Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

mig21c37.jpg

 

A ten samolocik skończył w Malborku, ze zgiętym statecznikiem pionowym :( Stał rozbebeszony aż do momentu kiedy pod koniec wiosny zostały wszystkie MiGi 21 wywiezione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img188.imageshack.us/img188/332/uczniczka.jpg

 

Łuczniczka

 

Można zobaczyć o co mi chodzi z ,,brodą,,.

 

na zdjęciach w poście Young a widać 9784 z przed malowania szarą farbą, napisy zaklejone taśmą ,stąd fajne przejscia .szaro -srebrne.

 

Oczywiście pozdrowienia dla wszystkich zwiazanych z 21 zawodowo, emocjonalnie i jakikolwiek inny sposób.

 

Em

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mig21c37.jpg

 

A ten samolocik skończył w Malborku, ze zgiętym statecznikiem pionowym :( Stał rozbebeszony aż do momentu kiedy pod koniec wiosny zostały wszystkie MiGi 21 wywiezione...

A to ciekawe ,jak on się dostał do Krzesin ? Z krzywym statecznikiem ,to musiał lecić " okrężną " drogą,jestem ciekaw czy kręcił w lewo czy prawo ?

9507.th.jpg

 

Coś mi się wydaje że koledze pomyliły się s-loty,obydwa podobnego malowania na statecznikach, 2elm -Zegrze Pom.

Pod hangarem stał i niszczał 9381.

 

9381uszkodzonywtranspor.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszytskich

No to na wstępie chciałbym Poinformować ,że Ja posiadam Nawet Książke Śp. Piotra Jachera "BACA" z której o to wziął się pomysł na WIKINGA na Migusiu. Książkę tą dostałem od Niego ... gdy się wyprowadzałem z Rosnowa do Bydgoszczy. Był to z Jego strony taki malutki podarunek za to wszystko...no a także Model Ił-28 i inne Lotnicze fajne i dla mnie bardzo ważne upominki:). Ponieważ To własnie ON mnie Nauczył Sklejania Modeli i zapoznał z Tajnikami Lotnictwa w swojej modelarni... itp. I dla Mnie Był i Będzie Mistrzem i moim Idolem........Długo by tu opowiadać .....Czasami nawet z łzami w oku. Bo to od niego się zaczęło..... Mam jeszcze troszkę Pamiątek od Niego:) Ale to już swoją drogą .

Pozdrawiam

 

ksiazkao.th.jpg

jacher.th.jpg

wiking.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam PiotraPilota-dzięki za dobre słowa o Bacy i dzięki za zdjęcie Wikinga .TO jest właśnie ten Rogaty Łeb .Pomyliłem co prawda tytuł książki ,co nie zmienia faktu że i tak nie mogę jej znależc. Ale na forum zawsze można liczyć na pomoc.

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zdjęcie jest Piękne . Ładnie się prezentuje sylwetka samolotu na tle tych chmurek:) I nawet widać dość dużo szczegółów które dla nas modelarzy są ważne . A patrząc po zdjeciach to akurat ten egzemplarz także jest mile widziany w kolekcji .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się Kolegom przydać-szczerze powiedziawszy nie widziałem jeszcze modelu 21 z UB-32,lub ze zdwojonymi wyrzutniami rakiet p-p :

-sposób mocowania UB-32 i demontażu osłony goleni:

 

podwieszenieub322.th.jpg

-zaznaczony element do "odkręcenia"

podwieszenieub32zdejmow.th.jpg

Zdwojona wyrzutnia dla rakiet R-60-nic specjalnego;

-biszezdwojonwyrzutnidla.th.jpg

Ale to już jest dziwniejsza sprawa-BIS z wyrzutnią MONSUN z 21PFM-szczerze powiedziawszy ,takiego wariantu nigdy nie widziałem :

biszezdwojonwyrzutniadl.th.jpg

Sprawa też ciekawa-BIS-tym razem ze wshodu, ale z jakim działkiem ?

Czy tylko kompensator gazowy inny ?

podwieszenieub32dziwnel.th.jpg

A wszystkie mają takie:

gsz23rysunek.th.jpg

Proszę to potraktować jako ciekawostki-jeśli już gdześ było,przepraszam Szacowne Grono i Moderatorów czuwających nad porzadkiem na forum.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to już jest dziwniejsza sprawa-BIS z wyrzutnią MONSUN z 21PFM-szczerze powiedziawszy ,takiego wariantu nigdy nie widziałem :

biszezdwojonwyrzutniadl.th.jpg

S-t najpewniej muzealny, a tam różne rzeczy można zobaczyć...

 

Pytanie do praktyków, przeglądam zdjęcia naszych MF-ów z myślą konfiguracji 2x R-3S i 2x R-3R. Latano tak u nas? Jakoś nie mogę się dopatrzeć na zdjęciach, żeby chociaż był jakiś s-t z czterema wyrzutniami APU-13... Jeśli to możliwe chociaż teoretycznie, R-3R wisiałyby na zewnętrznych belkach czy wewnętrznych? Myślę, że to chyba bez różnicy, ale wolę się upewnić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babcia dzięki za zdjęcia 8706. Czy poznańskiego kruka miał do końca służby? Kto ma i mógłby odsprzedać kalki w 1/72 z takim godłem? Z zamalowanym godłem poprzedniej jednostki latał 9105( też szary i brudny). Jak nie dostanę kalek do Lancera to będę musiał zrobić jakieś nasze malowanie. Aluminium i okazjonalne odpada. Zostają tylko szare i ''białe''.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG-21MF posiadał stację radiolokacyjną RP-21 która nie "obsługiwała" rakiety R-3R tylko RS-2US. Dopiero RP-22 (MiG-21bis) radziła sobie z tymi rakietami. Nie możesz wiec znaleźć zdjęć w takiej konfiguracji uzbrojenia.

 

I posprzątane... Dzięki za info Jarekk, problem w tym, że nie mam RS-2US (i tak bym jej nie podwiesił, bo to chyba najbrzydsza na świecie rakieta )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilę czasu na odpowiedzi

do Patyka-najprawdopodobniej 8706 do końca był w Poznaniu-został przekazany z Malborka, pózniej Poznań wziął Bisy z Zegrza i chyba resztki z Babich Dołów i na tym się skończyła era MF.

Dla zainteresowanych wariantami uzbrojenia 21 BIS;

waruzb.th.jpg

uzbr01.th.jpg

Proszę zwrócić uwagę iż w wariantach podwieszeń na dolnym rysunku znajduje się pocisk p-p R-55 ,zmodyfikowany RS-2US,podobno dobry,ale już w konfiguracjach go nie ma .Obydwa rysunki pochodzą z orginalnych instrukcji ,czyzby radzieccy towarzysze nie dali Nam wszystkiego. Muszę poszukać rysunku R-55 ,całkiem zgrabny i taki nietypowy ,chyba by jednak ładnie wyglądał na wyrzutni.

W tabeli z konfiguracjami w 3 pozycji od góry jest błąd-powinno byc:

-zewnętrzne 4xR-60 na zdwojonej wyrzutni

-wewnętrzne 2xR13

-zb.podkadłubowy 800

Oczywiście wszędzie tam gdzie figuruje 800 można było podwiesić zb,490, ale w wariantach z bombami 250 i 500 kg można było podwieśić max zb.490

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez z tej ksiązki wynika /jest napisane ;) / ze podwieszając wariant mieszany tzn rakiety na podczerwień + R-3R te ostatnie wiszą zawsze na zewnętrznych węzłach.

Czy to standart czy też istniały odstepstwa od tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zwrócić uwagę iż w wariantach podwieszeń na dolnym rysunku znajduje się pocisk p-p R-55 ,zmodyfikowany RS-2US,podobno dobry,ale już w konfiguracjach go nie ma .Obydwa rysunki pochodzą z orginalnych instrukcji ,czyzby radzieccy towarzysze nie dali Nam wszystkiego. Muszę poszukać rysunku R-55 ,całkiem zgrabny i taki nietypowy ,chyba by jednak ładnie wyglądał na wyrzutni.

R-55 to brzydal był, a dokładnie był kombinacją RS-2US z głowicą któregoś z pocisków samonaprowadzających (chyba R-3). Mam gdzieś zdjęcia. Wymieniany był jako możliwe uzbrojenie naszych MiGów ale zdjęć z polskich jednostek z tym pociskiem nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu i tu powiadasz ? ;) To jak nie chcesz brzydala RS-2us to wykorzystaj R-60, tylko pojedyńczo.Nie na podwójnej belce.

Trzeba by było spytać ludzi mających ,,styczność ,, z Oleśnicą .Podobno,podobno były tam przekroje R-55.Kto i dlaczego to kupił ? a można się tylko domyślać że przy kupnie Bisów oferowano R-55 ,bo R-60 w arsenale naszych 21 pojawiły sie czas jakiś po wprowadzeniu do linii.

 

Monsun na zdjeciu to Oleśnica ,łatwiej je znależć u Niemców niż u nas...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie przenoszenia przez MF rakiet R-13-nie było takiej możliwości, gdyż MF nie posiadał wyrzutni APU-!3MT,specyficznej, z butlą azotu wewnątrz do zasilania głowicy rakiety R-13,a właściwie do jej schładzania w celu zwiększeniz czułości i zasięgu pocisku ;

r13m2.th.jpg

A teraz coś z ciekawostek:

Na str.8 tego wątku rozmawialiśmy o zasobniku WRE SPS-141Je dla 21MF,proszę teraz popatrzeć na zdjęcie poniżej-ten z prawej to typowy zasobnik, a ten z lewej-odwrotnie ukierunkowane anteny na skrzydełkach ,dodatkowa antena na końcu zasobnika ? Czyżby zasobnik do prowadzenia WRE i osłony s-tów podczas odwrotu ?

 

sps141iiwariantdozakcan.th.jpg

Nie ma na Forum jakiegoś kolegi z Czech lub Słowacji ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę być gorszy-żal człowieka ogarnia ,jak patrzy na s-loty które dosłownie rozleciały się po świecie.Kolejny Zegrzanski BIS -9818 :

9818umuganda.th.jpg

No i samolot na którego polowałem i nie miałem już nadzieji-wiedziałem że jest w Ugandzie ,ale nie mogłem trafić na zdjęcie.Dzisiaj przez przypadek znalazłem na serbskiej stronie.

Piotrze Pilocie -proszę poinformować Ojca-znalazłem swoją i Waldka Szparkę|

 

9307umwugandzie.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żal człowieka ogarnia ,jak patrzy na s-loty które dosłownie rozleciały się po świecie.

A ja tam się cieszę. Mogły zostać w Polsce... w Nadarzycach

Swoją drogą dziwnie wyglądają te numery boczne. Stylistka typowo MO Word

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Young-ale mi żal w tym sensie ,że wszędzie mogą latać i służyć szkoleniu,nawet po remontach,tylko w Naszym Bardzo BOGATYM Kraju ,nic się nikomu nie opłaca.Za to pewna woda mineralizowana może się reklamować na tle eFów,bo jak zacznimy je spłacać to tylko na wodę Nas będzie stać.Proszę nie traktować tego jak dysputy politycznej ,po prostu tęskni się czasami do Migusiów,do tamtej atmosfery pracy na lotnisku ,do ludzi z obsługi. I do atmosfery lotów ,gdzie huczało cały dzień ok.30 s-tów ,a nie kręciły się wkoło 3-4 ćwiczące po parę razy zajścia z krótkiego podejścia do lądowania.Cały dzień zmarnowany i nalot na koniec 10 godzin.O kant pewnej częsci ciała rozbić takie lotnictwo. I dlatego tak mi żal tych 21.Koniec-kropka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.