Skocz do zawartości

Co lata/spada nad Ukrainą


giberes

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, martinello napisał:

Miejmy nadzieję, że od jakichś dobrych ludzi :)

Od jakich ..?  :)https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/ukraine-f-16-training-has-begun-in-poland-borrell-announces/

 

To już macie świadomość, po kiego maryjo kupił T-50. Jak to mówił pewien płk,,... biedne nieszczęsne ś... syny

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze im pilotów mamy wyszkolić?!!

I co jeszcze?

A oni przy każdej okazji, coraz bardziej arogancko pokazują gdzie miejsce polskich sług...

 

A co do tekstu:

Cytat

Stany Zjednoczone nie wyślą własnych F-16 na Ukrainę, ale kilka krajów, w tym Wielka Brytania, Belgia, Holandia i Dania, powiedziało, że to zrobią.

To  Wielka Brytania ma F-16??? Bo coś chyba przegapiłem...

 

No i znak rozpoznawczy rządzących pajaców:

Cytat

Zastrzegający sobie anonimowość dyplomata europejski potwierdził AFP, że szkolenie rozpoczęło się w Polsce.

Resort obrony w Warszawie odmówił komentarza.

Dowiemy się, jak zawsze - gdy ktoś z  z zagranicy się wygada...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzes napisał:

I co jeszcze?

Wszystko czego sobie zażyczą.

W zamian dostaniemy do odbudowy przedszkole, szpital i dwa kilometry autostrady.

Wyjdzie minister i odtrąbi sukces.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo oficjalnych zaprzeczeń ze strony polskich polityków w artykule podesłanym przez @em jest jeden akapit co do naszych F:

Poland, a neighbour to Ukraine and one of its staunchest supporters, has said for months it is ready to train Ukrainian pilots on the jets. Poland has 48 F-16s but probably will only agree to transfer those jets once it receives F-35s and puts them into service in their place.

 

Kluczowe jest tu słowo "probably", które sugeruje, że nikt nic nie wie... Może kaczka dziennikarska, może całkiem prawdopodobny przeciek, a może forma nacisku. W każdym razie wszystko wskazuje, że przez jakiś czas wszystkie nasze F zostają w kraju. Trzeba też pamiętać, że kampania wyborcza ruszyła - potencjalnego wyborcę bardziej zainteresuje wydanie pieniędzy na nowy szpital, przedszkole czy drogę a nie uzupełnienia strat w sprzęcie wojskowym, które mamy już bardzo wysokie. A czy po wprowadzeniu F-35 prawdopodobne będzie oddanie F-16? Czy będziemy polegać tylko na 32 szt. F-35 i tych w wersji mini z Korei? I przede wszystkim czy wojna będzie jeszcze trwać do tego czasu? Przypuszczam, że do wyborów nie zostanie podjęta żadna konkretna decyzja a spekulacji będzie sporo.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam..  nie wiem czym tu się podniecać - sprawa jest oczywista i nie ma co szukać dziury w cały.

Historia wygląda tak :

Ukraińscy piloci (w ilości 14 osób) odbyli miesięczne intensywne szkolenie w USA w bazie Tuson, które zaczęło się jeszcze na początku kwietnia. Oficjalnie było o tym mówione w telewizji m.in. w NBC News. W Arizonie piloci szkolili się głównie na symulatorach i odbyli kilka lotów na maszynach dwumiejscowych. Dodatkowe loty szkoleniowe już na maszynach jednoosobowych mają być wykonywane w Polsce oraz Danii ale całość jest prowadzona przez szkoleniowców z USA (z Tuson). Całkiem możliwe że używane będą do tego maszyny należące do lotnictwa Polski i Danii. Chociaż pewnie jak się zrobi oficjalnie taki "raban" jak tu na forum to amerykanie przebazują do nas kilka swoich egzemplarzy z Aviano albo z Fetesti (Rumunia) i tyle..

Także tego naprawdę nie ma się czym podniecać Koledzy :szczerbol:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no pewnie, oddać im czołgi, o co raban oddać im 60 krabow o co raban oddać im bmp o co raban oddać im goździki o co raban, dac im paliwa o co raban, dac im 28 miliardów dolarów o co raban. Dac im emerytury po 2 tygodniach o co raban.

Może o większe ceny i podatki w naszym kraju. 

Edytowane przez em
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Xmen napisał:

Wszystko czego sobie zażyczą.

Dziękuję. Nie mam więcej pytań :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, TAW napisał:

Trzeba też pamiętać, że kampania wyborcza ruszyła - potencjalnego wyborcę bardziej zainteresuje wydanie pieniędzy na nowy szpital, przedszkole czy drogę a nie uzupełnienia strat w sprzęcie wojskowym

image.thumb.png.77347899fc7f71bfef53ac8d4ae534c8.png

https://www.tvp.info/70028980/blaszczak-polska-kupi-samoloty-wczesnego-ostrzegania

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak się będą szkolić na samolotach jak na czołgach, to szybko się latadła skończą. Swoją drogą podobno po to się kupuje tańsze samoloty ATJ, żeby oszczędzać resursy bojowych oraz silniki, a tego nam raczej nikt nie zwróci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GrzesTakie zapowiedzi to też może być element kampanii bo grzeje głowy wyborcy "mocarstwowego". Dotyczy rozbudowy sił zbrojnych a nie uzupełnienia strat. Poza tym oddanie F-16 nie da się uzasadnić wymianą sprzętu poradzieckiego na natowski. Nie da się też uzasadnić promowaniem polskiej zbrojeniówki (Krab i Rosomak). Nie da się w ogóle racjonalnie uzasadnić... Według ministra będziemy mieć tyle sprzętu, że przypomniało mi się "Jeden szeryf na jednego mieszkańca" i mam obawy, żeby nie skończyło się podobnie jak w piosence. Tu fragment:

Choć finanse poniekąd leżały,
Gospodarka i przemysł był na nic,
Ale każdy, czy duży czy mały,
Czuł się za to bezpieczny bez granic
Tak czy siak, uważam, że wszystkie nasze F-16 zostaną tu jeszcze długo.
Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2023 o 20:06, wprzybylak napisał:

Pogratulować, jeśli cię stać na zakup kilku F-16 zrób to w innym przypadku nie rozdawaj czegoś co jest nie tyle dobrem narodowym co naszym narodowym majątkiem na który Polska trzepie podatki od obywateli(swoje własne środki wydawaj w sposób dowolny, nie zarządzaj dobrem wspólnym, chyba,że ma być jak za PRL kiedy jedna osoba decydowała o wszystkim). przy okazji przestań pisać pierdoły o ruskiej propagandzie, jeśli ktoś myśli inaczej niż ty. A jeśli chodzi o rozdawnictwo to Polska przebija wszystkich, a za ile zostana dostarczone samoloty z zachodu pewnie kiedyś się dowiemy.

 

Gdy kupowano F-16 początkowe plany były większe, trzeba było zejść z ilością z prozaicznych przyczyn finansowych. F-35 też zasadniczo chcieliśmy więcej, ale trzeba był się ograniczyć (reszta na później). Obecnie zaś okazuje się, że przekazanie kilku szesnastek to ogólnie nie byłby żaden problem. A kto myśli inaczej jest ofiarą ruskiej propagandy bądź wręcz jest ruską  onucą. :)  I tak jest generalnie w przypadku każdej osoby zgłaszającej jakiekolwiek wątpliwości co do przekazywania Ukraińcom kolejnego żądanego przez nich sprzętu. Ciekawe, że bogatsze od nas kraje Europy znajdujące się dalej od terenu działań wojennych (a więc w rejonach gdzie  żaden ruski samolot nie jest w stanie dotrzeć- przecież dużo wcześniej zostanie zniszczony przez NATO) jakoś nie są tak chętne do przekazywania najlepszych posiadanych maszyn,  jak również innej nowoczesnej techniki wojskowej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzes napisał:

Dziękuję. Nie mam więcej pytań :mrgreen:

@GrzesProszę bardzo.

Niestety ale tak to wygląda.Prędzej czy później dostają to czego chcą.Na początku to  prosili o sprzęt a teraz to żądają "Dawać to i to".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, na zapas nie ma co sie denerwowac, to pieknosci szkodzi :szczerbol:

Jezeli juz faktycznie zaczna padac zobowiazania to bedzie wystarczajaco czasu zeby jechac po naszych milosciwie rzadzacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, wiem, że nie w temacie, ale:

Pan minister wszedł do kolejnego sklepu i... 

image.png.81a4967948f48d8adbefbdf47c58826d.png

Co przyniesie jutro?

Może lotniskowce...

Edytowane przez Grzes
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzes napisał:

Co przyniesie jutro?

Może lotniskowce...

Ja bym obstawiał kosmodrom i sieć własnych satelitów.Niedaleko CPK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Ja bym obstawiał kosmodrom i sieć własnych satelitów.Niedaleko CPK.

Żebyś się nie zdziwił. Jakiś czas temu podpisano list intencyjny w sprawie wynoszenia rakiet metodą air-launch z terenów Polski. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak się zapytam, bo nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat, mianowicie ciekawi mnie na ile kompatybilne są Polskie F-16 block52, z ponoć przygotowanymi do przekazania block15/20 MLU? I czy pilot przeszkolony na jednym jest w stanie bez problemu obsłużyć ten drugi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wprzybylak napisał:

I czy pilot przeszkolony na jednym jest w stanie bez problemu obsłużyć ten drugi?

Pilot jak pilot, ważniejsze pytanie to  czy są tam istotne zmiany dotyczące obsługi naziemnej.

Wszyscy piszą tylko o tym, że piloci to czy tamto, a zapominają o tym, że poza kilkudziesięcioma (?) pilotami trzeba wyszkolić kilka razy więcej osób personelu naziemnego.

Edytowane przez Roland_Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Roland_Sebastian napisał:

a zapominają o tym, że poza kilkudziesięcioma (?) pilotami trzeba wyszkolić kilka razy więcej osób personelu naziemnego.

Fakt, oczywiście ten aspekt może być co najmniej równie ważny. Oczywiście pytanie nie jest bezprzedmiotowe, ponieważ to na jakim typie statku powietrznego zostaną zrealizowane szkolenia może determinować to jaki będzie później używany, ale proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie z błedu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzes napisał:

Pan minister wszedł do kolejnego sklepu i... 

image.png.81a4967948f48d8adbefbdf47c58826d.png

 

taaa...   u nas wszystko po staremu - niestrudzenie walczymy z problemami które sami stworzyliśmy...

Mariusz już stracił pamięć jak to kilka lat temu sprawa o.p. była prawie dogadana ze Szwedami (nasi podwodniacy wyjeżdżali nawet w Szwecji dwa razy).  Ale przez arogancje i niekompetencje MON Skandynawowie po prawie roku nas ostatecznie olali (taka polsko-polska wojenka i sabotowanie decyzji własnych ministerialnych urzędników między starymi pracownikami Macierewicza a nowymi Błaszczaka).  Obecnie załogi do nowych okrętów trzeba będzie szkolić praktycznie od zera, bo po 3 latach "w zawieszeniu na lądzie" byli załoganci Kobbenów mający bezcenną wiedzę albo odeszli do cywila albo w Gdyni przekładają papiery w archiwum (na szczęście kilku wybitnym specjalistom udało się zaczepić w COM), a jak mieli pecha to wylądowali w Świnoujściu gdzie dostali przydział na nowo oddane do służby holowniki. 

Obecnie znajdujemy się na etapie jaki przechodziliśmy w latach 2001-2002, a w zasadzie jeszcze gorzej bo nie mamy żadnego sprawnego o.p.  (38 letniego Orła nie liczę, bo śmiem twierdzić iż obecnie pływanie nim w zanurzeniu stanowi narażenie życia i zdrowia załogi). 

Sorry za OFFTOP ale sprawa DOP jest bardzo bliska memu sercu i musiałem wylać żale    :szczerbol:

 

żeby nie było że nic w temacie :

EDIT  --------------

widzę że już jest też wersja na YouTube trochę lepszej jakości

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzes napisał:

Wiem, wiem, wiem, że nie w temacie, ale:

Pan minister wszedł do kolejnego sklepu i... 

image.png.81a4967948f48d8adbefbdf47c58826d.png

Co przyniesie jutro?

Może lotniskowce...

Jurto to już było ... kompletnie nie w temacie i nawet nie o tej władzy, ale sny o potędze jakby aktualne ... https://www.youtube.com/watch?v=VmV4vzbv1PI

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.