Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, DamianosPL napisał:

Witam jaka jest róznica miedzy Pz IV ausf H a Pz IV F2?

Różnic jest dużo:

W grudniu 1938 roku rozpoczęto produkcję wozów PzKpfw IV Ausf. F, kiedy to zamówiono ich 128 sztuk w firmie Krupp-Grusonwerk. W związku z rozpoczęciem wojny, w listopadzie 1939 roku zamówienie zostało powiększone do 500 sztuk. W czerwcu 1940 roku do produkcji Panzerkampfwagen IV Ausf. F włączono zakłady Vomag i Nibelungenwerke, składając w nich zamówienia na serie po 100 pojazdów. W styczniu 1941 roku zwiększono zamówienie w zakładzie Krupp-Grusonwerk o 300 pojazdów. Podstawową różnicą w stosunku do poprzednich wersji było silniejsze opancerzenie. Grubość pancerza czołowego zarówno kadłuba, wieży, jak i jarzma działa wzrosła do 60 mm, natomiast pancerza bocznego do 30 mm. Pancerz tylny wzmocniono tylko w wieży, również do 30 mm. W lutym 1942 roku zaczęto montować na przednich powierzchniach kadłuba dodatkowe płyty pancerne Vorpanzer o grubości 20 mm. Ponownie zastosowano prostą płytę pancerną nadbudowy i tym samym ostatecznie zrezygnowano z płyty łamanej. Po prawej stronie został zainstalowany karabin maszynowy MG 34 w jarzmie kulistym (Kugelblende 50), obsługiwany przez radiooperatora. W PzKpfw IV Ausf. F zaczęto montować gąsienice o szerokości 400 mm (dotychczas używano gąsienic o szerokości 380 mm), by polepszyć mobilność stale przybierającego na wadze czołgu. Zmiana gąsienic spowodowała konieczność modyfikacji kół napędowych i napinających, z odlewanych na spawane z rur. Wszystkie zmiany poskutkowały wzrostem masy całkowitej czołgu do 22 300 kg. Do marca 1942 roku wyprodukowano 470 egzemplarzy  (393 w Krupp-Grusonwerk, 64 w Vomag i 13 w Nibelungenwerke).

Od kwietnia 1942 roku czołgi PzKpfw IV Ausf. F zaczęto uzbrajać w długolufowe działa 7,5 cm KwK 40 L/43. Nowe wozy otrzymały oznaczenie PzKpfw IV Ausf. F2, natomiast nazwę starej serii zmieniono na F1. Dłuższe armaty powodowały wzrost masy pojazdu do 23 600 kg oraz spadek prędkości do 40 km/h. Jednak tylko wyposażone w to działo mogły konkurować z radzieckimi czołgami T-34. Produkcję kontynuowano tylko do lipca 1942 roku i zakończyła się ona wybudowaniem 175 sztuk oraz przezbrojeniem 25 PzKpfw IV Ausf. F1,

 

 

Pz%2BIV%2BF2%2B024.jpg

znajdź różnicę

Pz%2BIV%2BF2%2B027%2Bausf%2Bh.jpg

W kwietniu 1943 roku rozpoczęto produkcję wozów PzKpfw IV Ausf. H w Krupp-Grusonwerk, Vomag i Nibelungenwerke. Zmieniono przełożenia skrzyni biegów, zmniejszając prędkość, ale zapewniając większy moment obrotowy. Wymusił to ciągły przyrost masy czołgu, która wzrosła w tej wersji z 18 do 25 ton. W wozach produkowanych od czerwca 1943 roku zlikwidowano boczne wizjery w kadłubie, które były teraz zasłonięte przez osłony pancerne. Zastąpiono koła podtrzymujące, mające do tej pory gumowe bandaże, całkowicie stalowymi. We wrześniu powrócono do montażu odlewanego koła napinającego. Czoło całego kadłuba było już chronione pancerzem o grubości 80 mm (bez płyt dodatkowych).

W toku produkcji, zaczęto dolne i boczne powierzchnie kadłuba oraz boczne powierzchnie wieży pokrywać Zimmeritem. Była to specjalna substancja zapobiegająca przyleganiu przeciwpancernych min magnetycznych. Masa czołgu wzrosła do 26 000 kg, co spowodowało niewielki spadek prędkości maksymalnej, do 38 km/h. Ogółem, do czerwca 1944 roku, wyprodukowano 3774 wozy tej serii.

Tyle na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaden chyba producent nie robi tej wersji w dobrej cenie.

Panzerkampfwagen IV Ausf. D (Ausf. F2)

Najbardziej pasowałby.

image.thumb.png.fb84f7073f3daf5578babdc2cda096d1.png

25294_0009370.jpeg.c4dd584365a1a48d3a6a171c28686a8e.jpeg

Chodzi mi o ten model.

https://www...com/1-35-scale-girls-und-panzer-panzer-kampfwagen-iv-ausf-d-f2ver-team-ankou-plzgp-29?utm_source=Scalemates&utm_medium=Scalemates+Product+Feed&utm_campaign=Scalemates+Product+Feed

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2021 o 18:26, DamianosPL napisał:

Niestety zaden chyba producent nie robi tej wersji w dobrej cenie.

Panzerkampfwagen IV Ausf. D (Ausf. F2)

Najbardziej pasowałby.

Chodzi mi o ten model.

https://www...com/1-35-scale-girls-und-panzer-panzer-kampfwagen-iv-ausf-d-f2ver-team-ankou-plzgp-29?utm_source=Scalemates&utm_medium=Scalemates+Product+Feed&utm_campaign=Scalemates+Product+Feed

To jest przepak modelu Dragon 6360

 

robi Border Model:

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.-IV-Ausf.-F2-G.html

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, robertmodelarz napisał:

To jest przepak modelu Dragon 6360

Niemiecki czołg średni PZ IV Ausf.F2(G) 1-35 - Modeledo.pl

robi Border Model:

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.-IV-Ausf.-F2-G.html

 

32523_rd.jpg

Ale wersja Border nie ma kół dodatkowych tak jak na zdjeciu wyżej.

Edit jednak są.

Ale blachy idą na smietnik.

Wiec chyba zrobie wersje H bo taniej wyjdzie jesli kupie zestaw Academy 1:35 za 65zł

Tylko bym poprosił jeszcze kolor bazowy bede wdzieczny.

Edit kolor znaleziony Vallejo Model Air 271 German Red Brown / RAL 8012

1056500-84639-48-1440.jpg

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2021 o 18:45, DamianosPL napisał:

Ale wersja Border nie ma kół dodatkowych tak jak na zdjeciu wyżej.

Edit jednak są.

Ale blachy idą na smietnik.

Wiec chyba zrobie wersje H bo taniej wyjdzie jesli kupie zestaw Academy 1:35 za 65zł

Tylko bym poprosił jeszcze kolor bazowy bede wdzieczny.

Edit kolor znaleziony Vallejo Model Air 271 German Red Brown / RAL 8012

Ten model ma koła dodatkowe na bocznym błotniku: (zaznaczone czerwoną strzałką:

 

Niemiecki kolor bazowy to: Dunkelgelb RAL 7028

61d0c35fb7703be95670638c97969c49.jpg

Szary to RAL 7021

\

Brązowo czerwony RAL 8012:

 

 

Zielony Olivegrün, RAL 6003

 

VALLEJO MODEL AIR 71096 - PANZER OLIVE GREEN 1943

Takie były w oryginale:

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić model Zvezdy:

http://www.missing-lynx.com/reviews/german/zvezda3674reviewbg_1.html

https://archive.armorama.com/review/13283/

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezme Hatake Red Line na testy . Vallejo kompletnie mi nie podeszły i nadaja sie na śmietnik jesli chodzi o primer. Mam Air czarną ale chyba jest meh .

image.thumb.png.d351c08a2ca30c7dad3a6c01abe8bb89.png

Zvezda odpada bo nie ma gąsienic gumowych.

Pierwszy raz kleiłem plastikowe Tigera Revella i podziekuje za gąsienice plastikowe.

Jestem dość wymagający jeśli chodzi o modele. 

 

Edytowane przez DamianosPL
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2021 o 15:07, DamianosPL napisał:

Wezme Hatake Red Line na testy . Vallejo kompletnie mi nie podeszły i nadaja sie na śmietnik jesli chodzi o primer. Mam Air czarną ale chyba jest meh .

Zvezda odpada bo nie ma gąsienic gumowych.

Pierwszy raz kleiłem plastikowe Tigera Revella i podziekuje za gąsienice plastikowe.

Jestem dość wymagający jeśli chodzi o modele. 

 

Jest jeszcze taki model z paskowymi gąsienicami, może jeszcze gdzieś dostępny, Mozna zrobić trzy wersje F1, F2  iw wczesną G.

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.-Kpfw.-IV-Ausf.-F1-F2-early-G.html

 

Gąsienice plastikowe z ogniwek składa się bardzo prosto:

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Szupryt napisał:

Koledzy, prośba o pomoc - czy dysponujecie zdjęciem Opla Blitza ze schematu? Jest to jedno z pudełkowych malowań zestawu Airfixa. Chciałbym go zrobić w skali 1/35, ale zastanawiam się, czy nie jest to fikcja.

 

tu szukaj:

https://www.worldwarphotos.info/gallery/germany/wehrmacht_trucks/opel_blitz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, robertmodelarz napisał:

Byłem tam. Wczoraj przepatrzyłem cały Internet, aż oczy bolały, ale nie znalazłem. Przy okazji znalazłem taką stronę, jeśli ktoś nie zna, polecam; ciekawe źródło inspiracji: https://www.pixpast.com/stock-photo/german-luftwaffe-soldiers-inspect-destroyed-russian-army-truck-on-the-outside-of-minsk-june-1941-kessel-14093.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Matt napisał:

Hej,

 

poszukuję dobrego, łatwego w konstrukcji (jestem początkującym) modelu HMMWV, polecicie jakiś model tego pojazdu? :)

 

Pozdrawiam,

Matt

Posty i tani

https://www.mojehobby.pl/products/M-966-Hummer.html

Lub droższy i lepszy

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/7/2/6/2076_rd.jpg

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, blackriver napisał:

KW-2 (KB-2 😉) późne wersje - blachy kadłuba i wieży były walcowane? Które elementy kadłuba, wieży były odlewane?

Tak na logikę patrząc na zdjęcie tego tanka to wyraźnie widać ze na bank odlewane było jarzmo działa, wszystkie  inne elementy są spawane. Pozdr. A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, blackriver napisał:

KW-2 (KB-2 😉) późne wersje - blachy kadłuba i wieży były walcowane? Które elementy kadłuba, wieży były odlewane?

Kadłub spawany z pancernych płyt walcowanych i giętych, wieża spawana z płyt walcowanych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kumpel, dla którego od czasu do czasu kleję modele, podrzucił mi takie coś:

 

IMG_20211008_205037.thumb.jpg.bfe8f907c32b803623064944decd8bb8.jpg

 

Czy ten model się nada na model polskiego T-34? I jeśli tak, które kalki będą pasować?

Jeśli chodzi o merytorykę to leżę i kwiczę, a tutejsi eksperci nigdy nie zawodzą, dlatego wolę zapytać 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2021 o 20:56, halset napisał:

Kumpel, dla którego od czasu do czasu kleję modele, podrzucił mi takie coś:

 

 

 

Czy ten model się nada na model polskiego T-34? I jeśli tak, które kalki będą pasować?

Jeśli chodzi o merytorykę to leżę i kwiczę, a tutejsi eksperci nigdy nie zawodzą, dlatego wolę zapytać 😉

Czołg nr 1211 miał taką samą wieżę taką jak 1213 czyli z fabryki 112- inna wieża:

 

 

 

 

 

 

Model Zvezdy ma prawdopodobnie wieżę z fabryki 174

 

http://www.missing-lynx.com/articles/russia/rpt34/rpt34.htm

Czołg nr 27 ma wieżę uszatą z armatą D-5- Zvezda odpada:

 

Najbezpieczniej będzie zrobić wóz nr 211 - ponieważ nie znalazłem żadnej fotki tego egzemplarza, a więcej kalek do tego typu wozów brak. 

Co do wymiany gąsienic na Miniart - operacja trochę pozbawiona sensu. Zvezda ma już całkiem ładne traki.

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Co do wymiany gąsienic na Miniart - operacja trochę pozbawiona sensu. Zvezda ma już całkiem ładne traki.

 

No nie wiem, w pudełku są tylko typowe stare gumiaki.

Czyli rozumiem, że można uznać, że wóz nr 211 to będzie najbezpieczniejsza opcja - dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, halset napisał:

 

No nie wiem, w pudełku są tylko typowe stare gumiaki.

Czyli rozumiem, że można uznać, że wóz nr 211 to będzie najbezpieczniejsza opcja - dzięki za pomoc!

Lufkę metalową za 8 zł dokup.  To stary model Zvezdy z tłoczonymi kołami. gąsienice konieczne do wymiany. Miniart zrobił dobrą robotę.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2021 o 11:41, martinello napisał:

Akurat kończę IP M1 z Pandy. Nie jest zły, ale też nie bezproblemowy. Blaszki są pokryte jakimś klejem, który nie chce zejść (trzeba mechanicznie zdzierać papierem). Natomiast składalność ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2021 o 23:37, Matt napisał:

Hej,

 

poszukuję dobrego, łatwego w konstrukcji (jestem początkującym) modelu HMMWV, polecicie jakiś model tego pojazdu? :)

 

Pozdrawiam,

Matt

Cześć, jeżeli na początek ma być lekko, łatwo i przyjemnie, a do tego poprawnie to masz do wyboru dwa modele TAMIYA: M1025 i M1026 z wyrzutnią pocisków TOW. Z tych dwóch M1025 jest prostszy (mam na myśli zabudowę uzbrojenia na dachu).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.