Jump to content

ORP-„Puck” czyli pr.205 - Osa class - Merit 1/72


okonek
 Share

Recommended Posts

Cześć wszystkim po długim czasie.

Człowiek się starzeje i coraz mniej czasu na ukochane hobby ale jakoś się udało po długiej przerwie znowu coś zrobić. Tak wypadło że przeskoczyłem z 700-ki do 72-ki. Rożnica olbrzymia i bardzo wymagająca skala. Model Merit-a jest dość poprawny wymiarowo ale ..... no właśnie: wygląda jakby projektowały go dwa różne zespoły i to z różnych dokumentacji. Jeśli istnieje tak potrzeba to mogę o ile czas pozwoli opisać co poprawić, pozmieniać i dodać aby wyszedł jeden z okrętów służących pod polską banderą. ORP-Puck (urodziłem się w tym mieście ) jest trochę odmienna jednostką od pozostałej 12-ki ale i w pozostałych jeden chyba nie był równy drugiemu. Materiałów mało i trochę trzeba było się nakombinować z interpretacją dostępnych fotek aby pasowały do tego jedynego. Czy mi się udało oceńcie sami (sam wiem, że nie ustrzegłem się błędu ale na tym etapie już nie do poprawienia a parę małych wyskoczyło dopiero na fotkach )

 

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg

011.jpg

012.jpg

013.jpg

014.jpg

016.jpg

017.jpg

018.jpg

019.jpg

020.jpg

 

Ps. Sorry za brak relacji i tło na fotkach

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator

To ja pierwszy :-)

 

Więc budowę śledziłem (a jak, ma się te dojścia - hehehe) i dopingowałem bardzo! Cieszę się, że wstawiłeś galerię, bo model super zrobiony! Mam nadzieję, że będziemy mogli podziwiać Twoje prace zdecydowanie częściej!!!

 

pozdrawiam

Christian

Link to comment
Share on other sites

A ja durny myślałem, że z wiekiem będzie coraz więcej czasu na modele.

To chyba pierwsza Osa w necie na wysokim poziomie wykonania. Czy można prosić o więcej zdjęć?

Mam ten model w magazynie od 2 lat, ale nawet nie śmiem się za niego brać przy moim obecnym skillu. Gdyby Kolega mógł napisać coś więcej o tych poprawkach, to byłbym bardzo wdzięczny.

Ostatnie pytanie z troche innej beczki: czy niektóre częsci nadawałyby się do skopiowania do Metalowca? Działka obrotowe chyba tak, poza tym drzwi itp?

Link to comment
Share on other sites

woooow oglądałem wypraski tego modelu ale nie spodziewałem się że po złożeniu wyjdzie takie cudo

 

Chyba twój wykon zadecyduje że nabędę z Meritu tego kobylastego G-5

 

A tak w ogóle to za brak warsztatu takiego cudeńka należy się ostre

(napisz koniecznie jakie dodatki wyprodukowane własnym sumptem)

Link to comment
Share on other sites

Witam model prezentuje się wyśmienicie. Sam mam go na liście do zrobienia. Chcialbym zrobić ORP Władysławowo ale z lat 70-tych z początkowego okresu służby (mój Tata na nim służył). Będę musiał pominąć tą nadbudówkę pod Rysiem i rakiety przeciwlotnicze na rufie. Zdobylem dużo zdjęć z Muzeum w Kołobrzegu gdzie ORP Władysławowo jest eksponatem, jednak muszę sam tam pojechać żeby zrobić wiecej fotek szczegółów. Model Merita ma trochę wad na pierwszy rzut oka są to trzy okienka na przedniej ścianie nadbudowówki, są one poprostu za nisko (widać to doskonale na zdjęciach OS). Mam nadzieję że jest to łatwe do poprawienia. Drugi poważny problem to kadłub, w ogóle nie siedzi w planach. Doskonałej jakość rysunki i grafiki są w numerach Modelarstwa Okrętowego i w którychś Modelarzach. Zeszłego roku w Telford rozmawiałem o tej kwestji z właścicielem Modelarstwa Okrętowego ich plany są poprawne model Merita to jakaś fantazja. Ale cóż narazie w tej skali mamy tylko to. Można oczywiście zrobić kadłub samemu ale byl by to scratch.

Jeszcze raz model wyszedł i prezentuje się super.

 

Pozdrawiam Mariusz

Link to comment
Share on other sites

Wygląda rewelacyjnie bardzo mi się podoba wykonanie i prezentacja.

Przy okazji ciekawość mnie męczy jakiej jest wielości ten model?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Panowie za ciepłe słowa i miło mi, że się podoba bo mi już nie tak bardzo jak wczoraj

 

Czy można prosić o więcej zdjęć? .........Gdyby Kolega mógł napisać coś więcej o tych poprawkach, to byłbym bardzo wdzięczny...............czy niektóre części nadawałyby się do skopiowania do Metalowca? Działka obrotowe chyba tak, poza tym drzwi itp?

 

Jeśli będę robił jeszcze jakieś (wygląda jednak, że tak) to oczywiście dodam kolejne fotki. O opisie poprawek to jak wspominałem w miarę wolnego czasu. Do projektu 1241 działka nie będą pasowały bo tu masz AK-230 a tam AK-630M a to całkiem inna bajka. Co do reszty nie mam pojęcia.

 

Będę musiał pominąć tą nadbudówkę pod Rysiem i rakiety przeciwlotnicze na rufie...... Model Merita ma trochę wad na pierwszy rzut oka są to trzy okienka na przedniej ścianie nadbudowówki, są one poprostu za nisko (widać to doskonale na zdjęciach OS). Mam nadzieję że jest to łatwe do poprawienia........ Drugi poważny problem to kadłub, w ogóle nie siedzi w planach....... Doskonałej jakość rysunki i grafiki są w numerach Modelarstwa Okrętowego i w którychś Modelarzach. Zeszłego roku w Telford rozmawiałem o tej kwestji z właścicielem Modelarstwa Okrętowego ich plany są poprawne

 

W założeniu miał powstać u mnie ORP- Elbląg właśnie w takiej konfiguracji (kuzyn na nim służył i nie wiem jeszcze ale jak mi odbije to zrobię go w innej skali z modelu modelista czy czegoś takiego ) ale zwyciężyła kolorystyka kadłuba. Z tymi oknami to mnie dobiłeś. Sam nie wiem jak to przegapiłem. Człowiek skupia się na jakiś duperelach a zapomina o pierwszym planie. Najciemniej jest zdaje się pod samą latarnią Mam już koncepcje (bardzo prosta) jak to poprawić i pewnie będę to robił bo teraz patrzeć na to nie mogę ale muszę zebrać siły i chęci. Co do planów to nie jestem zwolennikiem sprawdzania wszystkiego. Bylem szczęśliwy, że model osy się ukazał. Plany z Modelarstwa Okrętowego są ładne i obszerne ale czy poprawne ? Nie mnie to oceniać. Planów Pana Chrzanowskiego nie widziałem aby je porównywać. Każdy chwali swoje. A model jest jaki jest.

 

...... jakiej jest wielości ten model?

 

~54 cm

 

............. i czeka na wodowanie Orzeła...

 

Którego ?

Link to comment
Share on other sites

Model piękny. Świetne wykonanie. Gdyby nie zdjęcia z częścią podwodną napisałbym, że użyłeś photoshopa i usunąłeś tło ze zdjęć prawdziwego Pucka...

Gratulacje

jak mi sie otwierało pierwsze zdjęcie, to zanim zobaczyłem część podwodna dokładnie tak pomyślałem. Detal znakomity !!!!

Link to comment
Share on other sites

okonek - poprawki poprawkami, naskrob też coś o swojej waloryzacji bo przecież widać że model nie prosto z pudła...

Na przykład te tratwy ratunkowe... cacuszko

Poza tym widać że wyrzutnie otwierane to daj zajawkę na te Styxy

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. M.A.V te koła to niezłe dały mi w d.... Producent dal tylko o ile pamiętam dwie sztuki i bardziej przypominały nadmuchane dętki samochodowe bez dodatków. Moje to dopasowane wymiarowo do zestawowych uszczelki hydrauliczne (chyba 1/4 cala) o przekroju okrągłym. Linki to ołowiane druciki do odwzorowywania instalacji hydraulicznych itp. w modelach samolotów grubości 0,3 mm firmy Plus Model a odblaskowe pasy to chromowana folia samoprzylepna do tego dochodzi nieokreślona ilość przekleństw wypowiedzianym przy pierwszym i częściowo drugim kole a reszta to już luzik Patrząc jednak na fotki oryginałów wydaje mi się ze powinny być ciut mniejsze

 

PS. Nie planowałem pokazywania P-15. Hangary są puste i będą na stale zamknięte w tej chwili już są.

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście model bardzo ładny. Za brak relacji nagana. Nareszcie model czysty bez śladów eksploatacji. TAK TRZYMAĆ

Link to comment
Share on other sites

Czy Kolega sprawdził ilość usztywnień na hangarach - z tego co się dowiedziałem dość niedawno jest pewna rozbieżność pomiędzy okrętami -na przykład 3 na jednej parze hangarów , 5 na drugiej parze. Trzeba sprawdzić przed wyborem danego okrętu. Gratuluję udanego modelu - mój na razie w pudle :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.