Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Obcy napisał:

Dzięki , a z gąsienicami coś trzeba robić? 

 

To różnie z tym jest, co modelarz to inaczej zrobi, można wyjść np czarny, brązowy 50/50 na bazę , a pózniej inne specyfiki, załóż warsztat najlepiej

Edytowane przez Evildead
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Obcy napisał:

Witam, mógłby mi ktoś doradzić jakie farby do modelu pz2 tamiya? Będzie to mój pierwszy model i będę malował pędzlem. Chcę go pomalować na szaro.

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2023 o 13:55, Mr_X napisał:

Wg wiedzy z lat 90-tych (publikacje Schneidera itd.) to jest tak:

 

1 komp. - zielone numery z białą obwódką;

2 komp. - czerwone z biała obwódką;

3 komp. - niebieskie z żółtą obwódką.

 

No i teraz tak: urobek ostatnich 20 lat.

 

Z 3 komp. to się potwierdziło bo jest kolorowe zdjęcie. 

 

W 2 komp. powszechnie się uznaje, że były czerwone numery z biała obwódką, ale jest właśnie grupa tzw. "dziwnych numerów": 205 i 211-214. Sprawa jest nie do rozstrzygnięcia z uwagi na brak materiałów .  Niebieski raczej był rezerwowany dla 3 komp. Są brane pod uwagę różne opcje (co do kolorystyki "dziwnych numerów" z 2 komp.): szary, żółty, łososiowy... Ja obstawiam żółty (z białą obwódką).

 

Możliwe, że 1 komp. wcale nie miała białych obwódek wokół numerów (za ciemny kolor), więc niektórzy obstawiają w 1 komp. zielone numery z żółtą obwódką. No a w 3 komp. też było trochę "dziwnych numerów".

 

007 prawdopodobnie biały (przy czym numery na bokach wieży były mniejsze od tego na skrzynce). 008 i 009 prawdopodobnie żółte z białą obwódką.

 

Tak to wygląda, chyba , że coś wypłynęło w ostatnich latach, a ja przegapiłem. Bardzo trudno jest zrobić Tygrysa z 101 SS zgodnie ze  stanem wiedzy historycznej. Większość kalkomanii do wyrzucenia. Star robi dobre merytorycznie, ale dla mnie za grube.

Trochę nowszych informacji -

 1096080625_meser262@1111-kniga.jpg.cc192bd0bbfe7c5ce7c3ec61d7e68543.jpg

Kolory w poszczególnych kompaniach 
 Sztab Kompanii - No.007 (jasno szary lub brudny biały) ; No.008 i No.009 żółte
1 kompania - wszystkie zielone z białą obwódką
2 kompania -
No.205 ; No.211 ; No.212 ; No.214 - (żółte) - jasno żółte z białą obwódką
Reszta pojazdów czerwone z białą obwódką
3 kompania -
Prawie wszystkie niebieskie z żółtą obwódką (jasno żółta)
Jedynie dwa - No.313 i No.324 żółte
W trzeciej kompanii są dwa rodzaje cyfr "3".
Pierwsza cyfra "3" (czerwona) ogólnie stosowana w całej kompanii.                                          1536304397_meser262@1111-czerwona3.jpg.b8876aa3c548d3c7099e7a12576af741.jpg
Druga cyfra "3" niebieska stosowana w niektórych pojazdach 1 plutonu 3 kompanii1314340966_meser262@1111-niebieska3.jpg.ad91ba716b4eef971c7247003d21d0b0.jpg
No.311 ; No.312 ; No.314 - tylko po bokach wieży.

 

Taka czcionka cyfry "4" używana w całej kompanii.    545961256_meser262@1111-niebieska4.jpg.7e91a9302524242753c23d6cb4258524.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś wariant , kraj, jednostka czy konkretny egzemplarz ?  https://en.wikipedia.org/wiki/G6_howitzer  malowanie także ? przykład https://www.hubertcance.com/large-multi-view/Military-Vehicles-Wheeled-after-1945-Prints-Flags/3820124-196-229675/Painting/liw-g6-m1a3-rhino-flag-1.1.html#&gid=1&pid=1

Edytowane przez panmopsik
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż moje przypuszczenia są następujące: model to GROM. Znając zleceniodawcę zakładam, że wykonawca dostał rzetelny pakiet zdjęć i zrobił, tak jak w oryginale. Są tam dwie skrzynki. Na drugim zdjęciu jest jedna skrzynka i tam raczej jest skrzynka sterowania anteną DUKE, której pojazd GROM nie ma. Taka skrzynkę zamieszczam na zdjęciu, ale wydaje mi się, ze pod ta osłona jest coś innego. 

EDIT- na drugim zdjęciu widać, jak przewody ida po tylnej ścianie kabiny wychodząc właśnie spod tej osłony. Kluczowe wg mnie jest zorientowanie się, jaka elektronika jest tam schowana, a później to już z górki.

45D7A0B1-D6C1-4077-B10F-F6105262906E.jpeg

Edytowane przez makinen
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bulik58- znalazłem. Konwersja ProArt Models  zawiera skrzynkę kontrolną sytemu DUKE i instrukcja pokazuje, ze skrzynkę tę należy umieścić właśnie pod osłona na tylnej ścinanie kabiny. Podłączenie w całość nie powinno być problemem do rozwikłania w necie. Jeśli masz model na warsztacie, a skrzynki w 1/35 nie, to zapraszam na priv.

006C6BA4-D371-4D88-966C-B53CA14FD51E.jpeg

AFE79E40-84E2-435E-BC88-6F8AAF2CC7A5.jpeg

EFFF1A37-1571-4C24-8C97-9DB394DEA24A.jpeg

Edytowane przez makinen
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Chciałbym złożyć Sd.Kfz. 251/1 pod front w Afryce. Jakich producentów polecacie?  Trochę poobserwowałęm i tak:

-d Tamki klasyczny Hanomag ma trochę ubogie wnętrze,

-Za to TAMIYA 35195 wygląda spoko ale to wersja D i pytanie czy by pasowała do Afryki?

-co sądzicie o REVELL 03295?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revell 03295 to generalnie przepak ICM ale formy mają z 2018 więc relatywnie nowe. Biorąc pod uwagę dość wysoką cenę wahającą się na poziomie 130-150 pln to śmiem twierdzić że nie jest to zły model. Ale poczekaj może znajdzie się ktoś kto zna ten zestaw.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barti94 napisał:

Witajcie. Chciałbym złożyć Sd.Kfz. 251/1 pod front w Afryce. Jakich producentów polecacie?

Jedne z najlepszych (jeśli nie najlepsze) modeli Sd.Kfz 251 są modele firmy AFV.  Np. taki:

 

afv-club-afv-club-german-sd-kfz-251-ausf

 

lub taki:

ten ma malowanie z Afryki

 

a0c07d8486aafeda3f198341875fcb3b.jpg

Edytowane przez _OldMan_
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, _OldMan_ napisał:

 

afv-club-afv-club-german-sd-kfz-251-ausf

 

Takie malowanie kiedyś chciałem zrobić w 1:72:

251C_11.jpg

 

Ale mnie wtedy spotter opie*dolił z góry do dołu, że źle...

Przy okazji - to jest Revell.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, barti94 napisał:

Witajcie. Chciałbym złożyć Sd.Kfz. 251/1 pod front w Afryce. Jakich producentów polecacie?  Trochę poobserwowałęm i tak:

-d Tamki klasyczny Hanomag ma trochę ubogie wnętrze,

-Za to TAMIYA 35195 wygląda spoko ale to wersja D i pytanie czy by pasowała do Afryki?

-co sądzicie o REVELL 03295?

Bierz model Firmy AFV Club, musisz dopasować wersję do najlepiej do konkretnego egzemplarza, który chcesz wykonać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuje pomocy z p'ojazdem Hummel Wespe 10, 5 cm. Można znaleść jedno słabe zdjęcie, reszta to raczej domysły. Oraz opis że takie pojazdy tworzyli Czesi  pozdrawiam OLO. 

 

hummel-wespe-spg-photo-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące poniższego modelu Dragona - w zestawie są kalki dla jednego wariantu oznaczeń, takiego jak na artboxie pudełka. W instrukcji nie opisano ani co to za jednostka, ani teatr działań. Ktoś z Was ma wiedzę na temat oznaczeń proponowanych przez Dragona?

 

IMG_20230306_192625199.thumb.jpg.c12247c43bf83510b7ac30cc9b02410b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 6.03.2023 o 21:37, mandrivecs napisał:

Mam pytanie dotyczące poniższego modelu Dragona - w zestawie są kalki dla jednego wariantu oznaczeń, takiego jak na artboxie pudełka. W instrukcji nie opisano ani co to za jednostka, ani teatr działań. Ktoś z Was ma wiedzę na temat oznaczeń proponowanych przez Dragona?

 

IMG_20230306_192625199.thumb.jpg.c12247c43bf83510b7ac30cc9b02410b.jpg

Napisali:

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mandrivecs napisał:

W instrukcji nie opisano ani co to za jednostka, ani teatr działań. Ktoś z Was ma wiedzę na temat oznaczeń proponowanych przez Dragona?

W instrukcji to malowanie jest opisane jako 2nd battalion 64th armor regiment. Po wpisaniu tej jednostki i czołgu do wyszukiwarki wszystko wskazuje na Niemcy. Nawet budynek na artboxie raczej w stylu europejskim, swojsko wyglądające krasule i szara ziemia.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców niemieckiej pancerki z drugiej WŚ. Czy Panzer III w wersji L była malowano od razu kolorem bazowym DunkelGelb czy też był "przemalowywany" z Panzergrau? Buduję wersję czołgu na Front Wschodni - jesień 1942 (zgodnie z przydziałem: do s.Abt. 502) i jestem przed fazą przygotowania obić w odpowiednim kolorze. Z góry dzięki za porady jaki kolor do obić najlepiej użyć.

Edytowane przez marcelo80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.