Skocz do zawartości

OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

10 hours ago, Kamil K. said:

Ten akurat to po prostu goły transporter M-60P. Nie bądź dla niego taki surowy - po prostu balkańskie słońce mu nie służy. :D

No tak, widziałem że  jest goła wersja, ciekawił mnie tylko ten kamuflaż. Wcześniej byłem jakoś przekonany, że w Jugosławii wszyscy walczyli sprzętem malowanym na zielono albo w jakieś zieono-brązowe wzorki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Wciąż jeszcze toczę nierówną walkę z materią. Ostatni tydzień-dwa to było mozolne rzeźbienie armat bezodrzutowych M-60. Postanowiłem, że spróbuję problem rozwikłać samodzielnie. Udało mi się znaleźć na warsztacie jakieś pociski od nowoczesnych armat, chyba z zestawu Italerii. Akurat miały podobny kształt do końcowej części armaty M-60. Wystarczyło dociąć do odpowiedniego wymiaru, pogrubić paskami polistyrenu 0,2mm i podrzeźbić Magic Sculptem tą rozszerzającą się część... brzmi prosto? W istocie nie było to trudne, tylko zajęło cholernie dużo czasu. Potem wystarczyło zrobić pogrubienie w miejscu połączenia działa z mocowaniem i w powstały w ten sposób otwór wpasować armatę F-34 od T-34/76 - nieco skróconą oczywiście. Dyszę wylotową przeszczepiłem z żywicy, bo taki kształt nicholery nie wychodził mi ładnie z żadnego materiału i już po prostu nie chciało mi się kombinować chałupniczymi sposobami jak to odpowiednio rozrysować, wyciąć i złożyć... 

m2dfazP.jpg 

 

OVhgFNT.jpg

 

eiJZdaw.jpg

Umówmy się - efekt nie jest powalający, ale cały ten model powalający nie będzie... Na moje potrzeby i własne "widzimisie" jest okej. Ale jak już jakoś wyszły te działa i stanowisko pod nie, to z rozpędu zrobiłem też nowe mocowania. A potem brakującą poręcz na stropie pojazdu i dodatkowe podpórki pod armaty. 

 

R0zmTz8.jpg

 

cO6jNSn.jpg

 

Tak naprawdę została już tylko drobnica - mechanizmy spustowe i celownik dział, może jeszcze kilka zapomnianych detali tu i tam... i model będzie gotowy do malowania. 

 

Pozdrowienia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detale robione od podstaw albo strugane tak jak strugam to ja, czyli amatorsko i koślawo nigdy nie będą tak dobre jak model z funkiel-nowych form suwakowych, no ale nie ma wyjścia, trzeba to skończyć. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witajcie, 

Masakrycznie zawalone miałem ostatnie 3 tygodnie, ale rzutem na taśmę udało ukończyć etap budowy modelu. 

Od ostatniej aktualizacji przybyło głównie detali wokół dział bezodrzutowych i spawy. Poza tym zadbałem o parę bambetli na błotniki. Tak to wszystko wygląda - oczywiście na razie polepione tylko na blutack i słowo honoru. ? 

3itx2wA.jpg

 

15UMNM0.jpg

 

LLzG3xf.jpg

 

zHOG6RV.jpg

Można by jeszcze naprawdę dłuuugo siedzieć i wymyślać kolejne śrubki i detale do dorobienia, ale... to bez sensu. Poza tym, czas mi się skończył. :lol: Może do końca tego roku uda mi się go wymalować. 

 

MMH0Pcx.jpg

 

8qCdLfp.jpg

 

cTawhB5.jpg

 

A skoro model ma przedstawiać wóz z okresu walk o Srebrenicę no to coś tam spróbowałem go upodobnić. 

 

jIlJN4t.jpg

 


Pozdrowienia! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć, 

 

Po miesięcznej przerwie wracam do pracy. :D 

Model wziął i się umył, a potem pomalował podkładem. Zrobiłem troszkę maziajów a'la preshading, zobaczymy czy coś mi z tego zostanie po distressingu, który i tym razem chcę zastosować. Dawno nic nie malowałem. :roll: 

 

Jm9CKZr.jpg 

 

QtqPCWQ.jpg

 

Pozdrowienia! 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2020 o 07:34, martinello napisał:

14028_1-e025-03.jpgProszę dodaj na model taką torbę

Jakoś mi się kojarzy również z Jugosławią...

 

Mi się kojarzą z dzieciństwem. Z takich toreb kupowałem kardridże do Pegasusa :banan:

W dniu 23.07.2020 o 13:42, Kamil K. napisał:

Zrobiłem troszkę maziajów a'la preshading, zobaczymy czy coś mi z tego zostanie po distressingu, który i tym razem chcę zastosować.

Przeglądałem niedawno Twój warsztat "Wiedźmy" właśnie pod kątem distressingu, który chciałbym kiedyś zastosować. I mam takie pytanie czy żeby nie stracić poprzednich efektów "podskórnych" czy rozjaśnień to można by do tej techniki zastosować farby clear np od Tamiya? Teoretycznie zmienią odcień powierzchni, a że są transparentne to byłoby widać wszystko pod spodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jakby to wyszło, bo nie próbowałem. Ale wiem, że niektórzy z clearow robią sobie filtry i to raczej dałoby efekt w tym kierunku. 

 

Przy disstressingu jednak chodzi o to, żeby trochę z tych maziajek odrapanych lakierem do włosów było widocznych i odcinających się od tego pod spodem. 

 

W sumie to sam nie wiem jak to wyjdzie ostatecznie i ile z tego będzie widać. Ale może coś zostanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Model się wziął i zestresował. W kilku miejscach tak bardzo, że aż farbę zgubił do gołej blachy, ale cóż poradzić. ? Teraz wszystko jest zabezpieczone półmatem i czeka na kolejną warstwę farb - trzeba będzie wymalować w fikuśny wzór przednią płytę i dodać dziwne maziaje na boku. Mój stary aparat już troszkę nie ogarnia, ale coś tam widać - efekt jest w moim odczuciu nawet fajniejszy niż na Hellcatcie - niby subtelnie, ale cośtam widać. No i kolorystycznie teraz jest bardziej prawdziwie niż na poprzednich zdjęciach. Zobaczymy jak pójdzie mi dalej. 

bO0hVhV.jpg

 

Xe3yp04.jpg

 

Pozdrowienia! 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Dziś zająłem się dodatkowymi maziajkami. Pojazd w oryginale zdobiła wesoła twórczość załogi w postaci przedziwnych plam, esów-floresów i wymalowanej w kamuflażu przedniej płyty. Rozgryźć, co było czym i jakie konkretnie kolory położyć w danym miejscu było niemożliwe, ale na szczęście na stopklatkach ze Srebrenicy widać, że jakiekolwiek kolory to nie są, to po dwóch latach walk zdążyły się obedrzeć i wytrzeć. Na razie jest pstrokacizna, ale myślę, że na koniec może to dać fajny efekt. Jeszcze sporo wokół tych powierzchni się zmieni. ?

 

7N2wCix.jpg 

 

gTgWFop.jpg 

 

Pozdrowienia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki, które mam dowodzą, że tylko przednia płyta, plus takie dwa przedziwne maziaje na boku. Ale po co i czemu tak - nie mam pojęcia. :wink: Niewiadomą pozostaje tylko drugi bok, no ale tu niestety nie ma żadnego kwitu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te litery to cyrylica, VRS - vojska republike srpske. Domaluję je w kolejnym kroku.

 

Nie wiem co masz na myśli pisząc, że uzbrojenie było nieruchome, jeśli chodzi Ci o browninga to on chyba był na obrotnicy ale tak czy siak logika każe sądzić, że po prostu farb starczyło tylko na newralgiczny punkt pojazdu czyli przód. ?

 

Co do bocznych łat, to właśnie one są nowym malowaniem, poprzednie to ta zwykła wypłowiała zieleń. Tylko co poeta miał na myśli robiąc taki maziaj? :D tego się już raczej nie dowiemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbrojenie było ruchome, nie jestem pewien czy 360stopni, ale na pewno w sporym zakresie. Są na to dowody ?

DHPy9HnW0AA_acA.jpg

 

A co do łaty to ta teoria mnie nie przekonuje. Ta brązowo - niebieska lata jest nachlapana byle jak, gdyby to zielony był nanoszony w pośpiechu na nią, to to on wyglądałby jak malowany wałkiem. 

 

W JNA nie było przed 91 rokiem żadnego wielobarwnego kamuflażu używanego regulaminowo na szeroką skalę, w sumie nie kojarzę, żeby w ogóle jakikolwiek byl, także to też nie pasuje do tej teorii, że tam wcześniej mógł być jakiś brąz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.