Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Evan napisał:

i wszystko to kosztowało co najwyżej 300 zł, to na bank bym się skusił.

A może za wysoko mierzysz. Po co Ci wypasiony aerograf, sprężarka i cała reszta za wielką kasę. Sam piszesz, że nie wiesz na jak długo wsiąkniesz w modelarstwo. Są tańsze rozwiązania. W sieci można kupić tanie aerografy i sprężarki, które może nie będą na poziomie tego sprzętu, o którym koledzy na forach rozmawiają ale da się tym malować. Podpowiem coś co już tu na forum kilku kolegów zauważyło. W sieci wszystko to co jest dla modelarzy jest droższe. Ten sam sprzęt, akcesoria lub chemia sprzedawana jako towar dla plastyków będzie tańsze. 
Taka jedna inspiracja zaproponowana przez kolegę z forum.

W dniu 18.10.2021 o 01:23, Bearcat napisał:

To ja polecę takie cudo:

https://www.fine-art.com.pl/aerograf-fa-180x-0-2mm.html

Jest to moje dkrycie roku 🙂. Mam go 2 miesiące i maluje mi sie lepiej niż HS Evolution.

 

Nie będę Ci podawał przykładów z sieci za ile można kupić w zestawie aerograf i sprężarkę bo sam niczego nie testowałem ale jest tego dużo na różnych stronach. Nie jest to na pewno rozwiązanie idealne. Zgadzam się ale z drugiej strony wielu z moich kolegów jeździ w tej chwili porządnymi wypasionymi autami a zaczynali od Syrenki albo małego Fiata i dawało się tym jeździć. Z tym jest trochę podobnie. Z czasem jak wsiąkniesz w modelarstwo wymienisz sprzęt na lepszy a jak nie wsiąkniesz to strata będzie mniejsza.
Wybór oczywiście należy do Ciebie.

Co do dygestorium to nie wiem ilu kolegów posiada taki sprzęt, ale podejrzewam, że nie jest to bardzo liczna grupa. Ja bawię się modelami od dwóch mniej więcej lat podobnie jak Ty po bardzo długiej przerwie i dygestorium nie posiadam. Rozkładam na stole gazety, otwieram okno i maluję. Po 20 minutach okno zamykam i da się mieszkać dalej. Rozkurz chyba jest niewielki bo nawet żona go nie zauważa na meblach. Fakt że dużo nie maluję. 
 

16 godzin temu, Evan napisał:

W sumie to zastanawiałem się czy w ogóle jest sens rozpoczynać zabawę po 20 latach przerwy, nie mając na to odpowiednich warunków lokalowych czy odpowiednich środków finansowych i dużej ilości czasu.

W szeroko pojętej braci modelarskiej w zasadzie każdy w mniejszym lub większym stopniu ma te same problemy, brak miejsca, brak kasy, brak czasu. Wszystkie te zasoby mamy ograniczone.
Więc to właśnie teraz jest najlepszy czas żeby wrócić. Nie zastanawiaj się kupuj model, sklejaj, maluj, pokazuj na forum co robisz i baw się dobrze bo o to w tym wszystkim chodzi. Zastanawiać się będziesz później.

Długi mi ten post wyszedł. Chyba nikt go nie przeczyta.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Edytowane przez Endrju
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem! Dobrze piszesz Endrju - trzeba rzeźbić, a nie intelektualizować.  Chyba, że zależy Ci na intelektualizowaniu - to tak można do us***  smierci. Taka mała porada - jak nie wiesz, czy zrobić tak, czy tak, to prześpij się 15 minut i pomyśl jeszcze raz - człowiek niewyspany jest strasznie mało decyzyjny. Także polecam ten tip - rozwiązał mi całą masę problemów modelarskich.

 

Pod rozwagę - jeżeli trafi się do pomalowania coś dużego na jeden kolor, to warto wtedy rozważyć wzięcie puszki sprayu i pójście gdzieś - na klatkę schodową, do garażu czy gdzieś, gdzie nikomu to nie zaszkodzi. Do malowania niewielkich detali, cieniowania itd. naprawdę dużo nie potrzeba. Fajnie by było mieć wyciąg, filtry itd. - ja nigdy nie miałem i też za bardzo mi tego nie brakuje. Kobita marudziła, że rozpuszczalnik śmierdzi to teraz czekam aż wyjdzie i maluję wtedy - też sie da.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

 

Paweł

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2021 o 13:47, Krzysiek12 napisał:

 Pytanie trochę techniczne 

A dało by radę włożyć kawałek koła poniżej felgi do ciepłej wody i delikatnie przycisnąć do ziemi i powstanie ugięcia. 

Da rade .Na patelnie lejesz wodę odrobinę jako izolator by plastik nie przywarł zagotowujesz i trzymając za jakąś pęsetę ,uchwyt ,klamerkę przez by sobie nie poparzyć paluchów przykładasz do dna patelni.Koło.DELIKATNIE.Taką metodę  mam pokazaną w  starym poradniku modelarskim Francoisa Verlindena.

image.thumb.jpeg.59cccd490df4944cca790ea919185afe.jpeg

Edytowane przez push-up78
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Poszukuję kolorystyki polskiej Panthery V Ausf. G ,,Bij wroga jego własną bronią".

 

 

Czy to jest jedyne znane zdjęcie tego czołgu?

 

Dl6KABIX0AAPnWs.jpg.16df19843be50aff48999f05c6288962.jpgUntitled.png.bc75e254e4a5fca723c9bd5e1530f142.png

 

 

 

I drugie pytanie. 

 

Czy TKS i TKD miały białe wnętrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, johnrambo napisał:

Chciałbym  pomalować 2s1 czyli Goździka 1:35 - zielony czy kamo ? Zastanawiam się - chciałbym zielony - ale nie mogę znaleźć fotek w kolorze wojskowych egzemplarzy - może ktoś ma ?  :) 

 

Samobieżna haubica 2S1 "GOŹDZIK" | P.W. Motodemont

Samobieżna haubica 2S1 "GOŹDZIK" | P.W. Motodemont

DZIAŁO HAUBICA 2S1 GOŹDZIK CZOŁG Z CERTYFIKATEM - 6739685236 - oficjalne  archiwum Allegro

http://muzeumgryf.pl/eksponaty/2s1m-gozdzik/

 

https://www.zabytki-techniki.org.pl/index.php/muzeum-artylerii-w-toruniu-wirtualny/249-artyleria-samobiezna-torun/1694-122-mm-haubica-samobiezna-2s1-gozdzik

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Cześć,

 

Poszukuję kolorystyki polskiej Panthery V Ausf. G ,,Bij wroga jego własną bronią".

 

 

Czy to jest jedyne znane zdjęcie tego czołgu?

 

Dl6KABIX0AAPnWs.jpg.16df19843be50aff48999f05c6288962.jpgUntitled.png.bc75e254e4a5fca723c9bd5e1530f142.png

 

 

 

I drugie pytanie. 

 

Czy TKS i TKD miały białe wnętrze?

Ad 1

To jedyne znane zdjęcie tej Pantery

Ad.2

 http://derela.pl/tks_gal.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 13:19, robertmodelarz napisał:

Zacznij od pojazdów jednobarwnych np. T-34 w kolorze 4 BO , M4 Sherman w kolorze Olive Drab, Tiger I w kolorze Panzer Grey.

Sklejony model odtłuść w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel zwykłego płynu do mycia naczyń. Poczekaj, aż porządnie wyschnie.

Następnie podkład akrylowy (lub inny) z puszki (szary lub czarny).

Tamiya Surface Primer Szary Podkład W Sprayu Farbahttps://encrypted-tbn3.gstatic.com/shopping?q=tbn:ANd9GcQSgj2JV9oYjXPd3qChkPi_6mZ8bAYP_FMwaQMTWj8AZJm_rn9A1n30ZO2kojfEQQKEQCv1yZNmbyQ&usqp=CAc

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/shopping?q=tbn:ANd9GcT7zlpXwBvztGuI1z2jZzKapLhCGCUgi67_M30dEeSkGj5Geyzc5HLx4-NuMPX_b1tUupmPrqxVZ1w&usqp=CAc

Kolor bazowy jak porządnie wyschnie podkład:

4 BO

Farba Fosco Spray 4BO, Sovjet green - 400 ml

Olive drab TS-28

Tamiya TS-28 Farba w sprayu Olive Drab 2 100ml

Panzer Grey

Tamiya TS-4 Farba w sprayu GERMAN GREY - 100ml - Spraye TS - 100ml - Tamiya  - Farby modelarskie - Sklep Modelarski Agtom

Połóż kalkomanie

Zabezpiecz kalki lakierem bezbarwnym

Tamiya TS-79 Lakier bezbarwny półmatowy SEMI GLOSS CLEAR - 100ml - Lakiery  bezbarwne - Chemia modelarska - Sklep Modelarski Agtom

Położ wash

image.jpeg.43e61268cd4f1add7d8d6b76cbf3cb99.jpeg

Dalej tak jak na filmie już pędzelkami:

Działaj!!!!

Nie wiem po co kazdy rekomenduje mycie wyprasek. Ja nigdy nie myje wyprasek i jakos farba sie trzyma do dzisiaj, tyle ze uzywam podkładu od mr,hobby 1200, ale bez podkładu tez malowałem i trzymała farba ,,Emalia'' ale przerzucam sie na akryle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DamianosPL napisał:

Nie wiem po co kazdy rekomenduje mycie wyprasek. Ja nigdy nie myje wyprasek i jakos farba sie trzyma do dzisiaj, tyle ze uzywam podkładu od mr,hobby 1200, ale bez podkładu tez malowałem i trzymała farba ,,Emalia'' ale przerzucam sie na akryle.

Najwyraźniej zależy to od rodzaju farb, jakich kto używa. Osobiście też nigdy nie myję modeli, stosuję głównie farby Mr.hobby (Gunze) i Tamiya i może tu jest pies pogrzebany, bo np podkład na modelu z gunze trzyma jak cholera i nigdy z tego powodu problemów nie zanotowałem.

No ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akryle Vallejo, AK Interactive i Ammo Mig potrafią złazić -szczególnie przy obróbce powierzchni typu przecieranie lub ścieranie do koloru podkładowego,  Łuszczą się też bez opamiętania przy nieumiejętnym używaniu płynów typu chipping.  Słabe są przy odklejaniu taśmy do maskowania, czasem odłażą razem z taśmą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, johnrambo napisał:

Chciałbym  pomalować 2s1 czyli Goździka 1:35 - zielony czy kamo ? Zastanawiam się - chciałbym zielony - ale nie mogę znaleźć fotek w kolorze wojskowych egzemplarzy - może ktoś ma ?  :) 

 

 

Doprecyzuj proszę swoje pytanie. Czy szukasz jakiegoś konkretnego malowania? No nie wierzę, że nie możesz znaleźć w sieci zdjęcia żadnego 2s1 Goździka. Przecież jest ich bez liku.

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, johnrambo napisał:

Endrju - no  słabo ze zdjęciami, same muzealne  pozostały. Zrobię  jednak w kamuflażu ze zbiorów w walkaround Tomka Mroczkowskiego - tak będzie prościej. 

Te zamieszczone powyżej jak mówisz muzealne egzemplarze, nie przechodziły renowacji. Kolor i oznaczenia są oryginalne, takie jakie były stosowane w jednostkach bojowych. Co do trójkolorowego kamuflażu to tylko  czarny jest powtarzalny, reszta kolorów i ich odcieni to wolna amerykanka.  Stosowano różne odcienie zieleni oraz  brązy, czerwienie i inne rdzawe barwy.

2S1-Gozdzik.jpg

Od waszego fotokorespondenta: grudnia 2016

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja i znów chwilkę Wam przynudzę ;)

A jakie zatem farby do aerografu polecacie komuś niezbyt zaawansowanemu? Gdyby jeszcze były to farby jak najmniej śmierdzące albowiem jak pisałem, o dygestorium do malowania nie mam co marzyć i to jeszcze bardzo długo. Model już kupiłem i nawet zacząłem sklejać. Szukałem czegoś „bezszpachlówkowego”, więc wybór padł na model czołgu T-34 firmy Tamiya w skali 1/48. Wiem, skala dziwna i mało popularna ale póki co, jako model ćwiczebny myślę że będzie dobry. Kupiłem też niedrogi aerograf, zaś sprężareczka do niego się robi na zamówienie i może nawet w nadchodzącym tygodniu będzie gotowa. Dziękuję i pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Evan napisał:

To znowu ja i znów chwilkę Wam przynudzę 😉

A jakie zatem farby do aerografu polecacie komuś niezbyt zaawansowanemu? Gdyby jeszcze były to farby jak najmniej śmierdzące albowiem jak pisałem, o dygestorium do malowania nie mam co marzyć i to jeszcze bardzo długo. Model już kupiłem i nawet zacząłem sklejać. Szukałem czegoś „bezszpachlówkowego”, więc wybór padł na model czołgu T-34 firmy Tamiya w skali 1/48. Wiem, skala dziwna i mało popularna ale póki co, jako model ćwiczebny myślę że będzie dobry. Kupiłem też niedrogi aerograf, zaś sprężareczka do niego się robi na zamówienie i może nawet w nadchodzącym tygodniu będzie gotowa. Dziękuję i pozdrawiam.  

Z farb nieśmierdzących to tylko akryle. do tego modelu kup"

- podkład i jednocześnie kolor bazowy

 https://agtom.eu/podklady/341585-vallejo-surface-primer-russian-green-4bo-8429551736091.html

- do rozjaśnień - kolor bazowy + kilka kropel białego

https://agtom.eu/podklady/362727-vallejo-surface-primer-podklad-akrylowy-bialy-60ml.html?search_query=white+primer&results=17

Do uzyskania efektu color modulation 

 

- czarny na bandaże kół

https://agtom.eu/podklady/350418-one-shot-primer-black-8432074020233.html?search_query=black++primer&results=15

- rdzawy na gąsienice

https://agtom.eu/podklady/359971-ak-interactive-tracks-primer-8436535571852.html?search_query=track+primer&results=3

i lakier bezbarwny półmat

https://agtom.eu/dodatki-do-farb/350426-satin-lucky-varnish-60ml-8432074020523.html?search_query=satin+&results=50

lub SIDOLUX

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. mam pytanie, a mianowicie wpadł mi w ręce model Tigera z dragona 6303... w pudełku wygląda super, są w nim jakieś pułapki? ktoś miał z  nim styczność? mój pierwszy dragon, tak że nie chciał bym czegos schrzanić. Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hlystek napisał:

Witam. mam pytanie, a mianowicie wpadł mi w ręce model Tigera z dragona 6303... w pudełku wygląda super, są w nim jakieś pułapki? ktoś miał z  nim styczność? mój pierwszy dragon, tak że nie chciał bym czegos schrzanić. Z góry dzięki za pomoc

Sklejam go właśnie:

http://svsm.org/gallery/PzKpfw-VIB_Family

To bardzo fajny model, Jak chcesz, sklejać konkretny egzemplarz- posiłkuj się zdjęciami np. zachowanych  egzemplarzy.

Sklejaj razem z Ruskim:

 

albo to - nr katalogowy inny, ale w większości to te same wypraski.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.