Skocz do zawartości

Braki modeli, wzrost cen


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

Może to jeszcze nie jest dotkliwy problem, ale da się zauważyć. Nic dziwnego - z jednej strony wzrósł popyt a z drugiej spadłą podaż. Nawet jeśli producent nie zamknął zakładu to porwały się łańcuchy dostawców, utrudnił transport itd. Dlatego ja zacząłem się rozglądać za zestawami których zakup odkładałem na później. I uzupełniam magazynek, bo  "taniej już było". Cholera wie ile to potrwa i czy w ogóle część modeli nie zniknie z rynku na długi czas. Np. B-17 z Airfix-a który zawsze był dostępny, zaczął znikac z magazynów a tam gdzie jest dostępny cena drastycznie wzrosła z 30 do 50 funtów. WIęc jak znalazłem w starej cenie, to nie wahałem  się ani chwili. Tym bardziej, że Airfix robi swoje modele w Indiach, pudełka jeszcze gdzie indziej itd. Chodzą słuchy, że już mają problemy.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma wspólnego ten temat z nowościami i inboxami? :kwasny:
Są odpowiednie działy do swobodnych dyskusji

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam skrupułów: jak jakiś model chcę mieć, to nie czekam aż zniknie ze sklepów tylko biere.
Podobnie mam z żywicami, nie czekam aż się formy wyrobią tylko kupuję tuż po premierze. Co prawda raz mi się trafiło, że tuż po premierze żywica zniknęła z oferty sklepów, mam na myśli kabinę do F-14D Tamki Airesa, ale obstawiam że to musiał być jakiś niespodziewany wypadek, może zniszczenie form, sam nie wiem - w każdym razie kilka miesięcy po premierze zestaw jest nie do kupienia.
A poza tym mam dobrą metodę na usprawiedliwianie przed samym sobą dlaczego kupuję nowe modele: unowocześnianie floty. Sprzedaję stary zestaw i na jego miejsce biorę nowy, lepszy, z ciekawszymi malowaniami albo dodatkami.
A co do cen, to obstawiam że nie będą rosły w nieskończoność, bo kryzys raczej nie będzie sprzyjał podnoszeniu cen, gdy popyt spadnie. Bardziej obawiałbym się upadku kilku firm, bo to byłby w pewnych sytuacjach poważniejszy problem. I ogólnie wygasanie branży, bo modelarstwo to raczej coś co bym nazwał "schyłkowym hobby".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzes napisał:

Co ma wspólnego ten temat z nowościami i inboxami? :kwasny:
Są odpowiednie działy do swobodnych dyskusji, a nie - mam ochotę to piszę w pierwszym napotkanym miejscu... 

Pewnie masz rację, ale mógłbyś być trochę grzeczniejszy? Akurat to trochę dotyczy nowości na rynku (w sensie sytuacji). No i spójrz sobie na inne tematy w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, HKK napisał:

mógłbyś być trochę grzeczniejszy?

Oczywiście, dlatego usunąłem to, co niepotrzebnie napisałem za dużo 

5 minut temu, HKK napisał:

Akurat to trochę dotyczy nowości na rynku (w sensie sytuacji)

Możliwe, ale dotyczy zapewne też i modeli pancerki i statków

5 minut temu, Solo napisał:

"Jak hartowała się stal" jakoś nie przeszkadza w niewłaściwym miejscu?

O faktycznie....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Solo napisał:

A co do cen, to obstawiam że nie będą rosły w nieskończoność, bo kryzys raczej nie będzie sprzyjał podnoszeniu cen, gdy popyt spadnie. Bardziej obawiałbym się upadku kilku firm, bo to byłby w pewnych sytuacjach poważniejszy problem. I ogólnie wygasanie branży, bo modelarstwo to raczej coś co bym nazwał "schyłkowym hobby".

Zobaczymy. Jeśli popyt spada a ceny nie da się obniżyć, to kończy się produkcję. Więc i firmy mogą upaść i pewne modele zniknąć z rynku, niezależnie jak ciekawe i poszukiwane.

Co do wygasania branży, nie ma mądrego który przewidzi co się stanie. Branża się zmienia. Zawsze się zmieniała. Od prostej i taniej masówki dla młodzieży w latach 60-tych do tego co mamy obecnie. Czyli drogich i skomplikowanych modeli dla podstarzałych hobbystów. Może to pójdzie jeszcze dalej w tym kierunku? A obecny kryzys to przyśpieszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo z figurkami z Games Workshop na Allegro. Zwłaszcza droższe, większe pojawiają się sporadycznie (przynajmniej z tych, które mnie interesują jak Tau).

Na szczęście mam +60 modeli w szafie, większość z dodatkami, więc apokalipsa mi nie straszna. Byle tylko materiały modelarskie były nadal w produkcji, bo jeszcze wrócimy do malowania Wilbrami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, Wasze uwagi są słuszne, a szczególnie Solo. Obserwuję to od kilku lat na przykładzie moich dawnych ulubionych firm w 72: Hasegawy i Fujimi. Nowe wypusty (a kto widział 100% nowy wypust Hasy ostatnio?) to stare modele w nowych malowaniach i pudełkach i oczywiście cenach (cała seria F-4 Hasy i F-14 Fujimi) lub uproszczone do składania bez kleju (np. F-35 Fujimi - masakra!). Gdzie takie dawne perełki jak A-6 Fujimi czy F-111 Hasegawy? Boję się, że COVID19 tę tendencję wzmocni. Jak widzę podobna tendencja jest w 48.

Dodatkowo wojna handlowa z Chinami nie sprzyja naszej branży. Nie wszyscy wiedzą, że przytłaczająca większość form powstaje właśnie w Chinach. Jak będzie prikaz żeby wycofywać stamtąd produkcję to kolejny wzrost cen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, WujekAlice napisał:

U nas ceny będą zależały od inflacji - zresztą to co juz kilka razy w różnych wątkach pisałem - co nowa dostawa, to nowe wyższe ceny.

Dokładnie, ostatnio porównywałem ceny modeli Airfixa 1:48: plus 20-25zł, Hasegawa też droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spotter napisał:

......... Co ma inflacja do wzrostu cen?

Po pierwsze to zważaj na swój język, a po drugie iInflacja ma do siebie to, że ceny rosną. Jak to mówią:
"Inflacja jest utrzymującym się przez dłuższy czas procesem wzrostu cen w gospodarce narodowej, połączonym z dużą utratą wartości pieniądza."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, WujekAlice napisał:

U nas ceny będą zależały od inflacji - zresztą to co juz kilka razy w różnych wątkach pisałem - co nowa dostawa, to nowe wyższe ceny.

To raczej kwestia kursu dolara, bo złotówka mocno staniała ostatnio. Inflacja też swoje dołoży, jeśli naprawdę będzie wysoka. Na razie jest niska.
Kto nie pamięta co się działo pod koniec lat '80 w Polsce ten nie wie co to prawdziwa inflacja, gdzie gazeta kosztowała kilka tysięcy złotych i rosła o kolejne tysiące co kilka miesięcy.
To że na razie jakiejś tragedii nie ma jest przykład wspomnianych na tym forum F-14 Tamki: nie było ich długo, a jak się pojawiły to w cenie ok. 400 - 430 zł, czyli w takiej jaka jest w sklepach od kilku miesięcy. Czyli jednak sam kurs nie wpłynął negatywnie aż tak bardzo na te ceny. Jak się zaczną pojawiać najfajniejsze modele dużych maszyn w 48 po 500 zł i wyżej, to wtedy będzie znak że jest naprawdę drogo. :)

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak jak już tutaj było nadmieniane, wszystko zależy od transzy dostaw. Jak towar leży u nas w kraju od końca zeszłego roku to nie powinien drożeć (teoretycznie). Wszystko wg mnie dotyczy dostaw z tego roku i nie ma się co oszukiwać : każda następna dostawa tego samego modelu do PL jest droższa. Nie wiem jak w lotnictwie, ale okręty w 1:350 od Japończyków co miesiąc notują wzrost o 10-12zł (w porównaniu do stycznia 2020 modele które zamawiałem po majówce podrożały ok 45-50zł za łajbę). Skąd to?  Wytłumaczenie jest prozaiczne - wszystko obecnie zależy od kursu waluty. I nie ma to wiekszego znaczenia czy się kupuje w kraju przez sklep/pośrednika, bo można kupować bezpośrednio u producenta tylko oczywiście w twardej walucie wg bankowego przelicznika i efekt cenowy jest ten sam.

 

Godzinę temu, JJ62 napisał:

Obserwuję to od kilku lat na przykładzie moich dawnych ulubionych firm w 72: Hasegawy i Fujimi. Nowe wypusty (a kto widział 100% nowy wypust Hasy ostatnio?) to stare modele w nowych malowaniach i pudełkach i oczywiście cenach

Niestety, ale Hasegawa mam wrażenie że już dawno odpuściła i te nowe-stare modele to wypuszcza od dobrych 2 lat. Jedyny plus że firmy produkujące dodatki nie próżnują i wydają przy okazji tych "premier" swoje produkty, których wcześniej nie było.  

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, M.A.V. napisał:

Niestety, ale Hasegawa mam wrażenie że już dawno odpuściła i te nowe-stare modele to wypuszcza od dobrych 2 lat.

Rynek śledzę niemal wyłącznie przez pryzmat lotnictwa, a w szczególności współczesnego, wiec o ile się nie mylę to Hasa ostatni nowy zestaw wypuściła chyba ze 3 lata temu i był to nowy F-35 w 72. Od tego czasu nic nowego nie było. To już Tamka te dwa modele samolotów rocznie wypuszcza regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Spotter napisał:

Także Solonez, zanim napiszesz coś zastanów się, czy wiesz o czym piszesz. Bo tak się tylko ośmieszasz. I upewnij się, że osoba z którą chcesz na ten temat dyskutować nie ma większego pojęcia o tym, niż ty. Np. nie jest ekonomistą

Nie wiem po co te osobiste przytyki i wulgaryzmy. Ale wracając do meritum. Wiem całkiem nieźle co to inflacja i myślę że jednak mam jakieś kwalifikacje jako absolwent SGH i magister ekonomii. Tak więc odrobinę wiem o ekonomii, ze szczególnym naciskiem na makroekonomię. Inflacja nie jest żadnym wskaźnikiem (choć istnieje coś takiego jak wskaźnik inflacji którym się nią mierzy), to dość skomplikowany i proces ekonomiczny, którego jednym ze skutków jest wzrost cen, zresztą sam to napisałeś w poście wyżej. Dostałeś linka to przeczytaj, tam jest wszystko krok po kroku dokładnie wyjaśnione. Nie będę tutaj prowadzić wykładów z ekonomii, bo ani to miejsce na to, ani to zbyt ciekawe nie jest.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Panowie, jeszcze raz przeczytam w tym wątku, jak jeden wyzywa drugiego, albo napisane będą niecenzuralne słowa, to podziękujemy takim osobom.

Wy jesteście dorośli:?:

Czy wy nie umiecie dyskutować w jakimkolwiek temacie, tylko od razu musicie jeden do drugiego skakać?

Więcej nie będę ostrzegał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spotter napisał:

Skoro chcesz wchodzić w szczegóły to proszę: inflacja to nic innego jak „Wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych i usług”.

To proces. PROCES, którego przyczyny i skutki są bardzo zróżnicowane i wzajemnie na siebie wpływają. Jednym ze skutków tego procesu jest wzrost cen.
Gdy na skutek inflacji cena chleba wzrasta z 2,50 zł na 3 zł, to jest efekt działania inflacji. I jest to wzrost cen. Ja naprawdę sam sobie się dziwię że tłumacze coś tak oczywistego.
Dostałeś linka, tam jest bardzo przystępnie wyjaśnione czym jest inflacja. Mylisz wskaźnik z samym procesem. To tak jakby twierdzić że giełda papierów wartościowych to to samo co indeksy giełdowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Noxet napisał:

Ten temat powstał w celu dyskusji o cenach modeli, a nie o definicji słowa "inflacja". 

Jeśli kurs dolara rośnie, to ceny zagranicznych modeli rosną. Przecież jest to oczywiste. 

No niestety ten trend w przypadku modelarstwa jest widoczny dość wyraźnie chyba tak mniej więcej od dwóch lat. 
Najgorzej to wygląda w przypadku japońskich zestawów i sprzętu i wiele na to wskazuje że będzie jeszcze gorzej do końca roku. Ponoć kryzys dopiero nadchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Spotter napisał:

Solo, Money.pl, należące do grupy Wp.pl ma być wiarygodnym źródłem?

To może Business Insider:
"Inflacja jest utrzymującym się przez dłuższy czas procesem wzrostu cen w gospodarce narodowej, połączonym z dużą utratą wartości pieniądza."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.