Skocz do zawartości

M-346 Bielik, Kinetic, 1:48


MaCHpoint75

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Przedstawiam Wam mój pierwszy po ponad dwóch dekadach model - M-346 Master - wykonany przeze mnie jako Bielik w skali 1:48 z Kinetic Gold. Za czasów licealnych bawiłem się w budowanie modeli - wtedy zaczęły być dostępne na polskim rynku modele innych firm niż Plastyk czy  Plasticart Modelle. Miałem 3 samoloty Monogramu: F-15 Eagle, AV-8B Harrier i F-117A Stealth  - skala 1:48 przypadła mi do gustu. Malowałem wtedy farbami Humbrol początkowo pędzlami, a potem aerografem firmy Revell na gaz pędny z puszki.

Model M-346 malowany aerografem w większości farbami Mr.Hobby zarówno serii C jak i H. Użyłem także XF-2 firmy Tamiya do elementów podwozia i wlotów do silników. Trudno mi się na tym etapie  mojego doświadczenia wypowiedzieć, czy model trudny i czy spasowany dobrze. Tu i ówdzie trzeba było użyć szpachlówki i większej dawki cierpliwości (na przykład: przy wlotach do silników, czy przy łączeniu przedniej części kadłuba, w której znajduje się kokpit z resztą). Washa skomponowałem sam z farb olejnych i white spirita, poza tym ćwiczyłem z panel linerami i weathering setami z Tamiyi. Model z pudła bez dodatków, dorobione przeze mnie na podstawie dostępnych zdjęć Bielika "to cóś" pod ogonem plus pomalowany na czarno panel na grzbiecie po prawej stronie przed statecznikiem pionowym oraz kilka przewodów.

Z błędów, o których wiem, że popełniłem to: zbyt wiele warstw lakieru bezbarwnego błyszczącego spowodowało zalanie linii podziału, przez to nie chciał się ich trzymać wash; czasem walka z kalkomanią - zbyt długie ustawianie jej w odpowiednim miejscu, przez co się deformowała; i pewnie niekiedy zbyt duży pośpiech. To ostatnie podyktowane w dużej mierze tym, że jak już mogę poświęcić czas na model, to chcę zrobić jak najwięcej. Jest to mój powrót do hobby i jestem całkiem zielony w kwestiach preshadingów, washy, weatheringów, chippingów i innych, nowych dla mnie technik, więc potraktowałem ten model jako swoisty poligon treningowy. Starałem się, jednak chyba nie będę należał do tych, którzy przysłowiowo liczą każdy nit. Mi efekt mojej pracy się podoba ale wiem też, że można lepiej. Mam nadzieję, że każdy następny będzie lepszy.

Zapraszam do oglądania i oceniania.

Pozdrawiam

bielik1.jpg

bielik2.jpg

bielik3.jpg

bielik4.jpg

bielik5.jpg

bielik6.jpg

bielik7.jpg

bielik8.jpg

bielik9.jpg

bielik10.jpg

bielik11.jpg

bielik12.jpg

bielik13.jpg

bielik14.JPG

bielik15.jpg

bielik16.jpg

bielik17.jpg

bielik18.jpg

  • Like 15
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie jakaś nowa galeria.Już myślałem że jakaś zaraza przeszła przez forum.

 

Bardzo przyjemny w odbiorze.Choć na odrzutowcach się nie znam  to ten jest fajny.Błędy .A kto ich nie popełnia? Chyba tylko ten co nic nie robi.Działaj dalej i czekamy na nowe prace.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra robota! Jak widać, podejścia do modelarstwa nie zapomina się, podobnie jak jazdy na rowerze. "Zieloność" Kolegi "w kwestiach preshadingów, washy, weatheringów, chippingów i innych, nowych dla mnie technik" nie ma tu znaczenia. Kiedyś mówiliśmy po polsku, a modele powstawały wspaniałe.

Jedna sugestia przed rozpoczęciem prac przy następnym modelu: krawędzie spływu skrzydeł i stateczników warto pocienić, szlifując. Na zdjęciach 7. i 8. najlepiej widać, że warto. To drobiazg. Reasumując, po polsku: "Happy modelling!" Czekamy na kolejne polonica.

Edytowane przez MacW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do Kolegów , gratulację przede wszystkim za wytrwałość i ukończenie modelu . Kinetic niestety nie zrobił miniatury tego sympatycznego samolotu na oczekiwanym poziomie . Nie pomogły napisy na pudełku , że to jest złota edycja . Bielik Kinetica jest modelem trudnym i ciężkim do wykończenia . Dlatego jeszcze raz gratulację za cierpliwość i pierwszy post na forum . 

Model będzie bardzo ładnie wyglądał na domowej półeczce po powrocie do modelarstwa ??.

Hello 

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spotter napisał:

Jak na model wyokonany po 20’to letniej przerwie, wygląda rewelacyjnie. Latadła to nie moja dziedzina, ale jak na niego patrzę, to bardzo, ale to bardzo mi się podoba. Good job?

Podpisuję się obiema rękami pod tym komentarzem! Podoba się i to bardzo! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MacW napisał:

Jedna sugestia przed rozpoczęciem prac przy następnym modelu: krawędzie spływu skrzydeł i stateczników warto pocienić, szlifując.

Dziękuję za sugestię. Postaram się przetrenować w przyszłości.

Dziękuję wszystkim za opinie. Cieszę się bardzo, że moja wersja Bielika w skali 1:48 się podoba.

Edytowane przez MaCHpoint75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem. Pierwszy model po tak długiej przerwie, i od razu cacuszko. Naprawdę, masz prawo być z siebie dumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.