Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.06.2020 o 09:09, FLECZER napisał:

Od lat robię modele ze scratchu. Jeszcze nie zbrukałem się zakupem hipsu? Aktualnie wszystkie opakowania powinny być oznakowane rodzajem plastiku. Używam PS lub 06 z opakowań po śmietanie, serkach itp. Można i tak ? Wycinanki to dobry pomysł i sam wg nich robię modele. Po wydruku trzeba sprawdzić skalę i poprawność modelu?. Można przykleić wydruk taśmą dwustronną do plastiku i wycinać. Nity robię z kulek BGA różnych średnic (najczęściej 0,25-0,3). Polecam stronkę landships II lub exclusive-models.org

IMG_20200503_154140.jpg

IMG_20200501_221401.jpg

 

 

Jaką technologię używasz do klejenia kulek BGA ? Jaki aplikator ? ? wilgotny pędzelek ?   Najpierw trasujesz i nakłuwasz miejsca pod kulki ?  czym kleisz ?  Jeżeli możesz,  to podziel się doświadczeniami... Wiem że "w sieci" są filmiki, ale lepiej zapytać praktyka. Nigdy nie używałem kulek na "masową skalę" a spodobał mi się jeden dziwoląg z I w.ś a on ma mniej więcej milion nitów,  dlatego pytam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, chorąży napisał:

 

 

Jaką technologię używasz do klejenia kulek BGA ? Jaki aplikator ? ? wilgotny pędzelek ?   Najpierw trasujesz i nakłuwasz miejsca pod kulki ?  czym kleisz ?  Jeżeli możesz,  to podziel się doświadczeniami... Wiem że "w sieci" są filmiki, ale lepiej zapytać praktyka. Nigdy nie używałem kulek na "masową skalę" a spodobał mi się jeden dziwoląg z I w.ś a on ma mniej więcej milion nitów,  dlatego pytam..

W miejscu gdzie ma być nit nawiercam igłą lekarską dołek (nie może być za głęboki aby kulka wystawała). Kwestią praktyki jest wiercenie wszystkich w rzędzie na tą samą głębokość. Następnie wysypuję trochę kulek na coś w rodzaju talerzyka który po pracy mogę wywalić (najbardziej lubię używać do tego plastiku z opakowan PP ). Nakładam kropelkę kleju CA na talerzyk z kulkami (byle ich nie zalać)  i igiełką lekarską delikatnie zamaczam kulkę w kleju i nakładam ją w dołek...i tak milion razy ? Używam rzadkiego kleju żeby wolniej kropelka schła. Jak całość jest zakulkowana pryskam to podkładem, ewentualnie robię poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, FLECZER napisał:

W miejscu gdzie ma być nit nawiercam igłą lekarską dołek (nie może być za głęboki aby kulka wystawała). Kwestią praktyki jest wiercenie wszystkich w rzędzie na tą samą głębokość. Następnie wysypuję trochę kulek na coś w rodzaju talerzyka który po pracy mogę wywalić (najbardziej lubię używać do tego plastiku z opakowan PP ). Nakładam kropelkę kleju CA na talerzyk z kulkami (byle ich nie zalać)  i igiełką lekarską delikatnie zamaczam kulkę w kleju i nakładam ją w dołek...i tak milion razy ? Używam rzadkiego kleju żeby wolniej kropelka schła. Jak całość jest zakulkowana pryskam to podkładem, ewentualnie robię poprawki.

Dziękuję za info. Próbowałem jak piszesz, niestety klej szybciej zasychał niż zdążyłem wstawiać kulki. No nic muszę potrenować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chorąży napisał:

Dziękuję za info. Próbowałem jak piszesz, niestety klej szybciej zasychał niż zdążyłem wstawiać kulki. No nic muszę potrenować.

Przygotuj większą kroplę rzadkiego kleju. Jedna kropla przykleisz max 15 kulek. Nie jest to oszczędna forma (ani kleju ani czasu). Dołki pod kulki oczywiście musisz mieć przygotowane wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Czy ktoś ma dane literaturowe lub internetowe, albo po prostu wie jaka była zieleń czołgów angielskich Valentine, Matilda, Churchill wysyłanych do ZSRR w programie Lend-Leese. Nie wiem czy prysnąć taką jak Cromwell albo Churchill brytyjski. Tamiya w instrukcji do Matyldy proponuje mieszankę. Nie chce mi się w to bawić. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chilar napisał:

Hej. Czy ktoś ma dane literaturowe lub internetowe, albo po prostu wie jaka była zieleń czołgów angielskich Valentine, Matilda, Churchill wysyłanych do ZSRR w programie Lend-Leese. Nie wiem czy prysnąć taką jak Cromwell albo Churchill brytyjski. Tamiya w instrukcji do Matyldy proponuje mieszankę. Nie chce mi się w to bawić. Dzięki.

Czołgi nie były przemalowywane, pozostawili oryginalny kolor fabryczny  SCC 15 (BRITISH 1944-45 OLIVE DRAB. Kilka firm produkuje ten odcień farby np:

AMMO 0112 - SCC 15 (BRITISH 1944-45 OLIVE DRAB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe jak najbardziej jest prawdą. Ale z kolei Rosjanie jakieś prace malarskie np. przy remontach pewnie prowadzili - SCC 15 pewnie nie mieli, podejrzewam że malowali dowolnym zielonym (byle by w miarę matowym) jaki Wania z Saszą mieli pod ręką - regulaminowo powinien być 4BO a rzeczywistość mogła być bardzo różna. Więc jeżeli robisz czołg który dopiero co został wyładowany ze statku w Archangielsku lub Murmańsku to zdecydowanie SCC 15, a jeżeli styrany eksploatacją na Froncie Wschodnim to regulaminowo 4BO a praktycznie dowolny zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale - jeśli można...

Czołgi wysyłane do sowietów z W. Brytanii nie musiały być malowane SCC 15.

Do 41 roku podstawowym kolorem był Khaki Green G3 ( https://www.mojehobby.pl/products/RC033-Khaki-Green-No.-3.html ), a do marca 1944 roku (kiedy standardem stało się SCC 15) to mogło być S.C.C.2 Brown ( https://www.mojehobby.pl/products/RC035-S.C.C.-2-Brown.html ) lub którykolwiek z dostępnych kolorów, np SCC 1a

Trochę to skomplikowane - ale myślę, że można wprowadzić sobie urozmaicenie kolorystyczne modeli :)

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem dużo po Internecie, ale z mizernym skutkiem?

Czy macie gdzieś w zakładkach zapisany jakiś fajny poradnik malowania gąsienic do pojazdów z Deutsches Afrikakorps? Szukam jakiejś inspiracji do tunezyjskiego Tygrysa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2020 o 20:59, Chilar napisał:

Hej. Czy ktoś ma dane literaturowe lub internetowe, albo po prostu wie jaka była zieleń czołgów angielskich Valentine, Matilda, Churchill wysyłanych do ZSRR w programie Lend-Leese. Nie wiem czy prysnąć taką jak Cromwell albo Churchill brytyjski. Tamiya w instrukcji do Matyldy proponuje mieszankę. Nie chce mi się w to bawić. Dzięki.

Bez doktoryzowania się w temacie malowania czołgów brytyjskich wysyłanych do Rosji. Jest neutralna farba nie za zielona i nie za brązowa:  

Vallejo 70607 Surface Primer UK Bronze Green

70607 Surface Primer UK Bronze Green - Image 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dudzio napisał:

Szukałem dużo po Internecie, ale z mizernym skutkiem?

Czy macie gdzieś w zakładkach zapisany jakiś fajny poradnik malowania gąsienic do pojazdów z Deutsches Afrikakorps? Szukam jakiejś inspiracji do tunezyjskiego Tygrysa.

Zacznij malować normalnie -tak jak tu:

Zamiast ziemistego pigmentu- użyj jaśniejszego (piaskowego). Pustynia ma różne kolory nie tylko piasek- występuje też kamienista szarość.

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Bez doktoryzowania się w temacie malowania czołgów brytyjskich wysyłanych do Rosji. Jest neutralna farba nie za zielona i nie za brązowa:  

Vallejo 70607 Surface Primer UK Bronze Green

Z "doktoryzującego się" punktu widzenia :) to kolor przedwojenny i powojenny w Zjednoczonym Królestwie. W czasie wojny - teoretycznie nie używany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanko. Czy jest jakiś model względnie przyjemny w budowie i na znośnym poziomie jeśli chodzi o detal, z którego można by zbudować t-54 z LWP? Chodzi o wersję T-54A z dwoma reflektorami z przodu i znalazłem coś takiego z chińskiej armii https://www.mojehobby.pl/products/Chinese-Medium-Type-59-69-2-in-1.html  Nada się ten zestaw? I czy "nasze" t-54 różniły się jakimiś szczegółami od radzieckich tak jak np T-55?

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATL-16

http://www.friulmodel.hu/en/atl-16-tiger-ii-hunting-tiger-i20/

W tej chwili bawię się tym modelem i gdybym miał zaczynać go od nowa wybrałbym jednak ruchome gąsienice od Menga, głównie z powodu dodanego do nich ruchomego zawieszenia by oszczędzić sobie przyjemności obcowania z podstawowym z zestawu :X

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak też myślałem, że te 16, ale wolałem się upewnić. Ps zakładaj warsztat kolego, dołączę się i zrobi się warsztat o mengowskich KT, sporo ludzi ma ten model na dnie szafy więc może znajdą się następni ochotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chętnie, ale najpierw muszę się upewnić że model mnie jednak znowu nie pokona czymś i nie trafi z powrotem do pudełka. Ostatnio właśnie zmęczył mnie kombinowaniem z geometrią kół i teraz po 2 latach wyciągnąłem go gdy wróciła wena po znalezieniu sporej ilości materiałów do interesującego mnie pojazdu. Jeśli uda mi się skończyć zawieszenie wraz z gąsienicami to chyba już nic gorszego mnie nie spotka. Jak na razie wszystkie pozostałe elementy wydają się być idealne, no może jedynie trzeba wymienić lufę kadłubowego mg i ewentualnie liny eureki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Slawulo napisał:

Dziekuje, za odpowiedź :) ta Zvezda jest dodatkowo sporo tańsza.

ale uwaga : tak jak napisał Irgr TYLKO na nowe modele Zvezdy - z żółtą "ramką"  ! 

zvezda3687-soviet-medium-tank-t-34-85-1-

bo są też do kupienia stare przepaki dużo gorszej jakości i mające błędy

EDIT -----------------------------------------

jak planujesz Rudego to zapoznaj się z materiałami tutaj :

 

 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, M.A.V. napisał:

ale uwaga : tak jak napisał Irgr TYLKO na nowe modele Zvezdy - z żółtą "ramką"  ! 

zvezda3687-soviet-medium-tank-t-34-85-1-

bo są też do kupienia stare przepaki dużo gorszej jakości i mające błędy

 

 

Rozumiem, że ta wersja będzie ok ?

https://agtom.eu/skala-135/351717-zvezda3687-soviet-medium-tank-t-34-85-1-35-4600327036872.html?search_query=t-34%2F85&results=100

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.