Skocz do zawartości

FM2 Wildcat - Arma Hobby 1/72


WujekAlice

Rekomendowane odpowiedzi

 Z lekkim poślizgiem ukazał się FM2 Wildcat nasz Arma Hobby.

 

Wczoraj dostałem, pooglądałem, powąchałem i pomacałem.  Jest tak:

Mamy półtorej ramki plastiku, około 60 części. Sam plastik standardowej jakości Army, czyli dobry. Jakość wykonania oczywiście też, detal konkretny, szczególnie kabina. Tylko od razu zonk – za fotelem pilota były rurki, a nie grube listwy. Wypadałoby je odciąć i zrobić nowe od podstaw. Tak samo drążek za fotelem, do którego pasy były przyczepione – w  obu modelach zlewa się z zagłówkiem – też wypadałoby, żeby był osobno – moim zdaniem to było do zrobienia.  Airfix może prostszy, ale akurat w tym momencie prawidłowo. Chociaż nie ma porównania z Armą jeśli chodzi o szczegóły. Tylko na ile te szczegóły odpowiadają rzeczywistości. W Airfixie na pewno jest to uproszczone, w Armie zresztą też – tylko mniej. Druga sprawa – nie podobają mi się elementy mechaniki skrzydła na dolnej powierzchni płata – moim zdaniem są zbyt duże, zbyt wystające – zresztą zdjęcia potwierdzają, że były subtelniejsze. Za to nitowanie w Airfixie to są jakieś rzewne jaja – ale oni zawsze lubili natłuc tych nitów, nawet w Mosquicie. Trzecia sprawa silnik – od przodu może i dobrze, ale od tyłu…  i to taki pół gwiaździsty silnik. F4 Airfixu ma półtorej gwiazdy i też z tyłu wygląda średnio. Ogólnie tu to się jedni i drudzy nie popisali. Wypadałoby, żeby robić te silniki full wypas. I tu następny problem – jeśli nie kupi się wersji full wypas to nie ma się tych łańcuszków, łączących te kółeczka, bo te łańcuszki są tylko na blaszce (zdjęcie 4). W bidul wersji trzeba sobie to jakoś dorobić. Podział blach – jeżeli chodzi o sam kadłub, to chyba prawidłowy. Kształt kadłuba i jego długość w obu modelach jest praktycznie taki sam. Różnice są rzędu niecałego milimetra.  Przekrój też taki sam – czyli albo Arma powieliła błędy Airfixa, albo i jedni drudzy trzymają się w planach – najpewniej to drugie. Następna sprawa – nie można zrobić w wersji ze złożonymi skrzydłami – a w Airfixie jest taka możliwość. W Airfixie lotki osobno, ale statecznik poziomy – razem, w Armie – odwrotnie. Szkło jest ładne, stosunkowo cienkie, dzielone, przejrzyste. Zawiera nieco więcej elementów, niż potrzeba, co sugeruje wersję F4F w przyszłości.

Co do elementów, które robią z bidul version – expert version – to mamy blaszki, kalki dla 6 malowań i maski. Jeden z kolegów w skasowanym poście powiedział , że przecież są tu blachy. Nie blachy tylko blacha i to mała, czyli blaszka. Symboliczna, coś około 10 części ( EDIT - policzyłem - 18), trudno to nazwać pełnoprawną blachą – w junior set P11c jest wcale nie mniejsza, a tamten zestaw jest połowę tańszy.  Maski są, przydają się, ale jakby nie było, to zawsze można popracować maskolem, bo FM2 jakiejś wielkiej szklarni jak np. He111, albo Do217K nie ma. Ta ekspertność w tym przypadku jest nieco naciągana. Poza tym mi się trafiła instrukcja z błędem – pierwsze malowanie jest bez opisów – fotka poniżej. To chyba z lotniskowca eskortowego Gambier Bay z okresu bitwy pod Samar.

 

 

Nie jest to zestaw pozbawiony wad i chyba medalu jak Jak nie dostanie, a za te pieniądze powinien być lepiej dopracowany. Błędy drobne, ale widoczne – do skorygowania, tyle, że chyba niespecjalnie łatwego. Ale mimo wszystko to co najmniej dobry zestaw. A ekspert set nie wartuje tej swojej ceny 8 dych. Co do normal set to rozmowa jest zupełnie inna, bo tak prawdę mówiąc, to  zestawów Airfixa i Army nie można aż tak bardzo porównywać, bo to jednak dwa trochę inne samoloty. Czyli – chcesz mieć F4 kupujesz Airfixa, chcesz FM2 - Arma wita i zaprasza. Natomiast jeżeli chodzi o stosunek cena/jakość jest lepszy jeśli chodzi o Airfixa, niż w przypadku Army.

Tej jaśniejsze to wypraski Airfixa

 

IMG_20200523_102652.jpg

Łączenie elementów z ramkami momentami boli

IMG_20200523_102845.jpg

 

 

IMG_20200523_102918.jpg

Brak łańcuszków w wersji "bidul"

 

IMG_20200523_103000.jpg

Walnięta instrukcja - deko

IMG_20200523_104319.jpg

Edytowane przez WujekAlice
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy jeszcze...delikatne nadlewki na   płacie  z hmm trymerem?(taka mała loteczka)

W moich  4 widać  lekkie wklęśnięcia na górnych połówkach płatów( nad tym mega wypychaczem)--mam 99% pewności ..zginą pod surfacerem..ba nawet pod podkładem:).

Zbyt subtelne  imitacje na lotkach( to  już subiektywna ).

i.. jest skaza (moim zdaniem) na formie.. na każdym egzemplarzu ..element 13 taki wystający pipek na krawędzi spływu.

Co by tu jeszcze:)

Z tymi łańcuchami  to masz racje coś w  ubogim by się przydało.

Szkoda, że nie było możliwości dokupienia  kompletnych kalek do  zestawu 1+3.

Model  wygląda ładnie  nie  było "łał" jak przy Jaku, ale to bardzo fajny zestaw.

 

tak popaczyłem  na te wlewy...:D to taki sam  błąd jak ..o .. za dużo części .. i mam jeszcze coś..są skurcze na ruchomej części statecznika pionowego:)

 

Przepraszam mało  fahowo:), ale nie mogłem się powstrzymać:).

 

 

Edytowane przez dedrey
nie wszystko napisałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to zrobiłem sobie takie porównanie: P.11c ibg 1:32 ma 12 ramek i kosztuje ok. 198 zł, więc ramka wychodzi 16,50, a AH ma 2 ramki i 82 zł, czyli 41 zł za ramkę. Chyba trochę za drogo.

  • Confused 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Pires napisał:

Co do ceny to zrobiłem sobie takie porównanie: P.11c ibg 1:32 ma 12 ramek i kosztuje ok. 198 zł, więc ramka wychodzi 16,50, a AH ma 2 ramki i 82 zł, czyli 41 zł za ramkę. Chyba trochę za drogo.

Pires, nie idź tą drogą:) Ta kalkulacja nie jest adekwatna do tego typu produktów i bardzo upraszcza przedmiot sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dedrey napisał:

Szkoda, że nie było możliwości dokupienia  kompletnych kalek do  zestawu 1+3.

 

Widzę, że nie tylko ja poszedłem tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróćcie uwagę też na te części zaznaczone na czerwono, czyli tylne ściany komory podwozie - obie mają inne detale - przy czym F4 się zgadza, bo sprawdzałem z monografią - czyli  albo w FM2 faktycznie były inne, albo Arma się potknęłaIMG_20200523_103000.jpg.67406a37a03c3d8d7f137d78c825e658.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dedrey napisał:

gdyby tak exito zestwik strzeliło ... 

To kup w Armie - no chyba że mają cie na liście - "Tych klientów nie obsługujemy" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ,ze zestaw  kalek do wszystkich 3 owertasów?  Gwiazdy to   w zapasie mam:) te maciupcie napisy  są poczebne:) nie widziałem   takiego zestawu  w ofercie a po prosbie...to   nie  tędy mojA droga..możliwe, że coś by się dało uzyskać.(chyba , że w Techmodach są napisy do wszystkich wariantów:)

Edytowane przez dedrey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miło ze strony firmy -nieprawdaż ?

Dziś po lekturze na czeskim ,, Modelforum'' ,wyciągnąłem z woreczka ,przyjrzałem się uważnie w dziennym świetle i.... też -karwa kawka- jestem szczęśliwym posiadaczem  tej ,,promocji'' ,oprócz oczywiście paru innych ,,udogodnień'':zly: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.