Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Kolekcjoner WP napisał:

Macie może jakieś opinie na temat W-3 od Mirage (ex. AJ Model)??

Mamy.

Poszukaj na forum, bo jak się ukazał AJM to nawet inboxa wrzucałem.

Trochę pisania było bodajże w "Nowościach lotniczych" jak sie ukazał Mirage.

 

Ja bym se darował i czekał na Answera.

Na rynku jest co sklejać z Twojej (i jednocześnie mojej) tematyki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzes napisał:

Mamy.

Poszukaj na forum, bo jak się ukazał AJM to nawet inboxa wrzucałem.

Trochę pisania było bodajże w "Nowościach lotniczych" jak sie ukazał Mirage.

 

Ja bym se darował i czekał na Answera.

Na rynku jest co sklejać z Twojej (i jednocześnie mojej) tematyki.

 

Dobra, to w takim razie Sokół ląduje w składziku, a ja uzbrajam się w cierpliwość i czekam na Answera 😉

 

A jeśli chodzi o moją tematykę, to już coraz mniej mam do sklejania, bo jednak 143 poloniki już mam, jak było widać na filmie. Ale w składziku jeszcze mam na teraz kilkanaście modeli, więc do końca roku mam zapas, a potem albo zakupy, albo skupiam się na papierowych modelach. 

 

 

Zamiast Sokoła spodziewajcie się w najbliższym czasie relacji ze sklejania polskiego Mi-24 z Kovozavody Prostejov (ex. Italeri).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

A jeśli chodzi o moją tematykę, to już coraz mniej mam do sklejania

Jak chcesz to z miejsca zrobię Ci listę na kilka lat sklejania :mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzes napisał:

Jak chcesz to z miejsca zrobię Ci listę na kilka lat sklejania :mrgreen:

 

Jak masz jakąś gotową pod ręką, to czemu nie?

 

 

Jeśli np chodzi o wojnę Polsko-bolszewicką, to Polacy latali na 52 różnych typach samolotów 

 

Także dodając do tego pozostałe lata, to mam jeszcze ostrożnie licząc, jakieś 300 modeli do sklejenia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Drodzy - dwa pytania do Was. 

1.  MiG 23 - 1/48 - jakiej f-my model ? Coby za bardzo nie rzucać męskim słowem po ścianach";))

2.  Obecnie używam surfacera tamiyi - w sprayu . Jest Ok - tyle ze relatywnie szybko  wypsikuje sie - ca 3 modele w 1/48. Chciałbym miec możliwośc kładzenia w/w specyfiku aerografem , ergo - co polecacie dla amatora -sklejacza  z lekką juz niezbornością ruchów :-)))?

 

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W sumie specjalnego wyboru nie masz. Albo w sumie nieźle wyglądający Hobby Boss albo średnio miogopodobne antyczne esci/italeri.

2. Znany i lubiany Surfacer Mr Hobby, ew. Bilmodel. Tego drugiego nie prób prubowałem ale w internetach chwalą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hellvis napisał:

1. W sumie specjalnego wyboru nie masz. Albo w sumie nieźle wyglądający Hobby Boss albo średnio miogopodobne antyczne esci/italeri.

2. Znany i lubiany Surfacer Mr Hobby, ew. Bilmodel. Tego drugiego nie prób prubowałem ale w internetach chwalą.

Dzięki. Pozwolę sobie na pytanie dodatkowe.... w przypadku tych dwoch specyfikow , czym czyścimy aero po akcji....

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Juffre napisał:

@boberm1
Najtaniej to samym acetonem. Ewentualnie jak potrzebujesz mocniejszej mieszanki to robisz mix 1:1 acetonu z octanem butylu.

Octan butylu nie tyle wzmacnia działanie zmywacza, co przedłuża. W istocie, mieszanka jest nawet mniej agresywna niz czysty aceton. Ale aceton szybko paruje, więc spływ po ściankach zbiorniczka i znika zanim do końca zrobi swoją robotę. Również restki osadu z farby często zdażą zastygnąć zanim opuszczą aero. Dodanie octanu który paruje znacznie wolniej, pozwala mieszance działać dokładniej.

Czyszczenie czystym acetonem powoduje marnowanie płynu, bo często trzeba płukanie powtórzyć lub użyć więcej acetonu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, boberm1 napisał:

A czym rozcirnczamy Mr H.?

Najlepiej firmowym Mr Color Levelling Thinner (MLT)  lub Mr Color thinner. Ten drugi szybciej paruje, więc samopoziomowanie podkładu jest nieco gorsze. Ale zamiast firmowych można spokojnie użyć Wamod Level High Thinner. Ew. rozcieńczalnika Hataka Orange lub jakiegokolwiek rozcieńczalnika do modelarskich farb "cellulozowych", zwanych popularnie "lakierami".

Edytowane przez HKK
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - dzięki serdeczne . Dzieki Wam nie będę poruszał się po temacie jak ten przysłowiowy " bocian we mgle" :-))

Uzyskanie -via sklep internetowy- specyfików modelarskich nie bedzie problemem , ale zostaje mi zacząc poszukiwania Trumpkowego MiGa w jedynie słusznej ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej pomocy ze znalezieniem odpowiednika Vallejo ( dowolna seria) lub w ostateczności Lifecolor tej farby:

 

Mr.Color C325 Grey FS 26440

 

Pomoże ktoś? Szukałem naprawdę długo i mam mętlik w głowie. Odcień nie musi być 1:1. To jeszcze nie ten etap modelarstwa, żeby przejmował się aż tak bardzo takimi szczegółami. Natomiast oczywiście najlepiej, żeby był jak najbardziej zbliżony.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, ChuChu napisał:

Mr.Color C325 Grey FS 26440

Teoretycznie to:

46 minut temu, ChuChu napisał:

Vallejo

71045 (seria Air)

46 minut temu, ChuChu napisał:

Lifecolor

UA25

Z tym, że to będzie 36440 czyli mat bo 26440 to półmat/pół połysk ale kolor ten sam.

 

W razie "W" przeliczaj na inne farby

https://somap.pl/pl/n/58

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Zamówione. Sam już nie mogłem zdecydować który wziąć, bo typów miałem sporo.

 

Kolejne pytania:

 

Mam kolorowe blaszki Eduard. Nie za bardzo je lubię, bo za mocno odróżniają się od powierzchni malowanych.

 

Jeżeli postanowię jednak je pomalować ( np. tablica przyrządów), usuwacie fabryczną grafikę czy malujecie na niej?

 

Maluję pędzlem, nie używam podkładu, więc zastanawiam się co będzie miało lepszą przyczepność.

 

W ogóle nie rozumiem tego fenomenu blaszek. Zaczynam Wildcat w 1/48 z Eduard i wszelkie panele mają tak dobre detale, że użycie blaszek to raczej Downgrade niż Upgrade.

 

---

Jeszcze jedno, wybaczcie:

 

Jak się nazywa narzędzie, służące do przenoszenia małych elementów? Wygląda jak ołówek, ale w środku jest coś lepkiego. Znalazłem tylko w jednym sklepie i nie do końca było to to, czego szukałem.

 

Ewentualnie jest jakaś "domowa" alternatywa?

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2022 o 21:28, jmx62 napisał:

I to jest kolejny dowód na to że zawsze można liczyć na kogoś kto naprawdę podchodzi rzetelnie do zagadnienia. Jak w tytule działu. Jest pytanie, jest odpowiedź i pomoc. 

Kolego Sławku, mam nadzieję że mozna liczyć na kontynuację tej wyliczanki. Dzięki👍🍺

Ewentualnych złaknionych dalszej części, upraszam o cierpliwość :kawa:; łikendowo "przekopuję się" przez kolejne "pokłady archiwalne", lecz jak dotychczas nie dotarłem do pożądanego pokładu :niemam:

Przytoczony dotychczas zakres AeroPlanu znajduje się w segregatorze i blisko powierzchni z racji korzystania z niego w nieodległej przeszłości :nauka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.