Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 weeks later...

W papierowej wersji "Aeroplana" pana A.Ziobera swego czasu ukazał się cykl artykułów "Szpony orła czyli czym samolot walczy" czy jakoś tak, w każdym bądź razie chodziło o to że przedstawiano tam takie mikromonografie uzbrojenia lotniczego podwieszanego pod samolotami (głownie w lotnictwie polskim czyli Su-7, -22, Migi itp. Podstawowe rysunki w rzutach, kilka fotek, tabelka z dtt itp. Czy pamięta ktoś kiedy ukazał się pierwszy taki artykuł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2022 o 12:54, tlb napisał:

A tamiya cleanerem wyczyszczę aerograf po tej farbie?

Wyczyścisz ,używam Tamiya tool cleanera od nastu lat i jeszcze nie było farby z którą byłby problem.

I nie niszczy uszczelek jak aceton (miałem też etap z acetonem i jak za długo mi schodziło mycie to uszczelki zaczynały puchnąć)

Pozdr 

ww

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2022 o 21:31, jmx62 napisał:

W papierowej wersji "Aeroplana" pana A.Ziobera swego czasu ukazał się cykl artykułów "Szpony orła czyli czym samolot walczy" czy jakoś tak, w każdym bądź razie chodziło o to że przedstawiano tam takie mikromonografie uzbrojenia lotniczego podwieszanego pod samolotami (głownie w lotnictwie polskim czyli Su-7, -22, Migi itp. Podstawowe rysunki w rzutach, kilka fotek, tabelka z dtt itp. Czy pamięta ktoś kiedy ukazał się pierwszy taki artykuł?

Hej, sprawdziłem to było w 4 numerach: od 1999-01 do 1999-04.

pozdr!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimi kolorami malowano czechosłowackie Avie S-199? Chodzi mi o ten ciemnozielony kolor, Eduard w instrukcji podaje RLM 81, ale patrząc na grafiki to bardziej mi pasuje RLM 82 lub 83.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wuwumaster napisał:

Hej, sprawdziłem to było w 4 numerach: od 1999-01 do 1999-04.

pozdr!

Dzięki bardzo, pierwszy odcinek z 1-1999 znalazłem. Ale to rzeczywiście były tylko 4 odcinki? Wydawało mi się że  było tego więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jmx62 napisał:

Ale to rzeczywiście były tylko 4 odcinki? Wydawało mi się że  było tego więcej.

Też mi się wydaje, że więcej. Poszperam w archiwum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Roland_Sebastian napisał:

Jakimi kolorami malowano czechosłowackie Avie S-199? Chodzi mi o ten ciemnozielony kolor, Eduard w instrukcji podaje RLM 81, ale patrząc na grafiki to bardziej mi pasuje RLM 82 lub 83.

W lipcowym i sierpniowym Info Eduarda jest o tym artykuł.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MIRO dzięki, ale póki co w artykułach jest opisane malowanie izraelskich Avii oraz jaśniejszy odcień kamuflażu czechosłowackich maszyn, który podobny jest do RLM 02. Kontynuacja artykułu zapowiadana jest na kolejne wydania Info Eduard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2022 o 21:00, jmx62 napisał:

Dzięki bardzo, pierwszy odcinek z 1-1999 znalazłem. Ale to rzeczywiście były tylko 4 odcinki? Wydawało mi się że  było tego więcej.

Tak, było znacznie więcej. Mam przemieszane, więc nie mogę podać wszystkiego:

5/99 omówienie plastikowych zestawów sowieckich bomb i rakiet

1/00 S-5 i S-8

2/00 R-60

4/00 Ch-29

6/00 zasobniki rozpoznawcze D i R

1/01 S-25

2/01 S-24

Edytowane przez Wymysl
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2022 o 19:40, Roland_Sebastian napisał:

Jakimi kolorami malowano czechosłowackie Avie S-199? Chodzi mi o ten ciemnozielony kolor, Eduard w instrukcji podaje RLM 81, ale patrząc na grafiki to bardziej mi pasuje RLM 82 lub 83.

W artykule w czasopiśmie "Zlinek" z lat 90-tych dla szarego podali przybliżonego FS-a (24226), natomiast przy zielonym ograniczyli się do stwierdzenia, że na różnych egzemplarzach był różny odcień. Nie wiem na ile aktualna to wiedza.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2022 o 21:00, jmx62 napisał:

Dzięki bardzo, pierwszy odcinek z 1-1999 znalazłem. Ale to rzeczywiście były tylko 4 odcinki? Wydawało mi się że  było tego więcej.

Faktycznie pierwsza część "Szponów orła.." z tekstem P. Roberta Gurzędy i rysunkami P. Andrzeja Ziobra; był w nr 1 z 1999.

Udało mi się dokopać do pierwszej części archiwum AreoPlanu i w uzupełnieniu Kol. Wymysła wstawiam całość zawartości poszczególnych odcinków:

 

1/1999 - Wyrzutnie B-8M-1;

2/1999 - Wyrzutnie UB-32;

3/1999 - Wyrzutnie UB-16;

4/1999 - Wyrzutnie MARS-2 oraz przedstawienie zestawów uzbrojenie w miniaturze w skalach 1:72; 1:48 oraz 1:24 - 1:35;

5/1999 - Zestawy uzbrojenia w miniaturze firm: WES Model, KORA Model i Part;

6/1999 - Wyrzutnia MARS-3 oraz broń strzelecka w miniaturze firm: Eduard, Aires, ART i RPM;

1/2000 - Niekierowane pociski rakietowe małego kalibru S-5 i S-8;

2/2000 - Kierowany pocisk rakietowy R-60;

3/2000 - Podwieszany zasobnik strzelecki SPPV-22-01;

4/2000 - Kierowany pocisk rakietowy Ch-29 [pisane H-29] i wyrzutnia AKU-58E; w numerze tym znajduje się również pierwsza część artykułu P. Roberta Gurzędy "Szpony orła: Żądła Szerszenia";

5/2000 - Kierowany pocisk rakietowy typu Ch-25M [pisane H-25M] oraz druga część artykułu "Szpony orła: Żądła Szerszenia";

6/2000 - artykuł Kolegi Jarosława Sobocińskiego - Zasobniki rozpoznawcze typu D i R;

1/2001 - Niekierowany pocisk rakietowy S-25;

2/2001 - Niekierowany pocisk rakietowy S-24 oraz zestawy Aircraft Weapons Hasegawy;

3/2001 - KMGU-2 zasobnik bomb małego wagomiaru;

4/2001 - Bomba SAB-100MN.

:koniec:cz.1

W najbliższym czasie postaram się "dokopać" do kolejnej części "Archiwum L" :wink:

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest kolejny dowód na to że zawsze można liczyć na kogoś kto naprawdę podchodzi rzetelnie do zagadnienia. Jak w tytule działu. Jest pytanie, jest odpowiedź i pomoc. 

Kolego Sławku, mam nadzieję że mozna liczyć na kontynuację tej wyliczanki. Dzięki👍🍺

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie z dawnego KP modelik Śkoda D.1.  W necie prawie zero zdjęć, rysunków, wgl jakichkolwiek informacji. Jak na lekarstwo..

Pomyślałem że może jakieś czeskie forum modelarskie coś pomoże. Tyle tylko że nie znam żadnych. 

Może ktoś ma coś godnego uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jmx62 napisał:

Kupiłem sobie z dawnego KP modelik Śkoda D.1.  W necie prawie zero zdjęć, rysunków, wgl jakichkolwiek informacji. Jak na lekarstwo..

Pomyślałem że może jakieś czeskie forum modelarskie coś pomoże. Tyle tylko że nie znam żadnych. 

Może ktoś ma coś godnego uwagi.

Szukaj Skoda Dewoitine D 1. To była licencyjna produkcja. Taki link , może się przyda https://imodeler.com/2020/04/dewoitine-d-21-c1-1-16-scratch-build/

sk.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie możecie poradzić jakiś dobry - czyli mocny i nie brudzący /powodujący zabieleń /zaparowań klej do oszklenia już pomalowanego? Tamiya niebieska clear w tubce jest dla mnie za słaba,  super glue czy loctite cyjanoakryl w zależności od partii raz zaparuje raz nie,  contacta revella się ciągnie 🤬😱🤬 Macie jakiś sprawdzony patent? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent jest taki, żeby używać super glue, ale szkło od wewnątrz pomalować sidoluksem - to zabezpiecza przed "parowaniem".

 

Mam nadzieję, że to pomoże - pozdrawiam!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mysiek13 napisał:

  contacta revella się ciągnie 🤬😱🤬 Macie jakiś sprawdzony patent? 

Contacta Special Revell-a rzeczywicie się ciągnie. Ale to rozpuszczona w octanie metylu i spirytusie  żywica akrylowa. Powinno pomóc rozrzedzenie go jedną z tych substancji, ew. moża spróbowac octanu etylu lub IPA. Po rozcieńczeniu nie będzie sie ciągnął a nieco dłużej wysychał.

Ja sobie przygotowuję własne kleje akrylowe. Do szybek używam żywicy B72 rozpuszczonejw IPA z dodatkiem alkoholu diacetonowego jako retarder. To zapobiega nitkowaniu.

P.S.

Nadmiar kleju akrylowego (nawet po zaschnięciu) zmywa się np. IPA lub spirytusem. Ale one są dość łągodne dla akrylu. Szybszy efekt uzyska się stosując metoksypropanol, czyli np. rozpuszczalnik do pomarańczowej Hataki lub AK high compatibility thinner. Wszystkie te substancje nie zmatowią szybki.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.