Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Kalor napisał:

Hej, pytanie o pz IV ausf. J

Mam taki schemat malowania od RFM i żadnych więcej wskazówek, kolor bazowy powinien być zielony czy dunkelgelb? Oraz jakie powinny być przejścia pomiędzy kolorami, ostre jak od pędzla czy rozmyte jak malowane w fabryce aerografem?

image.png.bd9fb1980e96c0daba0f08efe04896e3.png

Hej.

Ten konkretny kamuflaż jest wzorowany na Tygrysie w tzw. ośmiornicy. Kamuflaż był albo unikatowy dla tego jednego Tygrysa bądź miało go dosłownie kilka sztuk.

octopustiger.jpg

49d2d7e3c710843dd1a30e01bf31d98e.jpg

wcP5p1I.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AchtungCancer napisał:

Hej.

Ten konkretny kamuflaż jest wzorowany na Tygrysie w tzw. ośmiornicy. Kamuflaż był albo unikatowy dla tego jednego Tygrysa bądź miało go dosłownie kilka sztuk.

W takim razie poszukam czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kalor napisał:

W takim razie poszukam czegoś innego.

Źle mnie zrozumiałeś. Zaznaczyłem, że tylko ten Tygrys miał to malowanie, żebyś nie spodziewał się większej ilości zdjęć do porównania - nie miałem zamiaru cię zniechęcać. Rozumiem, że budujesz Ausf.J z panterowym Schmalturmem (RFM 5068). Ten czołg to sci-fi i nigdy nie istniał w rzeczywistości. Niemcy rozważali w '44 zainstalowanie KwK42 na panzer IV i jedną z opcji był Schmalturm (nie dość, że będący w fazie prototypowej to jeszcze w praktyce o wiele za ciężki na czwórkę). Nie ma więc poprawnego malowania dla tego modelu i wszystko zależy od "scenariusza" który chcesz zobrazować swoim pojazdem. Jeżeli omawiane malowanie ci się podoba, możesz pójść w pełnego what-if i przyjąć, że, bo ja wiem, Niemcy w połowie '45 wciąż bronią się na Renie i Odrze. "Ośmiornica" będzie świetnie pasować.  Albo możesz trzymać się bliżej historii i przyjąć, że robisz prototyp rzucony do walk w ostatnich dniach Rzeszy i wtedy rzeczywiście szukać malowania bliższego historycznym panzer IV a wieżę może nawet zostawić w czerwonym podkładzie.  Przy tego typu modelach masz w zasadzie pełną swobodę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ośmiornicę odrzuciłem głównie dlatego że to ręcznie malowany kamuflaż a mam uraz malowaniem pędzlem zielonym po żółtym. Na kadłub chciałem wziąć jednostkę ściągniętą z frontu, wiec raczej coś z fabrycznym malowaniem z '44, wychodzi wiec że będę musiał włożyć trochę wysiłku w zebranie materiałów.

 

KwK42 też z tego co kojarzę miało odrzut powyżej wytrzymałości strukturalnej kadłuba pziv, do tego wersja J ma tylko ręczny mechanizm obrotu wieży, chociaż są chyba na ramkach części do generatora.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, StarBourne napisał:

Szkoda tylko że nie ma dokładniejszych zdjęć sugerujących kamuflaż oraz detale świadczące o roku produkcji.

Dostawy Tygrysów I do jednostki 101 - 

10 szt. - listopad 1943 roku
10 szt. - styczeń 1944 roku
25 szt. - kwiecień 1944 roku.

Jedynie z tej ostatniej dostawy mogły mieć te pojazdy nową wannę którą widać na zdjęciu. Więc to rozjaśnia sprawę.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka farba(jaśniejszy zielony niż 4BO)  do obić na farbie  4BO ?? Z góry dziękuję za odpowiedz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, p2288 napisał:

Jaka farba(jaśniejszy zielony niż 4BO)  do obić na farbie  4BO ?? Z góry dziękuję za odpowiedz. 

 

Do 4bo dodawać żółty lub biały, lub ten i ten , sprawdzać na spodzie wanny jak to wygląda, czy odpryski są widoczne,  ewentualnie korygować ilość.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2023 o 15:13, p2288 napisał:

Jaka farba(jaśniejszy zielony niż 4BO)  do obić na farbie  4BO ?? Z góry dziękuję za odpowiedz. 

 

Można również użyć farby Chipping AK Interactive lub Ammomig.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki ale nie wiem gdzie zadać je 

Znalazłem konwersacje do  k9A1

Zestaw academy  jest to wersja k9  i w Korei jest możliwy zakup wydruku 3D który modyfikuje nam zestaw do k9A1 które na stanie ma nasze wojsko . Szukam osoby chętnej która by była zainteresowana tym zestawem .Gdzie mógł bym się dołożyć do zamówienia (strona nie ładuje mi koszyka i kolejnych stron)

https://www.modelsale.com/modelsale/poprec/detail.php?no=MEKB3M3001&idx1=1&idx2=5&idx3=18&idx4=23

 

 

Screenshot_20230210-195603_Chrome.jpg

Edytowane przez Krzysiek12
Dodanie zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Krzysiek12 napisał:

Pytanie z innej beczki ale nie wiem gdzie zadać je 

Znalazłem konwersacje do  k9A1

Zestaw academy  jest to wersja k9  i w Korei jest możliwy zakup wydruku 3D który modyfikuje nam zestaw do k9A1 które na stanie ma nasze wojsko . Szukam osoby chętnej która by była zainteresowana tym zestawem .Gdzie mógł bym się dołożyć do zamówienia (strona nie ładuje mi koszyka i kolejnych stron)

https://www.modelsale.com/modelsale/poprec/detail.php?no=MEKB3M3001&idx1=1&idx2=5&idx3=18&idx4=23

 

 

Screenshot_20230210-195603_Chrome.jpg

Jestem w trakcie badania sprawy. Odezwę się na priv.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Tazman79 said:

Czy oprócz ToRo Model jakaś firma robi kalki do polskiej pancerki? Chodzi mi konkretnie o T-72M1 w 1:35

Poszukaj na scalemates.com wpisz szukany pojazd i słowo "decals" zobacz co wyjdzie, często odrazu podaje dostępność w sklepach które są sprzężone ze scalemates czyli plastmodel, exito i mojehobby, dodatkowo mozesz oblecieć martola, agtom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2023 o 17:30, bulik58 napisał:

Chodzi ci o tego ,ktory  zniszczony został w Normandii ?

Obejrzyj ta strone moze tam znajdziesz cos wiecej o żywym Tigrze

 

Ten ze zdjęcia to Tygrys 212 ze 101 batalionu SS. Jest to jeden z Tygrysów, których użył Michael Wittmann w Villers-Bocage. Chyba właśnie w tym (212) wjechał do Villers-Bocage i odbył swój słynny "rajd". Wbrew temu, co się na ogół twierdzi nie miał czerwonego numeru taktycznego z białym obrysem. Numer taktyczny był jasny i do dziś nie wiadomo jakiego koloru. Najprawdopodobniej żółty z białym obrysem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bulik58 napisał:

Mógł być to kolor jasno niebieski ?

 

Wg wiedzy z lat 90-tych (publikacje Schneidera itd.) to jest tak:

 

1 komp. - zielone numery z białą obwódką;

2 komp. - czerwone z biała obwódką;

3 komp. - niebieskie z żółtą obwódką.

 

No i teraz tak: urobek ostatnich 20 lat.

 

Z 3 komp. to się potwierdziło bo jest kolorowe zdjęcie. 

 

W 2 komp. powszechnie się uznaje, że były czerwone numery z biała obwódką, ale jest właśnie grupa tzw. "dziwnych numerów": 205 i 211-214. Sprawa jest nie do rozstrzygnięcia z uwagi na brak materiałów .  Niebieski raczej był rezerwowany dla 3 komp. Są brane pod uwagę różne opcje (co do kolorystyki "dziwnych numerów" z 2 komp.): szary, żółty, łososiowy... Ja obstawiam żółty (z białą obwódką).

 

Możliwe, że 1 komp. wcale nie miała białych obwódek wokół numerów (za ciemny kolor), więc niektórzy obstawiają w 1 komp. zielone numery z żółtą obwódką. No a w 3 komp. też było trochę "dziwnych numerów".

 

007 prawdopodobnie biały (przy czym numery na bokach wieży były mniejsze od tego na skrzynce). 008 i 009 prawdopodobnie żółte z białą obwódką.

 

Tak to wygląda, chyba , że coś wypłynęło w ostatnich latach, a ja przegapiłem. Bardzo trudno jest zrobić Tygrysa z 101 SS zgodnie ze  stanem wiedzy historycznej. Większość kalkomanii do wyrzucenia. Star robi dobre merytorycznie, ale dla mnie za grube.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mr_X napisał:

 

Wg wiedzy z lat 90-tych (publikacje Schneidera itd.) to jest tak:

 

1 komp. - zielone numery z białą obwódką;

2 komp. - czerwone z biała obwódką;

3 komp. - niebieskie z żółtą obwódką.

 

No i teraz tak: urobek ostatnich 20 lat.

 

Z 3 komp. to się potwierdziło bo jest kolorowe zdjęcie. 

 

W 2 komp. powszechnie się uznaje, że były czerwone numery z biała obwódką, ale jest właśnie grupa tzw. "dziwnych numerów": 205 i 211-214. Sprawa jest nie do rozstrzygnięcia z uwagi na brak materiałów .  Niebieski raczej był rezerwowany dla 3 komp. Są brane pod uwagę różne opcje (co do kolorystyki "dziwnych numerów" z 2 komp.): szary, żółty, łososiowy... Ja obstawiam żółty (z białą obwódką).

 

Możliwe, że 1 komp. wcale nie miała białych obwódek wokół numerów (za ciemny kolor), więc niektórzy obstawiają w 1 komp. zielone numery z żółtą obwódką. No a w 3 komp. też było trochę "dziwnych numerów".

 

007 prawdopodobnie biały (przy czym numery na bokach wieży były mniejsze od tego na skrzynce). 008 i 009 prawdopodobnie żółte z białą obwódką.

 

Tak to wygląda, chyba , że coś wypłynęło w ostatnich latach, a ja przegapiłem. Bardzo trudno jest zrobić Tygrysa z 101 SS zgodnie ze  stanem wiedzy historycznej. Większość kalkomanii do wyrzucenia. Star robi dobre merytorycznie, ale dla mnie za grube.

Dragon w swoim modelu Tiger I Wittmanna 6800 daje do wyboru białe lub żółte:

WW.II German Tiger I Late Production Wittmann`s Last Tiger (Plastic model) Contents6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertmodelarz napisał:

Dragon w swoim modelu Tiger I Wittmanna 6800 daje do wyboru białe lub żółte:

 

Wiem, znam. "3" i "4" ma błędną czcionkę. "9" też taka sobie. Mnie ten model nie urządza, bo on ma zdaje się Zimmerit gotowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mógłby mi ktoś doradzić jakie farby do modelu pz2 tamiya? Będzie to mój pierwszy model i będę malował pędzlem. Chcę go pomalować na szaro.

Edytowane przez Obcy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Obcy said:

Witam, mógłby mi ktoś doradzić jakie farby do modelu pz2 tamiya? Będzie to mój pierwszy model i będę malował pędzlem. Chcę go pomalować na szaro.

Pomaluj go sobie sprayem a tylko detale domaluj pędzlem. Należy pamiętać również  podkładzie pod kolor bazowy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Obcy napisał:

Witam, mógłby mi ktoś doradzić jakie farby do modelu pz2 tamiya? Będzie to mój pierwszy model i będę malował pędzlem. Chcę go pomalować na szaro.

W twoim przypadku najlepsze będzie takie Vallejo 70.995

farbka-vallejo-model-color-german-grey.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.