodzie wz 29 dla mnie jest już jak byk: XF-60 (baza), XF-5 (zieleń) i brąz (można dorobić z XF-64; on jest jak Schokoladebraun Pactry). Na współczesnym zdjęciu skrzynki też baza jest bliżej Xf-60 niż Buffa (XF-57).

 

Tu ciekawy tekst na ten temat:

 

https://marinswargamming.wordpress.com/tag/polski-kamuflaz-wrzesien-1939/

tks_color.jpg

wz29.jpg

polski-kamuflac5bc-1939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gregory napisał:

Brać, płacić i sklejać. Tamiya i blaszki to już bardzo dużo.... Można jeszcze lufkę RbModel dokupić za 9-taka. RB-Model 35B25 Lufa 2 cm KwK 30 L/55 Panzerkampfwagen II, SdKfz 231, 232.

Lufa 2 cm KwK 30 L/55 Panzerkampfwagen II, SdKfz 231, 232 - Image 1

i karabin za 7 ZETA.  RB-Model 35B39 Lufa 7,92 mm MG34

Lufa 7,92 mm MG34 - Image 1

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Cypis napisał:

czy ktoś może wie , gdzie można kupić modele produkowane przez Abteilung 46 i Blitz Workshop w skali 1/72 ?

Koledzy nie polecają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, odgrzebałem w szafie zaczęty rok temu PZ III M z Takom. Porzuciłem jego budowę gdyż miałem duże problemy ze spasowaniem tyłu kadłuba prawdopodobnie trochę ze względu na brak wiedzy i umiejętności. Chciałbym go ożywić.

Czy podzieliłby się ktoś zdjęciem jak powinno wyglądać łączenie i spawy w miejscu, gdzie płyta boczna łączy się z wanną i tyłem, jak na zdjęciu ?

Mile widziane są również sugestie co można poprawić

 

187742032_2857994474516155_1487547784372810100_n.thumb.jpg.2aa9d89b8ac82c5d17c1ada4781cbedc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rigiel napisał:

Dzień dobry, odgrzebałem w szafie zaczęty rok temu PZ III M z Takom. Porzuciłem jego budowę gdyż miałem duże problemy ze spasowaniem tyłu kadłuba prawdopodobnie trochę ze względu na brak wiedzy i umiejętności. Chciałbym go ożywić.

Czy podzieliłby się ktoś zdjęciem jak powinno wyglądać łączenie i spawy w miejscu, gdzie płyta boczna łączy się z wanną i tyłem, jak na zdjęciu ?

Mile widziane są również sugestie co można poprawić

 

187742032_2857994474516155_1487547784372810100_n.thumb.jpg.2aa9d89b8ac82c5d17c1ada4781cbedc.jpg

To chyba wina spasowania modelu , miałem podobnie, pomogło zeszlifowanie tych kilku małych bolców/znaczników  na wannie chyba, które niby mają wejść w te otworki, ale nie dało się spasować, jak to zeszlifujesz to wszystko dopasujesz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rigiel napisał:

PZ III M ... . Czy podzieliłby się ktoś zdjęciem jak powinno wyglądać łączenie i spawy w miejscu, gdzie płyta boczna łączy się z wanną i tyłem, jak na zdjęciu ?

Taki jak Twój model -  Pz.Kpfw.III ausf.M 1047165102_meser262@Ausf.M.thumb.jpg.0b11034000eb0d1b2aadb375ba37a215.jpgPopatrz - myślę że zdjęcie zastąpi wiele słów.:szampan1:

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.