Skocz do zawartości

Życie po życiu - rzecz o odbudowie modeli "umarłych"


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Aby ustalić jakiś porządek w procesie powrotu z niebytu moich  dawno sklejonych, opatrzonych, uznanych za marne, spaprane i niechciane, ostatecznie porzuconych, zapakowanych do pudła i wciśniętych w ciemność modeli, w których jednak tli się nadzieja... bo w końcu uniknęły ognia, buta lub śmietnika, postanowiłem założyć osobny temat. Jedna taka próba doczekała się prezentacji w wątku Henschel He-126. Prosektorium jest jednak spore, żeby zatem nie zakładać kolejnych mini-temacików jeden, który mi wystarczy na długo. Robota daje możliwości eksperymentowania, w końcu nawet jak coś nie wyjdzie szkoda niewielka, a frajda jest.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grumman F6F-5 Hellcat 1:72 z zestawu Matchbox 40018 

wybór pał na zwłoki Hellcat'a:

zJyI2hm.jpg

po filmie "Midway" i znalezieniu arcyciekawego zdjęcia 

4bDjY98.jpg

rikiDw8.jpg

oraz niezwykłej jego historii , SPA w krecie:

CYGHBe4.jpg

z założenia do "nieboszczyków" nie dokładam blach, żywić itp jednak tu.... żywiczny silnik Quick Boost (72405) był konieczny

ariAFtn.jpg

po otwarciu wnętrzności - metryczka

4mfu5jL.jpg

04FRdTO.jpg

jedyny sposób na figurkę... Magic Sculp

5mvrzNl.jpg

"ozdrowieniec"

U2R9UiQ.jpg

k178Hh9.jpg

NN0VlBv.jpg

dZwOZu1.jpg

CRSp7AS.jpg

yrzZht9.jpg

8OYuEBK.jpg

synteza:

MlhJqnl.jpg

 

Edytowane przez Gerd
  • Like 39
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koleżeństwu za zainteresowanie i dobre słowo ? 

5 godzin temu, Adamo722 napisał:

 czy kapiel w krecie tez rozpuszcza polakierowana powloke modelu plastykowego? 

Przydatny modelarski preparat "Kret" łatwo i bez szkody dla samego modelu rozpuszcza tak farby jak i lakiery emulsyjne typu Humbrol, Revell, Modelak itp. Nie jest przydatny do usuwania farb wodnych - akrylowych. Jednak jeśli model jest pomalowany farbą emulsyjną, a na nią położony jest lakier akrylowy to... trzeba będzie trochę bardziej nad nim popracować szczoteczką do zębów (najlepiej nie swoją). W końcu akryl trzyma się emulsji która schodzi. Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytanie. ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gerd napisał:

Dziękuję Koleżeństwu za zainteresowanie i dobre słowo ? 

Przydatny modelarski preparat "Kret" łatwo i bez szkody dla samego modelu rozpuszcza tak farby jak i lakiery emulsyjne typu Humbrol, Revell, Modelak itp. Nie jest przydatny do usuwania farb wodnych - akrylowych. Jednak jeśli model jest pomalowany farbą emulsyjną, a na nią położony jest lakier akrylowy to... trzeba będzie trochę bardziej nad nim popracować szczoteczką do zębów (najlepiej nie swoją). W końcu akryl trzyma się emulsji która schodzi. Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytanie. ?

Pytalem bo wyrzucilem pomalowany i polakierowany akrylami nowy model bo mi splynal lakier i teraz zastanawiam sie czy moglem go uratowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adamo722 napisał:

Pytalem bo wyrzucilem pomalowany i polakierowany akrylami nowy model bo mi splynal lakier i teraz zastanawiam sie czy moglem go uratowac.

Jeśli tylko akrylami moim zdaniem są trzy sposoby na uratowanie.

1. przetrzeć miejsca awarii papierem wodnym 1000, położyć podkład  na całość i malować od nowa, 

2. zostawić na noc w misce z wodą potem przetrzeć szczoteczką do zębów żeby usunąć niefortunny efekt i w zależności jak się zachowa farba dalsze decyzje

3. zmyć całość zmywaczem do farb akrylowych (np. Wamod) i malować wszystko od zera.

Sam musisz zdecydować w zależności od tego co oznacza " spłynął lakier".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Fajnie, że odnawiasz stare modele zamiast je wyrzucać jak robi to młode pokolenie niedoceniające historii modelarstwa. Efekt końcowy fajny ale... właśnie razi mnie zastosowanie żywicznego silnika w modelu vintage. Sam odbudowałem kilka modeli zabytkowych i nadal odbudowuję ale w żadnym wypadku bym się nie posunął do wkładania w taki zabytek jakiegokolwiek fototrawionego żelastwa albo żywic. Vintage powinien być vintage i jakakolwiek waloryzacja uważam, że powinna być przeprowadzana samodzielnie czyli sckratchem tak jak robiono to w latach np 80. Jestem tu dość konserwatywny ale doceniam fakt, że w ogóle chcesz nadać takim staruszkom nowe życie. Chcialbym, żeby inni młodzi modelarze również w ten sposób podchodzili do sprawy zamiast gonić za kolejnymi nowościami modelarskich potentatów. Na zdjęciu moje odnowione zabytki z Matchboxa czyli dwa Starfightery  zbudowane jako Vintage Freestyle. 

C6-A8-C2-F7-7417-4-DAC-8-F9-D-E756-F7593

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2020 o 16:08, Gerd napisał:

Jeśli tylko akrylami moim zdaniem są trzy sposoby na uratowanie.

1. przetrzeć miejsca awarii papierem wodnym 1000, położyć podkład  na całość i malować od nowa, 

2. zostawić na noc w misce z wodą potem przetrzeć szczoteczką do zębów żeby usunąć niefortunny efekt i w zależności jak się zachowa farba dalsze decyzje

3. zmyć całość zmywaczem do farb akrylowych (np. Wamod) i malować wszystko od zera.

Sam musisz zdecydować w zależności od tego co oznacza " spłynął lakier".

Ja do usuwania kiepsko nałożonych akryli wodnych i alkoholowych z powodzeniem używam Cleanluxu, który usuwa takie formy do plastiku nie wyrządzając jakichkolwiek szkód. Polecam Cleanlux do zmywania Sidoluxu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2020 o 22:49, Gerd napisał:

Aby ustalić jakiś porządek w procesie powrotu z niebytu moich  dawno sklejonych, opatrzonych, uznanych za marne, spaprane i niechciane, ostatecznie porzuconych, zapakowanych do pudła i wciśniętych w ciemność modeli, w których jednak tli się nadzieja... bo w końcu uniknęły ognia, buta lub śmietnika, postanowiłem założyć osobny temat. Jedna taka próba doczekała się prezentacji w wątku Henschel He-126. Prosektorium jest jednak spore, żeby zatem nie zakładać kolejnych mini-temacików jeden, który mi wystarczy na długo. Robota daje możliwości eksperymentowania, w końcu nawet jak coś nie wyjdzie szkoda niewielka, a frajda jest.

Hs-126 fajnie wyszedł i widziałem go na żywo ma festiwalu modelarskim w Krakowie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

AVIA S.199 1:72 z zestawu Kovozavody Prostejov nr kat. 10.

B7apWGD.jpg

o wyborze nieboszczyka z prosektorium zadecydował za mnie kolega barszczo swoim warsztatem oraz arcyciekawa pracowania badania wypadków lotniczych oraz wypadki Mułów w służbie. gdzie znalazłem zdjęcie

 132Pswn.jpg

Tradycyjna kąpiel w Krecie:

NDGEBli.jpg

potem to już, zwyczajnie. Na kawałki 

lBRkSje.jpg

i budowa od nowa.

FLxs2wh.jpg

wUwxNN5.jpg

umUPrYM.jpg

UneL04K.jpg

4cOA1tG.jpg

FYWKkBu.jpg

AfpSJ9X.jpg

Bracia Czesi pokusili się też o wizualizację, na potrzeby jakiejś gry chyba.

FX0NsZK.jpg

Ja też, na własne potrzeby

qUxfKu0.jpg

  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa koncepcja i praca. Gratki. Super wyszło.

Brawo Ty:szampan1:

Nieśmiało zapytam: a będzie dioramka z najdroższym wypadkiem w historii czechosłowackiego lotnictwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Czechów... w pudle z umarlakami mam jeszcze tylko jedna taką samą Avie, którą próbowałem DAWNO przerobić na 109 - poniosę niebawem konsekwencję tamtej decyzji. Na dziś planuję ją jako katastrofa EV-9. A co to takie drogie tam popsuło się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.