Skocz do zawartości

Su-27, Hobby Boss, 1:48


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Juffre napisał:


@Bobek Co mam pomalować tym post shadingiem?


Im dluzej patrze to ta brakuje warstwy  bazowego na calosc  :) narazie sa kafelki 
Post shading, w rytmie nie regularnych wyplowien, a pozniej blend bazowym, z tym ze do tego to trzeba fot konktretnego samolotu :) 



tu masz jak schodz farba, schemat jest podobny na wszystkich sukach wiec jest co poprawiac

1044918943_Zrzutekranu2021-04-1300_35_15.thumb.png.156df823ac4f0c762912688464e59f2d.png

Edytowane przez Bobek
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwaz ze to co czarne u ciebie , tu jest intesywnym kolorem, dlatego tez marmmurek na czarnym podkladzie jest fajny co najwyzej do szarych, CO NAJWYZEJ a w takim blekicie juz nie bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przekonałem się już o tym. Czarny podkład był błędem. Mocno zgasił kolor - ten błękit nie jest teraz taki nasycony. No cóż, kolejny będzie lepszy :)
Nie wiem tylko czy kolejne warstwy farby całkiem nie zakryją marmurka. W rzeczywistości nie jest on taki mocny, może więcej podziałam z tymi liniami podziału, żeby nie były takie ciemne
Jakby, ktoś widział fotki niebieskiej 14 to przygarnę wszystko :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Juffre napisał:


Nie wiem tylko czy kolejne warstwy farby całkiem nie zakryją marmurka. 

dlatego uwazam ze powinno robic sie marmurek na bazowym i kryc rozjasnionym bazowym tak zeby blendowac a pozniej i tak poprawic w post shadingu calosc, duga sprawa czy marmurek jest potrzebny  :) moim zdaniem nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Lepiej by go było zrobić na bazowym. Mój problem jest taki, że jak mam teraz go zamalować to czuję ból dolnej części pleców - tak dużo godzin nad nim spędziłem :D Może jeszcze coś powariuję ale delikatnie 😉

Dzięki za te wszystkie informacje, następny postaram się zrobić lepiej :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodziło mi o to:

 

  

W dniu 12.03.2021 o 18:03, Juffre napisał:

Dobra, pierwsze marmurki za mną

image.png.bac02ab38fc28f9f5a651993101cc42c.png

image.png.fa231d64b38dc0ff29d89332770b0cd0.png

image.png.82c07ae156152c5e4c282c5331ec7990.png

image.png.d6bb4ab0b4a6be48499c495315ff315a.png

 

 

Moim zdaniem najlepsze. I to byłoby do zrobienia na czarnym. A kolegi majo racje, jak mówią, że na bazowym kolorze byłoby lepiej, nie wiem, czy sam o tym wcześniej nie wspominałem. Niestety uzyskanie odpowiedniego nasycenia kolorów w takim wypadku jest już trudne i może wiązać się z przedobrzeniem. Wygaszenie tego kontrastu między białym a jasnoniebieskim jest o wiele łatwiejsze niż między białym a czarnym. 

Sam marmurek bardzo drobny i pasujący bardziej do samolotów operujących z lotniskowców lub bazowanych w bliskości morza i/lub malowanych matową farbą, bo ta łatwiej "łapie" zabrudzenia i zacieki, a Su-27 malowano raczej na połysk.

 

Ale bez sensu jest to teraz przerabiać, walcz z tym co masz bo bez przedobrzenia/niedociągnięcia nie zrozumiesz, gdzie jest złoty środek 😉 Już bardziej niż zamalowywać to na kolor bazowy wolałbym dokończyć, kupić i ulepić drugiego takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym co napisałeś. Jednak black basing nie do końca pasuje do jaskrawych kolorów na suczce. To jest moja nauczka, lekcja wyciągnięta. 
Zrobię drobne korekty, w miejscach w których ten preshading za bardzo wychodzi spod bazy i idę malować kamuflaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie, tym razem o maskowanie przy malowaniu trójkolorowego kamuflażu. Jak najwygodniej to pomalować?

Zrobiłem sobie maski, przez powiększenie schematu kamuflażu. Teraz jest on w 1:1 i można go wydrukować na A4:
1321377561_SU_27skrzydoprawe.thumb.png.e92df3bd029c097b44201dd5261cdee3.png

Czym najlepiej przyczepić takie maski do modelu?
Zacząć malowanie od błękitnego koloru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest ten moment, kiedy powinieneś zrozumieć dlaczego robienie marmurka pod wielobarwny kamuflaż, który chcesz malować od masek jest kiepskim pomysłem. Pod takie coś najlepiej mieć gotowe maski, często robią je "wieloetapowo" tzn. maskujesz sobie przy każdym kolorze wszystkie inne obszary modelu.

W tym momencie najlepsze byłoby malowanie z ręki. Na dodatek takie maski - samoróbki nie są w 3d, więc np. na garbie za kabiną nie wyjdzie idealnie.

 

Ja właśnie robiłem kamuflaż z preshadingiem na Su-34 kilka dni temu, straszna mordęga, nigdy więcej :szczerbol: Używałem patafixa, robiłem cienkie kluski i z nich uformowałem wzór pierwszego koloru i dodatkowo dałem drugi, grubszy i spłaszczony wałek tuż obok, na miejscu koloru 2, żeby uniknąć overspraya. Po umalowaniu koloru 1 zdjąłem patafixa, zrecyklingowałem go i bardzo ostrożnie ułożyłem to samo tylko w drugą stronę, tak, żeby wałek nawet delikatnie odsłaniał kolor 1 (tak na włos) i od tego malowałem, uważając, żeby przy patafixie zawsze małym strumieniem i pod kątem 90 stopni do powierzchni. Pan Wiesio miał rację mówiąc, że jako-tako to maximum :D

 

Tobie radzę to samo, bo papier na takich powierzchniach może się dobrze nie ułożyć i dać nierówne przejścia. Sam kamuflaż jest w miarę ostry więc patafix/bluetack jest tu idealny.

 

Żeby Cię rozweselić dodam, że lakieru pod kalki dałem tylko jedną, cienką warstwę, a na kalki pojechałem za grubo i zamiast stopniować - mgiełka > na wilgotno > na mokro pominąłem etap na wilgotno :glupek: Na jasnym kolorze wywaliło mi cały preshading, na ciemnym połowę i musiałem maskować pod poprawki jeszcze raz oba kolory i dodatkowo kalki. Plus jest taki, że dało mi to dodatkową modulację odcienia :mrgreen:

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Juffre napisał:

Mam kolejne pytanie, tym razem o maskowanie

Z łapy leć. Zacznij od najjaśniejszego, ale nie po całości tylko tam, gdzie być powinien. Potem ciemniejsze plamy i na końcu te najciemniejsze. Wykorzystasz dzięki temu swój preszading. Zacznij od marmurkowania (tylko nie piep.. się z tym, a leć wężyki) kolorem właściwym dla danej plamy kamuflażu i dopiero na końcu kryj całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No nie jest lekko z tym kamuflażem. Zgadzam się z Tobą @Tap-chan Marmurek pod trójkolorowy kamuflaż to nie jest prosta sprawa. Nie wiem jeszcze jak to będę ogarniał na całym kadłubie. Narazie zrobiłem test na sterach kierunku. Malowałem tak. Najpierw od szablonu poszczególne plamy. Potem zamaskowałem patafixem niedoskonałości na łączeniach kolorów i delikatnie pryskałem w celu zblendowania kolorów.

Wyszło tak: 
image.thumb.png.56dc1e8b081863754cad48ac4652f159.png

image.thumb.png.379b3ef798686a8d53f5175eb8232b1c.png


Do tego pomyślałem, że zrobię sobie drabinkę razem z klinami. Na szybko pomalowałem je srebną C8. Na to pójdzie jakiś chipping fluid i w końcu czerwony.

image.png.14eb33d81d3d329d18b73219a470b9d5.png

image.png.b1b1b85417a4ff6560de01b899638ccd.png

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam rozkminę.  
Jakim kolorem najlpiej pomalować tą metaliczną osłonę przy działku? Myślałem albo kolorze stali od AK extreme metal albo zwykłej C8. Czego byście użyli?
image.png.cdbafd093592d6010eda5780c969180e.png

 

Podobną rozkminę mam z kolorem przy wlotach powietrza.

image.thumb.png.a207d525a336e2a9fcc0630cb50d238a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolejna aktualizacja. Suczka wreszcie dostała kamuflaż. Tym razem marmurem jest zdecydowanie mniej widoczny... i powiem wam że tak lepiej to wygląda. Poprawię spód bo wygląda mi teraz na niedomalowany. 
DSC01943.thumb.jpg.c457e38f7d6874ef787d35fe8a0126dc.jpg

Teraz zabieram się za poprawki. Wciąż są miejsca w których odrobinę będę musiał poprawić plamy. Potem zabieram się kolejne maskowanie i malowanie detali: muszę pomalować te panele przy działku, wloty powietrza, wnętrze hamulca aerodynamicznego i jakieś drobne pierdółki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Juffre napisał:

Hej, mam pytanie do znawców tematu. Na jaki kolor najlepiej pomalować wnętrze hamulca aerodynamicznego?
Widziałem gdzieś na fotkach, że część maszyn miała je w kolorze podkładu. Mam rację?

 

Tak jest - jest to taki bladożółty kolor.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, udało mi się ostatnio nieco mocniej usiąść do suczki. Właściwie zakończyłem prace malarskie. Poprawiłem spód samolotu, pomalowałem detale, ściągnąłem maski z wlotów powietrza i wnęki podwozia przedniego. 

Zastanawiam się co teraz robić. Myślę żeby teraz polakierować cały samolot bezbarwnym i kontynuować pracę typu kalki wash itp. A malowanie silników zostawić na sam koniec, jak już wszystko będzie skończone. Co sądzicie o takim pomyśle?

 

A teraz parę foteczek :D

paintjob

 

paintjob paintjob

 

paintjob

 

paintjob paintjob paintjob
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.