Jump to content

FM2 Wildcat - Arma Hobby 1/72


Recommended Posts

 Z lekkim poślizgiem ukazał się FM2 Wildcat nasz Arma Hobby.

 

Wczoraj dostałem, pooglądałem, powąchałem i pomacałem.  Jest tak:

Mamy półtorej ramki plastiku, około 60 części. Sam plastik standardowej jakości Army, czyli dobry. Jakość wykonania oczywiście też, detal konkretny, szczególnie kabina. Tylko od razu zonk – za fotelem pilota były rurki, a nie grube listwy. Wypadałoby je odciąć i zrobić nowe od podstaw. Tak samo drążek za fotelem, do którego pasy były przyczepione – w  obu modelach zlewa się z zagłówkiem – też wypadałoby, żeby był osobno – moim zdaniem to było do zrobienia.  Airfix może prostszy, ale akurat w tym momencie prawidłowo. Chociaż nie ma porównania z Armą jeśli chodzi o szczegóły. Tylko na ile te szczegóły odpowiadają rzeczywistości. W Airfixie na pewno jest to uproszczone, w Armie zresztą też – tylko mniej. Druga sprawa – nie podobają mi się elementy mechaniki skrzydła na dolnej powierzchni płata – moim zdaniem są zbyt duże, zbyt wystające – zresztą zdjęcia potwierdzają, że były subtelniejsze. Za to nitowanie w Airfixie to są jakieś rzewne jaja – ale oni zawsze lubili natłuc tych nitów, nawet w Mosquicie. Trzecia sprawa silnik – od przodu może i dobrze, ale od tyłu…  i to taki pół gwiaździsty silnik. F4 Airfixu ma półtorej gwiazdy i też z tyłu wygląda średnio. Ogólnie tu to się jedni i drudzy nie popisali. Wypadałoby, żeby robić te silniki full wypas. I tu następny problem – jeśli nie kupi się wersji full wypas to nie ma się tych łańcuszków, łączących te kółeczka, bo te łańcuszki są tylko na blaszce (zdjęcie 4). W bidul wersji trzeba sobie to jakoś dorobić. Podział blach – jeżeli chodzi o sam kadłub, to chyba prawidłowy. Kształt kadłuba i jego długość w obu modelach jest praktycznie taki sam. Różnice są rzędu niecałego milimetra.  Przekrój też taki sam – czyli albo Arma powieliła błędy Airfixa, albo i jedni drudzy trzymają się w planach – najpewniej to drugie. Następna sprawa – nie można zrobić w wersji ze złożonymi skrzydłami – a w Airfixie jest taka możliwość. W Airfixie lotki osobno, ale statecznik poziomy – razem, w Armie – odwrotnie. Szkło jest ładne, stosunkowo cienkie, dzielone, przejrzyste. Zawiera nieco więcej elementów, niż potrzeba, co sugeruje wersję F4F w przyszłości.

Co do elementów, które robią z bidul version – expert version – to mamy blaszki, kalki dla 6 malowań i maski. Jeden z kolegów w skasowanym poście powiedział , że przecież są tu blachy. Nie blachy tylko blacha i to mała, czyli blaszka. Symboliczna, coś około 10 części ( EDIT - policzyłem - 18), trudno to nazwać pełnoprawną blachą – w junior set P11c jest wcale nie mniejsza, a tamten zestaw jest połowę tańszy.  Maski są, przydają się, ale jakby nie było, to zawsze można popracować maskolem, bo FM2 jakiejś wielkiej szklarni jak np. He111, albo Do217K nie ma. Ta ekspertność w tym przypadku jest nieco naciągana. Poza tym mi się trafiła instrukcja z błędem – pierwsze malowanie jest bez opisów – fotka poniżej. To chyba z lotniskowca eskortowego Gambier Bay z okresu bitwy pod Samar.

 

 

Nie jest to zestaw pozbawiony wad i chyba medalu jak Jak nie dostanie, a za te pieniądze powinien być lepiej dopracowany. Błędy drobne, ale widoczne – do skorygowania, tyle, że chyba niespecjalnie łatwego. Ale mimo wszystko to co najmniej dobry zestaw. A ekspert set nie wartuje tej swojej ceny 8 dych. Co do normal set to rozmowa jest zupełnie inna, bo tak prawdę mówiąc, to  zestawów Airfixa i Army nie można aż tak bardzo porównywać, bo to jednak dwa trochę inne samoloty. Czyli – chcesz mieć F4 kupujesz Airfixa, chcesz FM2 - Arma wita i zaprasza. Natomiast jeżeli chodzi o stosunek cena/jakość jest lepszy jeśli chodzi o Airfixa, niż w przypadku Army.

Tej jaśniejsze to wypraski Airfixa

 

IMG_20200523_102652.jpg

Łączenie elementów z ramkami momentami boli

IMG_20200523_102845.jpg

 

 

IMG_20200523_102918.jpg

Brak łańcuszków w wersji "bidul"

 

IMG_20200523_103000.jpg

Walnięta instrukcja - deko

IMG_20200523_104319.jpg

Edited by WujekAlice
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dodajmy jeszcze...delikatne nadlewki na   płacie  z hmm trymerem?(taka mała loteczka)

W moich  4 widać  lekkie wklęśnięcia na górnych połówkach płatów( nad tym mega wypychaczem)--mam 99% pewności ..zginą pod surfacerem..ba nawet pod podkładem:).

Zbyt subtelne  imitacje na lotkach( to  już subiektywna ).

i.. jest skaza (moim zdaniem) na formie.. na każdym egzemplarzu ..element 13 taki wystający pipek na krawędzi spływu.

Co by tu jeszcze:)

Z tymi łańcuchami  to masz racje coś w  ubogim by się przydało.

Szkoda, że nie było możliwości dokupienia  kompletnych kalek do  zestawu 1+3.

Model  wygląda ładnie  nie  było "łał" jak przy Jaku, ale to bardzo fajny zestaw.

 

tak popaczyłem  na te wlewy...:D to taki sam  błąd jak ..o .. za dużo części .. i mam jeszcze coś..są skurcze na ruchomej części statecznika pionowego:)

 

Przepraszam mało  fahowo:), ale nie mogłem się powstrzymać:).

 

 

Edited by dedrey
nie wszystko napisałem
Link to comment
Share on other sites

Co do ceny to zrobiłem sobie takie porównanie: P.11c ibg 1:32 ma 12 ramek i kosztuje ok. 198 zł, więc ramka wychodzi 16,50, a AH ma 2 ramki i 82 zł, czyli 41 zł za ramkę. Chyba trochę za drogo.

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Pires napisał:

Co do ceny to zrobiłem sobie takie porównanie: P.11c ibg 1:32 ma 12 ramek i kosztuje ok. 198 zł, więc ramka wychodzi 16,50, a AH ma 2 ramki i 82 zł, czyli 41 zł za ramkę. Chyba trochę za drogo.

Pires, nie idź tą drogą:) Ta kalkulacja nie jest adekwatna do tego typu produktów i bardzo upraszcza przedmiot sprawy.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, dedrey napisał:

Szkoda, że nie było możliwości dokupienia  kompletnych kalek do  zestawu 1+3.

 

Widzę, że nie tylko ja poszedłem tą drogą.

Link to comment
Share on other sites

zwróćcie uwagę też na te części zaznaczone na czerwono, czyli tylne ściany komory podwozie - obie mają inne detale - przy czym F4 się zgadza, bo sprawdzałem z monografią - czyli  albo w FM2 faktycznie były inne, albo Arma się potknęłaIMG_20200523_103000.jpg.67406a37a03c3d8d7f137d78c825e658.jpg

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, dedrey napisał:

gdyby tak exito zestwik strzeliło ... 

To kup w Armie - no chyba że mają cie na liście - "Tych klientów nie obsługujemy" :D

Link to comment
Share on other sites

hmm ,ze zestaw  kalek do wszystkich 3 owertasów?  Gwiazdy to   w zapasie mam:) te maciupcie napisy  są poczebne:) nie widziałem   takiego zestawu  w ofercie a po prosbie...to   nie  tędy mojA droga..możliwe, że coś by się dało uzyskać.(chyba , że w Techmodach są napisy do wszystkich wariantów:)

Edited by dedrey
Link to comment
Share on other sites

Czyli miło ze strony firmy -nieprawdaż ?

Dziś po lekturze na czeskim ,, Modelforum'' ,wyciągnąłem z woreczka ,przyjrzałem się uważnie w dziennym świetle i.... też -karwa kawka- jestem szczęśliwym posiadaczem  tej ,,promocji'' ,oprócz oczywiście paru innych ,,udogodnień'':zly: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.