Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram kwity do budowy czołgu T-34/57, czyli  krótkiej serii wozów wyposażonych w długolufowe armaty mniejszego kalibru.   Wersja ta produkowana od sierpnia 1941 roku w Charkowskiej Fabryce nr 183 i Uralskiej Fabryce Czołgów nr 183 (później produkcje wznowiono w połowie 1943 roku). Czołg uzbrojony był armatę ZiS-4 lub ZiS-4M kal. 57 mm, spawany pancerz czworokątnej wieży z elementami odlewanymi i spawany pancerz kadłub oraz silnik diesla W-2 o mocy 500 KM. Pierwszą serie produkcyjną zakończono grudniu 1942 roku (drugą w lutym 1944 roku). W porównaniu do T-34/76 model 1941 a później T-34/76 model 1943 otrzymał on nową armatę ZiS-4 a później ZiS-4M. Wyprodukowano około 324 egzemplarzy czołgów T-34/57.

t34-57+1940+big.jpg

t34-57+big+2.jpg

t34-57+big.jpg

zis+4+gun.jpg

 

mantlets.jpg

t34-57_1.jpg

t34-57+20.jpg

t34-57+20a.jpg

specs+big.jpg

Planuję wykonać model z zestawu: Dragon 6205 T-34/76 - Wersja 1941 + lufa RBModel i gąsienice najwcześniejszego wzoru.  Moje pytanie brzmi, czy to ta wersja. 

110_rd.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gasienice-metalowe-friulmodel-atl-38.jpg

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce: T-34 Mityczna broń -autorstwa R. Michulec, M. Zientarzewski znalazłem takie oto plany tej maszyny. Wyglądają bardzo bojowo, ale nie wiem czy można zaufać tym rysunkom (zamieszczone tylko w celach dyskusyjnych).

 

T-34 STZ 1.png

T-34 STZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, martinello napisał:

Robert - to jest materiał na warsztat a nie "zadajemy pytania" ?

No dobra przesadziłem, ale bardzo podoba mi się ten czołg.  Dla porządku prytanie zadałem jedno😀.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert. T-34/57 w pierwszym wypuście ( były dwa wypusty tego pojazdu) był produkowany w zakładzie nr 183 w Charkowie na bazie T-34 modelu 1941 (Charkowskiego), który był produkowany od maja 1941 do  października 1941. Różnił się zewnętrznie głównie gąsienicami od model 1940.  Zwróć uwagę, że T-34/57 był produkowany z wieżami odlewanymi i spawanymi. A tak w ogóle to polecam Ci poszukać Militaria nr 328 gdzie opisana jest produkcja zakładu 183 od stycznia do października 1941 czyli do ewakuacji do Niżnego Tagiłu i tam  ten wóz jest chyba najlepiej opisany.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2021 o 17:59, Endrju napisał:

Robert. T-34/57 w pierwszym wypuście ( były dwa wypusty tego pojazdu) był produkowany w zakładzie nr 183 w Charkowie na bazie T-34 modelu 1941 (Charkowskiego), który był produkowany od maja 1941 do  października 1941. Różnił się zewnętrznie głównie gąsienicami od model 1940.  Zwróć uwagę, że T-34/57 był produkowany z wieżami odlewanymi i spawanymi. A tak w ogóle to polecam Ci poszukać Militaria nr 328 gdzie opisana jest produkcja zakładu 183 od stycznia do października 1941 czyli do ewakuacji do Niżnego Tagiłu i tam  ten wóz jest chyba najlepiej opisany.

Pozdrawiam

Andrzej

Przeczytałem informację z książki Militaria 328 . Jestem trochę mądrzejszy.   Myślę, że na bazie modelu Dragona można tą wersję T-34 z armatą 57 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś https://www.mojehobby.pl/products/Panther-Ausf.-D-Late-Production-w-Zimmerit-Full-Interior-Kit.html

 i może podać mi numer farby potrzebnej do wykonania tego zielonego kamuflażu 

I drugie pytanie czy te zestawy
https://www.mojehobby.pl/products/RCS004-German-Army-1943-1945-Set.html
https://www.mojehobby.pl/products/RCS005-German-Army-WWII-Interior-Colors-Set.html

Będą wystarczające 
Chodzi mi o te kolory  mina i  ten kremowy żeby było zgodnie z oryginałem  
Jakieś inne kolor szare itp mogę dobrać sobie sam 
Czy jakiś zestaw inny polecacie 
 

Edytowane przez Krzysiek12
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 11:44, Krzysiek12 napisał:

Ma ktoś https://www.mojehobby.pl/products/Panther-Ausf.-D-Late-Production-w-Zimmerit-Full-Interior-Kit.html

 i może podać mi numer farby potrzebnej do wykonania tego zielonego kamuflażu 

I drugie pytanie czy te zestawy
https://www.mojehobby.pl/products/RCS004-German-Army-1943-1945-Set.html
https://www.mojehobby.pl/products/RCS005-German-Army-WWII-Interior-Colors-Set.html

Będą wystarczające 
Chodzi mi o te kolory  mina i  ten kremowy żeby było zgodnie z oryginałem  
Jakieś inne kolor szare itp mogę dobrać sobie sam 
Czy jakiś zestaw inny polecacie 
 

Lakiery to super farby, ale nie zapomnij o podkładzie z puszki lub z aerografu. 

Są dostępne farby akrylowe- zielony do Pantery D - to z tego pudełeczka bym zastosował -ten jaśniejszy (potem po zabiegach i tak ściemnieje)

boxart.jpg

4551_rd.jpg

do wnętrz są też akryle

 Ammo by Mig Jimenez King Tiger Interior Colors

lub taki

OnlineShopMerchMarch2020_152_1024x1024@2x.jpg?v=1585568358

 

do silnika też się przyda

AK 091 Interior Weathering Set - Image 1

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 21:38, robertmodelarz napisał:

Lakiery to super farby, ale nie zapomnij o podkładzie z puszki lub z aerografu. 

Są dostępne farby akrylowe- zielony do Pantery D - to z tego pudełeczka bym zastosował -ten jaśniejszy (potem po zabiegach i tak ściemnieje)

boxart.jpg

4551_rd.jpg

do wnętrz są też akryle

 Ammo by Mig Jimenez King Tiger Interior Colors

lub taki

OnlineShopMerchMarch2020_152_1024x1024@2x.jpg?v=1585568358

 

do silnika też się przyda

AK 091 Interior Weathering Set - Image 1

 Dzięki za pomoc!

To co lepiej brać  te farby od miga niż od AK real color bo nie ukrywam że do tej pory pracowałem na emailiach Tamiya  i to będzie pierwszy kontakt z tymi farbami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Krzysiek12 napisał:

 Dzięki za pomoc!

To co lepiej brać  te farby od miga niż od AK real color bo nie ukrywam że do tej pory pracowałem na emailiach Tamiya  i to będzie pierwszy kontakt z tymi farbami 

Mig RC ma ładniejsze kolory- dokup do tego białą do modulacji.  Ja pracuję na jednych i drugich.  Akryle AK szybciej się starzeją, ale jak robisz duże modele typu Tygrys i Pantera to je na pewno zużyjesz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarpan Honker 1:72 -3D - może któryś z kolegów robił coś z druku 3D i ma ochotę podzielić się doświadczeniem ? Nie mam pojęcia czy warto w to się angażować, a mam ochotę na ten modelik ( pasuje mi do koncepcji dioramki ).

-produkty-296357-honker-72-int-okl-jpg-1900-1200.jpg

-produkty-296357-20210109183933resized-jpg-1900-1200.jpg

-produkty-296357-20210109183905resized-jpg-1900-1200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie,  mianowicie czy hamulce wylotowe na końcu lufy niemieckiej pancerki, ale i ogólnie, powinny być pokryte ,,sadzą'' od strzałów czy raczej czyste w kolorze bazowym pojazdu jak to widzę na wielu modelach nawet w naszym rodzimym warsztacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 21:38, robertmodelarz napisał:

Lakiery to super farby, ale nie zapomnij o podkładzie z puszki lub z aerografu. 

Są dostępne farby akrylowe- zielony do Pantery D - to z tego pudełeczka bym zastosował -ten jaśniejszy (potem po zabiegach i tak ściemnieje)

boxart.jpg

4551_rd.jpg

do wnętrz są też akryle

 Ammo by Mig Jimenez King Tiger Interior Colors

lub taki

OnlineShopMerchMarch2020_152_1024x1024@2x.jpg?v=1585568358

 

do silnika też się przyda

AK 091 Interior Weathering Set - Image 1

Cudze chwalicie, swego nie znacie...🥴

Wypróbuj Hatake lini Orange 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabój do działa czy do broni strzeleckiej  składa się z pocisku i łuski z materiałem miotającym balistytem jest rodzaj prochu bezdymnego występujący zazwyczaj w prętach (artyleria) lub w płatkach (amunicja strzelecka) to że jest on bezdymny nie oznacza wcale że nie ma żadnych stałych produktów jego spalania , otóż są . Jak widać Przyjacielu  nie byłeś w wojsku , bo każdy który był pamięta czyszczenie broni po strzelaniu :mrgreen:  i to nie tylko przewodu lufy ale też wszystkich "mechanizmów" w środku broni:D. Podobnie jest z działem gazy prochowe wyrzucając pocisk z lufy po jego opuszczeniu uwalniają się powodując okopcenia nie tylko wnętrza hamulca ale też wszystkich elementów wewnętrznych. Moja konkluzja jest taka że budując model musisz założyć czy działo było użyte czy też nie bo jeżeli nie, to hamulec wylotowy i końcówka lufy powinna być czysta ( wojsko ma hopla na punkcie czyszczenia broni obojętnie czy jest to pistolet czy armata, zresztą jak wiadomo czysty sprzęt działa lepiej :D)  ale jeżeli jest to np.  scenka z pola bitwy to czyste zakończenie lufy raczej będzie raziło . Pozdr. A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piotrkur napisał:

A zmieszczą ci się pod ekrany?..

1860817922_SBrez_PzIII_tracks(2).jpg.47b4846e4304c888c8b4ce7277752199.jpg

 

Patrząc na to zdjęcie i nawet na model powinny się zmieścić, tylko prawdopodobnie musiałbym usunąć pierwszy element w formie tych małych osłonek,  których na ww zdjęciu nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2021 o 14:33, Rigiel napisał:

Czy będzie to zgodne historycznie jeśli do PZ IV aufs J z siatkowymi Schürzen-ami użyję jako gąsienic Winterketten typ 1 lub ostketten ?

Winterketten - na śnieg - raczej nie.
Ostketten jest możliwy.

 

W dniu 19.04.2021 o 14:45, Rigiel napisał:

Patrząc na to zdjęcie i nawet na model powinny się zmieścić, ... .

Na zdjęciu osłony są "rozszerzone". Dostosowane do szerszych gąsek.

Pamiętaj budując model - aby konfiguracja bocznych osłon była zastosowana do tych szerszych gąsek - czyli rozłożone.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2021 o 14:45, Rigiel napisał:

Patrząc na to zdjęcie i nawet na model powinny się zmieścić

Tak, jak napisał meser262, powinieneś mieć rozłożone te mocowania:i-Markup-20210421-061419.jpg

Zdjęcie tylko do dyskusji. 

Pozdrawiam 

Grzesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gregory napisał:

... powinieneś mieć rozłożone te mocowania:

Tak, ale również te na górze - popatrz - rura przesunięta w drugie mocowanie - białe strzałki.445199887_meser262@boczneosony.thumb.jpg.7396a6b2dfbe2b1323a17cfebd0a949d.jpg

Dolne mocowanie szerokie rozłożone - (czerwona strzałka) + zablokowanie układu haczykiem - (żółte kółko).

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za merytoryczne wsparcie, dużo mi to pomogło :D

Niestety musiałem wykonać kilka zabiegów i chirurgicznie przesunąć te niżej położone mocowania (wcześniej przykleiłem je pionowo)

 

Mam jeszcze pytanie, mianowicie, czy MasterClub MTL-35165 będzie tym samym co ostketteny z Friul-a (Mam tutaj na myśli kwestię czy będą pasować na koło napędowe RFM, ponieważ obiło mi się o uszy, że czasem jest w z tym problem np w gąsienicach do tygrysów) ?

Edytowane przez Rigiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rigiel napisał:

Czy zdarzyło się komuś budować ten zestaw, jak wygląda sprawa ze składalnością i zgodnością historyczną ?

To przepak starego modelu Academy:

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-I-Wczesna-Wersja.html

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-I-Early-Version-Operation-Citadel.html

 

Składalność to taka gorsza Tamiya, pasuje wszystko do siebie -nawet w miarę. Co do poprawności historycznej -to trzeba wzorować się na konkretnym egzemplarzu- najbezpieczniej jest robić pudełkowe malowanie z pod Kurska.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, robertmodelarz napisał:

To przepak starego modelu Academy:

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-I-Wczesna-Wersja.html

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-I-Early-Version-Operation-Citadel.html

 

Składalność to taka gorsza Tamiya, pasuje wszystko do siebie -nawet w miarę. Co do poprawności historycznej -to trzeba wzorować się na konkretnym egzemplarzu- najbezpieczniej jest robić pudełkowe malowanie z pod Kurska.

Dzięki za informację,

Chciałem zrobić z niego tego Tigera z Das Reich, choć wydaje mi się, że potrzebowałbym jakby innego zasobnika z tyłu wierzy

797e8000c410eb50fe0e9bc7d5d386f8.jpg.4556156231101d7dddc18efb1cdd4fea.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.