Jump to content

F-104C Starfighter, Hasegawa, 1/48


MAREK74
 Share

Recommended Posts

Czołem,
przedstawiam ostatnio ukończony model. Jest to F-104C, o numerze seryjnym 56-0891, pierwszy oficjalnie dostarczony F-104C do bazy George AFB 479. TFW 16 października 1958, gdzie nadano mu nazwę „Really George”. Latał nim dowódca jednostki, płk George Laven JR, który w czasie II wojny światowej latał na P-38 (o nazwie "Itsy-Bitsy").  Po wojnie latał na F-84, F-100C, F-104c, F-110A. Podobno spersonalizowany schemat malowania jego F-104 wywołał pewne zamieszanie, gdy rachunek za dodatkowe, niestandardowe malowanie został przedstawiony przez Lockheeda Siłom Powietrznym. Dowództwo Lotnictwa Taktycznego nie było także zachwycone takim krzykliwym malowaniem i po pewnym czasie samolot dostał bardziej charakterystyczne dla tej jednostki malowanie.
F-104 w wersji  C był samolotem myśliwsko -  bombowym i pod kadłubem mógł przenosić uzbrojenie bombowe (także bombę nuklearną). Utrzymano jednak jego możliwości jako myśliwca. W tym celu zaprojektowano podwójną  (w układzie katamaran) wyrzutnię  pocisków AIM-9 i mój model jest w konfiguracji z takim właśnie uzbrojeniem. 
W latach 1966 -1967 samolot był zbazowany  w 435th TFS, 8th TFW  gdzie miał kamuflaż SEA - "Snoopy Sniper". Następnie przeniesiony do 198th TFS Puerto Rico ANG. Ostatecznie w sierpniu 1975 został wykreślony z rejestru i przekazany na lotnisko Sky Harbor w Phoenix w Arizonie.
Informacje zaczerpnięte z internetu, głównie ze strony: https://916-starfighter.de.
Model nie sprawiał problemów przy budowie. Spasowanie dobre, choć mając na uwadze wykończenie NMF trzeba było popracować nad niektórymi łączeniami, zwłaszcza przy wlotach powietrza. Wykorzystałem dodatki Eduarda (blaszki i rakiety), Quinta Studio, Master (rurka pitota), LP Models (drabinka), Metallic Details (ramki oszklenia). Początkowo do malowania chciałem wykorzystać produkty AK Xtreme Metal ale się poddałem... Zrobiłem tak: Podkład szary, następnie czarny GX2, na to MR.color SM201 i mgiełki Alclad airframe aluminium. Potem Sidolux, kalki, znowu Sidolux i lakier bezbarwny GX100. Następnie szlifowałem, lakierowałem i polerowałem, by film od kalkomanii nie rzucał się za bardzo w oczy.

Link do warsztatu:

Warsztat F-104C Starfighter

Co do zdjęć to niestety nie umiem zrobić lepszych. Miałem problem z balansem bieli. Nie mogłem go dobrze ustawić i w końcu ustawiłem go na Auto

Zapraszam do oglądania i komentowania.

DSC_6393a.thumb.jpg.586f7cd7823bce419beb4a867a2f8810.jpg

DSC_6394a.thumb.jpg.817098af06ffad8cc26582ff5afd01dd.jpg

DSC_6387a.thumb.jpg.cbc2ad2f55676fccb55c94444c9ba8b7.jpg

DSC_6391c.thumb.jpg.21577d7779ac4031ed9b66dce959977f.jpg

DSC_6398a.thumb.jpg.f78e4ffd9448d2814865bb730f76adc0.jpgDSC_6399a.thumb.jpg.a8de1ffd04523f962bc26d2953a10f78.jpg

DSC_6400a.thumb.jpg.6627535268e3478059746e870377374a.jpgDSC_6402a.thumb.jpg.ca1cb28125a49e4b4c6994f0c0bffe7f.jpg

DSC_6404a.thumb.jpg.711bcddd70570d59144ee1d94ace5985.jpgDSC_6406a.thumb.jpg.b2148f61df7ed520773fbc62de4868df.jpg

DSC_6414a.thumb.jpg.b6f9f4facbbc7304ff7587074fe3eada.jpg

DSC_6416a.thumb.jpg.cbe199e22c08cefe585a9214f726e108.jpg

DSC_6417a.thumb.jpg.8f3b8b7481e5d2fe16fda048c052aa30.jpg

DSC_6420a.thumb.jpg.2b29e375a99f61faa6d431f06b7bdbab.jpg

DSC_63892b.thumb.jpg.3ff2b0a9b1f43ed2018edad82f88d5bf.jpg

DSC_6403a.thumb.jpg.60eeb9e4bc4b1961a07f92fd370e219b.jpg

DSC_63973a.thumb.jpg.6d94eaee0a230467662ae614dffd2825.jpg

DSC_63972a.thumb.jpg.474f7482f5aaddb75da950304450e609.jpg

 

 

  • Like 27
Link to comment
Share on other sites

Nie ma co dużo pisać, wyszedł świetnie.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Btw jakby ktoś się zastanawiał czym jest wymieniony przez Marka F-110A na którym latał Lagen

 

F-110-Spectre.webp

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

O kurcze :szok: festyn lepszy niż na naszym MiGu-21bis n/b 0880.

Wiadomo czego tyczą się poszczególne malunki?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Piękny model! Szanuję również profesjonalne podejście do pokazania warsztatu, opisu tego egzemplarza i wcale dobre foty wbrew temu co piszesz! Bardzo się podoba - gratuluję ! 
Sam teraz siedzę nad Starfighterem, ale niemieckim z Kinetica. Piękny model wyciągnąłeś z tej Hasegawy, tym bardziej, że to NMF - wcale niełatwe wykończenie do zrobienia. Jeszcze raz gratuluję !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Fajnie wyszedł, podoba mi się.  No i w rzadko spotykanym malowaniu. 

 

Pamiętam, że w moim (też Hasegawy) kilka dni po skończeniu pracy chyba w wyniku, jak sądzę, sprężynowania ujawniły się dziwne spękania na przejściu kadłub-skrzydło. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Szacunek zwłaszcza za maraton z malowaniem "srebra". Na pewno skorzystam z podpowiedzi bo u mnie czeka 1/32 z Italeri. Malowanie z kolorami , które kojarzą się z czymś innym, mnie nie urzeka. Cały projekt  jednak bardzo imponujący.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, greatgonzo napisał:

Dlaczego?

 

"Skojarzenia to przekleństwo, więc możemy dziś dać głowę, jakiekolwiek podobieństwo, jest zupełnie przypadkowe"

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cieszę się, że zaglądaliście do tej galerii. Dziękuję wszystkim za komentarze.

 

W dniu 16.04.2026 o 06:36, kamilzoszak napisał:

Piękny i kolorowy jak Papuga

Tak , kolorowy trochę jak Beechcraft KingAir PAŻPu, czy wcześniej Turbolet, które nazwano Papugą z racji kolorków.

 

W dniu 16.04.2026 o 08:50, Psar77 napisał:

Szanuję również profesjonalne podejście do pokazania warsztatu

Dziękuję za miłe słowa. Myślę, że (nie krygując się) te moje warsztaty to raczej taki jakby szkic kronikarski.  Pomijam pewne etapy w ich pokazywaniu, bo nie ma tam nic odkrywczego, a te techniki czy etapy pokazują dość szczegółowo inni modelarze w swych warsztatach. Ale oczywiście jak coś odkryję to się tym podzielę.

 

W dniu 16.04.2026 o 08:21, Grzes napisał:

Wiadomo czego tyczą się poszczególne malunki?

Gdzieś mi przemknęło jak czytałem o Lavenie i tym samolocie, że cztery kolory mają oznaczać cztery eskadry jednostki, której dowódcą był Laven.  Czy to prawda nie wiem, jednak samoloty poszczególnych eskadr mają elementy w tych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym. Na F-100 Lavena było z kolei pięć pasków (może tam było pięć eskadr..?). Co do krzyża i błyskawic to nie mam bladego pojęcia, czego się tyczą.

 

13 godzin temu, kiej napisał:

Malowanie z kolorami , które kojarzą się z czymś innym

Jak kupowałem ten model to wiedziałem, że tylko to malowanie mnie interesuje. Zgadza się,  niezły festyn i skojarzenia... Mój syn od razu go skomentował nawiązując do tęczy, która w dzisiejszych czasach nasuwa pewne skojarzenia. Powiem, że ja tego nie widziałem, a i jak bym widział to nic by nie zmieniło i tak bym go zrobił w tym malowaniu. Czyli bez podtekstów i tak jak napisał @slawbo:

 

4 godziny temu, slawbo napisał:

Skojarzenia to przekleństwo, więc możemy dziś dać głowę, jakiekolwiek podobieństwo, jest zupełnie przypadkowe"

 

Link to comment
Share on other sites

Wg Goolea biały krzyż na czerwonym tle, to element identyfikacyjny wymyślony przez pułkownika, aby jego maszyna była z daleka rozpoznawalna

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dywizjonów jednak, nie eskadr. Oznaczanie samolotów dowódców paskami w kolorach podległych jednostek to powszechny zwyczaj w USAC, USAAF i USAF.  Tylko struktura organizacyjna po wojnie jakby się zmieniła i dowódca skrzydła musiał się zadowolić dywizjonami, zamiast całymi grupami :).  Przynajmniej w 479th TFW. Ale tu jestem sporo poza swoim obszarem zainteresowań.

Edited by greatgonzo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

O, co ja widzę, swoim spontanicznym, subiektywnym  wpisem wywołałem cały potok wątków. Jeżeli chodzi o malowanie, to każdy to widzi inaczej i to dobrze. Mnie fascynuje w tym egzemplarzu, skuteczność wydobycia efektu srebra poszycia kadłuba, moim zdaniem to jest KLU  tej wersji samolotu. W poczekalni mam 1/32 i tu na pewno poproszę jeszcze w przyszłości MARKA74 o podpowiedzi. Jeśli chodzi o pozostałą kolorystykę, jestem raczej zwolennikiem bardziej  stonowanej, o czym świadczą też moje skromne realizacje.

pozdrawiam wszystkich Dyskutantów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.