Skocz do zawartości

Pz.kpfw IV Ausf.D - 1/35 Tamiya


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 384
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Poszły filtry. Na górę i wieżę niebieski, a na spód ciemny brąz.

 

PICT0002.JPG

 

PICT0003.JPG

 

PICT0004.JPG

 

PICT0005.JPG

 

Teraz kolej na sido. Ten model jest eksperymentalny jeżeli chodzi o moją technikę malowania i wiele rzeczy będzie tu robione pierwszy raz. Największym wyzwaniem jest położenie kalki z tym numerem na wieży w takiej formie jak na zdjęciu.

 

PICT0008.JPG

 

Nigdy jeszcze nie kładłem kalek na nierównej powierzchni i mam obawy, że siądzie krzywo, pomarszczy się lub nawet podrze. Mam płyny do kalek Micro Set i Sol, ale nie jestem pewien czy wszystko siądzie tak jak powinno. Dlatego bardzo proszę o jakieś porady lub ewentualnie alternatywne opcje, bo źle położona kalka przekreśli cały projekt. Będzie trzeba myć czy co tam jeszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie kalek jeśli wszystko pójdzie dobrze i kalki są dobrej jakości powinno nie być problemów.

Najpierw set dość gęsto potem na set kalkę. (ja zazwyczaj ściągam kalkę z papieru i łapię pęsetą i tak umieszczam na miejscu).

Można delikatnie(!) docisnąć ale raczej kalka powinna sama siąść. Jak set z kalką wyschnie to wtedy zastosować sol. Ogólnie powinna sama wejść w zagłębienia itd. Ewentualnie potem można delikatnie nakłuć i "posolić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancka robota, fajnie wyszła modulacja

A co do kalek, teoretycznie powinno się udać, ale o ile ułożenie takiej kalki na tak skomplikowanej powierzchni będzie trudne, to już dokładne wyciśnięcie bąbelków powietrza zgromadzonych w zakamarkach i pozbycie się "pofalowań" przy zgięciach łatwe nie będzie. Nie wiem jakie masz kalki, ale mocno delikatne/stare mogą nie dać rady. Może najpierw połóż resztę oznaczeń i zobacz z czym masz do czynienia I wtedy albo lecisz na żywca albo możesz rozciąć numer na trzy cyfry i układać każdą z osobna (sprawdziłem patent na Scoucie, wyszło elegancko), albo użyć szablonu/maski z folii albo taśmy Tamki i pomalować oznaczenia aerkiem bo widzę cyfry nie mają żadnych obwódek ani udziwnień i masz pewność, że nic nie będzie się srebrzyć albo się nie ułoży. No i zawsze możesz coś poprawić czy to aerografem czy nawet pędzelkiem. Wybór należy do Ciebie

 

 

Powodzenia w walce

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieczęsto gadam na pancerce, ale zwróć uwagę na jedną rzecz. Nie wiem oczywiście jak wydrukowane są kalki, ale przy tak skomplikowanej powierzchi może pojawić się różnica w optycznym odbiorze. Na zdjęciu widać że "1" jest na płaskiej powierzchni, pozostałe cyfry nie. W efekcie końcowym jedynka wyda się zdecydowanie wyższa od pozstałych.

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kalek, teoretycznie powinno się udać, ale o ile ułożenie takiej kalki na tak skomplikowanej powierzchni będzie trudne, to już dokładne wyciśnięcie bąbelków powietrza zgromadzonych w zakamarkach i pozbycie się "pofalowań" przy zgięciach łatwe nie będzie. Nie wiem jakie masz kalki, ale mocno delikatne/stare mogą nie dać rady.

 

 

Jeśli położy na setcie to nie będzie bąbelków - taka jest jego rola.

 

(..)albo możesz rozciąć numer na trzy cyfry i układać każdą z osobna

 

 

To jest dobra myśl. Jeśli numer jest jako jeden film kalki to powycinaj z niego numery tak żeby zostało jak najmniej przezroczystego.

 

Ogólnie przez forum ciężko wytłumaczyć ;) Musisz kombinować. Potrenuj na jakimś starym modelu i kalkach najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odzew. Po przeanalizowaniu moich możliwości chyba zrobię tak - rozetnę kalki z numerami i nałożę tak, aby jedynki w razie czego skrócić. Z drugiej strony pewno będzie gorzej, ale malowanie jest chyba jeszcze straszniejsze. Zobaczymy co wyjdzie.

 

Wnętrze powinno być koloru białego mi się zdaje. A czy te "prostokąty" na pokrywać włazu na wieży to tak jak u Brytyjczyków jakaś osłona głowy? Jaki kolor zatem będzie odpowiedni - brąz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długiej walce z kalkami w końcu położyłem je na wieży. Jak widać na zdjęciu pierwsza wyszła najgorzej - nie siadła dobrze koło włazu i jedynka się "ściągnęła" po po potraktowaniu Micro Solem. W kilku miejscach też się rozerwały i trzeba było trochę wyretuszować farbką. Ogólnie jednak z dalszej odległości nie wyglądają tak źle . Na zdjęciach widać też trochę paprochów niewiadomego pochodzenia. Nigdy nie wiem skąd się biorą, ale zawsze wychodzą na światło dzienne po położeniu sido. Podejrzewam że tym razem był to surfacer, gdyż masę problemów miałem z aero jak malowałem.

Jeżeli chodzi o klaki, to nastepnym razem wybiorę jakieś łatwiejsze, bo te to naprawdę w podłym miejscu były.

 

PICT0014.JPG

 

PICT0013.JPG

 

PICT0015.JPG

 

Wiem że model to i tak już pewno małe SF, ale czy to miejsce pomiędzy anteną a wizjerem może być na kalkę z krzyżem?

 

PICT0016.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie fajnie wygląda ale z kalkami już gorzej coś się nie ułożyły tak jak trzeba. Używasz specyfików do kalek może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za pomoc. Wamodu niestety nie mam. W UK trochę pod górkę mamy z chemią - oni chyba aż tak się nad modelami nie znęcają. Dałem jeszcze raz Sól i fakt, że jest trochę lepiej, ale trochę się znowu podały. Spróbuję je troszkę pomalować i tak już zostawię. Nie chcę ich doszczętnie zniszczyć. Zdecydowanie następnym razem wybiorę latwiejszą opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie marudź, jak nie masz wamodu, to zawsze mozesz poprosić; przyjaźni komentatorzy z forum kupią go dla ciebie i wyślą na wyspy. jak trzeba, to nawet z ramą fajek :>

 

podobno tam w przeliczeniu na naszą mamone ponad trzy dychy za ramkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze pomęczyłem te kalki i jakoś w końcu to wyszło. Do tego dołożyłem kalki na kadłubie i pomalowałem trochę narzędzi. Tak na razie wygląda. Teraz planuję go potraktować łoszem. Narzędzia nie są przyklejone i zrobię to dopiero w końcowej fazie budowy

 

PICT0017.JPG

 

PICT0018.JPG

 

PICT0019.JPG

 

PICT0020.JPG

 

Teraz będzie przerwa do końca miesiąca, bo jadę na wczasy zobaczyć jak słońce wygląda.

PICT0021.JPG

 

PICT0022.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale one Robert są zrobione dobrze (no może minimalnie gdzieś odstaje), tylko tam jest taki wypust i sido dodatkowo powoduje taki efekt. Dowód poniżej.

 

PICT0024.JPG

 

PICT0025.JPG

 

P.S. Będę jeszcze musiał okolice kalek potraktować sido bo widać schodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.