Teraz jest Wt sie 21 2018, 13:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: SU-100 Unimodels 1/72
PostNapisane: Cz cze 21 2018, 21:25 

Obrazek

Rozpoczynam budowę SU-100 w 1/72. Początkowo planowałem model Zvezdy, ale trafił mi się okazyjnie Unimodels. Już widać, że będzie wymagał więcej pracy od Zvezdy, bo są nadlewki i jamy skurczowe.

Dziś go sobie obejrzałem i poszukałem trochę zdjęć.
Żeby nie było, że nic nie zrobiłem to skleiłem wannę i na dziś niestety tylko tyle.

Obrazek

Ostatnio edytowano N lip 15 2018, 13:09 przez marskan, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: SU-100 Unimodels 1/72
PostNapisane: So cze 30 2018, 15:01 

Nie powiem, całkiem przyjemnie składa się model firmy Unimodels, choć pewnie w porównaniu do Zwezdy wymaga więcej samodzielnych decyzji bo np.nie ma nawierconych otworów do spasowania elementów. W każdym razie wszystko ładnie pasuje, a początkowo oceniłem go zbyt surowo, bo jama skurczowa była tylko w jednym elemencie, który z resztą w tym modelu nie jest wykorzystywany.
Jest już bryła i skleiłem gąsienice. Dorobiłem też spawy w kilku miejscach, ale chyba jeszcze nie wszędzie gdzie być powinny i strukturę odlewu.

Obrazek

Obrazek

W trakcie przymiarki osłon wydechu, jedna z osłon wystrzeliła mi z pęsety gdzieś chyba w kosmos. Mimo przeszukania całego pokoju nie udało mi się jej znaleźć, więc doszła dodatkowa robota z dorobieniem zapasowej osłony.

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano N lip 15 2018, 13:15 przez marskan, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: So cze 30 2018, 20:12 

Zaczyna być ciekawie. Jako notoryczny sklejacz T-34 i pochodnych od UM zwrócę uwagę na jedno paskudne miejsce tych modeli - połączenie góry kadłuba z dołem od tyłu. Żeby tu uzyskać równe połączenie a jednocześnie nie zlikwidować głów śrub łączących trzeba mieć super ręce. Mnie ratuje maskowanie brudem...

PostNapisane: N lip 01 2018, 8:04 

Cytuj:
Jako notoryczny sklejacz T-34 i pochodnych od UM zwrócę uwagę na jedno paskudne miejsce tych modeli - połączenie góry kadłuba z dołem od tyłu. Żeby tu uzyskać równe połączenie a jednocześnie nie zlikwidować głów śrub łączących trzeba mieć super ręce. Mnie ratuje maskowanie brudem...

To prawda. Gdyby chcieć idealnie zaszpachlować i wyrównać to śruby znikną. Tak w ogóle gdyby robić to zgodnie z instrukcją to powstałyby duże nierówności i szczeliny przy górnej części kadłuba, a dół byłby całkiem znośny. Ponieważ wkleiłem odwrotnie, najpierw do górnej i do niej równałem to nierówności wyszły mi od spodu, ale tam już mogłem szlifować. Wygląda to teraz tak:

Obrazek

Wczoraj dorobiłem dodatkowe zaczepy, wyszły chyba trochę nie w tej skali, ale jak będą zielone to może nie beda się tak rzucały w oczy. Na jakim zdjęciu widziałem włożone elementy gąsienic za uchwyt przy wieży i tak w moim modelu postanowiłem zrobić.

Obrazek

Dopiero na zdjęcia dostrzegam własne niedoróbki. A wydawało mi się, że tak go dopieściłem...

Ostatnio edytowano N lip 15 2018, 13:17 przez marskan, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So lip 07 2018, 17:34 

Kolejny etap.

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano N lip 15 2018, 13:19 przez marskan, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So lip 07 2018, 17:54 

Przymiarka całości

Obrazek

Ostatnio edytowano N lip 15 2018, 13:20 przez marskan, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: N lip 08 2018, 23:42 

Ten układ jezdny jest naprawdę męczący...zwłaszcza gąski...Chyba wolałbym zvezde bo znacznie łatwiejsza w budowie...ale góra tutaj fajniejsza chyba. Jakie malowanie planujesz?

PostNapisane: Pn lip 09 2018, 11:54 

Witam :mrgreen:

Podglądam i zerkam. Może w końcu pod wpływem tego warsztatu zmuszę się do skończenia swojego "100 Su-chara: :haha:

Uchwyty na gąsienice powinny być odrobinę delikatniejsze, ja wybrnąłem z tematu w ten sposób:

Obrazek

(Su-85 UM)

Szkoda że zostawiłeś zestawową lufę, można było się pokusić o wstawienie metalowej z RB (3,69 zł)

A tylną płytę da się dopasować:

Obrazek

Czekam na efekt końcowy :D

Galerie: Mil Mi 10; Jakowlew Jak 15, Jak 17; Avia S-199; Mil MI 6; Vicker Valiant BK.Mk.1;Bristol Beaufighter TF.X;Jak 17 UTI, Jak 17W, Jak 21;Bristol Blenheim Mk Ia;Fairchild C-119C "Flying Boxcar"

Klasa 1- Samoloty i śmigłowce
ObrazekVickers Valiant BK.Mk.1

PostNapisane: Pn lip 09 2018, 15:33 

Cytuj:
jerzype: Ten układ jezdny jest naprawdę męczący...zwłaszcza gąski...Chyba wolałbym zvezde bo znacznie łatwiejsza w budowie...ale góra tutaj fajniejsza chyba. Jakie malowanie planujesz?

Pewnie Zvezda łatwiejsza, ale chciałem sprawdzić jakość modeli firmy Unimodels, bo mają duży i ciekawy wybór. Jestem zadowolony, biorąc pod uwagę cenę, jakość tworzyła i detale - to fajny model, a układ jezdny składa się całkiem przyjemnie - dużo fajniej niż w niedawno skończonym Elephancie. Na pewno nie jest to mój ostatni model Unimodels.
Jeśli chodzi o malowanie, to myślałem o klasycznym malowaniu, czyli rosyjska zieleń - trochę wypłowiała i odbarwiona, a na to zimowy kamo - już nieco spłukany - taki wczesno-wiosenny. Oparłem się trochę na tym zdjęciu, dlatego też nie montowałem osłon gąsienic z przodu. Malowanie zimowe, to coś czego jeszcze nie robiłem i jest okazja coś spieprzyć dokumentnie :lol:

Obrazek

Cytuj:
abtb: Szkoda że zostawiłeś zestawową lufę, można było się pokusić o wstawienie metalowej z RB (3,69 zł)
A tylną płytę da się dopasować

Z lufą to faktycznie szkoda, że tak wyszło - ale jakoś nie przyszło mi do głowy, że do takich maluchów robi się lufy. Przy kolejnych czołgach będę sprawdzał - bo to przecież nie ostatni.
Przyznaję, że pięknie spasowałeś tył i w ogóle ładnie zrobiony ten Twój SU. Trzeba czasem zobaczyć, że można lepiej - nic bardziej człowieka nie mobilizuje.
Jak zrobiłeś pasy mocujące ogniwa ? Jestem pod wrażeniem !
Przy tym co pokazałeś to, to co ja jak zrobiłem to jakieś modelarskie kalectwo, ale chyba na razie nie stać mnie na więcej w tej skali. :neutral:

Ostatnio edytowano N lip 15 2018, 16:29 przez marskan, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn lip 09 2018, 16:50 

marskan napisał(a):
Z lufą to faktycznie szkoda, że tak wyszło

Ano szkoda, ale nauczka na przyszłość :D

Obrazek

oczywiście do innych Um lufy też są:

Obrazek

marskan napisał(a):
Jak zrobiłeś pasy mocujące ogniwa ? Jestem pod wrażeniem !

Taśma Dragona cięta na paski o szer 1mm plus klamerki z drutu aluminiowego. Dwa ogniwa składasz razem (bez grzebienia i z grzebieniem), owijasz pomalowaną taśmą i w trakcie owijania zakładasz klamerkę i włala jak mawiają francuskie projektanta :D

Tak po prawdzie to powinieneś te uchwyty wywalić, w oryginale są to takie "c" naspawane na kadłub i błotnik i odgięte odrobinę. mocowało się do nich skórzane pasy które po prostu zapinało się po ułożeniu ogniw. W "72" to naprawdę mały element, tak na oko jakieś 2x1,5mm i wykonane z drutu 0,1/0,2mm.

A co spasowania tylnej płyty:

Obrazek

(Su 100 Um)

marskan napisał(a):
w ogóle ładnie zrobiony ten Twój SU.

Do pancerki to jam dwie lewe ręce z czego jedna w gipsie :oops:

marskan napisał(a):
czyli rosyjska zieleń - trochę wypłowiała i odbarwiona, a na to zimowy kamo

Obrazek

Inne Su-chary do obejrzenia w Galerii pt "Takie sobie Su-chary" oraz "Su 122 Aer Moldowa"

Czy jakoś tak :hmmm:

I już nie zaśmiecam wątku.

Życzę powodzenia w budowie i czekam na efekt końcowy :szampan1:

Galerie: Mil Mi 10; Jakowlew Jak 15, Jak 17; Avia S-199; Mil MI 6; Vicker Valiant BK.Mk.1;Bristol Beaufighter TF.X;Jak 17 UTI, Jak 17W, Jak 21;Bristol Blenheim Mk Ia;Fairchild C-119C "Flying Boxcar"

PostNapisane: Pn lip 09 2018, 17:32 

Kod:
abtb: I już nie zaśmiecam wątku.

Wątku nie zaśmiecasz, przeciwnie - bardzo go wzbogaciłeś. Dzięki za zdjęcia i rady. :)
Fajny ten Twój SU-85, też mam go w planach. Ze zdjęć widzę, że miałeś u siebie prawdziwą linię produkcyjną sowieckich maszyn :)

PostNapisane: Wt lip 10 2018, 8:49 

abtb napisał(a):
I już nie zaśmiecam wątku.

Obiecałem ale niestety "pękłem"

Zapodaję fotkę na której doskonale widać położenie uchwytów do mocowania zapasowych ogniw na bocznym pancerzu wieży (6 szt):

Obrazek

Warto też zwrócić uwagę na smaczek jakim są koła jezdne (chyba od T-54/55) :mrgreen:

marskan napisał(a):
Ze zdjęć widzę, że miałeś u siebie prawdziwą linię produkcyjną sowieckich maszyn

Coś się tam ulepiło :mrgreen:

Obrazek

Su 100 i Su 85M w "drodze" i może w tym roku dołączą do kolekcji.

PostNapisane: Wt lip 10 2018, 9:35 

abtb napisał(a):
Coś się tam ulepiło :mrgreen:

Fajne "coś tam" :)

Ja znalazłem coś takiego. Wiem, że powinienem podać link, ale nie pamiętam gdzie je znalazłem, a zdjęcie zapisałem na u siebie na dysku.
Tak, czy inaczej zrobiłem je zbyt grube.
Obrazek

PostNapisane: N lip 15 2018, 16:45 

Kolor to trochę eksperyment. Doświadczenie ze wcześniejsze stosowania filtrów i łoszowania pokazało mi, że nałożone barwy podkładowe raczej ciemnieją po tych operacjach. Z tego powodu pomalowałem go nieco jaśniej niż docelowo zakładam, że ma być.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: Pn lip 16 2018, 15:52 

Coraz ładniej! Powalcz jeszcze troszkę z blaszaną siatką nad żaluzjami - miejscami odrobinę odstaje od plastiku. To dość trudny do idealnego wygięcia element, proponuję szpachlówkę w płynie w szczeliny między nim a plastikiem. Zalane farbą otwory w blaszce proponuję przetkać grubą igłą. Ja blaszkę maluję i przetykam w niej otwory przed przyklejeniem, teraz może być trudniej.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

REGULAMIN FORUM