Skocz do zawartości

PZL P.11c 1/72 Arma Hobby


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Koniec, skrzydło uważam za skończone (po raz kolejny).

W porównaniu do skrzydła zestawowego różni się kilkoma detalami. Od siebie dodałem zbiornik paliwa i luk do jego zamontowania na krawędzi natarcia, podstawy przyrządów celowniczych, nity, odcięte lotki i ich mechanizację, maszty antenowe, wyrzutniki łusek na spodzie, żeberka na spodzie i wyrzutniki bomb.

Prowadziłem dalsze testy z nakładaniem wypukłych nitów, tym razem na skrzydle. Test wypadł niepomyślnie i zdecydowałem, że usunę wszystkie dotychczas nałożone nity (na osłonie silnika także) i ponituje model klasycznie.

 

1u6bCfc.jpg


KUJotkl.jpg


WFVuzag.jpg

 

Jja3OYO.jpg


DYfPn5i.jpg


rdNpU7u.jpg


Ue66rHM.jpg


ikRNsS4.jpg


N1TSQpH.jpg


0E44ECm.jpg


1pHoPA3.jpg


nDwQI98.jpg

 

Porównanie moich wyrzutników z tym co daje producent w postaci blaszki.


6WEKirC.jpg

 

Wyrzutniki zamontowane tylko do zdjęć. Ich końcowy montaż nastąpi dopiero po lakierowaniu i kalkach.


48w5IpW.jpg


av1Wf1a.jpg


nhdXLqr.jpg

 

JNrpds7.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego wcześniej nie trafiłem na ten wątek. Twoja praca z jednej strony onieśmiela, z drugiej motywuje. Piękna rzecz, Panie Kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, rymulus napisał:

że usunę wszystkie dotychczas nałożone nity (na osłonie silnika także)

Ale dlaczego???!!! Leo, why????!!!!

Osłona osiołka jest rewelacyjna!

A, i czym robiłeś te kropki?

Bo to nie są kulki bga...?

 

 

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłona wygląda bardzo ładnie jak i cały model. Szkoda tych nitów. Może zaszalejesz i zrobisz nity na skrzydłach z kulek? 0,25 mm byłyby chyba ok. Wiem, że brzmi to jak szaleństwo, ale...:twisted:

 

A te nity to były takie:

https://hgwmodels.cz/en/172-scale/539-double-triple-lines-rivets-060-mm-172-722012.html

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, barszczo napisał:

Super robota :super:.

Dzięki.

5 godzin temu, zaruk napisał:

Nie wiem dlaczego wcześniej nie trafiłem na ten wątek.

Pewnie dla tego, że leżał sobie zapomniany przeze mnie w odmętach forum prawie półtora roku.

2 godziny temu, myszaty napisał:

Ale dlaczego???

Z dwóch powodów. Po pierwsze po nałożeniu nitów na połowę płata (tylko góra) i po położeniu podkładu rzędy nitów wyszły niejednorodne. Dodam, że nity kładłem w liniach podziału blach. 

Zdjęcia z telefonu.

uO2dB6z.jpg


rwWOLkn.jpg

 

Jak widać w niektórych miejscach nity leżą ładnie, w innych ich prawie nie widać bo się przesunęły i przykleiły do boku linii podziału, a w niektórych miejscach kalka, na której znajdują się nity nie siadła prawidłowo i wypełniła przestrzeń między nitami prawie na równo z nimi. 
yn3eGwD.jpg

 Po drugie, doszedłem do wniosku, że nity te są za duże do tak małego modelu. Na modelu, który będzie dwa, trzy razy większy, jak np. śmigłowiec Mi-8 będą one świetnie się prezentować.

 

2 godziny temu, myszaty napisał:

A, i czym robiłeś te kropki?

Bo to nie są kulki bga...?

Nie są to kulki BGA, są to żywiczne nity firmy Archer.

https://www.archertransfers.com/SurfaceDetailsAircraft.html

 

Godzinę temu, lord_karton napisał:

Może zaszalejesz i zrobisz nity na skrzydłach z kulek? 0,25 mm byłyby chyba ok. Wiem, że brzmi to jak szaleństwo, ale...:twisted:

Kulki BGA 0,3 mm użyłem na centralnej części skrzydła. Użycie tych kulek na całym skrzydle i na kadłubie to rzeczywiście szalone i karkołomne zadanie. Wystarczy sobie uświadomić, że trzeba by położyć ich kilka tysięcy, a efekt takiego zabiegu pewnie nie byłby zadowalający. 

 

Godzinę temu, lord_karton napisał:

Na początku miały to być te nity. Nabyłem więc dwa różne kartoniki i mogę napisać tylko tyle, że wywaliłem kilkanaście Euro w błoto. Nity po nałożeniu zgodnie z załączoną instrukcją (dodam, że procedura ich nakładania jest skomplikowana i czasochłonna) nie istnieją. Inaczej, w miejscu ich nałożenia zostają srebrne kropki dość dużej średnicy. Po położeniu podkładu pozostaje gładka powierzchnia, nie ma po nich śladu, żadnej najmniejszej widocznej wypukłości. Prób wykonałem kilka biorąc próbki z obu zakupionych kartoników.

 

Osłona z "klasycznymi" nitami.

 

2OtPZEy.jpg

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Przez kilka ostatnich dni warsztaty P11-stki przewijają się przed moimi oczami. Przypomniało mi to o mojej, leżącej w zapomnieniu. Pierwsza myśl, trzeba by ją może skończyć. Plan jest taki, zanim zorientuję się na jakim etapie stanąłem z kabiną zrobię sobie coś prostego i szybkiego.

Padło na powierzchnie sterowe. Rozciąłem je w celu zrobienia ich w pozycji wychylonej.

Zawiasy zrobiłem z drutu miedzianego rozgniecionego z jednej strony.

 

5Atq4KK.jpg


W2PGeCU.jpg


3G49srl.jpg


uo4mxV5.jpg


jM6S1sc.jpg


s7VilAo.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, marcin_matejko napisał:

Kapitalna robota, brawo.

 

 

12 godzin temu, GrzeM napisał:

Niesamowita robota!!!

Dzięki, miejmy nadzieję, że finalnie będzie się dało to oglądać.

 

Wstawiam małą aktualizację, postępy może niewielkie ale coś już mogę pokazać.

 

Zacznę od tyłu czyli od sterów. Statecznik pionowy dostał nowy maszt z metalu. Nic mnie tak nie drażni jak wyginający się plastikowy maszt w trakcie naciągania linek. Dla ułatwienia montażu tejże linki zrobiłem na maszcie małe nacięcie, w które ona wejdzie, na zdjęciu go nie widać.

Stery głębokości połączyłem okrągłym łącznikiem. Na cacy będę to miejsce obrabiał tuż przed montażem bo jest to bardzo delikatne miejsce, ten łącznik na zdjęciu jest chyba piąty z kolei.

 

29BUKA6.jpg

 

Do kratownicy i wyposażenia wnętrza doszły kolejne elementy. W dwóch przypadkach bazowałem na elementach fototrawionych z zestawu.

Pierwszy to drążek do regulacji wysokości fotela.

 

Baza.

 

W2lCgYL.jpg

 

I po przeróbce.

 

LSMNjk4.jpg

 

Dorobiłem do niego nowe prowadnice.

 

XyOHjQm.jpg

 

C6Ot3h2.jpg


o40L5Dr.jpg


Q96npBy.jpg

 

D8vVU6s.jpg

 

Drugi element to kółko trymera. Z zestawowego usunąłem zewnętrzny kanciasty pierścień i zastąpiłem go okrągłym drutem. Z drutu zrobiłem też imitację małej zębatki, która napędzała łańcuch. Łańcuch imitować będzie ten pogięty drucik widoczny na poniższym zdjęciu. W tej skali powinien to być raczej prosty drut, zależało mi jednak na odróżnieniu go choć odrobinę od linek sterowych.

 

uTf3Lt8.jpg


DYoJghB.jpg

 

rE6rFCt.jpg


VE1mL50.jpg


gbhZqY0.jpg


COL9vyk.jpg


RTC1Vsk.jpg

 

Ostatni element to coś na kształt ręcznego młynka do kawy 😉. Było z mim trochę zabawy ale jak widać udało się go zrobić.

 

0nlCGMT.jpg


bEQgp7d.jpg


uEP946j.jpg


HlUCWk1.jpg


SEZ88hJ.jpg

 

EjtUJJw.jpg


COj8NZZ.jpg

 

 

 

Teraz pytanie. Olśniło mnie, że nie mam żadnej wiedzy na temat instalacji radiowej poza tym, że radio było na półce za fotelem pilota. Nie widzę jednak na żadnym z dostępnych zdjęć elementów tej instalacji w kabinie, żadnego panelu do sterowania tym radiem, gniazda do którego podłączał się pilot. Jakby ktoś miał jakieś materiały lub informacje to dajcie znać.

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.