Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Szkielzu napisał:

Pytanie, jak jest dysza do aerografu 0,25 mm, to do tej dyszy pasuje tylko iglica 0,25 mm tak? Czy inne rozmiary też ( aerograf to jest Ad 7770)

Inne rozmiary niż 0,25 mm nie pasują. Są aerografy z dyszami 0,20 mm, 0,30 mm, 0,50 mm. Korpus jest jeden-wymienia się dyszę i iglicę. 

https://mar-pol.sklep.pl/aerograf-trzy-dysze,3,8611,5548

Tani chińczyk, ale na początek wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Slawulo napisał:

Cześć może głupie pytanie, ale czy specyfiki typu MiG streaking kładzie się na farbę bazowa ( np po wykonaniu zarysowań) czy dopiero na lakier błyszczący tak jak wasch?

 

9c68f7a1537d34bc500c7b00ad4a53c2.jpg

Za forumowym kolegą Solo podaję kolejność czynności przy malowaniu modelu:

Model szpachlujesz i szlifujesz przez cały proces budowy- jeżeli jest taka konieczność.

Gdy bryła modelu gotowa jest do malowania, warto ją odtłuścić i osunąć pozostałości po obróbce. 

Jest to po to, aby usunąć wszelkie tłuste ślady, żeby farba lepiej trzymała się plastiku.

Krok następny to podkład: dzięki niemu widzisz wszelkie nierówności powierzchni, które trzeba jeszcze szpachlować/szlifować, a także lepiej się na nim trzyma farba.

Jeśli robisz jakieś poprawki/szpachlowanie/szlifowanie, na koniec warto znowu w tych miejscach położyć podkład.

Potem farba.

Po farbie lakier bezbarwny błyszczący, dzięki czemu masz gładką i śliską powierzchnię. To po to aby łatwo układać kalkomanie, które na szorstkiej powierzchni trudno przesuwać, także żeby pod nie nie dostawało się powietrze, unikniesz wtedy efektu tzw. srebrzenia.

Gdy kalki wyschną, zabezpieczasz je znowu takim samym lakierem, żeby ich nie zerwać przypadkiem, a po drugie aby na gładkiej powierzchni kłaść washa i weathering.

Generalnie najpierw kładziesz washa w linie podziału, a potem po wyschnięciu i starciu go, zabezpieczasz go znowu warstwą lakieru, a to po to aby podczas weatheringu (do którego często używa się produkty olejne/emalie, takie jak do washa) nie zetrzeć washa.

Pod weathering często warto dawać lakier półmatowy, a czasami nawet matowy, a to po to aby łatwiej kłaść i rozprowadzać efekty weatheringu. Na śliskiej, błyszczącej powierzchni jest to dużo trudniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale super wyczerpującą odpowiedź. Dzięki.

Ja dawałem najpierw podkład, później kolor bazowy, później malowałem zadrapania i podobne. Następnie kładłem lakier błyszczący (sidolux), kleiłem kalki, na to sidolux i wasch i na koniec mat.

Na lakier matowy kładłem wszelkie pigmenty, fixy itd. Więc trochę nie tak.

Robię dopiero czwarty model i ciągle się uczę. Dziękuję za odpowiedź.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Szkielzu napisał:

Czy ktoś może wie Jak się nazywało te "przebranie" do czołgów is-2 które miało przypominać tygrysa?( i nie, nie chodzi "białego tygrysa")

:?::?::?::?: Czy możesz to doprecyzować,z tego co wiem to  tylko hitlerowcy w czasie ofensywy w Ardenach w  zimie 1944 , upodobniali swój sprzęt pancerny do pojazdów US Army (ale robili to w celach sabotażu i z powodu braku sprzętu zdobycznego). Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chodzi Ci o filmowe potworki z jedynie słusznych filmów.Miało to przedstawiać czołgi Panther a jak niech każdy oceni sam. A jeszcze jedno stare  Isy upodabniano do  M60 Patton i w czeluściach netu są zdjęcia bodajże z ćwiczeń ,,Czerwonych Beretów" pozdrawiam Olo

Edytowane przez OLO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OLO napisał:

Myślę że chodzi Ci o filmowe potworki z jedynie słusznych filmów.Miało to przedstawiać czołgi Panther a jak niech każdy oceni sam. A jeszcze jedno stare  Isy upodabniano do  M60 Patton i w czeluściach netu są zdjęcia bodajże z ćwiczeń ,,Czerwonych Beretów" pozdrawiam Olo

No właśnie mi chodziło o takie " potworki ". Problem w tym że teraz jakoś nie mogę znaleźć żadnych zdjęć owych pojazdów, Zna ktoś jakieś tytuł filmów w których one się znajdują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Za forumowym kolegą Solo podaję kolejność czynności przy malowaniu modelu (...)

Solo podawał procedurę przy modelach samolotów. Pancerkę zwykle traktuje się nieco inaczej. Poza tym, trochę za dużo tych warstw. Można tak robić, ale uważam to za przesadę.

Satynowa powierzchnia nadaje się pod kalki i nie powinno być srebrzenia. Więc o ile farba nie jest trupio matowa lakier pod kalki niekonieczny. W przeciwnym wypadku, półmat wystarczy.

Pod washa w większości wypadków też satynowa powierzchnia będzie ok. Można wtedy połączyć łoszowanie z filtrowaniem.

Zabezpieczanie washa lakierem przed cieniowaniem olejnymi, to też wg mnie strata czasu. Olejne się rozciera a nie zmywa. Ilości rozcieńczalnika (jeśli już) są śladowe i nie naruszają washa. Używając rozcieńczalnika zrobimy z cieniowania filtrowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Szkielzu napisał:

Mam problem, jakie kamuflaże korzystają z kolorów Red Brown oraz Chocolate Brown? Oraz jak do pojazdów pancernych i je wykorzystać?

Malowanie czołgów niemieckich tak na szybko- bez Afryki i malowań zimowych:

Panzergrau (RAL 7021) umownie do 1942 roku.

Dunkelgelb (RAL7028), (Olivegrün, RAL 6003) ,(Rotbraun, RAL 8017) po 1942 roku.

(Olivegrün, RAL6003), (Rotbraun; RAL 8012), Dunkelgelb (RAL7028) od 1944 roku.

w 1945 malowali tym co było pod ręką (podkład fabryczny lub pozostawiano czołgi bez kamuflażu oraz wszystkie inne wariacie)

Tu masz artykuł na ten temat:

https://agtom.eu/content/25-wstep-wybor-kolorow

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Szkielzu napisał:

Mam problem, jakie kamuflaże korzystają z kolorów Red Brown oraz Chocolate Brown?

Kolor Red Brown (en.) to w kolorystyce niemieckiej - RAL 8012 Rotbraun. Jest to farba podkładowa malowano nią wszystkie stalowe elementy pojazdów.
Na ten podkład następnie malowano kolor bazowy. RAL 7021 ; RAL 7028 ; RAL 6003 + ewentualne kolory dodatkowe.
Od października 1944 roku z powodu braków materiałowych i braku czasu do malowania - kolor RAL 8012 czyli farba podkładowa stała się kolorem bazowym.
Przez pewien czas nawet w środku był tylko ten kolor zastosowany.

Kolor Chocolate Brown (en.) to w kolorystyce niemieckiej - RAL 8017 Schokoladenbraun. Ten kolor używano w większej ilości na pojazdach jesienią. Był to kolor tylko dodatkowy.
Stosowany od marzec/kwiecień 1943 roku do (około) końca października 1944 roku na szeroką skalę. Później  rzadziej do końca wojny. 

Pozdrawiam
Krzysztof

Edytowane przez meser262
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie proźba nie mogę znaleźć zdjęć czarnego t55 z Syrii miałem zdjęcia ale się musiałem przeprowadzić I gdzieś  posiałem państwowa a na Google ślad zaginął albo nie umiem znaleźć pozdrawiam OLO.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, OLO napisał:

Panowie proźba nie mogę znaleźć zdjęć czarnego t55 z Syrii miałem zdjęcia ale się musiałem przeprowadzić I gdzieś  posiałem państwowa a na Google ślad zaginął albo nie umiem znaleźć pozdrawiam OLO.  

oto jedyne czarne syryjskie t-55 jakie mogłem znaleść, mam nadzieje że pomogłemimages.jpeg.da7a2d08c08b0cd659c0a33d47c87fff.jpegsyaatf-105.thumb.jpg.afd2246a2da32d15eec6f1eef4b2e4b8.jpgsyaatf-101.thumb.jpg.5eb9c2aa5515ccdedfc295a1a3e9868e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bazylms napisał:

Mój ostatni moedl był robiony na lakier do włosów. Lakier to stara Gloria ze zwykłą pompką, nie w aerozolu. Przelewam do aerografu i nim nanoszę. Efekty poniżej. 

DSCF0142.thumb.jpg.de35cf178e7f26adc0c7e9490dc8fa65.jpg

 

Czyli może być jakikolwiek spray, czyli brak żadnych wymaganiu chemicznych w składzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy zwykły lakier działa, ja w tym roku kupiłem absolute chipping od mig productions i się okazało, że to nie działający badziew, może od AK albo ammo miga jest ok, ale nic nie zastąpi poczciwego lakieru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, powiedzcie co się dzieje z tą farbą? Używam farby jak na fotce, przed chwilą cieniowałem czarnym i było ok, jak użyłem tej farby, to powstają takie puste kółka. Proporcje pół na pół z wodą destylowana plus parę kropel rozcieńczalnika Valijo i parę kropel Flow improwera. O mało nie zepsułem całej roboty. cecbc5b872f5a618aaee7aa21b8764e9.jpg&key=2532e975090bc0dc8afb3b97ab536b7fb6e95845eaf41cfe3c4db6ee40343edb

 

Dodam że sprawdziłem inna i jest ok

 

6a2de2f192f6b6b1a5be0156ed85bd1e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.