Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, mysiek13 napisał:

Witam serdecznie możecie poradzić jakiś dobry - czyli mocny i nie brudzący /powodujący zabieleń /zaparowań klej do oszklenia już pomalowanego? Tamiya niebieska clear w tubce jest dla mnie za słaba,  super glue czy loctite cyjanoakryl w zależności od partii raz zaparuje raz nie,  contacta revella się ciągnie 🤬😱🤬 Macie jakiś sprawdzony patent? 

Są kleje CA "niedymiące", tyle, że są droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RogerM napisał:

Są kleje CA "niedymiące", tyle, że są droższe.

Można tez uniknąć matowienia bez stosowania specjalnych CA. Bo CA nie reaguje z szybką, tylko z wilgocią na niej. I tworzy się mleczna warstwa. Dlatego wyczyszczenie i dobre wysuszenie szkiełka przed klejeniem powinno pomóc. A im mniej wilgoci w powietrzu tym lepiej.

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RogerM napisał:

Są kleje CA "niedymiące", tyle, że są droższe.

Mam właśnie takiego Loctite,  zaraz po otwarciu kleił spoko,  a po ok 3-4 miesiącach teraz praktycznie nie łapie 🤬. Przy moim tempie modelowania to taki klej starcza na 2 modele 😗 A Panom HKK i Migowi, no i Rogerowi M,  serdecznie dziękuję za informację 👍

Edytowane przez mysiek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie cena dobrych 1/72 jest porownywalna do 1/48, wiec sugerowałbym 1/48, chyba ze jest kompletnie zielony, wtedy sugerowałbym mimo wszystko Easy Kity HB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany i Panewki 🙂

Potrzebuję pomocy w ustaleniu czy nasz jedyny i unikatowy Żuraw w czasie gdy był już w cywilu, nosił na górnych powierzchniach skrzydeł białe lub czarne znaki SP-GLB :hmmm: Według tego "planu" niby tak, ale nie sądzę aby to był jakiś pewniak.

LWD_Zuraw.thumb.jpg.4c316061f117a9aa5c15a70484f4bc7b.jpg

 

Ze zdjęć też nic ustalić nie można bo jedyne zdjęcie od zadniej strony nie obejmuje skrzydeł w całości. Jeżeli ktoś miał możliwość widzieć Żurawia z góry i mi potwierdzić fakt istnienia rzeczonych znaków będę wdzięczny, a jak by się trafiła jakaś fotka czy skan z książki to jeszcze lepiej :piwo:

LWD-Zuraw_(POL).thumb.jpg.79be7abcc071752801d8e8827e1a7f78.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś numerze Modelarza (lata 70-80) były plany Żurawia, na pewno bardziej rozbudowany niż ten powyższy. Być może tam coś było na temat malowania. Niestety nie pamiętam konkretnego numeru. Może ktoś kto ma komplet numerów jest w stanie pomóc. Ja tylko podpowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja - Jarząbek...

Mam taką publikację:

be6ae2b3110d96a98c797a595a681bc0.jpg.9397ac66d5733c9a3e0f9d87334b74d9.jpg

W niej jest kolorowy schemat malowania wersji cywilnej SP-GLB w trzech rzutach i na górnych powierzchniach rejestracji nie ma.

 

Ale jak pisałem - odezwałbym się do MLP. Oni w 2017r. kompleksowo odnawiali Żurawia, więc nawet może i fotki mają górnych powierzchni skrzydeł.

A jak wiadomo, przed odnawianiem samolot miał malowanie cywilne.

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzes napisał:

Spróbuj odezwać się do MLP w Krakowie

Napisałem, czekam na znak-sygnał 😉 

3 minuty temu, Grzes napisał:

W niej jest kolorowy schemat malowania wersji cywilnej SP-GLB w trzech rzutach i na górnych powierzchniach rejestracji nie ma.

Ooo, no zobaczymy co muzealnicy odpowiedzą 😉

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, 

Kleję sobie Mig 15 od Edka i chciałbym zapytac o dodatkowe zbiorniki paliwa.  Mam zamiar wykonać malowanie jak poniżej:

mig.thumb.png.0f07b654a662964ae7da24b6ce607796.png

 

A w zestawie mamy do wyboru 3 rodzaje zbiorników:

zbiorniki.thumb.png.65fb000d7bc77c17d43e13e5e24b3788.png

 

Najbardziej chciałbym model wykonać z tymi zbiornikami na samym dole, czyli ten mocowany bezpośrednio do powierzchni skrzydła, a nie na pylonie. Jednak przeglądając internet bardzo ciężko natrafić na fotki ukazujące miga z takimi właśnie zbiornikami. Czy to oznacza, że występowały rzadko? 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rzeznik napisał:

Jednak przeglądając internet bardzo ciężko natrafić na fotki ukazujące miga z takimi właśnie zbiornikami.

Coś tam jednak jest 😉 Proszę...

53a.jpg.aabd1fde398cbc402304204a5ccdbe63.jpg

 

Lim-2-z-34-PLM-MW.thumb.jpg.3a5d09ab763de99a37361b7bd48b20f8.jpg

 

por.-pil.-Marian-Klusek-przy-samolocie-Lim-2-nr-1121.thumb.jpg.7b6b354e97b0efb7f72af4905f511df6.jpg

 

UTI-MiG-15.thumb.jpg.d21e406461a333bbeecfef130a1b485a.jpg

 

SZYM-LIM-1304-LOT029.thumb.jpg.e7315d24693ddf4b07702dd3784e7573.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Artek82 napisał:

Coś tam jednak jest 😉 Proszę...

 

Dzięki😃. Nie no, są takie fotki ale w porównaniu liczby fotek migów z tymi większymi zbiornikami to jest tyle co nic, dlatego właśnie zacząłem się zastanawiać nad tym czy te zbiorniki mocowane bezpośrednio do skrzydła były rzadsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Kleję w 1/72 F-4D Phantom. Postanowiłem go wyposażyć między innymi w pociski AIM-4 Falcon. Zakupiłem Eduarda i skleiłem, pomalowałem i jest kłopot. Jak były instalowane na F-4? Wg schematów podwieszeń były na wewnętrznych belkach po 2 sztuki. Znalazłem jedno zdjęcie; jedna sztuka na adapterze podwieszona do zasadniczej belki, druga sztuka też na adapterze od strony wewnętrznej belki. Adapter jest inny niż jak dla AIM-9.  Czy ktoś zna nazwę tych adapterów? Może są w jakimś zestawie w 1/72? Może link to jakiś zdjęć? 

Dziękuję, Przemek  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ta dolna jest do ogarnięcia ale ta wewnętrzna ma za dużo niewiadomych.  Chyba trzeba będzie "przezbroić" Phantoma na klasyczne AIM-9B, a w AIM -4 (Eduardowe)  może uzbroić F-102 lub F-106. Czekają kilka lat w szafie to może być impuls do zrobienia. 

Tak jeszcze na marginesie to szkoda, że Eduard nie pokusił się o adaptery, tym bardziej, że ma zestaw uzbrojenia pod F-4 'Wietnam", który kupiłem do dozbrojenia F-4 Hasegawy.  Niedawno czytałem dwa tomy Nadolskiego o wojnie powietrzej nad Wietnamem i "zafascynowała" mnie negatywnie porażająca nieskuteczność AIM-4. 

W niektórych uzbrojeniach Eduard  np AGM-88 HARM dołączył dwie wersje adapterów. 

Pozdrawiam, Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za pomoc. Szukam adapterów  pod AIM-4 (AIM-9 to chyba literówka). 

AIM-9  są  nawet w zestawie pudełkowym Hasegawy i Revella (różnią się trochę wyglądem ale nie dochodziłem, który bliższy rzeczywistości a więc z nimi nie ma problemów). 

Ale widać w tym zestawie FineMolds są adaptery pod AIM-4  (przynajmniej ten pod belka) - super. 

Zamówię ten zestaw a przy okazji  ciekawi mnie "zderzenie" żywic np Eduarda z zestawami plastikowymi FineMolds. Cenowo w przeliczeniu na jedną sztukę uzbrojenia wygrywa FineMolds. Jakościowo zobaczymy. 

Jeszcze raz dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rzeznik napisał:

zacząłem się zastanawiać nad tym czy te zbiorniki mocowane bezpośrednio do skrzydła były rzadsze.

Zbiorniki te występowały na początku eksploatacji samolotów.

Zastąpiono je później zbiornikami na pylonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2022 o 23:03, Grzes napisał:

To jeszcze raz ja - Jarząbek...

Mam taką publikację:

be6ae2b3110d96a98c797a595a681bc0.jpg.9397ac66d5733c9a3e0f9d87334b74d9.jpg

W niej jest kolorowy schemat malowania wersji cywilnej SP-GLB w trzech rzutach i na górnych powierzchniach rejestracji nie ma.

 

Ale jak pisałem - odezwałbym się do MLP. Oni w 2017r. kompleksowo odnawiali Żurawia, więc nawet może i fotki mają górnych powierzchni skrzydeł.

A jak wiadomo, przed odnawianiem samolot miał malowanie cywilne.

Może wkleisz to do literatury ? Jak będzie Ci się chciało, dodaj spis treści i cos ze środka ( może właśnie Żuraw ?) dla zaostrzenia apetytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.