Skocz do zawartości

KTO Rosomak "Polish APC" - IBG Models 1/35


M.J.89763

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój drugi model KTO Rosomak w wersji bojowej ze standardowym pancerzem w malowaniu kamuflażowym trójkolorowym.

Również w tym nieco zmian w odniesieniu do tego co w pudełku. Zmiany i dodatki: liny pod siedzeniem w przedziale desantu (nie mogłem złapać ostrości więc nie widać na zdjęciach ), otwierany właz kierowcy, klamki i dźwignie we włazie kierowcy, otwierane drzwi przedziału desantu, świecące światła drogowe z przodu i z tyłu, metalowa lufa armaty Bushmaster (Master-Model), przewody (rurki) paliwowe w tylnej części pod kadłubem, rury i przewody gazu do zawieszenia hydro-pneumatycznego, przewody pneumatyczne i hamulcowe między ramą a zwrotnicami kół, z dorobioną osłoną na wahaczach, lina wyciągarki (z Eureka XXL), antena, kanały kablowe po bokach w przedziale desantu, kanał wentylacyjny i poręcze w przedziale desantu.

To tyle, zdjęcia modelu poniżej. Tym razem z duszą na ramieniu wypróbowałem trochę technik brudzenia: poza wash'em, także "rainsy" oraz suche pigmenty żeby nie był taki czysty.

 

tSuVZ48.jpg

 

s8kqaZ3.jpg

 

3zfbc4b.jpg

 

WKQFT5W.jpg

 

2ha0tMm.jpg

 

Ygj9xXh.jpg

 

hewZvZy.jpg

 

aQJmrsO.jpg

 

YAVCT8t.jpg

 

3oSZKhv.jpg

 

IYTIkQX.jpg

 

W1fVxFk.jpg

 

dWczvTy.jpg

 

eaXOtUd.jpg

 

enFkn6b.jpg

 

gRZ3iMH.jpg

Edytowane przez Gość
  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prima sort... Wczoraj pisałem, że M1M to jak do tej pory najlepsza galeria na forum, a dzisiaj z pełnym przekonaniem pierwsze miejsce oddaję temu... Pomalowany równie dobrze, a doszły ślady brudzenia i ten zestaw w zasadzie nie posiada błędów merytorycznych... Rewelacja...

Domyślam się, że baterię ukryłeś w przedziale silnika..? Ale jak ją w razie czego wymienisz..? I gdzie jest wyłącznik..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki bardzo wszystkim za tak pozytywne komentarze

 

Do zrobienia świateł użyłem diod LED 2 mm z przodu i 3mm z tyłu. Zrobiłem do nich oprawki z blaszki (zwinięta blaszka na odpowiednią średnicę) i w te oprawki wciśnięte są diody. Z tyłu jest przewiercony otwór przez korpus w miejscach gdzie normalnie są żarówki a z przodu lampy są przewiercone wklejone są oryginalne soczewki i za nimi znajdują się diody. Okolice diod są oklejone cienka blaszką po prześwietlały plastik.

Ten model nie ma zamontowanego silnika a w komorze silnika znajdują się wszystkie połączenia i włącznik wyprowadzony przez dno kadłuba. Wychodzi w okolicy wału napędowego do pierwszej osi, jest dość mały, także z zewnątrz niewidoczny.

Bateria natomiast umieszczona jest, nie w komorze silnika a w skrzyni pod wieżą. Wieża nie jest na stałe przyklejona a skrzynia pod wieżą jest przykręcona małą śrubką. Na razie bateria jest połączona z resztą instalacji konektorami ale w sumie może mogło by być tam wklejone gniazdo (podstawka) na baterię, ale trzeba by sprawdzić wymiary czy nie będzie za wysoka. Także baterię da się wymienić. Bateria to płaska CR2025 3V.

 

Kamuflaż maskowałem masą UHU Patafix plus taśma malarska. Wóz pomalowany farbami Tamiya: NATO green, black i brown.

 

"Power Pack" złożyłem osobno i dorobiłem do niego wózek odkładczy. Wózek robiłem tylko na podstawie zdjęcia z internetu

Całość wygląda jak poniżej, nie sklejona jeszcze na gotowo, może jeszcze trochę przykurzę, pobrudzę .

 

HzO71CC.jpg

 

dliGldu.jpg

 

ZDW0uiA.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Super, bardzo mi się podoba. Super model. Pomalowany fajnie. Buduję teraz też Rosomaka. Jak zrobiłeś otwierane tylne drzwi i właz kierowcy ? Na razie uporałem się z otwieranymi włazami w wieży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo mi się podoba. Super model. Pomalowany fajnie. Buduję teraz też Rosomaka. Jak zrobiłeś otwierane tylne drzwi i właz kierowcy ? Na razie uporałem się z otwieranymi włazami w wieży

 

Dzięki bardzo

 

Co do drzwi tylnych przedziału desantu to dolne zawiasy przewierciłem wiertłem o średnicy 0,7 mm i po przyłożeniu drzwi do kadłuba nawierciłem w tym wystającym elemencie zawiasu (z kadłuba) ale nie na wylot. Tam wkleiłem krótki drucik średnicy ok. 0,8 mm klejem cyjanoakrylowym.

W górnych zawiasach natomiast dokleiłem do wystającej części zawiasu drzwi, od zewnętrznej strony krótki drucik 0,5 mm średnicy i dorobiłem z kawałka plastiku (z ramki) takie małe kosteczki z otworem na krawędzi. Najpierw nawierciłem otworek i później przeciąłem skalpelem stycznie do wywierconego otworu, resztę odciąłem skalpelem. Po umieszczeniu drzwi kosteczki wkleiłem niewielką ilością kleju Tamiya thin cement tak żeby nie przykleił się ten drucik a miał możliwość obracania się.

W miejscach gdzie są zawiasy w kadłubie musiałem trochę skalpelem wybrać plastiku bo drzwi "sprężynowały" i otwierały się samoczynnie.

 

We włazie kierowcy trudno byłoby wg mnie odtworzyć rzeczywiste zawiasy gdyż właz w modelu nie składa się z warstw. Dlatego zrobiłem to trochę inaczej ale właz się ładnie otwiera. W tylnej częsci włazy nawierciłem dwa otwory i w nie wkleiłem druciki w kształcie litery "U" odgiętej z jednej strony w lewo i w prawo. Niestety nie robiłem za dużo zdjęć podczas montażu ale na tym jednych trochę widać od środka jak to wygląda. Niezbyt wyraźnie wyszło bo robione wieczorem telefonem ale ogólny koncept zawiasu jest widoczny. Te odgięcia nie mogą być za długie bo z jednej strony jest ściana grodziowa przedziału silnika a z drugiej skrzynia akumulatorów.

 

sx4MxNh.jpg

 

 

Też myślałem o otwieranych włazach w wieży ale ostatecznie zdecydowałem, że zostawię zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z Twojego pomysłu i mam ruchomy właz kierowcy. Otwierane na wieży też. Tylne drzwi i górne włazy desantowe, to ciężko będzie przerobić, chyba że całkowicie wymieni się elementy zawiasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo

 

Skorzystałem z Twojego pomysłu i mam ruchomy właz kierowcy. Otwierane na wieży też. Tylne drzwi i górne włazy desantowe, to ciężko będzie przerobić, chyba że całkowicie wymieni się elementy zawiasów.

 

Ciesze się, że mogłem pomóc. Tylne drzwi zrobiłem tak jak opisałem poprzednio. Natomiast włazy dachowe ja zostawiłem zamknięte na stałe. Przez tylne drzwi można zajrzeć do środka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Cześć.
Model trafił na licytację na FB, w celu zbiórki na leczenie białaczki u małego chłopca. Jeśli ktoś chce pomóc i zakupić ten model to zapraszam.
Licytacja trwa do niedzieli 11.12.2022 do godziny 21.
EDIT 

Lcytacja zakończona. Link usuwam. 

Edytowane przez M.J.89763
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • M.J.89763 changed the title to KTO Rosomak "Polish APC" - IBG Models 1/35

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.