Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do ekspertów z zakresu broni rakietowej LWP. Z jakiego zestawu Hobbyboss można wykonać naszą taktyczną wyrzutnię rakietową Toczka:

- Hobby Boss 85509 Russian 9K79 Tochka (SS-21 Scarab) IRBM

- HOBBY BOSS 85505 Soviet SS-23 Spider Tactical Ballistic Missile

25439_rd.jpg

6220_rd.jpg

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Klapouch napisał:

Koledzy, jaki Tygrys w 1/48 wart jest uwagi? Lepiej wczesna produkcja niż późna. 

Tamiya chyba lepsza nic afv Club 

Poźna jest na stalowych kołach i z tamiya i z afv tak samo wczesna 

Z afv Club ma zimmerit a tamiya robi bez 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim. Pracuję nad modelem BT-7 i mam spory dylemat w kwestii barw... Chciałbym odwzorować malowanie z kampanii wrześniowej i im więcej szukam tym mniej wiem :) Na tank encyklopedia pokazany jest trójbarwny kamuflaż z 1939 roku natomiast na zdjęciach do jakich dotarłem czołg ma jednolitą barwę (zakładam, że to 4BO). Nie ukrywam, że jeśli trójbarwny (instrukcja do modelu pokazuje mi jeszcze wariant dwubarwny z 4BO i ciemnego brązu) kamuflaż jest historycznie poprawny to skłaniałbym się ku niemu. Ponadto czy ktoś może poradzić jakie to by kolory (nie chodzi mi o wskazanie farby/producenta a same nazwy kolorów lub kody). Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazdy sowieckie to nie moje pole zainteresowania, ale z tego co się dowiedziałem to -

3 godziny temu, eLCe napisał:

Na tank encyklopedia pokazany jest trójbarwny kamuflaż z 1939 roku ... .

Sowieci w sierpniu 1939 roku zaczęli testy kamuflaży na pojazdach. Jest to ponowna próba rozwoju kamuflażu na pojazdach.
Ogólnie oceniali 17 pojazdów różnie pomalowanych - małe plamy; duże plamy dwu i trzy kolorowe i jednokolorowe wszystko w różnych barwach ochronnych. Efektem tych prób było wybranie dwóch kolorów bazowych i dodatkowo ustalono że pojazdy będą malowane różnie w różnych okręgach wojskowych. Podzielono okręgi wojskowe na 4 grupy - ... .
Jednak jest to sierpień 1939 roku, więc do 17 września zbyt 'niedaleko' by cokolwiek z tego wpłynęło na kamuflaż pojazdów w jednostkach frontowych.

 

3 godziny temu, eLCe napisał:

Nie ukrywam, że jeśli trójbarwny (instrukcja do modelu pokazuje mi jeszcze wariant dwubarwny z 4BO i ciemnego brązu) kamuflaż jest historycznie poprawny to skłaniałbym się ku niemu.

Sowieci prowadzili prace nad kamuflażem już od lat dwudziestych. Jednak dla doktryny ataku - kamuflaż nie miał dla nich zbytniego znaczenia w tamtym czasie. Jednak w ramach eksperymentów testowali różne warianty i w 1935 roku na manewrach na Białorusi jeździły pojazdy z plamami szaro-zielonymi na standardowej zieleni np. na T 37. Dwubarwne malowanie ciemnozielony/brązowy był również użyty na czołgach BT. 

 

3 godziny temu, eLCe napisał:

Ponadto czy ktoś może poradzić jakie to by kolory (nie chodzi mi o wskazanie farby/producenta a same nazwy kolorów lub kody).

Od połowy lat 30-stych malowano kolorem ZB AU (ЗБ АУ) był to  standardowy - kolor podstawowy.( ciemna/czarna zieleń )
Dopiero w 1939 roku zmieniono tę farbę na 4BO (защитная 4БО).

Ciemno brązowa to - (тёмнокоричневая) 6K - w niektórych dokumentach z lat 1939-40 oznaczana jako 6RP.

Po 1941 roku już 6K to ciemno brązowa, a 6RP to czarna.

Kolory traktuj tylko jako poglądowe - 851165616_meser262@ZBAUi6K.thumb.jpg.7342ca2a5dabaa71bee60ddfaaf63aa6.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie robienia StuG.III Ausf.F/8  z winterkettami, docelowo mamy wylądować w 1942/43 w  Charkowie jako StuG.Brig 901

Kolorem bazowym  będzie szary a potem na to będzie położony biały zimowy makijaż...

Tu mam pytanie jako mało biegły w temacie ... jaki kolor będzie najodpowiedniejszy i jakiej firmy farbki zamówić.

Podkład Chaos Black Citadel - jak to mam jakiekolwiek znaczenie :)

Maluję aerografem i tu sobie poradzę z rodzajem farb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dzidek1968 napisał:

Jestem w trakcie robienia StuG.III Ausf.F/8  z winterkettami, docelowo mamy wylądować w 1942/43 w  Charkowie jako StuG.Brig 901

Kolorem bazowym  będzie szary a potem na to będzie położony biały zimowy makijaż...

Tu mam pytanie jako mało biegły w temacie ... jaki kolor będzie najodpowiedniejszy i jakiej firmy farbki zamówić.

Podkład Chaos Black Citadel - jak to mam jakiekolwiek znaczenie :)

Maluję aerografem i tu sobie poradzę z rodzajem farb.

Polecam do tego rodzaju kamuflażu zestaw AK INTERACTIVE 160 - Panzer Grey Modulation Set

Image 1 - AK-Interactive-AK160-German-Panzer-Grey-Dunkelgrau-Modulation-Set-AFV-Series

potem biała farba, którą można ścierać WASHABLE WHITE CAMO-AMMO

Znalezione obrazy dla zapytania: ammo migwhite whasable

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, enten napisał:

Robercie, jaki jest sens modulacji szarego koloru pod białą farbę? Tak łopatologicznie odpowiedz.

W zasadzie masz rację, nie ma to żadnego sensu.  Ja mam ten zestaw od AK i wybieram różne odcienie szarego w zależności od potrzeb. Pod biały wystarczy dać podkład będący jednocześnie kolorem bazowym. Dla treningu można poćwiczyć modulację koloru, jak nie wyjdzie to przykryć białym😀.

vallejo-surface-primer-german-panzer-grey-ral7021.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, enten napisał:

A jak się sprawdza ta farbka "washable"? Sama z siebie jest zmywalna czy na fluidach lepiej schodzi?

Farbka sprawdza się rewelacyjnie. Po przeschnięciu wystarczy zwilżyć pędzel w wodzie i ścierać stosownie do zamierzonego efektu.  Ja kolor bazowy maluję Sidoluxem na to biały. Jest zdecydowanie lepszy efekt niż po fluidzie Chipping.

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa oszklenia np. peryskopów w 1:72. Walczę z tym w BWP-1 od S-Model.  Jak dotąd malowałem na srebrno wnętrze i zalewałem Distalem Rapid albo Humbrolem ClearFix. Tylko że BWP ma bardzo małe peryskopy i obydwa te środki są zbyt gęste by fajnie wpłynęły do środka. Co innego (rzadszego) można by zastosować? Czy ClearFix można nakładać małym pędzlem? Jeżeli tak to czym potem pędzel wyczyścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2021 o 13:16, Michal_G napisał:

Czy ClearFix można nakładać małym pędzlem? Jeżeli tak to czym potem pędzel wyczyścić?

Można rozcieńczyć i czyścic czystym izopropanolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuję jak najprostszego oraz dobrze spasowanego modelu czołgu. Jest mi obojętnie jaki. Jestem bardzo początkujący w modelarstwie. No i żeby nie był powyżej jakichś 100zł. Wiem, że takie pytania gdzieś na tych 179 stronach były, ale po prostu nie chcę mi się teraz tego przeszukiwać. 😜 Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.