Skocz do zawartości

Literaturka lotnicza


Nexus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

IBG właśnie opublikowało ich pierwszy e-book na temat ich modelu.

 

http://www.ibgmodels.com/resources-2/

 

W linku e-book o PZL IAR  P.11F

 

 

 

A tu opis z twarzoksiążki:

 

 

-------------------------

Prezentujemy pierwszy z darmowych eBooków towarzyszących premierze modelu myśliwca PZL/IAR P.11F. Zawiera on obszerniejszy opis, zdjęcia i barwne schematy opcji malowań dostępnych w zestawie.
W ten sposób chcemy podzielić się z Wami chociaż skromną częścią rezultatów badań wykonanych dla tego modelu. Ma to być również uzupełnienie do instrukcji, gdzie z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie umieścić wszystkich informacji. Liczymy, że dzięki tym materiałom będziecie w stanie jeszcze wierniej odtworzyć pierwowzory Waszych modeli, np. poprzez uwzględnienie realistycznego połysku czy śladów eksploatacji. Spędziliśmy setki godzin na analizie kamuflaży nie tylko tych trzech myśliwców, ale również dziesiątek czy nawet setek innych rumuńskich samolotów z tego okresu. Pozwoliło nam to dość dobrze rozumieć i interpretować zdjęcia oraz odtwarzać schematy kamuflażu z dużą dozą pewności. Niemniej jednak liczymy, że zamieszone zdjęcia pozwolą każdemu zainteresowanemu na samodzielne analizy i ewentualne własne interpretacje. A może dostrzeżecie coś, czego my nie zauważyliśmy?
Aby udostępnić informacje jak najszerszemu gronu odbiorców, zdecydowaliśmy, że eBooki będą publikowane w języku angielskim. Pierwszy z nich znajdziecie pod następującym linkiem: 

www.ibgmodels.com/resources-2/

Myślimy o tym, żeby eBooki z wybranymi obszarami naszych analiz towarzyszyły niektórym (i tylko niektórym!) z naszych premier. Ale to zależy od Was i Waszych kolegów. Czy ta forma jest dla Was ciekawa i użyteczna? Czy pozwoli Wam budować lepsze modele? Ściągajcie, czytajcie i komentujcie poniżej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

W ubiegłym tygodniu odbyły się w Warszawie Targi Książki Historycznej. Byłem, sporo kasy wydałem. Min i taką pozycję zakupiłem .

targi 1.jpg

targi.jpg

Samoloty-OAW-w-lotnictwie-polskim_[22709]_1200.jpg

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu dodam, że chyba to pierwsza pozycja z czegoś w rodzaju serii. Znalazłem coś takiego w zapowiedziach wydawniczych, niestety bez wydawcy, ale autorzy ci sami. 

111.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem na targach, nie kupiłem. Jeśli ktoś chce poszerzyć wiedzę o strukturach i organizacji wojsk lotniczych w naukowym tonie to powinien mieć. Takie odniosłem wrażenie po pobieżnym przekartkowaniu. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z zupełnie innej beczki, ale przedświąteczny czas to usprawiedliwia.

Jeśli szukacie jeszcze prezentu dla dziecka, własnego, przyjaciół lub Pani Sąsiadki (pozdrawiamy Pana Sąsiada 😉 ) to polecam książeczkę Anny Litwinek "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników". Właściwie to nawet bardziej książkę  - na prawie 200 stronach znalazło się około 20 opowiadań od dwudziestolecia międzywojennego do XXI wieku. Całkiem zgrabnie napisane, ilustracje mogą się podobać dzieciom a i dorosły dostrzeże w nich podobieństwo do obiektów rzeczywistych. Co wcale nie jest takie znowu częste w dziecięcej literaturze.

Podaję kilka cytatów ze strony wydawcy (nic mnie z nim nie łączy) i poglądowych obrazków:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/awiatorzy-podniebne-przygody-polskich-lotniczek-i-lotnikow-litwinek-anna-188272

Cytat

Jak długo musiał czekać na poprawę pogody Sebastian Kawa, żeby jako pierwszy (i póki co jedyny) człowiek na świecie przelecieć szybowcem nad Himalajami?
Jak wyglądała czekolada, którą Mirek Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, jadł na stacji kosmicznej orbitującej wokół Ziemi?
W jakim niecodziennym stroju Stanisław Skarżyński przeleciał samotnie Atlantyk małym turystycznym samolotem (do dziś nikt mniejszym nie pokonał oceanu)?
Ile kilometrów musieli przebyć – i ile drużyn pokonać – Żwirko i Wigura w najbardziej wyczerpują-cym rajdzie samolotowym dookoła Europy?

 

-awiatorzy-podniebne-przygody-polskich-l

 

Książka jest adresowana dla dzieci w wieku 6-9 lat. Osobiście polecałbym ją i starszym. Nasz ośmiolatek który jak na swój wiek czyta bardzo dobrze i lubi książki również znacznie poważniejsze, połykał ją błyskawicznie. Zresztą sami popatrzcie - dostał ją jako urodzinowy prezent na wakacyjnym wyjeździe...

ODaMJH1.jpg

 

Qd2cahw.jpg

 

kC5cfss.jpg

 

addF7N1.jpg

 

IjGQ2ew.jpg

 

KVUfva9.jpg

 

Pozdrawiam,

Michał

Edytowane przez socjo1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ada Dankowska, najsłynniejsza polska szybowniczka

Zawsze myślałem, że najbardziej znana jest Pelagia Majewska... :hmmm:

 

Cytat

Dlaczego jedyny na świecie odrzutowy samolot rolniczy dostał imię demona Belfegora?

Zdradź co tam napisali...

 

Rozumiem, że trzeba zapewniać atrakcję dziecku, ale żeby na przystanku rozbijać namiot to przegięcie... :haha:

7 godzin temu, socjo1 napisał:

Qd2cahw.jpg

 

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzes napisał:

Zawsze myślałem, że najbardziej znana jest Pelagia Majewska... :hmmm:

 

Zdradź co tam napisali...

 

Rozumiem, że trzeba zapewniać atrakcję dziecku, ale żeby na przystanku rozbijać namiot to przegięcie... :haha:

 

 

Ad. Pelagia Majewska - jak najbardziej jest. Tak jak i Jadwiga Piłsudska i jej kolezanki z ATA oraz kilka innych Pań. Przeglądając książkę nie znalazłem informacji że akurat Pani Dankowska jest najbardziej znana. Być może to jedna z wielu sytuacji, gdy Dział Promocji zadziwił twórcę...

 

Ad Belfegor - wynikałoby, że ta nazwa wiąże się z jego niezwykłym wyglądem ("jedno oko" wlotu powietrza, sylwetka), konceptem (rolniczy odrzutowiec)  oraz z prezentacją na salonie lotniczym w Paryżu w 1975 r.  W 1965 roku nakręcono film "Belfegor upiór Luwru" i tak się to miało skojarzyć Andrzejowi Abłamowiczowi, który go oblatywał (w rozdziale mamy nawiązania i do roli lotnictwa rolniczego i o Mielcu i.... Dustym z kreskówek).

 

Ad przystanek - to wiata biwakowa, jakich dużo jest rozsianych w popularnych turystycznych miejscach Szwecji. Obok zawsze znajdziecie palenisko z porąbanym drewnem, a także sławojkę... Ponieważ tego dnia sporo padało a kolejnego mieliśmy zaplanowany szybki i wczesny start, nie chciało nam się moczyć namiotu...

 

Pozdrawiam,

Michał

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.