Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie kierowane do znawców göringowgo lotnictwa: 

Zdjęcie poniżej już stało się  zaczynem do dalszej pracy pozostawia jednak dla mnie pewne niedomówienia. Mianowicie:  oznaczenia samolotu i litery kodowe  z mojej wiedzy wykraczają poza stradard czyli: litera cyfra + litera litera . Z tego  co udało się wypatrzeć jest CL+K41 i godło na osłonie podwozia (jakie???). odpowiedź na te dwa pytania pozwoli zidentyfikować maszynę, jednostkę i kolor litery K, a w konsekwencji przygotować kalkę. Jak ktoś wie.... to niech powie. Dziękuję.

227a4a2b6cf43a61b37142820ccaad84.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich. Zacząłem budowę Pantery ausf G. z wnętrzem. Zachodzę w głowę jak to wnętrze pomalować.  Mam bardzo dużo materiałów ze szczegółowymi opisami wyposażenia i całego zewnętrza Panery wraz ze zmianami w trakcie trwania produkcji (ze schematami, zdjęciami a nawet rozmieszczeniem spawów) ale niestety mam bardzo mało informacji odnośnie wnętrza. Jest to tym bardziej problematyczne, że nie mam nawet zdjęć  z tego okresu ukazujących wnętrze maszyny (a już o kolorowych można pomarzyć 😛 ) . Czołg będzie pochodził z przełomu grudnia 1944/stycznia 1945. Poprawcie mnie ale wydaje mi się, że  cała wanna (podłoga, ściany i sufit) powinny być pomalowane kolorem podkładowym RAL 8012.Tyczy się to również przedziału silnikowego. Co z samym silnikiem i przekładnią? Ten sam kolor czy powinny być w kolorze czarnym?  Mam też wątpliwości odnośnie drążków skrętnych na spodzie wanny.  Powinny być w kolorze minii czy też czarne? Jeśli chodzi o wieżę - Dotarłem do kilku sprzecznych informacji odnośnie malowania wntrza wieży z tego okresu  i teraz nie wiem czy ściany i sufit powinienem pomalować na Cream White/Ivory czy również RAL 8012? Jeśli na biało to podłoga powinna pozostać w kolorze podkładowym czy np w RAL 7009? No i na koniec -co z samym działem? W kolorze reszty wieży czy np na biało/inny kolor? Doczytałem, że całe wyposażenie wieży powinno zostać w oryginalnych kolorach w których dostarczali je podwykonawcy. Jak się to ma w przypadku włazów? Zostają w kolorze RAL 8012 od wewnętrznej strony? (Wiem, że w początkowym etapie wojny włazy były w środku w kolorze dunkelgrau mimo, że wnętrze było "białe" stąd to pytanie czy ta praktyka nie dotyczyła również Pantery).

 

Z góry dziękuję za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam małe pytanie.  Zrobiłem chyba błąd w robieniu błota i nie wiem jak teraz utrwalić je. O co chodzi? Użyłem produktu ammo miga z seri nature effect i zmieszałem go z plastrem od AK by mocno to zagęścić (rozaj białego proszku - tak jakby biały pigment). Uzyskałem strukturę błota dzięki temu. Nałożyłem na model ale teraz strasznie się kruszy po wyschnięciu i nie bardzo trzyma się modelu. Jest jakiś sposób by grubą warstwę tego specyfiku utrwalić? Pigment fixer chyba nie za bardzo tu pomoże.

Edytowane przez patrykd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, patrykd napisał:

Witam,

 

Mam małe pytanie.  Zrobiłem chyba błąd w robieniu błota i nie wiem jak teraz utrwalić je. O co chodzi? Użyłem produktu ammo miga z seri nature effect i zmieszałem go z plastrem od AK by mocno to zagęścić (rozaj białego proszku - tak jakby biały pigment). Uzyskałem strukturę błota dzięki temu. Nałożyłem na model ale teraz strasznie się kruszy po wyschnięciu i nie bardzo trzyma się modelu. Jest jakiś sposób by grubą warstwę tego specyfiku utrwalić? Pigment fixer chyba nie za bardzo tu pomoże.

Tego chyba się nie utrwala niczym ,  plaster to  gips, może lepiej było kupić jakieś błoto akrylowe, jak by wyschło nic by się z nim nie działo, nic nie odpadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Evildead napisał:

Tego chyba się nie utrwala niczym ,  plaster to  gips, może lepiej było kupić jakieś błoto akrylowe, jak by wyschło nic by się z nim nie działo, nic nie odpadnie

Jeszcze mam koncepcję by utrwalić to rozwodnionym wikolem albo psiknąć na to lakier akrylowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bulik58 napisał:

Panther z wnetrzem jest duzo , moze  ci  te fotki pomoga ,

 

2 godziny temu, bulik58 napisał:

Tu sa kolejne fotki, zblizone do poprzednich ,

To są pojazdy wcześniejsze bo - Pantera Ausf.A wczesna/środkowa.

 

3 godziny temu, eLCe napisał:

Zacząłem budowę Pantery ausf G. z wnętrzem. ... .  Czołg będzie pochodził z przełomu grudnia 1944/stycznia 1945.

 

Pantera ma być z przełomu grudzień 1944/styczeń 1945 roku.

To sprawa w świetle dokumentów jest dość klarowna.

W dniu 25 sierpnia 1944 roku Waffenamt nakazał, że od razu, wnętrze Pantery nie będzie już malowane wielobarwnie.

To oznacza że ten rozkaz wyeliminował z użycia wewnątrz wszystkie kolory - RAL 1014 Elfenbein (Ivory), RAL 1001 Beige (Beige), RAL 9001 Cremeweiß (Cream), RAL 7009 Grüngrau (Green grey) oraz RAL7033 Zementgrau (Cement grey) i inne.
Pozostawiając wnętrza w kolorze farby podkładowej - RAL 8012 Rotbraun (Red brown) - CAŁY POJAZD
Trzeba dodać że podzespoły które wykonane były przez podwykonawców nie przemalowywano fabrycznie ponownie na kolor podkładu. Montowane były w takich kolorach jakie użył podwykonawca.
Silniki - nigdy nie znaleziono dowodów na to, aby powiedzieć - oryginalny kolor. Wydaje się że blok silnika niemalowany, a ponieważ był zazwyczaj z żeliwa - wydaje się czarny. (Oryginalny silnik z Bovington w Tiger I był z początku cyklu produkcyjnego i miał blok aluminium.)
Siedzenia i ochraniacze głowy zawsze w czarnej skórze lub gumie (mniejsze elementy).
Włazy miały nadal od wewnątrz kolor bazowy pojazdu. Kolory przewodów miały swój kolor izolacji - najczęściej szary.

31 października 1944 roku - M.N.H otrzymał potwierdzenie o nie malowaniu wnętrz Panter, oraz o możliwości zastąpienia koloru kamuflażowego RAL 7028 Dunkelgelb kolorem RAL 7021 Dunkelgrau.

Czyli w grudniu 1944 roku na pewno już w fabrykach nie malowano wnętrz na inne kolory niż grunt, a w styczniu 1945 roku jeszcze tego zarządzenia nie cofnięto.

15-02-1945 roku kolejna zmiana tym razem zarządzenie wprowadzające malowanie ponownie na kość słoniową RAL 1001 Beige, ale to już tego tematu nie dotyczy.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołgiem :) Mam do zmalowania CV 90-40C od academy i mam je**tną zagwozdkę czy hataka nie spaprała sprawy ze swoim zestawem do fińskiej armii- Hataka Hobby CS65 Modern Finnish Army AFV paint set.

Chcę pomalować swojego jak ten tu -

Bo według hataki malowanie SIENCE 1981  składa się z serii 3 farb C246,246 ( 2 zielenie)i C 125(czarny). O ile w czarnym nie widzę problemu tak w zieleniach już tak. Zakupiłem ten zestaw i zieleń c246 jest ciemna jak być powinna(na moje oko za ciemna). Ale druga czyli C247 to już co innego jak być powinno bo odpowiada to farbie koloru khaki a powinno być coś ala light green RLM82 lub Gunze H319.

 

Ktoś może wskazać kolory poprawne dla fińskiego kamuflażu ? Najlepiej z tamki ew gunze ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2021 o 19:38, SnajperTBG napisał:

Czołgiem :) Mam do zmalowania CV 90-40C od academy i mam je**tną zagwozdkę czy hataka nie spaprała sprawy ze swoim zestawem do fińskiej armii- Hataka Hobby CS65 Modern Finnish Army AFV paint set.

Chcę pomalować swojego jak ten tu -

Bo według hataki malowanie SIENCE 1981  składa się z serii 3 farb C246,246 ( 2 zielenie)i C 125(czarny). O ile w czarnym nie widzę problemu tak w zieleniach już tak. Zakupiłem ten zestaw i zieleń c246 jest ciemna jak być powinna(na moje oko za ciemna). Ale druga czyli C247 to już co innego jak być powinno bo odpowiada to farbie koloru khaki a powinno być coś ala light green RLM82 lub Gunze H319.

 

Ktoś może wskazać kolory poprawne dla fińskiego kamuflażu ? Najlepiej z tamki ew gunze ?

 

Są jeszcze takie farby do współczesnych wozów ze Skandynawii, może na podstawie tych wzorników coś dobierzesz.

AKAN 47720 Hobby Color Paints Set - Modern Finnish Army AFV/Vehicles (6 colors)

Набор из 6 акрилатлатексных красок фирмы АКАН: Современная бронетехника,  автомобили и оборудование, артикул: 47720

Modern Finnish Army: Armored vehicles,cars and eqpt. , 47720 | Akan | 6x  10ml

Collections – HOBBYColours

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Modelarskie  Grono. Mam takie pytanie  czy w   amerykańskich ciężarówkach  GMC CCKW i Studebaker  US 6 były stosowane opony o takim samym rozmiarze , udało mi się namierzyć że w Studebakerze US 6 były to opony o rozmiarze 7,50-20"  pytanie czy w popularnych Dżemsach były stosowane takie same opony? Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Cypis napisał:

Proszę o informację , czy jakiś producent robi modele Panzer I w skali 1/48 ?

Robi, ale czy są one dostępne to trzeba szukać

Gaso.Line Master Fighter MF48558DAK Krupp Sd.Kfz.101 Panzer I Display Model German Army DAK, Tobruk, Libya, 1941 :

https://www.flyingmule.com/products/GO-MF48558DAK

Sd.Kfz.101 Panzer I 1:48 Display Model - Gaso.Line GO-MF48558DAK - $81.95

Gaso.Line Master Fighter MF48558 Krupp Sd.Kfz.101 Panzer I Display Model German Army 1.SSPzDiv, France, June 1940

https://www.flyingmule.com/products/GO-MF48558

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypis - a znasz taką stronę scalemates.com ?

 

Takie wyniki tam dostałem:

 

https://www.scalemates.com/search.php?fkSECTION[]=Kits&q=1%3A48+panzer+I

 

Życzę powodzenia i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sas55 napisał:

Dzień dobry,

Czy ktoś podpowie, jaki to model sdkfzeta? Pochodzi najprawdopodobniej z 2 DLekkiej.

Pozdrawiam 

Andrzej

831628676.jpg

Tak by wyglądało, że to Sdek 6/1

https://www.worldwarphotos.info/gallery/germany/halftracks/sdkfz-6/sdkfz-6-halftrack-4/

Фото

25354-1.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Dodam, że budynek na zdjęciu to Komisariat Straży Granicznej w Kaletach a Sdkfz przejeżdża przez most na Małej Panwi. Jestem w trakcie ustalania szczegółów i na 90% wiem, kto most wysadził. A mój dziadek w 1939 służył w tej placówce SG i odtwarzam jego życiorys oraz historię Komisariatu.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Tak, mój dziadek to Romuald Macewicz odznaczony VM i KW, żołnierz 77pp a potem funkcjonariusz Straży Celnej oraz Straży Granicznej. Po wojnie pracował w fabryce papieru w Kaletach. Ja się w Kaletach urodziłem w  czasie kiedy Katowice były Stalinogrodem. To tak w skrócie. Nawiasem mówiąc robię figurkę dziadka na koniu a także odtwarzam powoli mundur SC z początku lat dwudziestych. Rekonstrukcja w toku...

Budynek Komisariatu stoi do dziś a most odbudowali Niemcy w 1941.

Pozdrawiam

Andrzej

dziadek (10).jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta focia wisi u mnie na ścianie, podobnie jak inne oryginały oraz odznaczenia dziadka. Ta jest z czasów wojny z 1920. Natomiast fotka na koniu jest jedną z 2 znanych fotek konnego Strażnika Celnego. Koledzy z wirtualnego muzeum i Archiwum Straży Granicznej potwierdzają to.  Ta lista jest ze znanego mi źródła i chyba jest też dostępna w Wiki.

A propos figurki miałem otwarty warsztat na forum, które padło i może tu coś odtworzę a wyniki pokażę na pewno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ma ktoś może model pz 3 w wersji F. Bardzo potrzebowałbym zdjęcie wlotów powietrza  z przyłożona miarą dla ukazania wielkości.  Wloty znajdują się na przedniej płycie pancerza o slużących do chłodzenia hamulców pojazdu. A może ktoś by to chciał sprzedać to chętnie odkupię. Interesuje mnie skala 1/35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.