Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Dla zainteresowanych, PKL Uzbrojenie lotnicze wschód strona 11, jest OFAB-250-270 z parą uch po jednej stronie i pojedynczym po przeciwnej. Czyli tylko zdjęciom ufać. Natomiast w zestawie eduarda jest błąd. Jeżeli już nanosimy niebieskie pasy, powinny być po dwa na każdej bombie, a nie jak w instrukcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki em!!!. Świetna instrukcja. Swoją drogą pierwszy raz słyszę, że w Polsce używano pierwotnej wersji R-60. Ciekawi mnie czy rzeczywiście te rakiety były na uzbrojeniu czy po prostu przetłumaczono "uczebniki" niejako z rozpędu. Takie przypadki są znane np: opisy zasobników N z MiG-21R które nigdy nie znalazły się Polsce. Czy ktokolwiek jest w stanie to potwierdzić? np. w postaci zdjęcia. Chociaż rysunek w instrukcji pokazuje R-60 z optycznym zapalnikiem to na pewno chodzi raczej o R-60K, bo to wynika z tekstu i tylko ta wersja była eksportowana poza ZSRR, podobnie zresztą było z R-60M. Dziwna jest też data - 1988, wówczas R-60 na pewno już nie był w produkcji ( no chyba że otrzymaliśmy coś z radzieckich zapasów, ale wówczas nie byłyby "eksportowe" z Kolibrem ), może pomylono to z R-60MK. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowała mnie sprawa tych R-60 i postanowiłem trochę pogrzebać w temacie. Ale od początku: jak rozróżnić R-60 od R-60M. Otóż ten nowszy wewnątrz rożni się prawie całkowicie, natomiast na zewnątrz tylko troszeczkę. Przede wszystkim R-60M jest o 42 mm dłuższy od swojego poprzednika i właściwie wszystkie te milimetry są z przodu w przedziale głowicy naprowadzania. Poniżej dwa zdjęcia, które wyrażnie pokazują owe różnice:

 

63cc43345f085f7dm.jpg

Wyłożone obok siebie w Muzeum Techniki Wadima Zadrożnego w Moskwie R-60 ( na pierwszym planie nieco poniżej ) i R-60M ( drugi plan, powyżej ). Jak widać R-60M ma dłuższy przedział głowicy i inny kształt przedniego usterzenia, ponadto obydwa pociski są wyposażone w zapalnik optyczny, wersje nigdy nie sprzedawane za granicę ZSRR jeśli wierzyć tradycji ustnej i pisanej.

 

6f560ed5d6d46e63m.png

Obrazek ze strony producenta pocisku. Po lewej głowica TGS-75 pocisku R-60M, po prawej TGS-60 pocisku R-60, wyrażnie widać opisane już różnice.

 

Poszukiwania z krajowego podwórka:

 

f8894c273279a1a9m.jpg

Pocisk R-60K ( literka od nazwy zapalnika radiowego "Koliber" ) na wystawie w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

 

e826cacb129ece8bm.jpg

Na podwieszeniu na MiG-21Bis. Zegrze Pomorskie 2002 rok.

 

ddb0858e3f852ffcm.png

Na zdwojonej belce na MiG-21Bis.

 

Oraz inne ciekawostki:

 

a1bc447f9f20604dm.jpg

MiG-23MF oraz..............

 

8998012a1b55f914m.jpg

Su-22M4 na jednym z pokazów. Pozwoliłem sobie "pożyczyć" zdjęcie z jednego z albumów od kolegi kaesz.

 

Widać wyrażnie że pociski R-60K ponad wszelką wątpliwość były i być może jeszcze są używane w Polsce. Jak dotąd w literaturze pisano że R-60MK trafiły do nas na przełomie lat 1981/1982 dla MiG-21Bis i MiG-23MF. Co ciekawe na wszystkich posiadanych przez mnie zdjęciach Bisów z uzbrojeniem widać zwykłą R-60 a nie M ( oczywiście tam gdzie można rozpoznać szczegóły ). Zrodziło to w mojej głowie myśl, że może początkowo otrzymaliśmy jedynie R-60K a dopiero kiedy dotarły do nas pierwsze Su-22M4 wraz z nimi przyszły rakiety w wersji MK, albo dopiero wraz z MiG-29. Czy ktokolwiek ma zdjęcia MiG-21Bis i MiG-23MF z R-60MK z lat osiemdziesiątych, pomogłoby to odpowiedzieć na niektóre pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalnik ,,Komar,, , reszta jest tłumaczeniem z rosyjskiego metodyku pt ,,Самолет Миг-21бис .Pуководство по эксплуатации системы управляемных ракет Р-60. / продукт 62 /. Дополнительные технические описание / книга II

 

oraz Mетодические рекомендации по боевому применению ракет Р-60 с самолета Миг-21 бис . Дополнительные к методическому пособию по боевому применению самолета Миг-21бис.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rosyjskie żródła podają nazwę głowicy naprowadzania "Komar" lub "Komar-M" odpowiednio dla R-60 i R-60M, a zapalniki to: optyczny Jeżyk bądż Jeżyk-M ( rosyjskie "Стриж" ) i radiowy Koliber lub Koliber-M ( ros. "Колибри" ). A czy wiadomo jak te rakiety były określane w polskich dokumentach?. Znany mi opis eksploatacji pocisku R-60MK pochodzi z roku 1990 i nie ma w nim informacji że jest jakimś uzupełnieniem do wcześniejszej publikacji co może sugerować pierwsze wydanie. Jeśliby to przyjąć za pewnik to oznaczałoby, że dostaliśmy te pociski dopiero z MiG-29. Ale to tylko gdybanie bo wcześniej mogły być w użyciu jedynie dokumenty w języku rosyjskim, należałoby zadać pytanie ile trwało tłumaczenie dokumentacji do otrzymywanego sprzętu. Kwestia wydaje się ważna bo może się okazać, że możliwość ataku czołowego w manewrowej walce powietrznej pojawiła się w PSP dość póżno w porównaniu do innych. Ktoś kto ma dostęp do starej dokumentacji z Zegrza, Rędzikowa bądż Babich Dołów mógłby to wyjaśnić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kaesz na Twoim zdjęciu jest R-60K i dla mnie też było to sporym zaskoczeniem. Inny Su-22 z "wystawki" też ma R-60K:

 

24309f0cb32fab49m.jpg

 

A tutaj z R-60MK:

 

6cc334df7abc6902m.jpg

Zdjęcie z oficjalnej strony jednej z Eskadr, podpisane jako przed wylotem na ostre strzelanie. Rozumiem że pod względem czysto technicznym te obydwa pociski są calkowicie zamienne używają w końcu tej samej wyrzutni. Natomiast zastanawia mnie jak to jest z systemem uzbrojenia, możliwości rakiet znacznie się różnią strefy odpalenia muszą być wyliczane inaczej, czy system uzbrojenia jest przystosowany do obu?. Dlatego wydaje mi się, że te R-60K to tylko tak na "szoł", być może służą jako treningowe dla zbrojmistrzów. Na pewno taka sytuacja jest z widocznymi na zdjęciu B-13, bo wyrzutni kilka to my mamy ale nigdy nie zakupiono do nich npr S-13.

 

Tutaj nasz MiG-29 z R-60MK:

 

99f777df6060ab6cm.jpg

 

A wracając do głównego wątku:

 

eab6f1b2d40ce428m.jpg

Węgierski MiG-21Bis z R-60MK. Węgrzy ( podobnie jak NRD ) byli zawsze trochę bardziej uprzywilejowani w UW, jako pierwsi otrzymywali nowe uzbrojenie. Bisy otrzymali na przełomie 1975/1976 czyli znacznie wcześniej niż my. Na pewno początkowo musiały być uzbrojone w R-60K bo po prostu M-ka wówczas jeszcze nie istniała ( w zależności od żródeł datę wejścia do służby podaje się jako 1979 lub 1982 ). Może w ogóle tych zwykłych 60-tek nie mieli, początkowo R-3/R-13 a póżniej modernizacja do R-60M. Tak było z naszymi MiG-23MF, pierwsze kilkanaście samolotów nie miało w arsenale żadnej wersji R-60, były modyfikowane w jednostce, przy czym wiele wskazuje na to że dostały gorsze R-60K w miejsce MK. Być może zaważyła na tym sytuacja polityczna w Polsce na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Na pewno w tym wszystkim więcej pytań niż odpowiedzi, jednak warto ich szukać ponieważ wiele wskazuje iż potencjał PSP wyglądał w tamtym okresie zupełnie inaczej niż do tej pory się wydawało. Możliwości R-60 i R-60M znacznie się różnią na korzyść tej ostatniej i posiadanie lub nie posiadanie M-ki mogło zaważyć na losach ewentualnych operacji powietrznych, konieczność ataku tylko z tylnej półsfery jest poważnym ograniczeniem. Do tej pory wszystkie te pociski wrzucano do jednego worka - R-60MK, we wszelkich publikacjach modelarskich czy hobbystycznych podaje się tylko tą nazwę i nagle okazuje się historia wyglądała inaczej i na wiele rzeczy można spojrzeć w nowym świetle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Era R-60 w krajach Układu Warszawskiego rozpoczeła sie po 1982 roku . Mniej wiecej w tym czasie , po debiucie na bliskim wschodzie ZSRR uwolniło najstarsza wersje na eksport do krajów UW. Pierwsze wzmianki w dokumentacji /polskiej/ to listopad 1984 Mig-23 i 1985 Mig-21 bis.

R-60MK to juz czas Mig-29 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Em a jeżeli posiadasz takowe dokumenty to możesz coś pokazać na forum?. I wtedy powstaje pytanie: jeżeli MiG-21 i MiG-23 otrzymały "zwykłe" R-60 na przełomie 1984/1985 to z jakimi pociskami przyszły pierwsze Su-22M4 w roku 1984. Wiadomo ze występuje różnica pomiędzy seriami tych samolotów. Po serii 30-tej ( eksportowej, około 1986 jeśli dobrze pamiętam ) Suczki mają bogatszy zestaw wyposażenia elektronicznego i może tu leżała granica na tych samolotach pomiędzy R-60K a R-60MK. Niewątpliwie Suczki przenoszą M-ki bo potwierdzają to zdjęcia, no chyba że to póżniejsza modernizacja. I jeszcze kwestia czy Bisy i MiG-23MF w ogóle przenosiły R-60MK po jakiejś kolejnej modernizacji czy do końca służby pozostały z R-60K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta . Jeśli samoloty maja układ elektryczny przystosowany do przenoszenia wyrzutni APU-60 ,to podwiesi sie i zuzyje kazdy wariant R-60 .

W Su-22M4 system uzbrojenia , a własciwie pilot przełacza / wybiera zakres strzelania R-60 ,powietrze lub ziemia .Tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma podwieszone pod wewnętrzną wyrzutnią ten 21R ? Jakaś imitacja uzbr. bombowego ? Coś tam na pewno wisi , ale widzę to pierwszy raz .Może znowu inwencja muzealników ?

Grzegorz5710 czy można liczyć na jakieś wskazówki ?

Cf1Mx5O.jpg

YDwWbzq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda trochę jak bomba oświetlająca OMAB.

Też mi się kojarzy z uzbrojeniem śmiglaka latającego nad morzem .Uwielbiam Naszych muzealników.Są lepsi od Chińczyków w dezinformacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda trochę jak bomba oświetlająca OMAB.

Też mi się kojarzy z uzbrojeniem śmiglaka latającego nad morzem .Uwielbiam Naszych muzealników.Są lepsi od Chińczyków w dezinformacji.

 

 

LUDZIE!!!!!!! od kiedy na wyrzutni rakietowej APU wiesza się bomby !!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDZIE!!!!!!! od kiedy na wyrzutni rakietowej APU wiesza się bomby !!!!!!!!

 

Od Drzonowa

 

Mimo podwójnych okularów , lupy i innych dziwadłów z tych zdjęć nie mogę wywnioskować czto eto. Jedyne co przychodzi mi do głowy to może to być zasobnik z aparatem S-13 do kontroli celowania i strzelania jaki stosowano na szparkach ale mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.