Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Kolejna wątpliwość, czy wóz nr 502 zdobyty pod Staszowem, miał na tylnej płycie oprócz  siatek na osłonach wlotów powietrza to dodatkowe - zaznaczone strzałkami?

 

king tiger.jpg

Pojazd który chcesz wykonać to raczej wczesny Henschel. Obrazki w instrukcji to mix elektronix, nie wzoruj się na tym.

Kleję wczesnego Henschela odsyłam do tematu podpatrzysz co i jak.

Na zdjęciu widać dodatkowe osłony wlotów, dekiel na płycie silnikowej wczesny z siatką.

Zakładaj temat będziemy reagować na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, robertmodelarz napisał:

... na tylnej płycie oprócz  siatek na osłonach wlotów powietrza to dodatkowe - zaznaczone strzałkami?

Miał zamontowane siatki wraz z mocowaniami.

2044217686_meser262@OsonyzsiatkinaNo_502.thumb.jpg.d5920b708362736caf7acf179c3636cf.jpg

Z lewej strony strzałka nad siatką, z prawej widoczne mocowanie siatki. Dużą część zasłania tuba na dodatkowe pręty antenowe.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, meser262 napisał:

Miał zamontowane siatki wraz z mocowaniami.

2044217686_meser262@OsonyzsiatkinaNo_502.thumb.jpg.d5920b708362736caf7acf179c3636cf.jpg

Z lewej strony strzałka nad siatką, z prawej widoczne mocowanie siatki. Dużą część zasłania tuba na dodatkowe pręty antenowe.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Dziękuję bardzo za informację, teraz kolejny myk. Tuba na pręty antenowe. Ja widzę tylko łom?

https://i.pinimg.com/originals/ba/d7/d7/bad7d7242e14167fe54f30b3d5b3cfb9.jpghttps://i.pinimg.com/564x/88/0d/6e/880d6e732f4435ad0755431a1c660152.jpgCaptured King Tiger tank of the Schwere Panzer-Abteilung 501. Tank number 502. Poland August 1944

https://i.pinimg.com/564x/b9/f9/c8/b9f9c8e659e7ba4ac7e0b5db017b47c6.jpg

ogledow-502.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo- myślałem, że duży czołg to i duży łom, a to jednak jest puste w środku.  Czyli część D9  to tuba -pojemnik na antenę.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny model tego pojazdu w 1/35. Jakość typowa dla firmy RVELL

Możesz zbudować pojazd używany przez WP.

Np. przez GROM- trzeba dodać wyciągarkę i orurowanie.

 

Lub coś z 10 Brygady- kalki robi Toro

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań w sprawie greckich Cruiserów A10  z 3 RTR, których 60 sztuk wzięło udział w walkach na bałkanach (Grecja). (fotografie tylko w celach dyskusji).

Mam kilka zasadniczych pytań.

 

Pytanie 1. Oznaczenia. Greckie pojazdy A10 z 3RTR miały oznaczenia tzn. kwadraty i  nazwy własne w kolorach zależnie od pododdziału. Choć wielu sugeruje, że w 3RTR powinien być to niebieski, to sprawa nie jest do końca wyjaśniona bo czołgi  na fotografiach ukazują że to kolor ciemniejszy, najprawdopodobniej czerwony, bo współgra on z godłem 2 dywizji (czerwonym). Co myślicie?

 

Pytanie 2. Miejsce. Ta pokolorowana scenka pokazywać ma miejscowość Kozani 17 lub 18 kwietnia 1941, podczas gdy w zestawieniach brytyjskich w tych dniach zanotowano następujące straty:


"Nature and Location of vehicle casualties.

(a) AMYNTEON [sic] Nil.

( B) AMYNTEON – PTOLEMAIS Nil.

(c) PTOLEMAIS – ALIAKMON

T9209 1930 hrs. 13.4.41. Broken track.
T9256 1950 hrs. 13.4.41. Broken track.
T5925 2000 hrs. 13.4.41. Engine and Steering Clutch.
T9216 2100 hrs. 13.4.41. Steering clutch.

T9212 0500 hrs. 14.4.41. Broken track.

(d) ALIAKMON – VENTRICOS.

T9205 1100 hrs. 14.4.41. Steering clutch.
T5929 1900 hrs. 14.4.41. Engine.
T9211 1000 hrs. 15.4.41. Broken track.
T9204 1130 hrs. 15.4.41. Broken track.
T9210 1400 hrs. 15.4.41. Broken track.
T9215 1630 hrs. 15.4.41. Broken track.

(e) VENTRICOS – LARISSA.

T5922 0730 hrs. 17.4.41. Broken track.
T9257 0735 hrs. 17.4.41. Broken track.
T5924 0300 hrs. 18.4.41. Broken track.

(f) LARISSA – LAMIA.

T5923 1300 hrs. 18.4.41. Steering clutch.
T9207 0400 hrs. 19.4.41. Broken track.

[sgd: Niedermeyer Capt]
O.C. “A” Squadron

(link: http://ww2talk.com/index.php?threads/3-rtr-vehicle-tank-numbers-greece-1941.61517/)

 

Miejscowości "VENTRICOS" nie mogę zlokalizować, ale podejrzewam Elassonę (?), zresztą nie ma to znaczenia bo mnie interesuje etap  oznaczony jako (c). Przez Kozani czołgi jechały 13 kwietnia 1941 (Miasteczko leży w połowie drogi między Ptolemmeidą i Aliakmonem. I znajdujemy punkt zaczepienia, dwa pojazdy stracono wieczorem w wyniku awarii a nie bardzo częstych w Grecji uszkodzeń gąsienic (ostre  i twarde kamienie powodujące naprężenia cieniutkich ogniw w połączeniu z brakiem "zapasu", z reguły były to tylko 3 ogniwka). Więc data 17 lub 18 kwietnia oznacza, że pojazdy stały tam od paru dni (były zresztą stopniowo rozgrabiane).

 

PYTANIE: Czy ktoś może pomóc w dokładnej lokalizacji? Napisy może pomogą

 

Pytanie 3. Malowanie pojazdów

Pojazdy 3RTR w większości zostały zawrócone z transportu do Sudanu, dla którego ustalono barwy: kolor "Portland stone", czyli bladopiaskowy na który nałożono kamuflaż "counter" o barwie "purple brown" (ciemny brąz wpadający w  fiolet). Część czołgów mogła być jednak w ostatniej chwili po tej decyzji pomalowana inaczej lub wysłana w kolorze bazowym a łaty dodano w Grecji gdzie  nałożono na częśc pojazdów inny kolor rozpraszający. Opinia, że namalowany po wyładunku łaty to kolor Light Purple Brown nie pasuje do częsci zdjęć.  Na drugim zdjęciu łata jest wyraźnie ciemniejsza od oznaczenia (czerwony najprawdopodobniej kwadrat), stąd zakładam raczej inny kolonialny "dope łniacz" czyli np. "silver gray" (szary ) a wg mnie kolorystycznie najbardziej pasuje "slate" czyli szarozielony. W Grecji  z braku koloru bazowego mógł się też w naprawach pojawić "light stone". Na tym etapie śledztwa uważam, że równoznacznie uprawomocnine jest użycie wszystkich barw z tego zestawienia, Lifecolor oferuje zestaw tych barw.

: LIFECOLOR CS43 British Tanks Africa & Balkan Set 1Jak oceniacie kolorystykę?

*Godło  dywizji pancernej powinno być czerwone a nie czarne, zwraca jednak uwagę dosyć ciemny kolor kwadeatów

** Czołg pierwszy (wersja z działkiem ppanc)  jest znacznie bardziej zużyty, najprawdopodobniej z powodu większej eksploatacji, wersja CS była przystowowana głównie do strzelania pociskami dymnymi więc może na froncie nie nadwyrężano ich zbytnio na polach bitew.

 

Podsumowanie:

Za najwłaściwsze dla malowania pojazdów ze zdjęcia uważam: Kolor bazowy piaskowy w zasadzie dowolny, ale jasny oraz łaty "counter" w kolorze "slate" lub "purple brown", oznaczenia taktyczne w kolorze czerwonym. Czy to jest Waszym zdaniem właściwe? Proszę o opinię:)

 

Cruiser-Tank-Mk-IIA-CS-Greece-1941.jpg

b1zExDw6aE9cJqMarhRXkwau-EMyUG3Rm_3cdAxX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jerzype napisał:

 

Pytanie 3. Malowanie pojazdów

Pojazdy 3RTR w większości zostały zawrócone z transportu do Sudanu, dla którego ustalono barwy: kolor "Portland stone", czyli bladopiaskowy na który nałożono kamuflaż "counter" o barwie "purple brown" (ciemny brąz wpadający w  fiolet). Część czołgów mogła być jednak w ostatniej chwili po tej decyzji pomalowana inaczej lub wysłana w kolorze bazowym a łaty dodano w Grecji gdzie  nałożono na częśc pojazdów inny kolor rozpraszający. Opinia, że namalowany po wyładunku łaty to kolor Light Purple Brown nie pasuje do częsci zdjęć.  Na drugim zdjęciu łata jest wyraźnie ciemniejsza od oznaczenia (czerwony najprawdopodobniej kwadrat), stąd zakładam raczej inny kolonialny "dope łniacz" czyli np. "silver gray" (szary ) a wg mnie kolorystycznie najbardziej pasuje "slate" czyli szarozielony. W Grecji  z braku koloru bazowego mógł się też w naprawach pojawić "light stone". Na tym etapie śledztwa uważam, że równoznacznie uprawomocnine jest użycie wszystkich barw z tego zestawienia, Lifecolor oferuje zestaw tych barw.

: LIFECOLOR CS43 British Tanks Africa & Balkan Set 1Jak oceniacie kolorystykę?

*Godło  dywizji pancernej powinno być czerwone a nie czarne, zwraca jednak uwagę dosyć ciemny kolor kwadeatów

** Czołg pierwszy (wersja z działkiem ppanc)  jest znacznie bardziej zużyty, najprawdopodobniej z powodu większej eksploatacji, wersja CS była przystowowana głównie do strzelania pociskami dymnymi więc może na froncie nie nadwyrężano ich zbytnio na polach bitew.

 

Podsumowanie:

Za najwłaściwsze dla malowania pojazdów ze zdjęcia uważam: Kolor bazowy piaskowy w zasadzie dowolny, ale jasny oraz łaty "counter" w kolorze "slate" lub "purple brown", oznaczenia taktyczne w kolorze czerwonym. Czy to jest Waszym zdaniem właściwe? Proszę o opinię:)

 

 

 

 

 

 

 

W Camouflage & Markings of Commonwealth and Greek Armor in the Balkans Campaign uważają, że A10 jeździły w caunterze sudańskim (niski kontrast na zdjęciach zrzucają na zakurzenie/płowienie od słońca), ale masz rację, że zbyt jasne te plamy jak na brązowy. Crisp The Gods were neutral (weteran 3rtr) wspomina, że przemalowali czołgi kolorem zielonym (broad, deceptive patterns of Green)/oliwkowo-zielonym (our tank camouflage was to be changed (for the third time) from hot yellow to a more civilised olive-green effect), ale część ludzi w internetach  uważa, że chodziło mu o kamuflaż europejski czyli byłby to błąd. Słabiutkie zdjęcie z pixpasta sugereuje Slate'a, ale znak wodny może przekłamywać, więc traktowałbym je bardzo ostrożnie zwłaszcza, że na kadłubie nic nie widać. Starmer uważa, że czołgi jeździły w jakimś zielonym (czasem identyfikuje go jako Slate) i Light Stone (czasem daje możliwy Portland Stone) z możliwymi widocznymi resztkami brązowego (z tym też u niego różnie).

Ja bym wziął Slate'a, ale nie mam na ten temat jakichś głębszych przemyśleń ani też specjalnie nie przeglądałem zdjęć.

 

 

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AchtungCancer napisał:

 

 

 

 

W Camouflage & Markings of Commonwealth and Greek Armor in the Balkans Campaign uważają, że A10 jeździły w caunterze sudańskim (niski kontrast na zdjęciach zrzucają na zakurzenie/płowienie od słońca), ale masz rację, że zbyt jasne te plamy jak na brązowy. Crisp The Gods were neutral (weteran 3rtr) wspomina, że przemalowali czołgi kolorem zielonym (broad, deceptive patterns of Green)/oliwkowo-zielonym (our tank camouflage was to be changed (for the third time) from hot yellow to a more civilised olive-green effect), ale część ludzi w internetach  uważa, że chodziło mu o kamuflaż europejski czyli byłby to błąd. Słabiutkie zdjęcie z pixpasta sugereuje Slate'a, ale znak wodny może przekłamywać, więc traktowałbym je bardzo ostrożnie zwłaszcza, że na kadłubie nic nie widać. Starmer uważa, że czołgi jeździły w jakimś zielonym (czasem identyfikuje go jako Slate) i Light Stone (czasem daje możliwy Portland Stone) z możliwymi widocznymi resztkami brązowego (z tym też u niego różnie).

Ja bym wziął Slate'a, ale nie mam na ten temat jakichś głębszych przemyśleń ani też specjalnie nie przeglądałem zdjęć.

 

 

Jeffrey Plowman w tej pracy upraszcza troche temat. Widać wyraźnie tą różnicę kolorów, i zamieszczam fotkę, która dowodzi, że niezbyt dokładnie się przyjrzał. Widać wg mnie trzeci kolor tzn A10 CS jest klasycznym sudańczykiem ale A10  ma w mojej opinii  trzeci kolor, obstawiam slate:) Zamieszczam fotkę z jego książki na użytek dyskusji:

 

 

 

DYSK.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jerzype napisał:

Jeffrey Plowman w tej pracy upraszcza troche temat. Widać wyraźnie tą różnicę kolorów, i zamieszczam fotkę, która dowodzi, że niezbyt dokładnie się przyjrzał. Widać wg mnie trzeci kolor tzn A10 CS jest klasycznym sudańczykiem ale A10  ma w mojej opinii  trzeci kolor, obstawiam slate:) Zamieszczam fotkę z jego książki na użytek dyskusji:

 

 

 

DYSK.png

 

Jak według ciebie dokładnie podzielone są te trzy kolory na tym zdjęciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy najlepiej kupić Pz IV Ausf.H w skali 1:35. Cena do 150zł. Najlepiej bez blaszek.

W planach mam po nowym roku kupić gdzieś, nie teraz.

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DamianosPL napisał:

Jakiej firmy najlepiej kupić Pz IV Ausf.H w skali 1:35. Cena do 150zł. Najlepiej bez blaszek.

W planach mam po nowym roku kupić gdzieś, nie teraz.

Popatrz w necie,przemyśl sprawę ,wysuń wnioski a na koniec zadaj pytanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DamianosPL napisał:

Jakiej firmy najlepiej kupić Pz IV Ausf.H w skali 1:35. Cena do 150zł. Najlepiej bez blaszek.

W planach mam po nowym roku kupić gdzieś, nie teraz.

W tym budżecie to Zvezda lub stara Tamiya 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AchtungCancer napisał:

 

Jak według ciebie dokładnie podzielone są te trzy kolory na tym zdjęciu?

Wg mnie ten purple brown był albo jasniejszy niż  w praktyce (raczej mało mozliwe) i był to poprostu brown albo zamalowano go po tych samych liniach slatem już w Grecji.. W praktyce ten kolor zwłaszcza w pyle nie był aż tak dostrzegalny i zdjęcie z pixpasta dobrze oddaje trudność oceny i ma ono dlatego dużą wartość. Wiemy, że gradient nasycenia był mniejszy niż czerwień (a co dopiero niebieski, bo takie kwadraty sugeruje Plowman. Tyle ws wersji CS z tyłu. Ten mk1 z przodu pod kawiarnią to już trudniejsza sprawa, wydaje mi się, że dodano tam nieregularne plamy szare lub szarozielone.

Prawde mówiąc gdybym miał malować to pomalowałbym na brązowo te łaty bo zwyczajnie mi się bardziej podoba takie zestawienie niż slate, to takie wyważenie między racjonalnością a dowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, StarBourne napisał:

Dlaczego bez blaszek?

Bo blachy do wywalenia. Tak ja u mnie w border pz iv f2 tez do wywalenia 2 blachy. Nie stosuje blach. Nigdy nie stosowałem blach bo podwajają wartość modelu dwukrotnie a nic prawie nie wnoszą jesli sie zamaluje farbą.

Edytowane przez DamianosPL
  • Haha 1
  • Confused 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jerzype napisał:

Wg mnie ten purple brown był albo jasniejszy niż  w praktyce (raczej mało mozliwe) i był to poprostu brown albo zamalowano go po tych samych liniach slatem już w Grecji.. W praktyce ten kolor zwłaszcza w pyle nie był aż tak dostrzegalny i zdjęcie z pixpasta dobrze oddaje trudność oceny i ma ono dlatego dużą wartość. Wiemy, że gradient nasycenia był mniejszy niż czerwień (a co dopiero niebieski, bo takie kwadraty sugeruje Plowman. Tyle ws wersji CS z tyłu. Ten mk1 z przodu pod kawiarnią to już trudniejsza sprawa, wydaje mi się, że dodano tam nieregularne plamy szare lub szarozielone.

Prawde mówiąc gdybym miał malować to pomalowałbym na brązowo te łaty bo zwyczajnie mi się bardziej podoba takie zestawienie niż slate, to takie wyważenie między racjonalnością a dowodami.

 

Niespecjalnie widzę na nim czy innych a10 jakieś plamy. Przejrzałem fotki i jak już to Cruisery zawsze mają pasy, nawet jeżeli są zupełnie nieregulaminowe (jak na zdjęciu poniżej). Na twojej fotce układ kamuflażu wydaje się mniej więcej odpowiadać CS-owi i temu co zalecał regulaminowy wzór.

A co do koloru - rule of cool jest najważniejsza😉

A10_tank_Greece_April_1941.jpg

Edytowane przez AchtungCancer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DamianosPL napisał:

Nigdy nie stosowałem blach bo podwajają wartość modelu dwukrotnie a nic prawie nie wnoszą jesli sie zamaluje farbą.

No w sumie drogie to i nic nie wnosi i narobić się z tym trzeba. Ludzie to sobie komplikują życie za własne pieniądze. Ale zawsze można nie zamalowywać i odkuć się na farbie, thinnerze i cleanerze. No i można sobie też odpuścić zakup aero i kompreo :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianosPL napisał:

...  Nie stosuje blach. Nigdy nie stosowałem blach bo podwajają wartość modelu dwukrotnie a nic prawie nie wnoszą jesli sie zamaluje farbą.

 

Yeah. Plastik is fantastik :) Na co komu jakieś tam blaszki tylko roboty z nimi pełno, a to się gną i obijają jak jakieś dykty u Cygana. Przecież grube detale z plastiku też są COOL. I na co ja tak się tak męczyłem przy ostatnim modelu z tymi blaszkami jak wszysko zamaluję 😞

Edytowane przez patrykd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.