Skocz do zawartości

Karaś PZL 23 1/72 Stary Heller


Franz75

Rekomendowane odpowiedzi

Prace trwają

Zabrałem się za złożenie silnika, wyszło ładnie ale jak przykleiłem dolna owiewkę i przyłożyłem do kadłuba to już mi mina rzedła.

Niestety zgodnie z stara modelarska zasadą 3 razy przyłóż raz sklej, która pominąłem na trasowane linie nie zgrały się z owiewką.

Trzeba będzie trasować jeszcze raz

20170101_190754_zpss3f6czvi.jpg

 

Sfrustrowany wziąłem się za podwozie, będzie ono w wersji bez dolnej części osłon. Zdejmowane one były na lotniskach polowych w 1939 roku ponieważ resztki płota i trawy zalęgające a osłonach zamarzały podczas lotu i przy lądowaniu blokowały koła.

Jako imitacje amortyzatorów nawinąłem cienki drucik wokół goleni. Potem golenie przykleiłem super gule do osłon.

20170106_103000_zps9z7yl5ra.jpg

20170106_173518_zpsl3mohwky.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 171
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki,

Zastanawiam się na jaki kolor pomalować kolektor spalin, brazowy jakoś mnie nie przekonuje. Na kilku zdjęciach z epoki widać iż były one w kolorze metalu, srebrny tytanium ?

http://www.airwar.ru/image/idop/bww2/pzl23/pzl23-8.jpg

Blenheim który używał tych samych silników ma kolektory w kolorze aluminium i miedzi.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c6/45/66/c64566155e7d04b3fea1fcd5f56d3512.jpg

Czy ktoś ma jakiś inny pomysł? Anybody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zagadkę muszę sam rozwiązać.

Dalej trwają prace nad podwoziem. Pomalowałem podwozie i kołpaki dla kół na srebrno. Po przyklejeniu kołpaków wkleiłem koła do goleni.

20170106_211458_zps8wphpljo.jpg

 

20170107_192235_zpsxrogpr5s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zagadkę muszę sam rozwiązać.

Dalej trwają prace nad podwoziem. Pomalowałem podwozie i kołpaki dla kół na srebrno. Po przyklejeniu kołpaków wkleiłem koła do goleni.

20170106_211458_zps8wphpljo.jpg

 

20170107_192235_zpsxrogpr5s.jpg

Przeszlifuj tą odciętą część od strony koła ba pozostałe po cięciu zadziory strasznie rzucają się w oczy.

Generalnie to piękna robota, szczególnie z blaszkami których ja osobiście nie cierpię kleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nakleiłem blaszki na oszklenie kabiny, przyznaje robiłem to pierwszy raz w życiu. Efekt nie powalił mnie na kolana, mam mieszane uczucia. Było to trudne wyzwanie i chyba będę ratował tą szklarnie. Tylko niech się zastanowię jak. Efekty sami zobaczcie.

20170111_221134_zpsigd62kqa.jpg

20170111_221651_zpsmx9rvuu3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Witam, prace nad Karasiem trwają.

Teraz przyszła kolej na przyklejenie kabiny, stwierdziłem szpary pomiędzy kabiną a kadłubem i szpachla poszła w ruch.

Znowu

Potem zacząłem dokleiać blaszki na przodzie za silnikiem. Najpierw, do górnej blaszki musiałem podoklejać niewielkie kwadraciki, są takie małe że aż oczy bolały. Ale się udało. Potem poszły boczne blaszki w których musiałem zrobić otwory wentylacyjne szpikulcem. Potem dokleiłem silnik. Tak jak pisałem zostawie kolektor srebny, bo taki widać na większości zdjęć.

 

20170204_145930_zpshhds3ans.jpg

 

Na skrzydle dokleiłem chodnik dla załogi , wlewy paliwa.

20170204_150036_zpsodkpjssy.jpg

 

Potem prysnąłem szarym podkładem aby zobaczyć ewentualne wpadki.

 

20170205_100940_zpsogvuomda.jpg

20170205_101014_zpspw3o91fx.jpg

20170205_101117_zps1mistl54.jpg

 

Pod spodem trzeba natrasować nowe linie podziału, aby pokrywało się z dolną owiewką, trójkątne okienko otrzymało szybę z pleksi.

20170205_101154_zpsjewhs3iy.jpg

 

Na elementach fotorawionych farba nie trzyma dobrze, dlatego kupiłem primer ze stajni MIG One Shot, ano zobaczymy czy to będzie One or double shot.

Następnie zabrałem się za chłodnice oleju, żeberko po żeberku praca posuwa się naprzód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Karaś rośnie jak na drożdżach .Powodzenia w dalszej budowie,Jacek 1971.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tylko zależy od umiejętności i delikatności szlifującego. Sugeruję szlif wzdłuż żeber. Samą chłodnicę, na wszelki wypadek też można wzmocnić zalewając przestrzenie międzyżebrowe CA i tylko wymyć na niewielką głębokość pędzelkiem/wacikiem umoczonym debonderze. Resztę załatwi mocny wash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za rady. Blaszki są bardzo delikatne i podczas naprawy chłodnica się rozpadła. Ale udało się ją naprawić.

 

Zabrałem się za wykonanie rur wydechowych, stwierdziłem ze te z zestawu są do luftu. Z dwóch rurek miedzianych wykonałem wydechy, większą nawlekłem aby imitowała kołnierz/tłumik wydechu. Następnie uformowałem je aby pasowały do modelu. Każdej rurze dodałem dwie obręcze mocujące.

20170218_174914_zps4xjbvzhb.jpg

 

20170219_124949_zps2yjlgdi6.jpg

 

20170219_125020_zpsotfsnjps.jpg

 

Tylna płoza też skończona.

 

20170219_095821_zpslillbv2s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kasaś nabiera rumieńców, oczywiście po podkładzie wyszły małe poprawki (znowu ) Super glue spłatał figla przy wyrzutnikach bomb i przy gondoli.

Ale się udało i spód został pociągnięty podkładem i czarna farba na liniach podziału.

 

20170219_153816_zpsbjrdobyj.jpg

 

Na drugi dzień farbą Lifecolor pomalowałem spód samolotu. Pierwszy raz malowałem tymi farbami, trzeba się przyzwyczaić, farba szybko schnie, czasem zapluje. Lubi się przytykać, ale po odchyleniu dyszy na full w aerografie i psiknięciu na kartkę można malować dalej. Po testach na dummy kit pomalowałem Karasia

 

 

20170226_121926_zps93nbxlae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasaś nabiera rumieńców, oczywiście po podkładzie wyszły małe poprawki (znowu ) Super glue spłatał figla przy wyrzutnikach bomb i przy gondoli.

Ale się udało i spód został pociągnięty podkładem i czarna farba na liniach podziału.

 

20170219_153816_zpsbjrdobyj.jpg

 

Na drugi dzień farbą Lifecolor pomalowałem spód samolotu. Pierwszy raz malowałem tymi farbami, trzeba się przyzwyczaić, farba szybko schnie, czasem zapluje. Lubi się przytykać, ale po odchyleniu dyszy na full w aerografie i psiknięciu na kartkę można malować dalej. Po testach na dummy kit pomalowałem Karasia

 

 

20170226_121926_zps93nbxlae.jpg

 

Do Lifecolora można użyć ich rozpuszczalnika, właściwie jest to woda z opóźniaczem, ale pomaga przeciw zatykaniu dysz. No i do rozcieńczania woda destylowana zamiast zwykłej kranówy.

 

Gratuluję modelu, obserwując z zainteresowaniem postępy. Na pewno będzie to model konkursowy.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, ale jeśli zaznaczasz linie podziału, a po warstwie farby bazowej ich nie widać - znaczy za mało rozcieńczona farba.

Musi być dość transparentna, aby wydobyć efekt. Do Lifecolor najlepszy ich rozcieńczalnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam od samego początku i... dopiero teraz zwróciłem uwagę na stateczniki poziome. Mają nieprawidłowy kształt jeśli budujesz maszynę seryjną. To co dał Heller to jest prototyp wystawiany w Paryżu. Seryjne miały większą powierzchnię. Sorki że tak późno ale może jeszcze się skusisz na poprawkę

 

Nieprawidłowy jest też [ponoć] kształt stanowiska górnego strzelca to 'zadaszenie' wiem, że Part daje to w blaszkach.

 

A z dodatków słyszałem kiedyś, że są gumowe opony ale nigdy nie spotkałem w sklepach ani an modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.