Skocz do zawartości

Pojazdy w obronie City Hall - Karbala 2004


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Na razie nie widzę nowych propozycji, więc wbiłem RAL 1001 w przeglądarkę i oto przykład. Powtarzam przykład bo w obrazach wyświetliły mi się różne odcienie w tym bardziej ,,żółtopiaskowe''. Mamy podane przykłady Revella, Vallejo i Hataki. Czy znajda się jeszcze jakieś propozycje?

Pozdrawiam

Andrzej

 

4ArkmjM.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Dziękuję za wypowiedzi i przykłady. Jeśli jeszcze ktoś chce się wypowiedzieć to proszę. Ja teraz przystępuję do stworzenia takiej palety zarówno z farb modelarskich jak i przeznaczonych do innych celów a potem tak jak wspominałem, prześlę to do weryfikacji.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Sporządziłem na szybciora taką kolorowa ankietę z prośbą o zaznaczenie numeru albo wybór z tabeli. Tu są próbki kolorów modelarskich podanych we wcześniejszych postach i kolory innych lakierów np. proszkowych. Większość z nich ma w nazwie RAL 1001.

Rozesłałem do kilku osób i na razie mam 1 odpowiedź.

Czekam i jak dostanę kilka odpowiedzi to zaprezentuję wyniki.

eUmk0TV.jpg

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że taka paleta nie ma sensu. Na każdym monitorze odcień wygląda inaczej, każdy producent co innego wrzucił też do sieci. W każdym oświetleniu barwa wygląda inaczej, więc odpowiedź jaką dostaniesz będzie raczej bardzo mało wiarygodna. Jedyny sens jeśli faktycznie chcecie osiągnąć kolor prawie jak oryginał, miałoby kupienie wszystkich farb, pomalowanie jednej kartki i rozesłanie wszystkim do oceny. A i tak jeśli oceniamy okiem, to trzeba by określić odpowiednie światło.

 

Sam walczę z kolorem to jednego modelu od 3 dni. Wieczorem po pracy wydaje się idealny, zielono-zółty, następnego dnia w dzień jest już brązowy i tak bez końca można się bawić. Nie ujmuję niczego tej koncepcji wyboru odcienia, ale nawet jak wszyscy będą przekonani co do jednego, to i tak pewnie nijak miałby się on do rzeczywistego koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem po pracy wydaje się idealny, zielono-zółty, następnego dnia w dzień jest już brązowy i tak bez końca można się bawić.

 

To normalne - zmienia się temperatura światła przecież. Co więcej w dzień kolor będzie też inny, w zależności od tego czy są chmury czy nie. A oryginał też wyglądał inaczej, w zależności od tego czy stał przy zielonym drzewie, czy czerwonych drzwiach.

 

Jedyny sposób to pomalowanie płytki polistyrenowej poszczególnymi odcieniami i przyłożenie do oryginału. Jeśli nie ma takiej możliwości, to szkoda zachodu. Kolor będzie się zmieniał w zależności od kąta patrzenia na monitor. W szczególności dotyczy to wszelkiego rodzaju brązów i granatów.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W następnym i ostatnim z tego cyklu odcinku zaprezentuję wyniki ankiety. Mam już pierwsze odpowiedzi w tym od dowódcy kompanii, szefa kompanii i dowódców pojazdów. Ale zanim o tym to odniosę się do wypowiedzi powyżej.

Otóż może zaskoczę kolegów, ale ja od lat mam takie samo zdanie co do kolorów. Wszystkie powyższe uwagi dotyczące warunków oświetlenia, odcieni z różnych partii lakierów, warunków technicznych wykonania zdjęcia i czasów w których zostało zrobione i odtworzone i wszelkie inne wymienione przez kolegów czynniki powodują to, że zwłaszcza w odniesieniu do pojazdów wyeksploatowanych mamy wysoki stopień niepewności co do odcienia i czasem samego koloru. Nie będę się rozpisywał na temat przykładów ale powyższe wypowiedzi jednoznacznie powodują wniosek, że nigdy nie możemy być pewni koloru pojazdu. Nie wiem więc skąd rozterki przy malowaniu. Mamy zdjęcia, mamy całą paletę firm i kolorów wiec wybieramy coś i malujemy. Wszystko. Świadczą o tym także wypowiedzi kolegów w tym wątku kiedy po raz pierwszy zadałem to pytanie dawniej. Ja się z tym zgadzam a dlaczego wybrałem teraz formę ankiety opowiem jak spłyną wszystkie wyniki. Powiem tylko, że jak dotychczas wszystkie odpowiedzi wskazują na jeden kolor z tej palety a zaznaczę tylko że większość kolorów w niej przedstawionych to RAL 1001. Różnice w nich nie wynikają z warunków wymienionych wyżej a są tak wyraźne, że jednocześnie przeczą powyższym teoriom w tym mojej.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Jak wspomniałem, w tym ostatnim odcinku o kolorze Szakali z II zmiany w Iraku podam wyniki ankiety o kolorach, którą przeprowadziłem wśród weteranów.

Najpierw może kilka słów wyjaśnienia. Uwzględniając wszystkie poglądy wyrażone w postach powyżej postanowiłem jednak ustalić w miarę dokładnie kolor. Powodów było kilka:

1. Wydarzenia, których dotyczy ten wątek miały miejsce 14 lat temu i żyją wszyscy ich uczestnicy, co zarówno w historii jak i modelarstwie nie jest zjawiskiem powszechnym.

2. Istnieje producent tej farby i były realne podstawy by mieć nadzieję na zachowane próbki.

Dyskusje na temat kolorów, dotyczące wielu wcześniejszych okresów, napotykają na wynikające z braku powyższych czynników trudności.

Niestety jak się okazało, zgodnie z niechlubnymi polskimi tradycjami, producent po zakończeniu produkcji i zmianie stosunków własności w tym przemyśle, pozbył się dokumentacji z tym związanej i odtworzenie samego symbolu trwało bardzo długo. Niestety żadna próbka się nie zachowała i stąd moje działania ankieterskie.

Pytanie skierowałem do 10 osób i otrzymałem od wszystkich odpowiedzi.

Ośmiu ankietowanych opowiedziało się jednogłośnie za numerem 6 i jest to podany przez bigmodela w jednym z powyższych postów BILMODEL Sand Polish Army P111 (ten producent nie podaje symbolu RAL).

Oprócz tego były jeszcze 2 głosy na symbol RAL 1016 !!! z tabeli kolorów,

Pozostali jako drugi kolor podawali:

1 głos na numer 8 czyli lakier firmy Powder Point

1 głos na numer 10 czyli lakier firmy Selvida RAL-1001

oraz 1 głos na RAL 1017 z tabeli

Teraz pora na prezentację listy kolorów:

1 - beżowy ze strony Barwy.net 2 - Custom mixed spray RAL1001_BEIGE 3 - Hataka-B208-Desert-Beige 4 – Kolor znaleziony w grafice pod symbolem RAL ale strony nie udało się znaleźć (chyba Immergas) 5 - Lifecolor TM010 - piaskowa (RAL1001) 6 - BILMODEL Sand Polish Army P111 7 - Martin Brown Paints Ltd RAL-1001 8 - Powder Point RAL-1001-Beige - Powder-Coating 9 - Proszkowy INTERPON D1036 - RAL 1001 10 - Selvida.de RAL-1001 11 - Vallejo -71-075 - ivory 12 - Revell 314-beige - pólmatowy – 32314

Jak widać po pierwsze wśród kolorów o oznaczeniu firmowym symbolem RAL 1001 istnieje dość duży rozrzut odcieni. Podobnie duży rozrzut istnieje w głosowaniu respondentów, ale tu wyraźnie stosunek głosów podstawowych jest 8:2. W głosowaniu, z kolorów modelarskich, zwrócono uwagę tylko na jeden, który w dodatku nie posiada wymienionego odpowiednika RAL.

W tym konkretnym przypadku BRDMów z II zmiany PKW Irak, możemy tylko zalecić wszystkim chętnym stosowanie tych wymienionych odcieni i to nawet wszystkich pięciu z naciskiem oczywiście na dwa pierwsze.

Kończymy więc ten odcinek o kolorach Szakali. Oczywiście dyskusje na temat wykończenia modeli oraz zastosowanych technik i śladów eksploatacji staną się zasadne w przypadku prezentacji następnych modeli w tym malowaniu.

Pozdrawiam

Andrzej

Poniżej kolory na które oddano głosy

kzUU92Z.jpgzXykrzu.jpg

yTJkx8V.jpgmCX1y2y.jpg

IRoZaqf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poboczny wątek bułgarski - ZiŁ-131 ma gotowe podwozie, fotki poniżej. Pora na dobór farb. Analizując fotki wrzucone przez Gerda (strona 13 tego wątku) skłaniam się ku:

piaskowy Pactra A25 Armor Sand

zielony Pactra A33 Medium Green

brązowy Vallejo German Camo Black Brown 70822

Sensowny dobór czy poradzicie inne farby?

Na bęben wyciągarki (jeszcze nie zamontowany) nawinę linę 0.4 mm od Eureki. Powinna mieć na końcu hak sprężynowy. Przejrzałem zapas posiadanych części w 1:72 i nie mam takiego. Czy dużym błędem będzie zamontowanie zwykłej kauszy? A może ktoś z Kolegów wie gdzie zdobyć taki hak w 1:72?

Malowanie wnętrza kabiny - jeżeli dobrze widzę na fotkach piaskowe? Tablica przyrządów (na fotkach nie widać) - instrukcja podaje oliwkę (taką samą jak zasadniczy kolor radzieckich pojazdów) - to będzie właściwy kolor?

0pwfTdf.jpg

KzBBGP1.jpg

TVIXJyy.jpg

nvTfy1S.jpg

RFc4ixz.jpg

LX3z2Dw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Fajnie Ci to idzie. Jednak choć sam w odniesieniu do pojazdów bułgarskich użyłem terminu ,,temat uboczny'' to muszę stwierdzić, że obecnie jest to temat główny i bardzo miło bo jak obserwowałem fora bułgarskie to tam nic na temat ich udziału w Iraku nie ma.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Moja interpretacja "Jabola" w związku z tym, że "wracam do życia" to zasiadam przy warsztacie, jak widać jest to rewitalizacja starego brdm-2 Dragona sklejonego ze 20 lat temu :)

Jeszcze daleka droga, ale drobnymi kroczkami, acha na razie koøa bedá zestawowe, ale docelowo zamienie je na "Stomil""

 

 

IMG_20181118_193405.jpg

IMG_20181118_193900.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jabol zdecydowanie na razie cieszy się największym powodzeniem. Cieszę się. Chorąży, kolejny fajny Berdek. Trzeba jednak zauważyć to co już i ja i inni sugerowali powyżej. Nie jest to temat, który wywołał jakiś większy oddźwięk wśród olbrzymiej społeczności tego forum. I nie ma się czemu dziwić. Nie wyszło mi to zachęcanie do uhonorowania naszych misjonarzy z pierwszych dwóch zmian PKW Irak. Ja obiecałem sobie że nie zrezygnuję z tego tematu i myślę, że jakoś to muszę rozwiązać. Na razie pozdrawiam                    Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego rezygnować ?? Wiem o 2 osobach zaczynających dłubać "szakale" z misji :) więc....

ps. podobna sytuacja, lata czekaliśmy na Rosomaka, wydawało sie ze jak został wydany, to na forach będzie zatrzęsienie modeli, a tu cisza, nikt się nie chce chwalić, bo mu napiszą że nie ma być nokianów a coś innego, poza tym o 4 nity za mało nad lewym sponsonem, poza tym dlaczego nie dokupił 40 dkg. blach. Trzeba też go wybrudzić, najlepiej przy pomocy 30 buteleczek "chemii" Mig bo "czysty" i nie zardzewiały to wogóle nie jest model... W moim magazynie czekają jeszcze 3 pudełka Rosomaków na swój czas :) .  Swego czasu w muzeum w Ustroniu stał "mój" Rosomak. O ile wiem to było kilku chętnych do zakupienia gotowego modelu, co najmniej jeden zakupił model w sklepie modelarskim w Cieszynie, właścicielowi mówił, że zainspirowany sklejonym z wystawy.

Reasumując, więcej wiary, mam nadzieje że wątek nie wygaśnie i powolutku inni też pochwalą się swoimi modelami w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, ze gdybyście ten temat poszerzyli (ale chyba tka grupa kiedyś była) o pojazdy PKW, to byłoby więcej. Na forum humvee są 3-4 modele PKW i pewnie znalazłoby się tez coś jeszcze innego dla chętnych do zbudowania. Rozumiem jednak intencję założyciela tematu i takie ujęcie w ramach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Najpierw wiadomość z ostatniej chwili. Otrzymałem wieści od producenta i konwersje do Berdków opóźniają się. W dalszym ciągu są w opracowaniu.

Co do wypowiedzi makinena to już dawno doszliśmy wspólnie do wniosku jak pewnie pamiętacie, że nie będziemy się ograniczać do Karbali, w związku z czym wszelkie inne pojazdy są akceptowane. Ja się tylko trzymam Berdków i Honkerów z powodów nazwijmy to osobistych natomiast mamy tu pojazdy bułgarskie, więc tym bardziej dla polskich jest miejsce. 

Natomiast jeśli chodzi o problem Rosomaka poruszony przypadkiem przez chorążego to dużo wiem na ten temat ale to nie jest ten watek do rozpatrywania sytuacji. Co do moich poglądów planów na przyszłość to jest jak pisałem wyżej natomiast ten wątek jest otwarty dla wszystkich chcących pokazać pojazdy z Iraku i to się nie zmieni.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie całkowicie sondażowe i niezobowiązujące...

W związku z tym, ze poległem na lutowaniu stelaża koła zapasowego do "Jabola" mam 2 pytania:

1. Czy jest osoba mająca doświadczenie w wykorzystywaniu w modelarstwie drukarek 3D ??   I czy podpowie, jakie tworzywo użyć do "drukowania", aby wyrób mógłby być sensownie wykorzystany w modelarstwie.

2. Czy były by osoby zainteresowane zakupem wydruku z drukarki 3D  elementu kompletu stelaża koła zapasowego 'Jabola"   sam kompletny stelaż, bez koła. Nie wiem jakie koszty pewnie zależne od ilości chętnych, bo jak sam nie dam sobie rady z projektowaniem elementu, to zamówił bym projekt i wydrukował dla zainteresowanych. Na razie pewnie 2 szt. żeby ocenić koszty i czy "to" wogóle by się nadawało do użycia itd......    Pytam całkowicie sondażowo, bo pewnie skończy się na tym że sam dla siebie wydrukuję, ale .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.