Skocz do zawartości

Namiot bezcieniowy


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, jak najbardziej światło to podstawa fotografii. Model oświetlony tak jak np. u Solo można z bardzo dobrym rezultatem obfotografować każdym aparatem i jakość na potrzeby forum będzie bardziej niż wystarczająca, chociaż na obiektyw i odpowiednie jego parametry też trzeba zwrócić uwagę, no ale aparat nie przydaje się tylko do fotografowania modeli i lepiej kupić taki, który da nam większe możliwości i lepiej się sprawdzi też w różnych innych sytuacjach.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co Cię skłoniło do zainteresowania się tym aparatem? Ten mega zoom? W fotografii jeśli chodzi o obiektywy bardzo na miejscu jest powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Tak długich ogniskowych jak są w tym aparacie będziesz używał od święta i to tylko w mega dobrych warunkach świetlnych, a najlepiej koniecznie ze statywem, choć i tak wtedy jakość takich zdjęć będzie dyskusyjna, no ale jeśli Cię cieszą zdjęcia typu "bylebybyło coś widać" no to ok. Sama matryca szumi tak, że nawet na najniższym ISO obraz jest w paćki, a im dalej to tylko większe koszmarki będą. Nie patrz na parametry typu ilość Mpixów, krotność zoomów itd.. popatrz jak wyglądają zdjęcia zrobione tym aparatem, no a jeśli takie szkaradki Cię satysfakcjonują no to kupuj.   

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, arhtus napisał:

I co Cię skłoniło do zainteresowania się tym aparatem? Ten mega zoom? W fotografii jeśli chodzi o obiektywy bardzo na miejscu jest powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Tak długich ogniskowych jak są w tym aparacie będziesz używał od święta i to tylko w mega dobrych warunkach świetlnych, a najlepiej koniecznie ze statywem, choć i tak wtedy jakość takich zdjęć będzie dyskusyjna, no ale jeśli Cię cieszą zdjęcia typu "bylebybyło coś widać" no to ok. Sama matryca szumi tak, że nawet na najniższym ISO obraz jest w paćki, a im dalej to tylko większe koszmarki będą. Nie patrz na parametry typu ilość Mpixów, krotność zoomów itd.. popatrz jak wyglądają zdjęcia zrobione tym aparatem, no a jeśli takie szkaradki Cię satysfakcjonują no to kupuj.   

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz, że będziesz tym aparatem robił piękne zdjęcia dzikiej zwierzyny w lesie, tudzież idealne kadry z naszymi ulubionymi samolotami na pokazach itd...?? Niestety ale rzeczywistość brutalnie sprowadzi Cię na ziemię, bo pokazując innym zdjęcia tej zwierzyny będziesz musiał wspomagać się komentarzem,  w stylu "no a ta plama innego koloru po środku to tygrys" ? z samolotami będzie podobnie tylko tam będzie ciemniejsza plama na jasnym tle.. ? Wiesz każdy nowy adept wchodzący w świat fotografii ma podobnie, czyli myśli, że jak będzie miał takiego wymarzonego megazooma to zdjęcia będzie robił cudne, wiem bo miałem podobnie tylko kilkanaście lat temu.. a teraz na takiego megazooma to nawet mi się patrzeć nie chce i nie uważam, że każdy potrzebuje do zwykłego focenia sprzęt za grube tysiące, ale mam świadomość na czym polega fotografia i jakie ma ograniczenia. Ten megazoom robi zdjęcia jak większość telefonów i to nie najdroższych. Będziesz miał akwarelową paćkę, a w gorszych warunkach oświetleniowych będzie tylko jeszcze gorzej, w nocy nawet ze statywu będzie koszmarnie, tylko tyle, że będziesz mógł sobie robić spore zbliżenia takich obrazów, a i zapomnij o robieniu "udanych" zdjęć "z ręki" na tych długich ogniskowych w warunkach innych niż meeeega słoneczny dzień. 

Moim zdaniem nie warto kupować takiego wynalazka, bo w okolicach 1000-1500 zł można w dzisiejszych czasach kupić aparat, który da nieporównywalnie lepszą jakość zdjęć i ogólnie większe możliwości. Łakomiąc się na takiego megazooma poświęcisz dobrą jakość zdjęć na rzecz możliwości robienia dużych zbliżeń o wątpliwej jakości, a po jakimś czasie sam dojdziesz do wniosku, że tak dużych ogniskowych praktycznie w ogóle nie używasz.            

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu żeś się przyczepił do tego mega-zooma. Jest to tylko jedna z wielu użytecznych funkcji w tym aparacie.

Czy ja prosiłem o radę jaki aparat mam zakupić ? Zanim się zdecydowałem poświęciłem trochę czasu na zapoznanie się z kilkoma innymi konstrukcjami.

Poza tym ja nie chcę fotografować. Ja chcę mieć aparat.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczepiłem się tego megazomma bo wiem jakie konsekwencje niesie ze sobą taki obiektyw, a tym samym jakie nikłe korzyści względem dużych wad, a generalnie to chciałem Ci pomóc w wyborze lepszego aparatu, ale jak widać niepotrzebnie ?

Edytowane przez arhtus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KPaweł napisał:

Dokładnie. A te małe matryce mają zaletę w postaci dużej "głębi ostrości' co się przydaje w fotografowaniu modeli. No ale trzeba używać statywu zwykle...

Pozdrawiam!

 

A te większe matryce mają możliwość zwiększenia wartości przysłony w obiektywie ? co zwiększa głębię ostrości więc wychodzi na to samo w tej kwestii, a że generuje przy tym o wiele lepszy obrazek to sumarycznie jest o wiele, wiele lepiej ?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Podpytam w tym temacie, bo będzie odpowiedni a chcę w niedługim czasie skompletować w miarę rozsądne akcesoria do fotografowania (głównie oświetlenie itp, bo będzie używane nie tylko w fotografowaniu modeli).

Proszę powiedzieć, czy oświetlenie namiotu od góry jest niezbędne czy jak wygląda temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mates napisał:

czy oświetlenie namiotu od góry jest niezbędne czy jak wygląda temat?

Nie jest niezbędne, możesz mieć po bokach światło. Wszystko zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Do namiotu przyda się tez biała pleksi. Niby temat prosty ale prawda taka ze trzeba pokombinować ze światłem jak już będziesz miał, mamba myśli wysokość lamp i czy są naprzeciw czy po bokach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dziś przyszła maszynka do robienia zdjęć modeli- czyli namiot bezcieniowy. Nareszcie koniec z tłem z papieru xero i lampką nocną.

Szału nie ma - koszt 109 zł. Oświetlenie zimne diody led, tło w różnych kolorach 6 szt. wymiary 45x44x43 cm. Mało sztywny, ale dopiero go rozłożyłem.  

 

IMG_20210305_121827.jpg

IMG_20210305_125824.jpg

IMG_20210305_125833.jpg

IMG_20210305_125841.jpg

IMG_20210305_120047.jpg

IMG_20210305_120120.jpg

IMG_20210305_120147.jpg

IMG_20210305_121530.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dokładnie takiego samego używam, problem bywa z bokami, składają się trochę do środka, światło z listwy LED czasem wystarczy. Ja doświetlam niekiedy trzymaną w ręce dość silną lampą LED na akumulator. I tak potrzeba czasem dodać światła w aparacie (EV koło +0,7 nawet) albo już w obróbce jak się robi z RAV. Co do odcienia barw to  najczęściej dysponujemy niekalibrowanymi monitorami i na każdym może być z tego powodu trochę inaczej. W takim namiocie fotografowałem Fokkera, którego wstawiłem wczoraj do galerii na Forum. Namioty z zewnętrznym światłem są fajne ale zajmuje to wszystko po rozłożeniu sporo miejsca.

 

z serdecznymi pozdrowieniami

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Ja ma tego cudaka (wszystkie fotki moich galerii na tym forum są z tego namiotu). Czasami trudno zapanować nad blikami tworzonymi z odbić od tego srebra wewnątrz- zakładam wtedy na wszystkie ścianki arkusze matowej kalki technicznej i trochę się to zmiękcza...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Odgrzeje trochę temat.

Widzę, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim namiotów z zewnętrznym źródłem światła, które miały je tylko rozproszyć, ale czy ktoś kto zna się na fotografii mógłby się wypowiedzieć w temacie namiotów z wewnętrznym oświetleniem LED i srebrnymi panelami do rozpraszania światła? 

Mam mocno ograniczone miejsce (również do przechowywania namiotu po złożeniu) stąd opcja stół + oświetlenie na statywach odpada tak jak i parasolki itp.

Pomyślałem nad namiotem z własnym oświetleniem LED. Znalazłem takie 2 modele, które wydają się ok:

Godox LST60 (ok 550 zł)

GlareOne LED cube 60 (ok 500 zł).

Z tego co widzę to mają chyba takie same źródło światła tylko inne stelaże i formę składania.

Czy taki sprzęt jest wart swojej ceny?

Fotografuję tylko i wyłącznie lotnictwo i figurki. Aparat to na razie smartfon.

Cel to oczywiście dobrej jakości amatorskie zdjęcia, które pozwolą pokazać modele bez doktoryzowania się w temacie fotografii 😉

A może warto rozważyć jakieś inne rozwiązanie?

Kluczowa jest dla mnie łatwość montażu i rozmiar po złożeniu oraz nie chciałbym przekroczyć tych 5 - 6 stówek na sprzęt, z którego będę korzystał sporadycznie bo jednak progress w projektach mam żółwi 😉

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może narażę się wszystkim wypowiadającym się w tym wątku, bo widzę, że te namioty mają ogromną rzeszę fanów, ale osobiście uważam, że kupowanie namiotu bezcieniowego i robienie nim zdjęć to jedna z gorszych rzeczy jakie można sobie zrobić próbując uczyć się fotografowania… gorsze może być chyba tylko jeszcze kupienie namiotu z taśmami LED…

Edytowane przez Albatros
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszK. napisał:

Odgrzeje trochę temat.

Widzę, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim namiotów z zewnętrznym źródłem światła, które miały je tylko rozproszyć, ale czy ktoś kto zna się na fotografii mógłby się wypowiedzieć w temacie namiotów z wewnętrznym oświetleniem LED i srebrnymi panelami do rozpraszania światła? 

....

Nie polecam.

Miałem i się pozbyłem z takiego powodu, że wszelkie robione zdjęcia miały prześwietlone górne powierzchnie pstrykanych przedmiotów. W tych namiotach ze srebrnymi bokami ledy są umieszczone na górze i nie mam możliwości przeniesienia tego gdzieś na bok.

Może miałem jakiś tańszy od tych, które Ty oglądasz, ale nie dało się później tych odblasków na górze zniwelować w żadnym programie do foto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze raz zaprezentować swoje "studio fotograficzne" na które wydałem coś około 120 zł. "Studio" można pewnie udoskonalić po swojemu np. dać mocniejsze żarówki, więcej punktów świetlnych, można tez po bokach dostawić dodatkowe kawałki kartonu odbijające i rozpraszające światło. Możliwości jest wiele. Efekt uzyskany z tak prostego zestawu przy założeniu, że mają to być zdjęcia amatorskie mi wystarcza. Czy wystarczy Tobie zależy od Ciebie.

 

https://modelwork.pl/topic/50816-jak-1-m-zts-plastyk-172/page/2/#comment-929946

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.