Skocz do zawartości

KTO Rosomak


czart

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym iż zaczynam kolekcjonować informacje o "Rosomaku" to w miesięczniku " Armia " nr. 11/2008 jest artykuł na temat misji w Czadzie pt. "Afrykański Konwój". Jest tam zdjęcie zielonego UB02018 w "nokianach" więc wydaje się, iż "pudełkowy" UB02017 czy *16 też tak był.

Różnica: ma z tyłu po lewej stronie na górnym pancerzu antenę, tego nie ma w "pudełku". One wszystkie mają na bocznym pancerzu uchwyty dla liny holowniczej.

Pisze tylko informacyjnie, gdyż szukam pełnych informacji na temat "pudełkowych"

 

pozdrawiam ........ i czekam, kto ujawni się "na etapie" instalacji "siatek" bocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Witam,

 

Dzięki za odzew.

Temat WRT został już częściowo opanowany.

Choć nadal szukam zdjęć dźwigu i góry kadłuba

Ten WRT z MSPO 2013 to prototyp i wglądem wozu seryjnego ma pewne znaczące różnice.

 

O zdjęcia stropu będzie ciężko. Ta wersja była jak dotąd prezentowana na MSPO, więc ciężko było zrobić takie fotki.

A zdjęć "zwyklaka" nie potrzebujesz????

 

Zwykły mi nic nie daje, ponieważ WRT nie ma jednego górnego włazu desantu.

Są różnice w kształcie górnych paneli zewnętrznego pancerza.

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam Panowie

 

Szukam zdjec gory Rosomaka bez wiezy. Od Jacka i Tomka mam juz dwa zdjecia ale jak ktos ma wiecej to byloby super. Proboje zidentyfikowac co to za klapa jest pomiedzy miejscem na obrotnice a wlazami desantu. Brakuje mi tez zdjec przodu pojazdu, bo jak rozumiem i jestem w stanie ocenic po kilku dostepnych zdjeciach,reszta jest jak w standardwm Rosku. Jesli sie myle to prosze o sprostowanie. Z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zdjęcia Rosomaków "bez wieży" czyli w wersji bazowej transportera piechoty, jakie wygrzebałem:

1) Krajowe - czyli z naszych JW, trochę z fabryki i testów, pancerz wersji krajowej:

 

P1020335_zpsxvonxdrw.jpg

 

DSCF4268xx_zpshb2sjmyb.jpg

 

000112_zps6nslgtzb.jpg

 

000113_zps0dmltlgc.jpg

 

000115_zpsbprodjxi.jpg

 

000400_zpswrwh6l0h.jpg

 

000401_zpsbuyzctpq.jpg

 

000114_zpsz4dnubov.jpg

 

2) PKW Afganistan z pancerzem Rafaela:

 

001339_zpsfsjyj2ec.jpg

 

001338_zpshpsr9irg.jpg

 

Co do samej płyty zasłaniającej otwór pod wieżę, to żywiczną zrobił Jacek - możesz pogadać z Nim o odlewie, a fototrawiona jest z TORO MODEL, np. w Martoli.

 

Reszta jest jak w wersji z wieżą OSS - tzn. mamy właz dla dowódcy za kierowcą!

Pozostałe elementy standardowo, ale poszczególne egzemplarze mogą mieć dodatkowe szpeje, typu kamery itp. czasem montowali różne partie wyposażenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie jestem w trakcie sklejania Rośka z Afganu i mam dylemat z którego rozwiązaniem mam nadzieję że mi pomożecie.

Otóż dokleiłem do modelu pancerz przedni Rafael projektu Andrzeja. Chciałem żeby fajniej wyglądał W międzyczasie zacząłem zagłębiać się w temat wersji pancerza i związanych z tym rodzajów malowań Rosomaka w Afganistanie. Dostrzegłem swój błąd w postaci innego pancerza na płycie czołowej i innego na modelu (Rafael kontra HSW ) więc mam kilka tez które prosiłbym o potwierdzenie lub sprostowanie:

1. Do doklejonego pancerza przedniego muszę przerobić pancerz boczny i tylni ( zaszpachlowanie co drugiego łączenia płyt oraz ścięcie "nitów" na płytach i przenitowanie ich powinno załatwić problem ) i pomalowanie Rośka na zielono a siatki na piaskowy?

2. Widziałem zdjęcie "testowego"? rosomaka z krajowym pancerzem, w którym cała płyta czołowa pokryta jest pancerzem dodatkowym. Czy taki Rośki był w Afganistanie? Czy tylko z pancerzem przednim osłaniającym kierowcę? Bo poza ilością śrub na tym pancerzu nie różni się on od pancerza Izraelskiego i usuwając je, miałbym pancerz krajowy

dopancerzenie.png

3. przerobienie bębna wyciągarki w celu zamocowania na nim liny zrobić wycinając środek i wklejając tuleję czy tylko zeszlifować oryginalną wypraskę bębna z "lin" i nawinąć jeden zwój liny?

Nadmieniam, że oprócz tego pancerza przedniego i przecinaków od Andrzeja, nie zamierzam nic dokupywać do modelu, więc wszystkie przeróbki i dodatki robię we własnym zakresie

I miałbym prośbę jeśli ktoś ma zdjęcie zbliżenia wnęki w przedniej części kadłuba, gdzie jest prowadnica do liny wciągarki.

To tyle Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc w tym temacie.

Pozdrawiam.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zdjęcia Rosomaków "bez wieży" czyli w wersji bazowej transportera piechoty, jakie wygrzebałem:

1) Krajowe - czyli z naszych JW, trochę z fabryki i testów, pancerz wersji krajowej:

 

P1020335_zpsxvonxdrw.jpg

 

DSCF4268xx_zpshb2sjmyb.jpg

 

000112_zps6nslgtzb.jpg

 

000113_zps0dmltlgc.jpg

 

000115_zpsbprodjxi.jpg

 

000400_zpswrwh6l0h.jpg

 

000401_zpsbuyzctpq.jpg

 

000114_zpsz4dnubov.jpg

 

2) PKW Afganistan z pancerzem Rafaela:

 

001339_zpsfsjyj2ec.jpg

 

001338_zpshpsr9irg.jpg

 

Co do samej płyty zasłaniającej otwór pod wieżę, to żywiczną zrobił Jacek - możesz pogadać z Nim o odlewie, a fototrawiona jest z TORO MODEL, np. w Martoli.

 

Reszta jest jak w wersji z wieżą OSS - tzn. mamy właz dla dowódcy za kierowcą!

Pozostałe elementy standardowo, ale poszczególne egzemplarze mogą mieć dodatkowe szpeje, typu kamery itp. czasem montowali różne partie wyposażenia...

Dzięki wielkie. Biorę się za robotę.

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie jestem w trakcie sklejania Rośka z Afganu i mam dylemat z którego rozwiązaniem mam nadzieję że mi pomożecie.

Otóż dokleiłem do modelu pancerz przedni Rafael projektu Andrzeja. Chciałem żeby fajniej wyglądał W międzyczasie zacząłem zagłębiać się w temat wersji pancerza i związanych z tym rodzajów malowań Rosomaka w Afganistanie. Dostrzegłem swój błąd w postaci innego pancerza na płycie czołowej i innego na modelu (Rafael kontra HSW ) więc mam kilka tez które prosiłbym o potwierdzenie lub sprostowanie:

1. Do doklejonego pancerza przedniego muszę przerobić pancerz boczny i tylni ( zaszpachlowanie co drugiego łączenia płyt oraz ścięcie "nitów" na płytach i przenitowanie ich powinno załatwić problem ) i pomalowanie Rośka na zielono a siatki na piaskowy?

2. Widziałem zdjęcie "testowego"? rosomaka z krajowym pancerzem, w którym cała płyta czołowa pokryta jest pancerzem dodatkowym. Czy taki Rośki był w Afganistanie? Czy tylko z pancerzem przednim osłaniającym kierowcę? Bo poza ilością śrub na tym pancerzu nie różni się on od pancerza Izraelskiego i usuwając je, miałbym pancerz krajowy

dopancerzenie.png

3. przerobienie bębna wyciągarki w celu zamocowania na nim liny zrobić wycinając środek i wklejając tuleję czy tylko zeszlifować oryginalną wypraskę bębna z "lin" i nawinąć jeden zwój liny?

Nadmieniam, że oprócz tego pancerza przedniego i przecinaków od Andrzeja, nie zamierzam nic dokupywać do modelu, więc wszystkie przeróbki i dodatki robię we własnym zakresie

I miałbym prośbę jeśli ktoś ma zdjęcie zbliżenia wnęki w przedniej części kadłuba, gdzie jest prowadnica do liny wciągarki.

To tyle Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc w tym temacie.

Pozdrawiam.

Piotr

 

Cześć,

po pierwsze, to załóż warsztat i zacznij relację od tych pytań - bo w dziale 1:1 zrobi się bałagan

 

AD.1 i AD.2

Zdjęcie o którym piszesz wrzuć na forum, bo ta konfiguracja to perełka (wysłałeś mi na PW). Ten piaskowy ze zdjęcia z podwójną płytą pancerza czołowego i próbną tablicą rejestracyjną to nie wersja podstawowa (krajowa) tylko właśnie zestawowa HSW z tym, że ma zamontowaną podwójną płytę czołową.

W Afganistanie jeździły z płytą tylko po stronie kierowcy.

Tę konfigurację (pancerz HSW + pełne opancerzenie przodu) widziałem tylko dwukrotnie - piaskowy w Twojego zdjęcia i ZIELONY Z CSWL na kołach NOKIAN.

Jeśli nie chcesz za bardzo inwestować w model to zostaw jak jest, zestawowe HSW, pełna płyta i koła nokian i maluj na zielono; jak podmienisz koła na Micheliny i dorobisz puchę z przodu to będziesz miał rośka ze swojego zdjęcia.

Z tym, że zielony to CSWL a i piaskowy raczej Afganu nie widział...

 

AD.3

Owiń linę na bębnie to zobaczysz jak leży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do samej płyty zasłaniającej otwór pod wieżę, to żywiczną zrobił Jacek - możesz pogadać z Nim o odlewie, a fototrawiona jest z TORO MODEL, np. w Martoli.

 

Jak na razie jedyna dostępna "zaślepka" to żywiczna z Toro Model.

Moja zaślepka jest właśnie przerabiana na zaślepkę zasłaniającą otwór pod wieżę w WRT.

Formy swojej zaślepki nie robiłem, więc zostaje zaślepka z Toro, która jest całkiem fajnie zrobiona.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do samej płyty zasłaniającej otwór pod wieżę, to ... fototrawiona jest z TORO MODEL, np. w Martoli.

 

TOROwa "zaślepka" jest żywiczna a nie fototrawiona - "matka" tej części była kompozytowa tzn. polistyren + fototrawiona góra

 

Dzięki za sprostowanie - widziałem tylko artykuł na stronie internetowej, nie macałem, nie doczytałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Pilnie szukam zdjęć mocowania/ramy siedzeń desantu od wersji misyjnej. (stelaż z trzema siedziskami)

Najbardziej zależy mi żeby była widoczna cała rama.

Ktoś coś może posiada i może pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Może ktoś jest w stanie pomóc.

Na gwałt, szukam zdjęć tylnej części dachu oraz fotki otwartej kopułki dc-y w Rosomaku-WRT .

Oraz lepszych zdjęć głowicy obserwacyjnej, zaznaczona czerwoną kreską na zdjęciu.

 

XK27JdH.jpg

 

Ktoś coś może posiada i może pomóc ?

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Przymierzam się do Rosomaka i tak sobie kombinuje.

Chcę zrobić wersję z Afganistanu, ale pierwsza jeszcze bez dodatkowego opancerzenia.

Wymyśliłem, że wezmę wersję "krajową" dorobię do niej zasobniki w miejsce pędników, boczne kamery, tylna skrzynkę na radiostacje oraz noże do drutów.

 

Co o tym myślicie, wyjdzie z tego zielony rosomak? Czy konieczne będą większe modyfikacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie.

 

Boczne kamery i noże robi Flacha, pisz w tej sprawie do Andrzeja.

Część piaskowych rośków nie miała zasobników, spytaj się na forum, czy ktoś nie będzie miał zbędnych zasobników z wersji misyjnej.

Jedynie co, to będzie trzeba dorobić tą tylną skrzynkę z mocowaniem anteny.

I na koniec, wymienić te nieszczęsne koła na Nokiany z Def Model, bo te z modelu to tragedia, oraz lufa + wyrzutniki granatów dymnych z Mastera.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.