Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno nadchodzi MiG-19 z Trumpetera. Dziewiętnastego z KP(i wszelkie możliwe przepaki typu MC, Śmer...) znają chyba wszyscy, Bilkowego chyba też. A co to za cudak z Hellera? Ma to może ktoś? I czy ew. mógłby wrzucić inboxa?

IMG_20210121_155248.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spółdzielnie przeważnie grupowały małych producentów ( przeważnie prywatnych ) inaczej nie trafiali do dystrybucji centralnej. Niesamowite wykopalisko !Informacja na opakowaniu : " zestaw Nr 1 " ciekawe czy były następne ?

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest to że te samoloty na rysunkach "instrukcji" bardziej przypominały oryginał niż sam model🥴bo to to już był tylko kawałek plastyku wyglądający jak samolot ale ...z kilometra🤪

Niemniej w czasach PRL robiły dobrą robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logo ZTS Plastyk jakby znajome ale ja nie widziałem czegoś takiego 😯

Gdzie to można było dostać bo chyba nie w SH? Prędzej chyba w zabawkarskim albo jakimś papierniczym.

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jmx62 napisał:

Niemniej w czasach PRL robiły dobrą robotę.

I nie jedną wojnę w piaskownicy, razem z odpustowymi T-34 w najbardziej oczoje:nie_powiem:ch kolorach np. błękitna buda + bordowe podwozie.

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

Logo ZTS Plastyk jakby znajome ale ja nie widziałem czegoś takiego 😯

Gdzie to można było dostać bo chyba nie w SH? Prędzej chyba w zabawkarskim albo jakimś papierniczym.

I w SH też bywały.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kojarzy z przełomu lat 80-tych i 90-tych zestawy żołnierzyków z wojen napoleońskich w 1:72? Pamiętam, że były sprzedawane nie w pudełkach, ale w woreczkach foliowych z dołączoną etykietą. Kiedyś coś takiego miałem, ale nic mi z tego nie zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, djack napisał:

Czy ktoś kojarzy z przełomu lat 80-tych i 90-tych zestawy żołnierzyków z wojen napoleońskich w 1:72? Pamiętam, że były sprzedawane nie w pudełkach, ale w woreczkach foliowych z dołączoną etykietą. Kiedyś coś takiego miałem, ale nic mi z tego nie zostało.

Z tego co pamiętam to było wiele zestawów z różnych epok i różnych narodowości..miałem ich kila(naście?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stron starego "Modelarza LOK"

Spotkanie młodzieży modelarskiej w Domu Kultury w Busku Zdrój z czołową polską pilotką szybowcową Pelagią Majewską.

Od razu kojarzą mi się podobne zdjęcia ze spotkań młodzieży radzieckiej z kosmonautami(oczywiście ruskimi nie hamerykańskimi no bo jakże inaczej)😃

A tak swoją drogą to ciekawe ilu z tych młodych ludzi zostało tymi pilotami a przynajmniej czy ktoś z nich dalej bawi się w modelarstwo?

Pelagia Majewska w Powiatowym DK w Busku Zdr.c.SP1966.18.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kopernik napisał:

Lego z PRLu. Siermiężne jak modele do sklejania.

polskie lego prl.jpg

OO to cos mialem:) Choc, to juz raczej w kategorii zabawek niż modeli bym ustawil:) Podobnie jak blaszany dwupłatowy Polikarpow skręcany śrubami, czyli zestaw typu Ikea.

Ps. tymi wspominkami to Panowie mi smaka na jakas vacuforme zrobiliście, jak byłem mały skleiłem dwie i do dziś się zastanawiam jak to mogło być możliwe, jak wtedy miałem hmm ok. 12-13 lat, a podobno vacuforma to coś dla doświadczonych modelarzy, a nie pamiętam żebym miał specjalny sprzęt, małe nożyczki, papier ścierny i czeski klej do plastiku i jakoś psioczył na nią.

Pzdr.

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego Gazika nie kojarzę - jak widać Czesi mieli nam za złe 1968 rok i polskiego malowania nie przewidzieli. U mnie na osiedlu zamieszkałym w sporej części przez kadrę z 6 PDPD (pozdrawiam wesoły blok wojskowy przy Pachońskiego 6  w Krakowie!) mógł by być tylko w desantowym malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2021 o 22:07, jmx62 napisał:

Dzięki, S-F jak nic:kopara::szok:

Na Scalemates znalazłem takiego dziewiętnastego(mój rocznik:tort:)

Co to za wynalazek, pierwszy raz słyszę o takiej naszej wytwórni "Pokój"

1070601-16854-46-pristine.jpg

Mam to cudo z nowszej edycji, w niebieskim pudełku. To zdjęcie ze scalemates moje:) 

https://www.scalemates.com/kits/pokoj-1-mig-19--952953

Edytowane przez letalin
ug
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, jmx62 napisał:

Logo ZTS Plastyk jakby znajome ale ja nie widziałem czegoś takiego 😯

Gdzie to można było dostać bo chyba nie w SH? Prędzej chyba w zabawkarskim albo jakimś papierniczym.

W Bydgoszczy były w zabawkarskim. Przed 1980.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominaliśmy tu Muzeum Techniki . Zdaje się że już takie nie będzie. Część zbiorów została wywieziona, a muzeum na razie pozostaje zamknięte Rząd dał zielone światło do otwarcia galerii i muzeów 1 lutego. Ale w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki drzwi pozostaną zamknięte. Dyrektor placówki zapewnia, że jego zespół nie próżnuje i zaprasza na otwarcie nowej wystawy we wrześniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebany w necie katalog Revella rocznik 1962(czyli mój) i "wyrwane" z niego kilka kartek. 

Chyba mało kto wtedy słyszał we PRL-u o takiej marce jak Revell. A już wejście w posiadanie jakiegoś modelu to był szczyt marzeń każdego młodzieńca.

Revell_1962.1.jpg

Revell_1962.2.jpg

Revell_1962.3.jpg

Revell_1962.4.jpg

Revell_1962.5.jpg

Revell_1962.6.jpg

Revell_1962.7.jpg

Revell_1962.8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.