Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, jmx62 napisał:

Pytanko o kocurka z Hasy. Skala 72 nr kat. E 03. 

Wklęsły czy wypukły?

I jak stoi w porównaniu z np. Academy?

Screenshot_2022-10-04-10-13-07~2.png

Mam jednego takowego sklejonego.linie wypukle,  golenie podwozia i kokpit się nie nadają,  kadłub jedynie i kalki.

Academy zdecydowanie lepszy jakościowo,  wgl jak kolega Moses  pisze ale nie do końca fujimi, hasegawa nieco droższa jest dużo lepsza lub droższy wypust Academy za 145zl to już na wypasie....

Trochę mam tych kotów to zawsze mogę podesłać inboxy.

Fine models to już porozbijany na drobiazgi jest ten tomcat.

Edytowane przez Bikernytzu
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jmx62 napisał:

Bikernytzu dzięki, tak myślałem że to staroć  z czasów piramid.

Dzięki jeszcze raz.

Nie jest taki zły....bryle trzyma po japońsku czyli: jako tako, kalki są dobrej jakości. Jak pisałem jednego zbudowałem....

Z zestawu użyłem aż.....kadłub i główne skrzydła ....Tylko !😂🤣

Śmiało academy lub hasegawe droższa bo ceny obecnie są już porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Eduard w swoim Spitfire'rze VC w 1/48 dał na górze skrzydeł nad zewnętrznymi km-ami małe bąble. Coś podobnego ma Airfix w swoim Mk. VC w 1/72. Inni producenci na ten temat milczą. Próbuję coś takiego wypatrzeć na zdjęciach i mi się nie udaje. Powinny te bąble tam być, czy nie?

image.png.ea46617bddb158ea1d537bee168c91f3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, na zdjęciach giną te wybrzuszenia. Jednak wszelkie rysunki dotyczące skrzydła C je zawierają. Jeśli poszukiwania rozszerzyć o inne Mk latające ze skrzydłem uniwersalnym, łatwiej znaleźć fotkę, gdzie blistery są widoczne. Zdarzały się przypadki usuwania zewnętrznych Browningów. Instrukcje wydane na taką okoliczność zawierały m.in. informację jak należy postępować w przypadku usuwania tych owiewek na pokrywach. Oznacza to nie tylko, że one były, ale też, że zdarzały się przypadki, gdy ich nie było :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2022 o 10:16, jmx62 napisał:

Pytanko o kocurka z Hasy. Skala 72 nr kat. E 03. 

Wklęsły czy wypukły?

I jak stoi w porównaniu z np. Academy?

Screenshot_2022-10-04-10-13-07~2.png

Model posiada wypykłe linie podziałowe i mimo wieku prezentuje się całkiem nieźle. Model ten można porównać z zestawem Academy ale tym z lat 90, który stanowił niejako kopię tego zestawu z liniami wklęsłymi (przepak przez polską firmę Design). Z aktualnie produkowanym Tomcatem Academy ten zestaw nie ma już najmniejszych szans. To już właściwie model vintage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2022 o 12:49, greatgonzo napisał:

Rzeczywiście, na zdjęciach giną te wybrzuszenia.

 

W dniu 16.10.2022 o 12:49, greatgonzo napisał:

Jeśli poszukiwania rozszerzyć o inne Mk latające ze skrzydłem uniwersalnym, łatwiej znaleźć fotkę, gdzie blistery są widoczne.

Nie wiem jak to jest, ale publiczne zadanie pytania mobilizuje do lepszej samodzielnej pracy nad znalezieniem odpowiedzi. Tak jak piszesz dopatrzyłem się Mk. VIII, VII, IX, a w końcu i na VC.

 

W dniu 16.10.2022 o 12:49, greatgonzo napisał:

Jednak wszelkie rysunki dotyczące skrzydła C je zawierają.

Chyba powinieneś dodać dobre rysunki. Te, do których mam dostęp nie mają (nie uwzględniając kolorowych od Stratusa, tu są).

 

W dniu 16.10.2022 o 12:49, greatgonzo napisał:

Zdarzały się przypadki usuwania zewnętrznych Browningów.

Tzn. nie ma możliwości żeby km-y były, a przetłoczeń nie było? Bo np. MK910/JH-C wydaje się, że ma komplet uzbrojenia, a bąbli chyba nie (skrzydło na fotce po kraksie widać raczej dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mates napisał:

 Debonder załatwi sprawę czy będzie ciężko?

 

Teoretycznie powinien dać radę, ale wszystko zależy od tego, jak duża jest powierzchnia klejenia/łączenia.

Jeśli duża, to może być problem z penetracją spoiny, choć debonder i tak powinien ją osłabić.

Tak czy inaczej musisz spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że udało się to ogarnąć bez większego problemu i praktycznie nie został żaden ślad po łączeniu z klejem. 

Jest jeszcze kilka miejsc, gdzie debonder musi popracować, ale to kosmetyka. 

 

  

19 minut temu, BRAVO112 napisał:

pamietaj o tym, ze debonder gryzie polistyren !

Model leżał zalany debonderem cały dzień - z plastikiem nie stało się zupełnie nic.

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mates napisał:

Okazuje się, że udało się to ogarnąć bez większego problemu i praktycznie nie został żaden ślad po łączeniu z klejem. 

Jest jeszcze kilka miejsc, gdzie debonder musi popracować, ale to kosmetyka.

Model leżał zalany debonderem cały dzień - z plastikiem nie stało się zupełnie nic.

 

👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 14:57, Wymysl napisał:

Tzn. nie ma możliwości żeby km-y były, a przetłoczeń nie było? Bo np. MK910/JH-C wydaje się, że ma komplet uzbrojenia, a bąbli chyba nie (skrzydło na fotce po kraksie widać raczej dobrze).

Ten JH-C jest w Stratusie?

Cóż, nigdy nie montowałem Browningów w skrzydle Spitfire'a, ale produkowanie paneli z owiewką sobie a muzom wydaje mi się być bezzasadne. I jeszcze dodatkowo wydawanie instrukcji dotyczących sposobu usuwania tych elementów w przypadku rezygnacji z uzbrojenia. Tylne mocowanie km-u sterczało ponad korpus broni, a cięciwa skrzydła w  przypadku zewnętrznego Browninga nie dawała wiele miejsca do manewru. W dodatku ta owiewka na pokrywie w skrzydle C była wyraźnie większa niż w A/B. Być może to kwestia uproszczenia produkcji.

Z drugiej strony, choć  produkowanie zupełnie bez celu elementu bardziej skomplikowanego i jednocześnie upośledzonego aerodynamicznie wydaje się być absurdalne, to historia RAF zna przypadki stosowania absurdalnych rozwiązań przez całkiem spory okres, zanim naprostowano sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.