Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Za zamieszanie przepraszam. Dawno wypadłem z tematyki STUGów.  Z wersji G mam sklejone  dwa Cyberhobby i dwa Dragony nie licząc STUGA  Tamiya.  Jeszcze trzy w zapasie (z butlami szkolny oraz z zimmeritem i chyba initial ) Jeżeli mogę odpokutować popełniony grzech to polecam stary wątek na PWM:

 https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=270&t=17747&sid=af6264f17c6009f6edf241a1053dabe5

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię przymiarki żeby wziąć się za naszą T-72. Nigdzie nie mogę znaleźć kalkomanii do natowskiego malowania więc pozostaje chyba tylko wersja LWP. Chciałbym się zapytać czy w tym okresie nasze T-72 miały granaty dymne na wieży i pełne fartuchy na kołach. Na wszystkich zdjęciach jakie udało mi się znaleźć jest wieża bez granatów i fartuchy jakby obcięte ewentualnie z ekranami przeciwkumulacyjnymi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TAW napisał:

Robię przymiarki żeby wziąć się za naszą T-72. Nigdzie nie mogę znaleźć kalkomanii do natowskiego malowania więc pozostaje chyba tylko wersja LWP. Chciałbym się zapytać czy w tym okresie nasze T-72 miały granaty dymne na wieży i pełne fartuchy na kołach. Na wszystkich zdjęciach jakie udało mi się znaleźć jest wieża bez granatów i fartuchy jakby obcięte ewentualnie z ekranami przeciwkumulacyjnymi.

Możesz zrobić np. taką wersję pierwszych 72 jakie dotarły do LWP. Link do warsztatu Flachentego:

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=76041

Musisz mieć:

- Stary model T-72 Tamiya

- Żywiczną wieżę z dalmierzem stereoskopowym

- Fartuchy przeciwkumulacyjne od np. T-64 Trumpetera (są dwa rodzaje)

- Gąsienice  np. Miniartu lub Friule albo MaterClub - zestawowe są do niczego

- Kalkomania ToroModel

Lub zbudować prosto z pudła nowy wypust Trumpetera T-72A - wersja późniejsza:

https://www.mojehobby.pl/products/T-72A-mod.1979-MBT.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertmodelarz Oczywiście byłbym zainteresowany łatwiejszą drogą i też generującą mniejsze koszty czyli późniejsza wersja z pudła Trumpetera. Jak rozumiem późniejsza wersja z granatami i pełnymi fartuchami? Tylko pojawia się problem jakie kalki na taki czołg położyć bo nie widziałem żadnego zdjęcia takiej wersji z szachownicą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej Tamce, możesz zaszpachlować miejsca po wyrzutniach granatów dymnych i zrobić takie coś- przyklejasz tylko szachownice i znak taktyczny (kalka TORO):

 

Kolejna wersja to model T-72 prosto z pudła bez żadnych zmian i bez szachownic.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup taki zestaw Toro 35D68 - Polish Army vehicles Unit insignia, registration numbers 76 pattern & stencils 1/35 decals

 

i taki jeszcze 35D13 - Polish Army vehicles Registration numbers 2000 pattern, unit insignia & stencils, vol.3 1/35 decals

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, martinello napisał:

A może ktoś by w końcu zaprojektował kalki do T-72 i powierzył je do wydrukowania ?

Ja się podłączę :)

Ten apel jest jak echo.... Nikt nie odpowiada.....Ja również się podłączę😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej wiedzy z modelu Trumpetera to ta maszyna będzie OK. Do tego oczywiście kalki Toro 35D13 - Polish Army vehicles Registration numbers 2000 pattern, unit insignia & stencils, vol.3 1/35 decals.

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, martinello napisał:

A może ktoś by w końcu zaprojektował kalki do T-72 i powierzył je do wydrukowania ?

Marcin, w zasadzie wszystko co potrzebujesz do współczesnych T-72 jest w trzech zestawach ToRo  w tablicami rejestracyjnymi:
35D11 http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d11e.htm
35D12 http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d12e.htm
35D13 http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d13e.htm
A "historyczne" opędzisz tak jak Robert napisał, zestawem 35D68.
Nie bardzo widzę sensu wydawania, w chwili obecnej, osobnego zestawu... (no ale może ktoś mnie przekona...)

2 godziny temu, martinello napisał:

Ja się podłączę

Zapraszam zatem do współpracy 🙂
Startujemy od minimalnego nakładu 250 arkuszy i kwoty rzędu 4-5tys. zł plus VAT na pokrycie kosztów druku (o kosztach związanych z projektowaniem czy zdobyciem dokumentacji nie wspominając...)
Wchodzisz w temat jako sponsor/udziałowiec ? 🙂 🙂 🙂


 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, martinello napisał:

Chętnie - ale tym razem myślałem o krótszej serii.

Krótsza seria, z przyczyn technologicznych, jest niemożliwa...
Owszem można drukować nawet po jednej sztuce na laserze, ale... o ile kolor czarny (a nawet obecnie  biały) jest w zasadzie bezproblemowy, to inne... 😞

 

Edytowane przez gajowy z wąsami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, TAW napisał:

Robię przymiarki żeby wziąć się za naszą T-72. Nigdzie nie mogę znaleźć kalkomanii do natowskiego malowania więc pozostaje chyba tylko wersja LWP. Chciałbym się zapytać czy w tym okresie nasze T-72 miały granaty dymne na wieży i pełne fartuchy na kołach. Na wszystkich zdjęciach jakie udało mi się znaleźć jest wieża bez granatów i fartuchy jakby obcięte ewentualnie z ekranami przeciwkumulacyjnymi.

Zrób z LWP. Od 1986 już była ta wersja w służbie w  11 DP i 20 DP na pewno. Niestety numerów jakie występowały nie pamiętam muszę poszukać. Zestaw Toro 35D68 do tego wystarczy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pitt35 napisał:

Zrób z LWP. Od 1986 już była ta wersja w służbie w  11 DP i 20 DP na pewno. Niestety numerów jakie występowały nie pamiętam muszę poszukać. Zestaw Toro 35D68 do tego wystarczy.

Właśnie taki mam zamiar zrobić malowanie LWP z zestawu Trumpetera ze zdjęcia, które mi wysłałeś (z trzema żółtymi pasami na lufie). Numery najwyżej jakieś wymyślę. Tylko zastanawiam się czy numery z tego zestawu Toro nie są za duże i czy wejdą na zasobnik po lewej stronie wieży.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem model HOBBY 2000 35001 - 1:35 ZSU-57-2 1955-2017 (11 Painting and Marking ) - przepak TAKOM + nowe kalki.  Brawo za nasze malowania wozów LWP (jedno z orłem i nr taktycznym , a drugie barwy  7 DOW). Tu szczegółowa recenzja:

https://www.kfs-miniatures.com/1-35-zsu-57-2-hobby-2000/

Fragment dyskusji z w/w strony:

Marcin pisze:

Kalkomania nr (4, 5 i 6) są do zakamuflowanego, piątego malowania, zaś instrukcja to przedruk (po zmianie miejsca zszycia książeczki) instrukcji z modelu takoma. Podobno z jakimiś błędami i niekonsekwencjami…

Krzysztof pisze:

Może dlatego, że do kalek nr.4,5,6 potrzebna jest skrzynka, taka jak ma polskich T-55, a tego w tym zestawie nie ma. Takie same kalkomanie mam w zest. Star Decals

P8160343.jpgZdjęcie ze strony:   https://www.kfs-miniatures.com

Moje pytanie dotyczy skrzynki na wieży takiej, jakie miały na wieży nasze czołgi T-54/55. W modelu nie ma jej, nawet jako opcji lub części nadstanowej.

ZSU-57-2_Hun_2010_02.jpg

 

Star Decals także przewidział kalki do tego modelu:

35-C1030_01.gif

Skrzynki na rysunkach  także nie ma.  Wszystkie znane mi zdjęcia naszych ZU-57-2 przedstawiają wozy bez skrzynki. Czy to tylko wymysł Finów?

ZSU-57-2.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, TAW napisał:

Właśnie taki mam zamiar zrobić malowanie LWP z zestawu Trumpetera ze zdjęcia, które mi wysłałeś (z trzema żółtymi pasami na lufie). Numery najwyżej jakieś wymyślę. Tylko zastanawiam się czy numery z tego zestawu Toro nie są za duże i czy wejdą na zasobnik po lewej stronie wieży.

Teoretycznie powinny pasować numery z tego zestawu ale ich jeszcze nie mam i nie mogę i porównać czy będą do modelu pasować idealnie. Może ktoś z kolegów już je posiada i mógłby sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Nabyłem model HOBBY 2000 35001 - 1:35 ZSU-57-2 1955-2017 (11 Painting and Marking ) - przepak TAKOM + nowe kalki.  Brawo za nasze malowania wozów LWP (jedno z orłem i nr taktycznym , a drugie barwy  7 DOW).

Skrzynki na rysunkach  także nie ma.  Wszystkie znane mi zdjęcia naszych ZU-57-2 przedstawiają wozy bez skrzynki. Czy to tylko wymysł Finów?

Znak 7 ŁDD wzięty z sufitu. 29 bateria miała janoczerwone kotwice a nie niebieskie.

Skrzynki były jak najbardziej na naszych.

 

zsu57-2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2020 o 09:30, martinello napisał:

A może ktoś by w końcu zaprojektował kalki do T-72 i powierzył je do wydrukowania ?

Ja się podłączę :)

Pepsi Adam tworzył na moje potrzeby oznaczenia do braniewskich T-72, w linku niżej braniewskie, bartoszyckie i garnizon morąg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pitt35 napisał:

Znak 7 ŁDD wzięty z sufitu. 29 bateria miała janoczerwone kotwice a nie niebieskie.

Skrzynki były jak najbardziej na naszych.

 

zsu57-2.jpg

Bomba !!! Dziękuję bardzo!!!! Skrzynkę mam od irackiego T-55 Enigma. Kalki kupię z zestawu TORO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2020 o 19:54, Pitt35 napisał:

Znak 7 ŁDD wzięty z sufitu. 29 bateria miała janoczerwone kotwice a nie niebieskie.

Skrzynki były jak najbardziej na naszych.

 

zsu57-2.jpg

Co do koloru kotwic, to w instrukcji kalek Toro 35D68 piszą  takie rzeczy: jasno czerwony to 18 batalion saperów 7 ŁDD.  Wydaje mi się, że znaczek dywizyjny z zestawu będzie za mały w stosunku do rozmiaru szachownicy.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.