Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

S-13 to nie jest na 100%.To mi się kojarzy z jakąś boją hydroakustyczną , pławą oznaczającą -cos związanego z lotnictwem morskim.Coś podobnego ? Chyba ?

 

5LjHEYI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ТХП-13 Трубка холодной пристрелки

Przyrząd " zimnego " przystrzeliwania uzbrojenia [ ale w opisie -dla s-tów Jak i Ła z okresu II ws ]

Z jednej strony to mi wygląda na nieco młodsze urządzenie , ale nie pasujące do 21 [ zresztą Fachowcy mieli swoje przyrządy do przystrzeliwania uzbrojenia ] Może to modernizacja starego przyrządu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ТХП-13 Трубка холодной пристрелки

Przyrząd " zimnego " przystrzeliwania uzbrojenia [ ale w opisie -dla s-tów Jak i Ła z okresu II ws ]

Z jednej strony to mi wygląda na nieco młodsze urządzenie , ale nie pasujące do 21 [ zresztą Fachowcy mieli swoje przyrządy do przystrzeliwania uzbrojenia ] Może to modernizacja starego przyrządu ?

 

 

Rzeczywiście był taki przyrząd ale bardzo rzadko stosowany. THP 13 to przyrząd optyczny i się go wkładało w miejsce zasłonięte zagłuszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sagittarius3d ,Grzegorz 5710 -Dzięki , trochę się wyjaśniło Po wpisaniu w google po rosyjsku " ТХП-13 Трубка холодной пристрелки" wyskakuje trochę fotek , instrukcja , różnych TXP . Dzieki raz jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sam ten walec miał różne długości ? Wystepuja trzy rodzaje ? czy wiecej...dla Apu-13 ten ze zdjecia , dla APU-13U-U2/APU-68 ,oraz uniwersalne dla APU-13MT/APU-68/APU-23 . Lunetka / przyrzad TCHP była wszedzie taka sama ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sam ten walec miał różne długości ? Wystepuja trzy rodzaje ? czy wiecej...dla Apu-13 ten ze zdjecia , dla APU-13U-U2/APU-68 ,oraz uniwersalne dla APU-13MT/APU-68/APU-23 . Lunetka / przyrzad TCHP była wszedzie taka sama ?

Lunetka wszędzie była taka sama nawet do działka - tylko obraz na niej był odwrócony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że chodzi o regulację/sprawdzenie przyrządów celowniczych, analogicznie jak w przypadku muszki/szczerbinki czy lunety w broni palnej. Gdzieś przed samolotem ustawiało się tarczę, a celownik w kabinie powinien był się pokryć z tym umieszczonem w lunetce wkręconej w "to ustrojstwo".

Tyle tak na logikę od też laika ;)

Choć nie myślałem, że w przypadku wyrzutni rakiet była też potrzebna aż tak wielka precyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod latarnią najciemniej -prawie na końcu instr. uzbrojenia BIS-a jest taki mały rysuneczek .

nSJJnYg.jpg

 

I chyba w to urządzenie wkręcało się podobny przyrząd optyczny

6KTNRyL.jpg

Nic więcej nie wymyślę , widziałem coś podobnego chyba włożone w lufę GSz-23 , taka podobna "lunetka " , tak mi się wydaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie myślałem, że w przypadku wyrzutni rakiet była też potrzebna aż tak wielka precyzja.

Własnie to mnie zdziwiło.

Manas, u nas przecież nie malowali pierścienia. Tak robili w Dreźnie i samoloty tam remontowane można po tym poznać (PFM z Goleniowa). Farbą jak płatowiec.

Uszczelki były czarne do fabrycznych PF. Nastepne wersje miały brązowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelki - kolor chyba zależał do rodzaju taśmy kapronowej jakiej użyto do uszczelnienia .Poniżej fotki osłon z samolotów po remoncie [ ale pewnie mozna byłoby znależć i czarne ]

5h9xhRh.jpg

fYrzSHd.jpg

TWQlsg5.jpg

 

A wogóle to tam były; taśmy kapronowe [ poliamid ] , taśmy kapronowe gumowane , gumowe kształtowniki - taki przekładaniec .

3FyOVr1.jpg

 

Pierścień wlotowy , jesli się nie mylę nie był malowany podczas remontów .Zachowywał swój naturalny kolor grafitowy [ ? ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. "siwki" 9600 pierwotnie mialy pierscien w kolorze platowca (szary) a po remontach kolor jest wyraznie inny, niz srebro pozostalej czesci. Tak samo szare bisy. Byly malowane a moze tylko usuwano szary kolor i lakierowano?

 

Na fotkach czarno bialych nowych samolotow uszczelki wygladaja na czarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manas pyta o ten różowy specyfik . To coś to lepiszcze/ uszczelniacz i nazywało się ,,Giermietik...,, radziecki specyfik .Na 7101 we Wrocku znalazłem go równiez na całej krawedzi spływu skrzydeł połozony jakas 3 centymetrowa szerokoscia.

 

Zdjcie-0048_zps0r80sggz.jpg

 

 

Manas, w trakcie remontów zdejmowali ,,powłoke lakiernicza,, co by zobaczyc stan pokrycia, wzery korozyjne ,wgniecenia , popekane czesci konstrukcji,nity itp itd tzw. weryfikacja lub GVI general visual inspection.

Po prostu po remoncie W Dęblinie lub PWL nie malowano wlotu i zostawał w naturalnym kolorze materiału z jakiego powstał . Było juz kiedys o tym.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Wiem ze juz pewnie bylo to opisane itd ale niestety mam awarie komputera i z netu korzystam w komorce i mam utrudniona mozliwosc odszukania tego... Chodzi mi o roznice pomiedzy wersja M a MF... Co trzeba przerobic/usunac zeby z wersji MF Eduarda powstala wersja M? Bylbym bardzo wdzieczny za wskazanie tych roznic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.